• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Cijena pripreme zemlje - rigolanje

  • Temu pokrenuo Beshla
  • Datum prvog posta

daevu

Član
Tu od
29 Sij 2012
Poruka
491
možeš promijeniti uzgojini oblik, ali si opet na nuli, jer ti rijetko paše baš takav raspored grana
pa sadnicu prikratiš i čekaš nove grane
a opet i sam kažš da bi radije jednogodišnje sadnice, a ne plaćaš ih
a zamisli da kupuješ, i plaćaš , a ovaj što ih prodaje te još ubijeđuje da su dvo ili trogodišnje bolje
 

Plemeniti

Dobro znana faca
Tu od
16 Pro 2008
Poruka
1,728
Jel sadnice koje su sad u školi, od ranog proljeća, budu na jesen jednogodišnje ili dvogodišnje? Ili jednogodišnje budu tek iduće godine na jesen?

Postoji nekoliko pojmova koje koristimo kad imenujemo sadnice ili nasad,,,
Dakle sadnica odlomljena od stabla prodaje se kao jednogodisnja isto tako jednogodisnja je i ta koja se stavlja u skolu (obicno to bude skart sa vrlo malo razvijenog korijenja),,,
Sadnica koja je godinu dana u skoli je dvogodisnja sadnica i kao takva se prodaje a svaka naredna godina se nadodaje,,,
Ima tu i jos nesto između ali da sad ne kompliciram, samo natuknica i pitanje, kako to da renomirani proizvođaci koji prodaju cjelogodisnju proizvodnju i jedno i dvo-godisnjih sadnica vec naredne sezone imaju opet dvogodisnje sadnice,,,
Kad govorimo o nasadu govorimo da je u prvoj vegetativnoj godini od kad je zasađen pa do kraja kalendarske godine, nebitno koliko stare sadnice si sadio,,,

možeš promijeniti uzgojini oblik, ali si opet na nuli, jer ti rijetko paše baš takav raspored grana
pa sadnicu prikratiš i čekaš nove grane
a opet i sam kažš da bi radije jednogodišnje sadnice, a ne plaćaš ih
a zamisli da kupuješ, i plaćaš , a ovaj što ih prodaje te još ubijeđuje da su dvo ili trogodišnje bolje

Vrlo se lako raspoznaje jedno, dvo, ili tro-godisnja sadnica,,,
Ja radim veci broj sadnica kroz godinu i mogu si odabrati najbolje od najboljih nije nikakav problem ali vjerujem da cu sve buduce nasade saditi sa jednogodisnjim sadnicama,,,
Iako su godinu mlađe za dvje do tri godine razlika se jednostavno izgubi cak stovise imam osjecaj da u daljnjem razvoju te jednogodisnje bolje napreduju,,,
Znam, moze to biti od mikrolokaliteta i svega ostalog sto utice na jedinku,,,

Moram se ovom prilikom osvrnuti i na nacin na koji se pise o proizođacima sadnica, zapravo stice se dojam da sve sto se proizvede o vlastitom aranzmanu da je skart i nist koristi,,,
Na ovom forumu ima dosta ljudi koji su zasadili moje sadnice i sa mnogima od njih sam u kontaktu (jbg nemoze se sa svima),,,
Ne mislim da itko od njih uvjerenja da sam mu nesto "uvalio"
Doduse vidio sam svakojakih sadnica sto na sivo sto od renomiranih proizvođaca,,,
Moram se jos nadovezati i na cijenu, cijena obicno bude kao ona narodna "koliko para toliko muzike" ali ima i iznimaka kao kod mene primjerice koji prodajem vlastiti visak pa mogu dati po cijeni koju smatram da sadnice zasluzuju,,,

Ajme sto ga zaglibih,,,
a050.gif
 
Posljednje uređivanje:

SvemirskiHrcak

Novi član
Tu od
28 Kol 2018
Poruka
1
Cijena pripreme zemlje u krševitom tlu

Bok,

Da li bi iko mogao znao neku procjenu pripreme 10 Ha u krševitom tlu. Znaći ripanje, rigolovanje, ravnanje i usitnjavanje kamena. Da li je netko upoznat da li itko to radi u Šibenko-Kninskoj županiji?

Unaprijed Hvala

Lijepi Pozdravi
 

Najnoviji postovi

Na vrh