• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

cirkular za traktor

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,071
:lol: nisu rijetke imam ti ja nekoliko kontakata iz SM ljudi kojih rade testere po mjeri , nisu nesto pretjeranu ni skupe

pa ti ako bislis tjerati sa tomicom ovaj sistem otpada , nisam ja rekao da tomo moze za ovoga nego sam ti samo predlozio cijeli kocept
jedino ako tomicu okacis citavoga na onaj ram i na njegove tockove montiras teseteru :lol: :mrgreen: :lol: :mrgreen:

iskreno da ti kazem neznam sta bih ti predlozio , zavisi sta hoces da radis sa tim i kolike trupce precnika i duzine hoces da rezes ??

najlakse ti je sklepati nesto sto bi bila kruzna testera i tjeraj , sve bi te kostalo daleko jeftinije i jednostavnije je za uraditi ali sa time nemozes nikada dinara zaraditi usluzno tako da razmisli malo i o tome ;)
bar kod mene ima dosta ljudi koji imaju kojekakvih trupaca a ne tjera im se na brentu jer im i nisu bas povoljni uslovi rezanja tamo :blackeye
 

matrix123456

Aktivni član
Tu od
14 Sij 2009
Poruka
1,021
kolko kosta ta jedna testera otprilike

ma moze on na tomicu jer ce ona stojat u mjestu a trupac ce ic prema njoj
trupce srednje velicine nista preveliko
milsim to za svoje potrebe jer imam dosta sume a sad ovaj snijeg je odsta polomio a neda mi se prodavat pa da ih razrezem jer mi treba daske a i nemam je kome odnijet.........
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,071
evo sada sam isao kod ovoga lika sto ima ovakvu brentu i malo sam slikao i mjerio
evo ti par slika za prvu ruku , slikao sam sve detalje i izmjerio vecinu pa reci sta te interesuje da dodam , napravit cu mozda i neku skicu sa mjerama ako budem imao kada

slike su prilicno jadne posto je u toj prostoriji prilicno mracno a moja kamera u telefonu je 1,3mpa :cry:
image0037p.jpg

image0035a.jpg
 

rudamaca

Aktivni član
Tu od
6 Ruj 2007
Poruka
487
Znao sam jednog starog majstora,kovača nažalost pokojni danas.
Izradio je dvadesetak komada, zadnja verzija koju je radio imala je 18 elektromotora, a djelove su obrađivali u Končaru.
 

matrix123456

Aktivni član
Tu od
14 Sij 2009
Poruka
1,021
savo hvala na slikama

zanima me sledece
kolika je velicina testera
kolika je velicina tockova
kolika ej velicina remenja i brzina samog motora
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,071
testera je siroka 30mm bez zuba , sa zubima nesto preko 35mm duzinu nisam mjerio ali razmak osoina tockova je 110cm
tockovi su precnika 45cm, sirina gazne povrsine 2.5cm
motor 7.5kw bio 5,5 i skinuo ga kaze da mu je bio slab 2900Rpm

za redukciju i brzinu testere nemozem ti reci od ovoga ali znam fabricki podatak za te testere je oko 20-25 m/s

cijena ove njegove testere je oko 10tak evra , tako on kaze

slobodni dio izmedju valjaka , znasi korisni dio testere je 60cm
maksimalna debljina trupa koji moze da radi je 70cm , ako je kriv onda nemoze
inace ova masina je predvidjena po mome misljenju za debljine do 60cm i to radi uspjesno , moze i 70 ali moras cesce puta okretati

et' valjda sam cevape zasluzio
ak' te interesuje jos nesto pitaj ;) pa da namirim i na pivo :mrgreen:
 

matrix123456

Aktivni član
Tu od
14 Sij 2009
Poruka
1,021
hvala na informacijama sasvim su dovoljen samo da nadjem te djelove i izrada krece
zaradio si ti citavo peceno jagnje i gajbu piva :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,071
nemoj misliti da necu doci , tvoje je samo da pozoves :mrgreen:

od jagnjetine mi bude muka .................................... posle 1 kg :mrgreen: :mrgreen:
 
M

milandoboj

Guest
PozdravI!
E hvala bogu što ste udarili na ovu temu.Nedavno sam nabavio manji bansek (stolarski) pa ga namjeravam prepravit na traktorski pogon,stavit mu veće točkove a pogon izvesti preko nekog diferencijala od Mercedesa 123 ili BMW-a.Ako neko ima nešto slično kod kuće molio bih da stavi slike.Svi savjeti su dobro došli .Od Savorisa posebno.
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,071
milandoboj kaže:
PozdravI!
E hvala bogu što ste udarili na ovu temu.Nedavno sam nabavio manji bansek (stolarski) pa ga namjeravam prepravit na traktorski pogon,stavit mu veće točkove a pogon izvesti preko nekog diferencijala od Mercedesa 123 ili BMW-a.Ako neko ima nešto slično kod kuće molio bih da stavi slike.Svi savjeti su dobro došli .Od Savorisa posebno.

