• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Cijena najma

R

Rajtek

Guest
kod nas u Sisačkoj gornjoj posavini cijena najma ide kod privatnih zemljišta od 300-600kn po jutru, a državna zemlja od 500-1000 kn po ha
 

Smiljan

Aktivni član
Tu od
5 Ruj 2007
Poruka
1,840
Ratarko kaže:
Smiljan kaže:
Tocno, zato se hrana za stoku ne isplati kupovati.

Nisi baš potpuno u pravu .
Pazi ovu godinu . Da li je bolje stočaru prodati rod sa 10 jutara kukuruza kada ima ovu ludu cijenu ili mu je bolje kupovati stočnu hranu po 1.60 kn/kg ? Bratić koji ima 30 i kusur krava kaže da ove godine gubi zato što ima svoju hranu , treba taj skupi kukuruz povratiti kroz cijenu mlijeka koja je godinama ista , kužiš me ?.

Istina. Ne mogu se ne sloziti. Ali posto je poljoprivreda zasnovana kao dugogodisnji posao, ove godine je izgubi, slijedece ce mozda dobiti i to ce se poglihati. Vise ili manje, jasno.

Ali zaboravljas ako svu hranu kupujes da ti ne trebaju strojevi kakvi ti trebaju kad tu hranu sam radis. Sa mojim skromnim znanjem mogu zakljuciti da ti za to treba jedan mali traktorcic sa par prikljucaka.

Isto mislim da i tu negdje griješiš , stočari će ti bolje odgovoriti da li je uopće održiva teorije da se sva hrana može kupovati za keš ili ne ?.

Vjerojatno nije odrziva teorija. Svjestan da je to samo i iskljucivo teoretska stvar. To sam i napisao u paragrafu nize. Po tome bi se farma krava mogla imati na gradilistu od 500 m2 uz cestu. :)

Takodjer, sto se rada tice, u takvom (teoretski) organiziranom gospodarstvu gdje se sva hrana kupuje jedan covjek moze mrtvo-ladno opsluzivati trideset krava sto vec dolazimo do ne bas bijedne place od stotinjak tisuca kuna godisnje, neto.

Au , mrtvo-ladno kažeš ...naravno da nije tako .
Jasno. Govorimo o teoretskom gospodarstvu, ali pravo gospodarstvo podrazumjeva da se ima ili svoja ili unajmljena zemlja i da se preko krava dodaje vrijednost samim produktima koji se dignu sa zemlje.
 

mario

Legenda
Tu od
28 Srp 2006
Poruka
3,041
PRIHOD

mlijeko 4500l x 2,5 kn=11250kn
tele 3000 kn

Ovo je malo 4500 po kravi, 6000 bi bio minimum za isplativost, a 3000 kuna za tele je previše, pogotovo za Holstein pasminu, jer se ovdje bavimo proizvodnjom mlijeka a ne hranidbom teladi.
 

Smiljan

Aktivni član
Tu od
5 Ruj 2007
Poruka
1,840
mario kaže:
PRIHOD

mlijeko 4500l x 2,5 kn=11250kn
tele 3000 kn

Ovo je malo 4500 po kravi, 6000 bi bio minimum za isplativost, a 3000 kuna za tele je previše, pogotovo za Holstein pasminu, jer se ovdje bavimo proizvodnjom mlijeka a ne hranidbom teladi.

Da, ne treba zaboravit da je rijec o tome da se sva hrana kupuje. Samom hranidbom mlijecnih krava se ne daje dovoljno dodatne vrijednosti u proizvod (mlijeko )da bi se moglo funkcionirati. Ili treba imati hranu (zemlja) ili raditi nesto vise (sir). Ako sam ja to dobro shvatio.
 
S

sapat

Guest
paor kaže:
@Mario
ja se bavim simentalcem i kod mene ti je to tako

Paor, jel imaš za prodati koje muško tele?
 
P

paor

Guest
imam samo jednog, a i on je već bezeciran,
na babogredski vašar nemoraš ni dolaziti, Tangar sve izdaleka pokupi
 
S

sapat

Guest
Lako je Tangaru, kada ima lovu... ali više ja njemu smetam na vašaru nego on meni
 
B

Bobo

Guest
Blago tebi... Ja da hocu zakupiti, ne bi mi dali, a drac svejedno raste...
Prodati nece, iako su toliko stari da ne mogu niti doci do njive...

Kod mene je luda situacija sto se tice zekupa i kupovine zemlje, jer ne znas tko pije a tko placa, a svaki komad ima najmanje 3 vlasnika, od kojih je jedan mrtav, ili u nekoj stranoj zemlji i boli ga neka stvar za zemlju...
 

buban

Član
Tu od
11 Lis 2007
Poruka
121
ajd da se i ja ukljucim=
kod nas je najam oranice privatne od 400 pa do cak 800 kn za jutro a drzavna je sva skoro prodana
cijena jutra privatne zemlje se krece oko 20 000 kn za jutro
 
S

seljaček

Guest
alen 28, gdje ima zemlje za badava pa da dođemo i mi malo mrsit, ja bi je rado platio sam da je ima za iznajmit.
 
B

Bobo

Guest
Kod mene se prodaje od 1 000€ po jutru, pa na vise... Ako naletis na prave budale, onda se dogovorite za 1 000€ po jutru, da bi se on nakon 3 dana predomislio i trazio vise, jer vidi da imas novaca... Ovdje je zemlja, ajmo reci jeftina, ali su ljudi pohlepni...
 

buban

Član
Tu od
11 Lis 2007
Poruka
121
i kod mene su pohlepni danas kazes da prodajes a sutra imas trojicu u dvoristu i otimaju se tko ce kupit (mislim na zemlju)
 
B

Bobo

Guest
cuj, kod tebe su kupci pohlepni, kod mene prodavaci... kad vide da ide za 1000€, onda im je zao sto nisu trazili vise...
 

Najnoviji postovi

Na vrh