• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Cjepljenje biljki - kalemljenje

aterik

Član
Tu od
15 Pro 2012
Poruka
169
hvala ti jer žao mi je da kanadu ne zacijepim pa ću probat nabavit pravu podlogu
jer stare sorte se trebaju čuvat dok ih ima

u slučaju kad nemam podlogu a imam plemku neke sortu koja mi se sviđa jednostavno je cijepim ili okuliram na jednogodišnju granu stabla iste vrste, to si označim i za sljedeću sezonu pripremim podlogu... :icon_winkle:
 

Tomislav523

Član
Tu od
30 Kol 2010
Poruka
596
Drijen,dren,drina kako li se vec zove je procvjetala znaci da je vrijeme za navrtanje tj cjepljenje ..da li je itko poceo
 

tatkodvd

Dobro znana faca
Premium
Tu od
2 Pro 2011
Poruka
1,257
Dren ide na izdanak drena ili sjemenjaka, ali nema potrebe za tim i sa izdankom se prenose osobine matične biljke. Isto kao oblačinska višnja.
 

brle

Aktivni član
Tu od
9 Sij 2013
Poruka
637
Ja kalamim onda kada orezana vinova loza 3 dana zaredom plače.

Nije to baš mjerodavno što pišeš.......nešto se kalemi prije nešto kasnije a ovisi i lokalitet!!
 

dugan

Član
Tu od
3 Kol 2013
Poruka
266
Dal je trešnju najbolje zacijepiti na divlju trešnju ili postoji neka bolja podloga ako neko zna .
 

dugan

Član
Tu od
3 Kol 2013
Poruka
266
E kad bi ja to mogo nabavit , a vjerojatno bi me sadnica manje koštala.
 

tatkodvd

Dobro znana faca
Premium
Tu od
2 Pro 2011
Poruka
1,257
Najbolja podloga je Rašeljka-Magriva

To je vrlo diskutabilno pitanje. I jedan i druga imaju neke prednosti. Divlja trešnja ima 100% afirnitet sa svim sortama trešnje, dok magriva to nema. Divlja trešnja je bujnija od magrive što joj je najveće mana, tj najveće prednost magrive. Takođe magriva uspjeva samo na ocjeditim tlima, te ne podnosi zabarljivanje odnosno voli sušnija i toplija zemljišta.

Evo imaš više ovde o podlogama http://pinova.hr/hr_HR/baza-znanja/vocarstvo/vocne-vrste/tresnja/izbor-podloga-za-tresnju
 

Ante

Novi član
Tu od
9 Sij 2014
Poruka
13
pozdrav svima. evo ja gledam kako da krenem ove godine u kalemljenje. vec sam pripremio neke mladice tresnje ali nikad nisam imao iskustva s kalemljenjem. cijwlu opremu imam ali opet neznam kako stvar ide. pogledao sam dosta videa ali na njima ne vidim vazne detalje
pa bih vas zamolio da mi pomognete savjetima hvala ante
 

kandelabar

Član
Tu od
16 Sij 2014
Poruka
93
ja sam sad u proljece stavio dvije podloge divlje tresnje u bastu pa cu ako bog da sljedece godine da okalemim na to trešnju ,a mislio sam na visnju da probam jer imm visnju vec ali kasnije sam cuo da ne moze jer je tresnja bujnija..i men einteresuje kako se cijepi trešnja
 
Tu od
19 Sij 2013
Poruka
173
ja sam sad u proljece stavio dvije podloge divlje tresnje u bastu pa cu ako bog da sljedece godine da okalemim na to trešnju ,a mislio sam na visnju da probam jer imm visnju vec ali kasnije sam cuo da ne moze jer je tresnja bujnija..i men einteresuje kako se cijepi trešnja

ako si pripremio kalem grancice tresnje zasto je nebi kalemio sada mozes eng.spoj ili prosto spajanje ili cak u junu na budni pupoljak sretno
 

kandelabar

Član
Tu od
16 Sij 2014
Poruka
93
nisam pripremio grancice od tresnje ,a od jabuke sam drzim u frizideru..bil moglo sad da se uzme neka grancica koja je sa neke sjevernije strane znam da ide s juzne ali kontam da je sa sjevera manje napupila pa da probam,,inače kad guram kalem u podlogu na eng.spoj zna mi se desiti da slomim onaj kalem ili mu podrobim onaj kambij..kad radim u procjep onda nesto drzim pa razmaknem strane
 
Tu od
19 Sij 2013
Poruka
173
kandelabar ja nikad to ne pratim juzna sjeverna strana i uvjek imam dobar prijem kalema slobodno nadzi dobre grancice i kalemi sto prije ako se slucajno neprimi kalemi u junu ipak mislim dace da bude sve ok.i nemoj biti grub kad kalemis moras to njezno i osjecajno da radis na grancici ostavi 2-3 pupoljka bez obzira na nacin kalemljenja
 

Najnoviji postovi

Na vrh