• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Cjepljenje biljki - kalemljenje

misoo83

Član
Tu od
20 Velj 2012
Poruka
174
@ Pjero
Nemam video dal je kalem uspeo, to sam ja nasao video dok sam gledao jedan drugi video.
 

kandelabar

Član
Tu od
16 Sij 2014
Poruka
93
@brle meni nekako ovo pod koru djeluju ko nesigurno kalemi uspiju ali ne znam kako kasnije pod teretom roda kako se ponašaju jest da je bolje sto se ne ostecuje podloga ali ja nekako vise volim procjep..
 

brle

Aktivni član
Tu od
9 Sij 2013
Poruka
637
@brle meni nekako ovo pod koru djeluju ko nesigurno kalemi uspiju ali ne znam kako kasnije pod teretom roda kako se ponašaju jest da je bolje sto se ne ostecuje podloga ali ja nekako vise volim procjep..

http://imagizer.imageshack.us/v2/800x600q90/17/tgmh.jpg
http://imagizer.imageshack.us/v2/800x600q90/15/p3dk.jpg
Evo još par slika od toga je jedna kalemljenje na procjep.
I meni ljepše i sigurnije djeluje na procijep,bolje sraste u čvršći spoj........budemo još vidjeli za koju godinu kako će izgledati ti spojevi.Osobno sam probao skoro svaki način i s dosta uspjeha sam to odradio.
 

brle

Aktivni član
Tu od
9 Sij 2013
Poruka
637
hoceli biti kasno sada koji dan uzeti kalem grancice od jabuke sobzirom da su pupovi vec krenuli

Nije kasno ja sam uzimao prije samog kalemljenja i opet sam uspjevao.......
Jabuka još nije krenula to što je nabubrito to su cvjetni pupovi koji ne služe za kalemljenje,za kalem uzimaš prošlogodišnje grane.........bilo bi pametno uzeti najlonsku vrećicu nasuti u nju vodu i istresti ono što ostane sitnih kapi dovoljno je za kalemove,staviti u nju kalemove i u hladnjak do proljeća.Kalemove je uzeti prije bolje, zato nemoj čekati na posao......
 
Tu od
19 Sij 2013
Poruka
173
da brle11 uzimam naravno proslogodisnje grane ali sam mislio zbog kretanja sokova onda sutra odma na posao ja ih stavljam u pijesak i u podrum i tomi bude svake god. dobro u svakom slucaju hvala
 

brle

Aktivni član
Tu od
9 Sij 2013
Poruka
637
Može i u pijesak potpuno u redu.....uzimaj kalemove što prije upravo zbog sokova kako si naveo.......pozdrav
 

kandelabar

Član
Tu od
16 Sij 2014
Poruka
93
fine slike @brle11 ja sam ubacio u frizider isto kalema što sam planiro u martu kalemit neki dna gleda mdjeca ubacila paštete u frizider do njih tamo u kesi valjda nisu ostetili nisma ni gledo uglavnom tako da mozda je nekad bolje drzati u pijesku..
 

brle

Aktivni član
Tu od
9 Sij 2013
Poruka
637
fine slike @brle11 ja sam ubacio u frizider isto kalema što sam planiro u martu kalemit neki dna gleda mdjeca ubacila paštete u frizider do njih tamo u kesi valjda nisu ostetili nisma ni gledo uglavnom tako da mozda je nekad bolje drzati u pijesku..

Meni lane u pijesku nije bilo dobro a u hladnjaku je.Ove iz pijeska su valjda imale previše vlage i topline tako kad sam ih izvadio toliko su nabubrile da ih nisam mogao kalemiti frižider mi se čini boljim riješenjem.
 
Tu od
19 Sij 2013
Poruka
173
brle 11 kod mene je podrum zidan bet. blokovima i nije puno u zemlji i nadzem najhladniji dio pod. tu ostavim grancice ukopane za jednu trecinu njihove duzine u rjecni pjesak i neskracujem ih nista tako da do kraja 4 mj mogu se koristit
 

bhorv

Dobro znana faca
Tu od
26 Ruj 2008
Poruka
2,657
Recite mi dali je dobro tu vrečicu izvakumirat gdje su kalemovi ili samo dobro zatvoriti?
 

brle

Aktivni član
Tu od
9 Sij 2013
Poruka
637
Recite mi dali je dobro tu vrečicu izvakumirat gdje su kalemovi ili samo dobro zatvoriti?

vrećica se navlaži,stave se kalemovi i vrečica se sveže ili se stavi najobičnija gumica,i to je to.Bitno u svemu tome je da su grančice na neki naćin u kontroliranim uvijetima i u proljeće budu kao da si ih friško stavio.Vakumiranje mi se čini bespotrebnim a neznam kako bi utjecalo na kalemove, možeš probati!
 

mcmarko0204

Član
Tu od
13 Ožu 2010
Poruka
706
Recite mi dali je dobro tu vrečicu izvakumirat gdje su kalemovi ili samo dobro zatvoriti?

Nemoj vakumirati. Stavi u vrećicu i poveži s gumicom. Ali uzmi malo dulje grančice, jer bez obzira što je odrezano, drvo i dalje radi.
 

Tajo pajo

Aktivni član
Tu od
22 Kol 2011
Poruka
537
Pročitao sam u knjizi Tomislava Jemrića da se koštuničavo voće cijepi kad podloga miruje:icon_question: Da li to znači da bih trebao to ovih dana napravit ili još pričekati?
Koja su vaša iskustva s cijepljenjem breskve i trešnje, kada i kako? Voćnjak je u Varaždinu.
 

brle

Aktivni član
Tu od
9 Sij 2013
Poruka
637
Pričekaj još malo,rano je sada jer voće još uvijek miruje.
 

dugan

Član
Tu od
3 Kol 2013
Poruka
266
jel mi netko može reć kak i kad mogu zacijepiti krušku i dal može na dunju
i htio bih zacijepiti staru sortu jabuke( kanada ) i na kaj bi nju mogu zacijepiti
 

aterik

Član
Tu od
15 Pro 2012
Poruka
169
jel mi netko može reć kak i kad mogu zacijepiti krušku i dal može na dunju
i htio bih zacijepiti staru sortu jabuke( kanada ) i na kaj bi nju mogu zacijepiti
vrijeme za cijepljenje je za nekih 30-ak dana, e sad tehnika ti zavisi o debljini podloge, na promjer do 20mm ti je najjednostavnije na procjep a ako je deblja pod koru... kruška ide na dunju ali ne sve sorte stoga za među podlogu koristi pastorćicu (meni se pokazala kao najbolja)... za jabuku tu bi bila dobra podloga MM-106 ako je možeš nabaviti ili bilo koji sjemenjak jabuke no na sjemenjaku treba puno duže da prorodi i bujnost je veća ali isto tako i trajnost stabla...
 

dugan

Član
Tu od
3 Kol 2013
Poruka
266
hvala ti jer žao mi je da kanadu ne zacijepim pa ću probat nabavit pravu podlogu
jer stare sorte se trebaju čuvat dok ih ima
 

Najnoviji postovi

Na vrh