prvo ti slikaj taj svoj bansek pa da uradimo elaborat na njegovu temu ;)
koji ti je precnik tockova trenutno ?
a koji bi stavio , pitam posto vidim da si iz doboja (nismo daleko) pa da trampamo nesto povodom dijelova
 

matrix123456

Aktivni član
Tu od
14 Sij 2009
Poruka
1,021
ma zvacu ne boj se,samo sam svoje stado ove godine dobro slistio cak 15 komada sam okrenou na raznju,,,a piva i boga pitaj

milandoboj
samo ti slikaj i budi siguran da ce savo nesto izmisliti
 

matrix123456

Aktivni član
Tu od
14 Sij 2009
Poruka
1,021
ma obadvoje
ja hocu cirkular na traktor a mozda i ovaj bonsek na traktor,dakel za razrezivanje trupaca
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,071
malo sam se bavio kalkulacijama pa ispada da se pogonski tockovi za precnik od oko 40-45cm trebaju okretati brzinom od oko 1000Rpm da bi se dobila obodna brzina od oko 20-25m/s
pa tako racunajuci onda bi sa tomice trebalo samo remenje sa kardana do glavne osovine sto u mnogo cemu pojednostavljuje stvari ;)

EDIT
evo firme u sremskoj mitrovici koja se bavi proizvodnjom testera i imaju pokazan cjenovnik , jeftino je 8)
http://www.wood-steel.rs/pricelist.php
 

matrix123456

Aktivni član
Tu od
14 Sij 2009
Poruka
1,021
onda tim bolje samo obicne remenice i eto ga.......

ova testera 110X1,10 bi bila dovljna sta mislis
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,071
matrix123456 kaže:
onda tim bolje samo obicne remenice i eto ga.......

ova testera 110X1,10 bi bila dovljna sta mislis

za sta :scratch
zvao sam ovu firmu i kazu da su cijene nove ovaj cjenovnik je od prosle godine nije aziruran
ova 40X0,8 kostala je 2.1evra sada je 2,9 po metru duznom

ali ima druga stvar ove testere nisu namijenjene (svojom konstrukcijom) za ove vrste rezanja , tako mi rekao covjek
trebalo bi da se uzme neka veca testera pa da se suzi malo i onda bi to valjda bilo OK kako sam ja njega razumio , znaci konkretno sam ga pitao za ove 40X0.8 i 50X0.9 jer ja ovu brentu sto sam je likao je testera sirine 40mm ja bih isao na 50 mozda 60 ako bih radio

covjek mi je striktno podvukao da sve sto je veca debljina testere proporcionalno mora biti i veci precnik pogonskih tockova da ne bi doslo do peglanja testere , nabolje ti je posto imas tu broj telefona da nazves i malo se informises ipak su oni profesionalci i znaju sta ti treba
takodje sam pitao i za tockove znaju li gdje mogu da se kupe , kazu da neznaju bave se samo testerama
isto sam zvao i firmu iz valjeva za koju sam imao utisak da su kvalitetniji jer rade sve po tvojoj zelji a covjek isto posjeduje fantasticno znanje
http://www.var-valjevo.com/index.php?op ... &Itemid=54
 

matrix123456

Aktivni član
Tu od
14 Sij 2009
Poruka
1,021
hvala na informacijama

tockovi su od askone a gume su siroke cca 7 ili 8 cm
cijena opet nije velika mislio sam da je to skuplje....
sviejdno cu ga nazvat i malo se raspitati..................
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,071
sve ovo u zadnjem postu sto sam reko je grubi citat covjeka iz sremske mitrovice , vise povjerenja mi je ulio ova covjek iz valjeva , djeluje mi iskusnije

znam da ima covjek u Loznici da radi ove testere ali nemozem nikako da nadjem neki njegov kontakt , on mi je najblizi od mene je nekih 35Km ;) cak bih skoknuo do njega na jedan informativni razgovor 8)

i mene je iznenadila cijena koja je jako prihvatljiva , jer ovaj komsija kod koga sam isao mi je rekao da njegova testera kosta oko 15-20maraka sto je meni zvucalo nevjerovatno jeftino i mislio sam da me zamajava li ipak ispostavilo se da je tako
on koristi ove testere bez ikakvih prepravki , kaze zna da pukne ali je varenje toliko jeftino pa i sama testera da ga to ne brine nesto narocito
 

neno21

Član
Tu od
15 Pro 2009
Poruka
52
Bok
Evo citam sve teme pa da vam kazem kak sam ja napravio cirkular za traktor.
uzeo sam obican zeljezni stol od Uprofila (imao sam doma) na njega stavio gornju osovinu( nosac pile) te donju sam stavio na poprecni profil izmedu nogu od stola.
Donja osovina tj remenica sa izvodom kardana mi je od starog lupica kukuruza i remenje te sam samo napeo remenje sa onim zljebastim kotacicima za ograde na sinu( ima ih u svako zeljezari oko 80kn 2kom)
pa matrix ovaj stroj tjeram sa tomekom 826 na polpvici gasa ili imt539 na cetvrtini( nemojte zamjerit ne radi mi sat pa neznam koliko je tocno) :D
pila mi je promjer 50 te sam skroz zadovoljan (naravno pilim samo drva za ogrijev al je super tj tomek u sumi samo pili i nosi cirkular a imt vozi gotovu robu) :D :D :D
Nadam se da sam ti kak pomogao .
 

Najnoviji postovi

Na vrh