• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Ciji je tata jaci i ostale prepirke IMT:Torpedo te njima sli

Status
Nisu omogućeni daljnji odgovori.
K

krx pozega

Guest
Pa možda i je stvar baš u tome što je teren drugačiji pa ja i mislim da je IMT univerzalniji bolji(okretniji) traktor,moj primjer je da moj puno ide u šumu,ma Torpedo ljudi nema šta raditi u šumi to i budala zna, sve ratarske poslove obavlja sam i to ne vjeruj mi male,nikad ama baš nikad me nije ostavio u polju(čovječe mene deset ljudi čeka u polju cijelo ljeto konstantno i ja sam se godinama oslanjo samo na taj traktor) znaš šta sam mu radio dok sam bio mlađi pa sad bih zaplako,nikad kap ulja nije potrošio..a znate koja mi je mjerica kod njega,kad sam promijenio hladnjak onda mi je novim čep previše dihto pa sam jednostavno skinuo čep..i uvijek ima vode normalno malo manje nego pun taman do crijeva od vodne pumpe i da voda normalno može cirkulirat..i ja sam ga znao jednostavno zaklat ali ama baš nikad nisam turio prst u vodu a da ga nisam mogao zadržat..znači taj traktor se doslovno nemože pregrijat(sjetvospremač tri metra..itd...)...A i ja svašta pričam...činjenice naravno...a još imam taj mjenjač od tri brzine tako da od njega izvlačim totalni maksimum(sve teške poslove radim u drugoj)i kad pukne popola neču zaplakat znate zašto zato što ja teram njega a ne on mene i vjerujte mi više desetina puta mi se isplatio...nema šanse da če mi netko ispričat takvu priču za torpeda...Ratarko ja nisam morao stat i pričekat da malo "odmori" nije bitno zračno hlađenje meni je njenjač znao biti sto puta vruči od motora ali on NIKADA stao nije.. :x

Torpedo je kod vas zastupljeniji više a tko zna možda je u krajnjoj liniji i bolji traktor ali ja sam imao potrebu da vam ispričam priču mene i mog :wink: godinama najboljeg kolege...samo jednu od priča a za ostale samo ja i on znamo..
 
B

Bobo

Guest
Ista stvar s mojim 539!

Ganjamo ga nas trojica od nemila do nedraga. Ulje trosi vise nego goriva i vec je 3-4- godine zrela za generalku, ali smo se odlucili drzat ga dok ne "umre" negdje na sred sume.

Krx, znas valjda da kod nas u sumariji ima jedan ili dva torpeda 75 i da lome poluosovine kao blesavi, ali izgledaju kao novi. A one drlje od 560 jos uvijek idu i idu i idu... Kad se majstor zaletio u rikvers punim gasom te vitlom mazno u kladu, ja sam mislio da ce 560 puci po pola koliko je odskocio. Ovaj majmun je mogao iz kabine ispast!, ali ne, samo je digo vitlo, i otisao dalje...


Krx: Imas u Zarilcu (ili Grabarju) 565 koji je bio namjenjen za izvoz koji se ovdje nije mogao dobiti bez neke debele veze u tvornici. Na tom traktoru su izmislili gresku na kocnicama i ovaj ga dobio za cijenu normalnog 565. Da vidis veselja, covjek popravio kocnice i radi oko 80 jutara zemlje s njim bez ikakvih problema vec preko 10 godina. Ne znam kad ga je kupio, ali majko mila, to je nepoderiv traktor... Sve s njim radi i on mu je jedini traktor na gospodarstvu. Svaka mu cast, ali mislim da traktor nece jos dugo...
 
R

Ratarko

Guest
Nitko vama dvojici nije rekao da nemate dobre traktore ali da Torpedo ne valja kako vi tvrdite to jednostavno ne stoji .

Kod nas ima jedan šumar sa RX 170 i TD 75 , čovjek radi normalno sa njima več godinama , toliko o teoriji da TD ne ide u šumu .

