• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

cijena kukuruza 2008

cabage

Aktivni član
Tu od
1 Ožu 2008
Poruka
2,463
bok123 kaže:
Samo da demantiram ove računice sa gnojivom. Ako je gnojivo poskupilo prije žetve ja ga mogu manje kupiti sa zaradom koja je ostala. Država kaže da to ulazi u kalkulaciju za 2009, ali sadase rade kalkulacije za 2009.
To je točno, ali pogledaj situaciju iz drugog kuta. Recimo, ne misliš sijati uopće za narednu godinu. Dakle onaj novac koji bi trebao uložiti, trebao bi baciti, jer ti kažeš da ti ulazi u slijedeću godinu. To jednostavno ne ide tako. Uvijek s onom kulturom koju bereš vraćaš ulaganja u tu kulturu, a ne u kulturu koju ćeš nakon toga sijati.
A ono što i daje draž svemu jest da ne znamo kakve će cijene biti slijedeće godine.
 
S

seljaček

Guest
Gluposti berba 2008 godine kad prodaš urod ostvariš prihod od tog prihoda vratiš ulaganje u sjetvu i ostali troškovi sa "razlikom" ako je pozitivna izdvojiš na stranu to ti je dobit ili gubitak ako je dobit onda je sve dobro onda recimo 2009 u prolječe ili jesen 2008 uložiš opet ona sredstva koja si vratio u berbi 2008 ali da bi zadržao nivo proizvodnje dakle istu površinu zasijao moraš uložiti i ono što sam malo prije nazvao dobit ili zarada DA BI ZADRŽAO KOLIČINU ZASIJANIH POVRŠINA . Alternativa je ili posegnuti za kreditnim zaduženjem ili smanjiti površine ili dobit uložiti u proizvodnju i odreči se osobnog dohotka ili recimo neplatiti porez ili ne kupiti novu parcelu zemlje ili ne investirati u modernizaciju nečeg drugog nema osim ako netko ima "čaču" pa mu on pošalje novce iz Njemačke.Realno gledano odakle čemo investirati novce u sljedeču sjetvu kada je ona 40-60% skuplja od predhodne molim vas realne argumente ili vi možda ostvarujete dobit veču od 60% dakle na uloženih 100000 kn vi dobijete 160000 kn pazite da ne zaboravite sve uvrstit u kalkulaciju . A prinose čemo vidjeti kad se urod skine i uskladišti ja osobno nevjerujem u prosječni prinos od 15 t/ha to može biti u pokusu i u kontroliranim uvjetima prosječni prinos sigurno ne.
 
B

bok123

Guest
cabage kaže:
A ono što i daje draž svemu jest da ne znamo kakve će cijene biti slijedeće godine.

Ne bih rekao draž, nego ozbiljan posao. Em nas jebe klima, pa malo svijetsko tržište, pa još malo INA-kutina, pa INA-nafta, pa malo strojevi, pa Agrokor i Mađari. A možda si malo u pravu. Pa svi nas draže.
 

cabage

Aktivni član
Tu od
1 Ožu 2008
Poruka
2,463
Znam ja jako dobro koliko agrokor koga... Sve što proizvodim ugovaram s agrokorom i onda još k tome ne uzmu sve, a traže da se proizvodnja svake godine udvostručuje. :scratch
 
M

Markolino

Guest
Ja mislim da čika Todorić :lol: diktira cijene svim poljop. proizvodima u Hrvatskoj
Tako je bilo prošle godine za kukuruz,tako i ove godine za pšenicu,a tako će biti i najesen
A šta mi mali možemo?Možemo se samo jadati u bircima i forumima a od tog ništa
Normalno,svi ga štite jer on ima puno zaposlenih bla bla bla.
Šta nije država dala tih besplatnih hektara(što ih je on besplatno dobio)seljacima,
Pa neka se seljaci bogate a ne samo pojedinac :evil:
Ljudi govorili 2 kune (za žito),mlinovi pristajali na 1.60-1.80 , kad najednom došo ČIKA
i reko:svi dolje na 1.50 . . . e sad ga J...


Bilo bi stvarno fer kad bi kukuruz bio c.a. 1kunu sa 23%

lako mađari imaju niske cijene proizvoda,a oni ne govore koliko ih država subvencionira,potiče,kakav je standard,kolike imaju kamate....a mi?
 
