• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Cigaja pasmina ovaca

Daljac

Član
Tu od
13 Ruj 2012
Poruka
220
Evo od prilike kako su se kretali prirasti i metaboličke značajke janjadi cigaja pasmine u istraživanju Antunovića i sur. 2008. godine.

"Istraživanje je provedeno na 20 janjadi pasmine cigaja, od janjenja do dobi od 115 dana. Janjad
je bila smještena s majkama, sisala je po volji, a od 65. dana konzumirala je smjesu žitarica (200
g/dan/grlo) i livadno sijeno (ad libitum). Vaganje janjadi provedeno je po porodu, 14., 28., 45.,
65., 90. i 115. dana, a po završetku pokusa izračunati su dnevni prirasti. Izračunavanje indeksa
tjelesne kondicije, anamorfizma i tjelesnih proporcija janjadi, mjerenje eksterijera i uzoraka krvi
provedeni su 65. i 115. dana. Porastom dobi janjadi rasla je i tjelesna masa (od 4,69 kg do 31,74
kg), što su pratile i vrijednosti indeksa anamorfizma (88,86 i 148,43), tjelesnih proporcija (43,56
i 56,93) i tjelesne kondicije (3,17 i 3,31). Suprotno ovome, porastom dobi janjadi nisu rasli i
njihovi dnevni prirasti. Ostvareni prosječni dnevni prirasti janjadi cigaja pasmine su
nezadovoljavajući (235,20 g), a razlog je neadekvatna hranidba. Rezultati istraživanja ukazuju
da su fenotipske značajke janjadi (dnevni prirasti, tjelesna masa, tjelesne mjere) povezani sa
njihovim metaboličkim značajkama."
 

krzna

Član
Tu od
1 Pro 2012
Poruka
79
daljac prijatelju pomagaj ,imam dva mala janjića stara 5 i 2 dana kako i šta na dudu dokad i tako kako mljeko kada zamjenica (imam za teliće zamjenicu) reci mi sve ak imaš sekundu kad sijeno kad smjesa ili šta več,hvala unaprijed
 

Daljac

Član
Tu od
13 Ruj 2012
Poruka
220
Čuj prijatelju, nisam baš neki ekspert što se toga tiče sigurno ima članova koji bi ti puno mogli reći o tome. Kako se ponašaju jesu živahni, traže da sisaju ili ?
Mislim da ti je najbolje u ovih prvih par dana kravlje ili kozje mlijeko šta možeš nabaviti, a kasnije im davati zamjenicu kad malo stanu na noge kako spada. Jer mislim da bi sa zamjenicom mogli imati više problema s probavom i proljevom. Pretpostavljam da znaš, ako im daješ zamjenicu, da mora biti mlaka 35-40°C da ti ne dobiju proljev. Poželjno je da dobiju dnevno bar 3-4 puta sisati oko 2 dcl mlijeka, vidićeš po njima ako im je puno ili malo ti ćeš dodati i umanjiti količinu. Kasnije ćeš im povećavati količinu mlijeka i ukidati broj davanja dnevno na 3 puta, a sa 15-20 dana im možeš ponuditi kvalitetno sijeno i koncentrat da malo grickaju. Sad u ovih par dana bilo bi im dobro dodavati malo Muvisela u mlijeko ako nisu dobili selen injekciono.
Ako ti još nešto nije jasno ili mogu nekako pomoći, samo pitaj.
 
Posljednje uređivanje:

krzna

Član
Tu od
1 Pro 2012
Poruka
79
hvala puno,tako sam i ja to zamisljo al bila mi je potrebna rijec pravog strucnjaka da budem siguran,svako dobro
 

krzna

Član
Tu od
1 Pro 2012
Poruka
79
ma super danas im pojačo zamjenicu sa 25% na 50% ,zamjenica je za teliče ,ma bujaju kao germa,to sam dobio kilogram zamjenice,sad moram kupiti za dalje al gdje god zovem sve velika pakovanja od 25kilograma,jel ti možda imaš kake informacije gdje ima na malo pakovanje naprimjer 2kile ,tu u našem ataru
 

krzna

Član
Tu od
1 Pro 2012
Poruka
79
muško i žensko su ,ovnić je witenberg a za nju neznam ,budem sutra poslikao pa postavio slike
 

Daljac

Član
Tu od
13 Ruj 2012
Poruka
220
Probao sam ti sinoć odgovoriti u vezi zamjenice, ali me internet zezao pa nisam. Ne znam da li ima manje pakovanje znam da sam i ja kupovao po 25 kg kad smo othranjivali telad, ako nešto saznam javiću ti.
 

Daljac

Član
Tu od
13 Ruj 2012
Poruka
220
mali janjci imaju velike i jake noge ili mi se to čini?:scratch

i uši
-ja prvo pomislio neki ptičar ili čak povišeni gonić -čudni ali zanimljivi- šala

Evo jedno bez ušiju i nogu.

fotografija1829.jpg


fotografija1831.jpg


fotografija1835.jpg
 
Posljednje uređivanje:

Daljac

Član
Tu od
13 Ruj 2012
Poruka
220
Nema me baš u zadnje vrijeme, a vidim da niko drugi nema ništa za reći pa da stavim onda neku sliku.

fotografija1963.jpg
 

Daljac

Član
Tu od
13 Ruj 2012
Poruka
220
Hvala @ovčice, zato sam je i postavio što mi je nekako neobična, kao retuširana ili nešto slično. Vjerovatno zbog oblaka.
 

Daljac

Član
Tu od
13 Ruj 2012
Poruka
220
Nemam ništa protiv :(clap):. Vidio sam Vaše slike što ste postavljali na forum stvarno izgledaju odlično, profesionalno.
 

Daljac

Član
Tu od
13 Ruj 2012
Poruka
220
Hvala, da budem iskren nisam puno slikao, ali nikako da uhvatim vremana da postavim slike. Ima nešto malo ovaca i malo svinja, biće večaras nadam se.
 

Najnoviji postovi

Na vrh