Dajte mi primjer gdje se na kombinatima radilo sa IMT-ima tako uspješno kao sa TD-ima ? Nisam nigdje na kombinatu vidio IMT kao glavni traktor a kod nas na agrokombinatu Jasinje su oni to upravo bili . TD 75 , 90 i 170 su radili sve poslove u ratarstvu od nule do žetve . Kasnije su ih zamijenili Đoniji , to je isto OK . Ako niste napravili radnog sata sa TD traktorom kako mu možete suditi sa toliko žara a poznate samo svoju stranu medalje ?

TD traktori su dobri a utoliko su bolji od IMT traktora što su se makar pokazali na velikim ratarskim površinama gdje IMT nema svoje predstavnike . O potrošnji goriva neču niti raspravljati jel se zna tko pobjedu nosi . Nabava dijelova je potpuno ista stvar za IMT kao i za TD . Recite šta vam treba od dijelova za TD i sve imam a za IMT ima sve na koridoru po tko tamo voli iči neka ide , ja kupujem u HR . Još bi trebao spomenuti komfor u radu gdje TD opet odnosi pobjedu , klimatizirana kabina u TD RX 170 još davne `84 godine te bolja zvučna izolacija .
Da li da spominjem i TD izlet u kamionski svijet , možda samo napomena da imate vojne kamione 110 i recimo 130 koja je bila prava mala raketa , vozio sam pa znam , vojni sam vozač bio u ratu .

Postavili ste pitanje zašto je TD propao a IMT nije i iz toga izveli zaključak da je IMT bolji traktor. To naravno nema veze sa istinom . MIslim da je i IMT propao a svi znamo zašto se TD raspao a ako ne znate evo male pomoči - imali smo rat .

Eto to je moj mali ne-emotivni osvrt na tu temu .
Naravno stojim iza napisanoga i odgovaram na sva moguča pitanja .
 
B

Bobo

Guest
Ok, Torpedo je propao zbog rata? Mislim da to nije tocno, jer Rijeka rata nije ni okusila, te Torpedo nema nikakvih ratnih poslijedica. Jedino su mogli stancati kamiona i kamiona, koji su odlicni za vojne potrebe. Kolegin brat je instruktor u vojsci i od njega samo rijeci hvale za Torpedo...


Uglavnom, Kako nisi vidio da IMT vodi glavnu rijec na farmi, kad je negdje kod Donjeg Miholjca bilo 2-3 zglobna IMT-a koji su po pitanju uradjenog posla daleko ispred bilo kojeg TD-a. Istina da trose dosta, ali u agregatu s pravim prikljuckom, ne trose previse, jer naprave i posla...

TD je svestraniji traktor, ali IMT ima vise modela i svaki ima svoju namjenu.

I kad smo vec kod potrosnje 5200modela, napravljen je i IMT 5210 koji se do par godina unazad mogao i kupiti. Mercedes motor, a traktor je trecina tezine onog zglobnog... A radi s istim prikljuccima kao i zglobni 5200

Da 5360 ni ne spominjem jer je traktor digao jugoslaviu na noge sto se poljoprovrede tice i mislim da ovaj argument ne mozes pobiti, jer ih je puna Vojvodina. U to sto se tebi "tamo" ne svidja, ne ulazim...

Uglavnom, TD ide u sumu, ali kako kazes ne moze ga voziti 3-4 vozaca i svi ga ganjati. E, a IMT 560 moze! Susjed je u sumariji radio kao vozac i oni tamo su imali TD traktore, te su ih mijenjali s 560, jer je TD lomio poluosovine pod vecim teretom i kad se trebalo lupati po kvacilu da izvuce nesto iz neke rupe. Traktor je dugacak i teze mu se propeti, grip je tu, a nagdje puci mora... Ostavili su nekoliko TD-a jer imaju i oni svojih prednisti... Uglavnom, i ja sam vidio sto se radi s tim traktorima i mislim da nije nikakvo cudo sto netko pogine u sumariji, ili sto nekoga pogazi traktor... Divljaci kakvih nema...


Sto se komfora tice: Opet cu napisati da je 577 udobniji traktor nego 7506. Zasto, pa vidio si me koliki sam, i kad se nekako uvucem u kabinu, volan mi struze po stomaku! Taj traktor nema dodirnih tocaka s udobnoscu.