B

bok123

Guest
Da li je itko ikada razgovarao sa nekim seljakom iz Mađarske ili Njemačke pa da točno zna koliki su poticaji, al crno na bijelo a ne rekla kazala. Kad je pala prije par godina cijena bikova na tržištu u Hrv. i Europi, Njemački tovljači su dobivali po 100 eur-a na liniji klanja po komadu. Kod nas su ljudi jedva po 10 kuna/kg prodavali. Mi nismo ništa dobili.
Koliko je cijena koštanja kg kuruza u Mađarskoj, Njemačkoj i Austriji sa poticajima i bez. Da li dodaju neke novce kao mi za nerazvijena područja? Mislim, sve su to ipak novci. :?:
 

swizach

Iskusan lik
Tu od
12 Srp 2007
Poruka
1,585
Danas bio u kombinatu i zateko se pri razgovoru predsjednika uprave i nekih jazavaca,,,,rekli da je amerika spustila cjene 30%,da je zatim odmah i srbija spustila cjene kukuruza,,,kao sada je cjena 70 nečega po nečemu (nisam povato o čem se radi)....
da je godina navodno super da su urodi izvan svih očekivanja,te da bi ta cjen aod 70nečega po nečemu ako nebi bilo padalina trebala ostati,,,,,,


eto nie moje područje al sam čuo pa eto natipko,,, Rolling Eyes
 

breza

Član
Tu od
27 Lis 2007
Poruka
755
ma pusti muljatori,ta ista amerika teško da će kilu izvesti,jer im treba za etanol jer imaju u planu umješavat čak 70% etanola u benzin
 

bogec

Aktivni član
Tu od
16 Stu 2007
Poruka
2,282
breza kaže:
ma pusti muljatori,ta ista amerika teško da će kilu izvesti,jer im treba za etanol jer imaju u planu umješavat čak 70% etanola u benzin

hmmmm tu bi se o americi dalo raspravljat u nedogled, samo da kažem da oni imaju sve manje obradivih površina, naime veliki dio površina u sad-u se gubi eolskom erozijom iliti erozijom vjetrom, i sve ama baš sve statistike idu u smjeru da če za 20 godina amerika iz nejvečeg izvoznika hrane postati največi uvoznik hrane :!: :!: :!: :!: :!: to potkrepljuju i znanstvenici svi, naime sa svakom tonom prinosa gubi se 24 tone plodnog tla, na mnogo područja su več došli to pedološkog sloja C i tu više tla nema, moram pronač slike gdje se ljepo vidi totalno prazno mjesto i napuštene kuče, sve je postalo pustinja (ne radi se o arizoni ili texasu il tak nečem), a prije toga je bila poljoprivreda za pamčenje, zato ameri lifraju pare u argentinu (tamo traktorist ima plaču ko naši ministri), to je njihova druga oranica, e sad to je prividno sa gorivom, nisu oni glupi da cjelom svjetu razglase da idu ka svom kraju nego eto rade gorivo (u jednom manjem djelu da).

al ajmo o našim kukuruzima, jakšinić lifra cjene dolje i to jako , kukuruz če najviše plačat po 80 lipa, naša zadruga ruši na 50 lipa, a to vizuelno mogu potkrijepit da su donekle u pravu time , prošli tjedan vozim se ja bjelovar, đurđevac, koprivnica, ludbreg, varaždin, čakovec, pa u zagorje, prema zagrebu , vrbovec pa doma, majko božja mogao sam na ruke prebrojit strnjake i livade, SVE JE KUKURUZ, ALI APSOLUTNO SVE, a to su vidjeli i oni i tu oni imaju šansu.
sad če netko spomenit skladištenje , cjenu na prolječe, kukuruz je gadne kultura za skladištenje, tu isplativosti nema.
ja bih volio da mene netko demantira sa argumentima i onim bajkovitim ugovorima od 1,6kn za kilu kukuruza i o tome kak se na kukuruzu dade zaradit, moj susjed ima 100 ha kukuruza i veli prošle godine kad je sve sračunao nije mu ostalo ništa od kukuruza, a sa neznam točno kolko uljane repice mu je ostalo čistoga 50000kn
 

code

Dobro znana faca
Tu od
30 Ožu 2008
Poruka
2,088
ja sam cuo da kod nas jedna firma kupuje kukuruz do 35 vlage po 60+pdv...to je kukuruz za silazu-silazno zrno.
e sada ja racuna da ce biti sa 20% vlage oko 80 lipa....zanaci suh da bude oko kune...
u biti nadam se da ce biti suh 1kn-----
trebao bih imati oko 20 vagona pa zbilja svaka lipa je bitna! :)
 
B

Bobo

Guest
U mom kraju se proslogodisnji urod sorte "Zlatko" (Ne znam cija je to sorta, niti kako izgleda) otkupljuje po 225 Kn za metar i sve sto imas se prima...

Sva sreca da vec godinama sijem kukuruz samo za kokosi, jer smo uvidjeli da od neke vece proizvodnje te kulture nema bas neke zarade... beremo u klipu, i kasnije kad se osusi napunimo okna i kad se potrose, cijeli postupak isponova. Ako vidimo da stvarno imamo viska kukuruza, tek se onda prodaje.
 
