• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Cigaja pasmina ovaca

Daljac

Član
Tu od
13 Ruj 2012
Poruka
220
Evo kako izgleda danas situacija što se tiče brojnog stanja cigaje, u odnosu na 2007. godinu vidljivo je smanjenje broja umatičenih grla za više od 50%. Taj trend se u 2010. godini mjenja i vidljivo je blago povećanje broja grla cigaja pasmine.

Godina Broj grla cigaja pasmine
2007. 3.001
2008. 2.849
2009. 1.785
2010. 1.245
2011. 1.416

Izvor: HPA Godišnje izvješće 2011.
 

Daljac

Član
Tu od
13 Ruj 2012
Poruka
220
U iščekivanju početka janjenja, pregledam slike od prošle godine. Evo kako je to izgledalo.

fotografija0330.jpg


fotografija0333.jpg


fotografija0751.jpg
 

mladenko

Iskusan lik
Tu od
27 Sij 2011
Poruka
1,239
zanima me je li cigaja i romanovska ovca iste, samo su drugačiji nazivi ili su to dvije različite vrste ovci??:scratch
 

Daljac

Član
Tu od
13 Ruj 2012
Poruka
220
Potpuno različite pasmine što se tiče temperamenta, veličine životinja, plodnosti, načina držanja, kažu i kvaliteta mesa, neznam nisam probao, ali uglavnom dosta se razlikuju.
 

vili1

Član
Tu od
15 Sij 2012
Poruka
97
lijepe su ovce i jedne i druge,kako je pokazala praksa(romanovska i cigaja ovca) dali im smeta vrucina tj.dali se mogu drzati kraj mora ili bolje ljeto podnose pramenka ovca
 

Daljac

Član
Tu od
13 Ruj 2012
Poruka
220
Za romanovsku ne znam, ali cigaja bez problema podnosi vrućinu kod nas u Slavoniji, kad im je vrućina one nabiju glave između nogu jedne drugima i planduju. Mislim da bi bio veći problem hrana na oskudnim i kamenitim pašnjacima, uzmite samo činjenicu da ženska grla cigaje mogu težiti i do 100 kg ili jedna pramenka koja jedva ima 45-50 kg. Koliko hrane je potrebno jednoj a koliko drugoj životinji za održavanje normalnih životnih funkcija?
 

Daljac

Član
Tu od
13 Ruj 2012
Poruka
220
Cigaja je krupna pasmina, čvrste građe tijela i snažne konstitucije. Prosječna visina grebena iznosi kod ovaca 60-76 cm, a kod ovnova 70-85 cm. Trup je osrednje dužine, ali relativno uzak i pravokutnog oblika. Grudi su duboke i dosta uske. Sapi su dugačke i nedovoljno široke. Noge su visoke, jakih kostiju i čvrstih papaka tamne boje, tako da su sposobne za duga hodanja. Glava je srednje veličine, dosta uskog čela. Ovnovi imaju ispupčen profil. Ovce su bez rogova, a ovnovi mogu imati rogove. Uši su velike i često klempave. Glava, uši i noge crno su pigmentirani. Janjad je po rođenju sivo mišje boje. Ova boja vremenom se gubi tako da sa četiri mjeseca starosti janjad dobiva bijelu boju vune. Osim sive, janji se i potpuno crna janjad, te rjeđe šarena janjad.

Izvor: HPA

Evo par slika od juče.

fotografija1316.jpg


fotografija1314.jpg


fotografija1315.jpg
 
Posljednje uređivanje:

Daljac

Član
Tu od
13 Ruj 2012
Poruka
220
Malo novih slika, evo i prva prinova ove zime.
Ujedno svim članovima foruma želim Sretne i blagoslovene nadolazeće praznike!

fotografija1378.jpg


fotografija1381.jpg


fotografija1375.jpg
 
Z

zeleno zagorje

Guest
ljepi su ti ovi mali janjčeki , ja čekam isto prinove u stadu jedva čekam male , veselim se nadam se da budu četvorke , jer ovca koju prvu očekujem prošlo janjenje u 4 mj. imala je odlične četvorke
 