RX-a nikada nisam vidio, pa o njemu ne mogu pricati nista, samo da je lijep na slici. Nadam se da cu doci do tebe i da cu sjesti u RX-a da vidim kako je u njemu. 7506 me razocarao po pitanju udobnosti i ergonomije. Nadam se da je RX svjetlosnim godinama ispred...

Nisam rekao da TD ne valja, samo sam rekao da je IMT bolji 8)


Opet je prepirka pocela ciji je tata jaci, i mislim da ovo nema smisla vise...
 
P

paor

Guest
zapravo, pravo je čudo kako IMT još opstaje sa svojim totalno zastarjelim asortimanom

to su bili dobri traktori u svoje vrijeme (klasa ursusa, univerzala, štorea, rusa, torpeda, pa i zetora)

danas kupiti novi IMT je isto kao kupiti novog Yuga, imaš novi traktor i ništa više, ozbiljna poljoprivreda kakva nas tek očekuje ne može iči s takvom mašinerijom, možda kao treči traktor ili sl.

čak su i rusi poprilično poboljšani, ursusi isto tako, o zetorima da ne pričam, a ostali su otišli u zasluženu povjest

nažalost, i sam vučem dosta tog starog željeza iza sebe (leskovačka tanjurača 28 " koja mi kida živce, imt plug...) tako da znam što pričam
 
B

branko

Guest
i ja se ukljucujem u pomoc ratarku, kod mene je najjaca bila podravka tj. njezin our poljoprivreda ako se dobro sjecam povrsina koju je ona obradjivala bila je cca 7000 hektara, kao glavne pogonske strojeve za teske radove imali su (kojih se ja sjecam) dutre, pa nakon njih zglobne djonije, pa imt 5270 (njih vrlo kratko jer po pricanju jednog od vozaca bili su neudobni za duzi rad, i dosta su se kvarili a i kako je sam vozac rekao bilo se vrlo tesko priviknuti nakon djonija na imt koji je iako dosta mladji bio tehnicki stariji traktor), pa opet djonije, dok za sve ostale radove su imali torpedoje 75 i 90.

btw. 1998 godine na sajmu u radgoni bio je predstavljen prototip novog torpedovog traktora kvarner 75, medjutim osim napisa u novinama nisam nista uspio naci o njemu.
 
B

Bobo

Guest
Nitko nije ni rekao da se s IMT-om moze u buducnost. Naravno da s kupovinom novog IMT-a imas samo novi "traktor" i nista vise...

Ali pogledaj za primjer Ratarka koji je svoje gospodarstvo podigao na plecima dvaju TD RX 170 i mog kolegu koji je podigao svoje gospodarstvo sa dva IMT 5106 i 5136...

Njima reci da njihovi traktori ne valjaju onda si budala, jer je ocigledno da rade i jedni i drugi i da nisu s njima zadovoljni, prodali bi ih...

Ratarko je prije par mjeseci napsao da su mu srcu prirasli RX-i i kad dodje MF da ce to mozda malo popustiti, no cisto sumnjam, jer samo je jedan "prvi pravi traktor"...


Uglavnom, ja sam jos uvijek mali poljoprivrednik koji radi 20 jutara zamlje i koji ne traba nista bolje od IMT-a. Planiram se u buducnosti prosiriti i kupiti samo veceg IMT-a jer mi drugo i dalje nece trebati... A ako se ozbiljnije krene, onda ce i mene IMT popustiti i bit ce i bolji traktor kod mene u dvoristu. Do tada zivi bili pa vidjeli!
 
R

Ratarko

Guest
Ovako da Torpedo nije propao zbog rata ne drži vodu isto kao da Rijeka nije okusila što znači rat . Svi smo nosili posljedice rata bez obzira da li smo u Rijeci , Brodu ili Vukovaru . HR tvornice su propadale jedna za drugom i možemo samo zahvaliti što su i toliko dale jer su dobar dio ratnog tereta nosile na svojim leđima . Torpedo tvornica je dala svoj dio u to sam siguran .

Ove velike IMT što je Bobo spomenio je stvarano loš pokušaj kontre . Ti traktori jednostavno nisu valjali i ima ih u tako malom broju da nije vrijedno spomena . Mjenjač i diferncijal bi na tim traktorima redovito dobio po nosu i traktori su totalni promašaj .