V

Vujo

Guest
bobo kaj ti to znači okno " napuniti okna kuruzom " mislim ono pretpostavljam da znam ali ako može objašnjenje :scratch
 
B

Bobo

Guest
Hmmm, kak da ti objasnim... Okna sam napisao bas da me razumijete, jer se to u mom kraju zove "Vršlov" Tako svi kod mene govore, a nigdje drugdje nisam cuo za taj izraz. Iskreno, cini mi se glup ;)

Radi se o ovome (slika je losa, ali se vidi sve):
Obrisan neispravan link.
 

bogec

Aktivni član
Tu od
16 Stu 2007
Poruka
2,282
Bobo kaže:
Hmmm, kak da ti objasnim... Okna sam napisao bas da me razumijete, jer se to u mom kraju zove "Vršlov" Tako svi kod mene govore, a nigdje drugdje nisam cuo za taj izraz. Iskreno, cini mi se glup ;)

to kod nas zovu kištra, to kaj je zaokruženo, nego daj mi reci el to virginija gore visi :?: mogo bi malo nasjeckat i donest naravno smotano, e a kakvi se duhan koristi za žvakanje ono pod nazivom škija, pa bumo na sajmu žvakali i pljuvali okolo :mrgreen: ko seljačine, pravit čemo se amerikanci :mrgreen: :mrgreen:
 
B

Bobo

Guest
Visi Berley sorta koja se susi na zraku, naspram Virginije koja se susi u susarama. KRX ima Virginije koliko hoces;)

Ako imate zelju donijet cu vam suhog Berleya, ali cete poumirat cim ga u usta stavite...


Da ne idemo OFF TOPIC, cujem jucer negodovanje ljudi koji su se polakomili za proslogodisnjom cijenom kukuruza. Kad su culi da ce se ove godine otkupljivati za manje od kunu, poludili... Da imam nekog preprodavaca koji to vozi na more prodati i da zali dati kunu, kunu i pol, sijao bih kukuruze stalno. Ali ovako... Kukuruzi su po meni puno veci rizik od zita i iz tog razloga ih na sijemo "na veliko".
 

bogec

Aktivni član
Tu od
16 Stu 2007
Poruka
2,282
Bobo kaže:
Da ne idemo OFF TOPIC, cujem jucer negodovanje ljudi koji su se polakomili za proslogodisnjom cijenom kukuruza. Kad su culi da ce se ove godine otkupljivati za manje od kunu, poludili... Da imam nekog preprodavaca koji to vozi na more prodati i da zali dati kunu, kunu i pol, sijao bih kukuruze stalno. Ali ovako... Kukuruzi su po meni puno veci rizik od zita i iz tog razloga ih na sijemo "na veliko".

kod nas više nitko nemre prodat kukuruz jer svi več polako imaju novog a za svinje su sačuvali starog ili daju više ječma i drugog.
cjene se ruše bogovski, u trgovinama je več pala cjena stočne hrane.
ja sijem samo za sebe i da presuper rode ne prodajem, ja korist od kukuruza izvučem preko stoke tj mlijeka i to mi je sigurnost, ne sijem pretjerane količine kolko je meni potrebno.
ljudi su kod nas sad počeli nudit kukuruze na polju nek si posiliraju ili kombajniraju tak da nemaju troškove za taj dio, bit če zemlje u arendi ove godine jer su se svi opekli, sve ču pokupit, a več jesam preko 20 rali u dva mjeseca
 
B

Bobo

Guest
Ako se sjecas naseg poduhvata s postrnom sjetvom ranih sorti kukuruza... To je bilo jednom i nikad vise ;)

Nusili smo ljudima za siliranje, no nitko nije htio... Sta da im radis. Kopcaj malcer i melji redom ;) Neki su to sijali i ove godine u nasem kraju kako cujem, a cijena kukuruza je stvarno "odlicna" da se takvo ulaganje isplati...
 

abrkili

Aktivni član
Tu od
26 Ožu 2007
Poruka
2,940
ne znam,ali ovi kod nas što su postrno posijani su živa propast... čisto sumnjam da je dobio nešto na njemu,jer su to takvi mali i kržljavi klipovi,strahota,a stabljika,hmm,mislim da je višlji paradajz u maminoj bašči... 8)
 

bogec

Aktivni član
Tu od
16 Stu 2007
Poruka
2,282
Bobo kaže:
Ako se sjecas naseg poduhvata s postrnom sjetvom ranih sorti kukuruza... To je bilo jednom i nikad vise ;)

Nusili smo ljudima za siliranje, no nitko nije htio... Sta da im radis. Kopcaj malcer i melji redom ;) Neki su to sijali i ove godine u nasem kraju kako cujem, a cijena kukuruza je stvarno "odlicna" da se takvo ulaganje isplati...

e da imate stočara taj bi kukuruz prošao, ja sam sijao 1.6 po grašku i ljuljevima i fenomenalni su, ok to je za moje potrebe, ja teram stalno dvije do tri kulture godišnje.

uuuuu kod nas ima jako puno postrnog kukuruza, i ima prođu, jer uvjek nekima su očekivanja na polju velika a stvarnost drugačija pa ima fali hrane
 

Najnoviji postovi

Na vrh