Z

zeleno zagorje

Guest
ova ovca mi nikad ne odbaci janjce , veselim se da je prva da se odma ne razočaram i ne ulazim u štalu kod prvog janjenja u ovoj sezoni sa bočica , jer taj postupak potreban je u početku pet puta dnevno ponoviti da bi učinak bio zadovoljavajuči, isprobala sam , a u siječnju od 10- 21 očekujem i da se ožrijebi kobila , da sve bude dobro , prvo pa neznam koje bude, ali svakako dobrodošlo
 

krzna

Član
Tu od
1 Pro 2012
Poruka
79
daljac ,svaka čast na postovima i fotografijama ,probudio si u meni želju za ovčarstvom
 

Daljac

Član
Tu od
13 Ruj 2012
Poruka
220
Hvala komšija, bilo bi mi veliko zadovoljstvo da se što više ljudi bavi ovčarstvom, jer je ova grana stočarstva dosta zapostavljena. Ustvari, uopće broj stoke na selu je desetkovan, a ako se ovako nastavi biće još gore. Ako imate mogućnosti, volje i želje za držanje ovaca gledajte da to bude naša autohtona pasmina Cigaja koja je na ovim prostorima bila najbrojnija pasmina jer je prilagođena na ravničarske predjele i ekstenzivan način uzgoja. Danas situacija i nije baš zlatna, jer su je potisnule mnoge inozemne pasmine koje imaju veću plodnost i prirast tjelesne mase. Međutim takve ovce traže i puno veću brigu oko smještaja, hranidbe i osjetljivije su na nepovoljne vremenske uvjete. U Tenji, kao i u Antunovcu je do prije par godina bilo stvarno kvalitetnih ovaca cigaja pasmine, sad ne znam da li je ostalo dvadesetak grla i to uglavnom bez papira.
 

vili1

Član
Tu od
15 Sij 2012
Poruka
97
daljac,cestitke i aplauzi za tvoje ljubimice:)
Slazem se sa svime sta si rekao u vezi stocarstva i jos jedno cu kazati svima svaka cast svim uvoznim pasminama ali DOMACE JE DOMACE
 

Daljac

Član
Tu od
13 Ruj 2012
Poruka
220
Zbog toga i trebamo uzgajati pasmine koje su aklimatizovane na naše prilike (kako klimatske tako i financijske), bez obzira svinja, ovca, koza, krava. Šta nam vredi krava koja u Americi daje 15,000 l mlijeka, kad kod nas ne može postići prosječnu proizvodnju od 7,000. Čast izuzecima, da se neko ne uvrijedi, ne uzimajte ovo zdravo za gotovo, ali navodim samo primjer.
 

Daljac

Član
Tu od
13 Ruj 2012
Poruka
220
fotografija1418.jpg


Danas bio veterinar, vadio mu krv. Ako Bog da, treba da putuje u Baranju iza Nove Godine.
 

dotty

Član
Tu od
1 Stu 2010
Poruka
96
Bok svima!

Zna li netko nešto više o istočnofrizijskoj ovci? Ima li netko takve i kakve su vam pohvale ili pokude što se tiće te pasmine? Gdje i/ili od koga ih se može kupiti?
 

Daljac

Član
Tu od
13 Ruj 2012
Poruka
220
Sretna i uspješna Nova godina svim članovimas foruma!

Iako cigaja u laktaciji može dati i do 120 litara mlijeka, danas se uzgaja isključivo radi proizvodnje mesa-janjetine. Plodnost je 140-180 %, a tjelesna masa janjadi u dobi 3-4 mjeseca iznosi 30-35 kg.
Izvor: HPA

Slika od prije par dana.

fotografija1422.jpg
 

zradikovic

Član
Tu od
8 Kol 2009
Poruka
141
Ovce su ti prekrasne,baš bih volio imati tu pasminu .Prije par godina kad sam ja kupovao ovce za sebe jedan stariji lik tu kod nas u Međimurju me savjetovao nek si nabavim cigaje,naravno tu kod nas ih nema (barem ja neznam niti jednog uzgajivača) .
 

Najnoviji postovi

Na vrh