TD RX 170 traktora ima u tolikom broju u HR ( ima ih i vani jer su rađeni za izvoz kao i TD 75 ) da se može govoriti o nekim statistikama . To su traktori koji i danas rade za razliku od zglobnog IMT-a kojih možda ima deset komada da su ispravni.

Tu je još i činjenica da puno više ratara koji obrađuju veče količine zemlje koristi upravo TD traktore ako ne može nešto bolje . IMT traktori na velikim ratarskim površinama su puno manje zastupljeni nego TD i to je jednostavno tako .

Ovaj TD Kvarner sam vidio uživo i bio mi je jako lijep . Samo da Torpedo nije propao oni bi sada bili kupljeni od strane SDF-a kao i Županjci i napokon bi imali pravi proizvod . Torpedo je imao svoje stručnjake koji nisu imali mentalnu kočnicu kao u IMT-u nego su bili spremni iči u inovacije i nepoznato . Prava je šteta što je tvornica propala jer danas bi imali naš traktor .
 

zvona

Aktivni član
Tu od
17 Pro 2006
Poruka
1,295
Ljudi pa malo gledajte u nazad pa u bivšoj YU je po naređenju sa vrha iz Beograda IMT i Rakovica morali biti na prvom mjestu za nazovimo male individualne poljoprivrednike, jer bio je srpski a TD je bio Hrvatski tako da TD i nije ( smjeo ) imao neki veliki pristup tržištu uglavnom su bili zastupljeni od 40-60ks, pa čak ni istočni traktori Zetor ili Ursus nisu bili večih ks ako si htjeo veči tu je bio samo IMT . Sve je to bila politika, TD 7506 pa na dalje bio je za kombinat , malo je onda ljudi bilo koji su imali TD 7506. možda preko neke debele veze ili preko ,, rashoda ,, u kombinatima. danas u okolici Đakova još uvjek možete pronači te TD 7506 iz bivših kombinata koji rade a traktori imaje i više od 30 god. A gdje je bilo koji IMT 560-577 koji je u pogonu sa toliko godina? Torpedo je oduvjek bio traktor ( mislim na 75-ticu ) i svakog IMT u toj klasi če preskočiti. TD serija TX je išao i za izvoz i još se može i vidjeti na nekim stranicama da je u radu i da ga nisu otpisali.Gdje se IMT može vidjeti?
 
R

Ratarko

Guest
Zvona pa kužim se u svu problematiku o kojoj govoriš , ovo o srpskom proizvodu i HR proizvodu je jednostavno bilo tako . Narvano da TD traktori nikada niti nisu mogli opstati u tome okruženju koje je onda vladalo . Sada su ljudi ipak otišli malo dalje , na kraju krajeva mi imamo svoju državu a oni svoju . Sada bi Torpedo sigurno bio full pogodak za HR seljaka samo da se nastavilo sa razvojem i proizvodnjom . Nemaš ništa bolje nego kada imaš tvornicu u svojoj zemlji , podrška bi sigurno bila na mjestu i seljak se nebi morao boriti kao ja sada da mi dodje serviser pokazati kako se traktor vozi a kamoli da sam tražio neki popravak .

Poljoopskrba bi sigurno bila broj jedan trgovina za traktore u HR i jedan Novocommerce joj ne bi bio ravan .

Pad jedne tvrtke kao što je Torpedo bio je sramota i kada bi sada ponovo nekim čudom krenula sa radom ja bi im bio prvi kupac .
Nekako i ja mogu zamisliti da je korupcija i politika tu imala svoje prste u raspadu Torpeda baš kako branko kaže jer je taj sistem raspada bio sveprisutan po HR u tim devedesetim godinama .
 

zvona

Aktivni član
Tu od
17 Pro 2006
Poruka
1,295
pa i ovdje se umješala politika i političari i to je moralo propasti da bi neki guzonja to preuzeo za male novce i tako je bilo i preuzeo je neko tko pojma nema i krah, u Đakovačkom pogonu Torpeda jedno vrijeme su radili prikolice za njemačku mislim da su bile vojne
 
K

krx pozega

Guest
Ma dečki sve to stoji s politikom...nama je torpedo u ratu bio neophodan..ali to je uvijek ako čemo ruku na srce bila drugorazredna tvornica pa čak i za imt...Zvona torpedo od 75ks nije bolja opcija od imt 577...to sam tisuču posto siguran...a za ostale sam več rekao da neznam..
 
B

Bobo

Guest
I ja usporedjujem ta dva modela...

I malo nagadjam o slabijima, za jace nemam pojma kako rade, ali znam da su neokretni i da zahtjevaju vise odrzavanja od IMT-a...
 
K

krx pozega

Guest
Kad si spominjo toga 565 ima ga ovaj jedan gore na selu za šumu napravljen specijalno(nedavno je kupio novog577)uglavnom taj 565 šumarac baš kako i ti kažeš jednostavno nepoderiv,on ga je deset puta prevrnio,šta ti imam pričat al to je interesantno zato što smo mi eto tako razmijenjivali iskustva a meni se moj 565 u ratarstvu nije baš pokazao(brzo je motor nastrado)dok evo zadnjih sedma godina nemam nikakvih zamjerki zbilja u 577 a rekao bih za sebe da uvijek tražim dlaku u jajetu..
 
B

Bobo

Guest
Znam, s Laza... Poznam dosta ljudi gore, pa tako i vlasnike tih traktora ;)

Puno njih gore zivi od sume, tako da ima tamo dosta traktora preradjenih za voziti po sumi...

Kad sam bio gore 577 se po drugi put razradjivao jer mu u tvornici nisu stavili jedan zupcanik u uljnu pumpu, i kad se djubre razbacivali, traktor samo stao, napravili mu generalku i sad radi ko curica...

Ja na generalku ne bih pristao, ali kad ti ne daju nista drugo, dobro je i to :(

Djed me pokusao zeznuti kako imaju dva 577, samo da je onaj starija linija... Kad sam mu rekao da je to 560 ili 565, samo me pogledao i pitao, pa jel ne vidis da na naljepnici pise 577? Rade mi rekao da nije bilo ni 560 ni 565 naljepnica pa je kupio od 577 da hauba ne stoji prazna...

Evo ga 565:
Obrisan neispravan link.

A evo ga i 577:
Obrisan neispravan link.
 
K

krx pozega

Guest
Bobo kad si bio gore to slikao..ima mi Rade isporučit nekih janjaca nekidan sam bio gore...brat mi ima svatove za dva tjedna
 
B

Bobo

Guest
robert kaže:
stavi sliku zelenog traktora,a ne crvendaca....znate zasto se svi imt-ovi tresu?torpedo je imao klimu davne godine,a tamo oko zemuna nisu znali sta znaci klima...pa su napravili da se njihovi imt-ovi tresu.... :wink: .....he he
kad je torpedo poceo raditi ljudi su sanjali da ga imaju...jos i zelen,boja oku ugodna,a ne ovi crveni...

IMT- i se ne tresu, nego se klimaju... Torpedo ima klimu, a IMT ima klimanje ;)

@krx: Prije par godina sam gore bio. Kad su bili neki izbori, bio sam dvije godine u odboru za nadgledanje glasanja... Traktor je tad imao 295 sati, Razradjivao se po drugi put...

Kad cujem da je u svatovima janjetina s Laza, oonda znam da je Radina i par dana prije svatova ne jedem ;)
 

mario

Legenda
Tu od
28 Srp 2006
Poruka
3,041
Evo ja sam napravio anketu da izglasamo koji je traktor bolji!
 
R

Ratarko

Guest
mario kaže:
Evo ja sam napravio anketu da izglasamo koji je traktor bolji!

I za koga si glasao ?
 
B

Bobo

Guest
E, nisi trebao anketu stavljati, jer ce biti ista stvar kao i s Rakovica vs IMT...

Ja cu za sada ovu temu zakljucati, a ti ako oces otkljucaj, ali ce ovo opet dovesti do bezveznih rasprava i prepiranja...
 
Status
Nisu omogućeni daljnji odgovori.
Na vrh