• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Cjepljenje biljki - kalemljenje

jarebika

Novi član
Tu od
8 Ožu 2012
Poruka
26
Kod kalamljenja na pup ja UVJEK ostavim drvo,jedino kod ruže koja ima spužvastu srž ostružem tu srž.
 

maestro91

Član
Tu od
9 Pro 2014
Poruka
48
ja sam na početku ožujka cijepio jabuku i tek sad je prolistala grančica..., malo mi je čudno da je tako dugo bila u stanju mirovanja, obično mi se primi ili ne, a to se vidi još u petom mjesecu, mada sam otrgnuo jedan pup i vidio da je još zeleno iznutra i eto tek sad prolistala i to po ovoj vručini, sorta je starinska, neke male pisane jabuke, vidjet ću dal će preživjeti zimu...
 

ilje

Novi član
Tu od
14 Ruj 2015
Poruka
3
pozz imam limun star godinu i pol posadjen iz sjemena zanima me kada ce pocet davat plodove ako ga ne kalemim
a ukoliko se mora kalemit kad je najbolje ?
dbjt4x.jpg
 

Pjero

Dobro znana faca
Tu od
22 Stu 2010
Poruka
2,312
Dat će plodove nakon 7 godina.
Isplativije ti ga je povaditi vani i posaditi cijepljeni limun koji košta nekih 60-70kn i taj je iste visine ko i tvoj, bez zezancije oko cijepljenja. danas sam ih baš gledao u Bauhausu u Puli...
 

ilje

Novi član
Tu od
14 Ruj 2015
Poruka
3
ja sam iz slavonskog broda tako da nemam bauhaus ali bi mogo rjesit u zg da mi kolega uzme pa kad bude dolazio da mi ponese samo mi je problem neznam koliko dugo sadnica smije bit nezasadjena u onom najlonu ?
 

Pjero

Dobro znana faca
Tu od
22 Stu 2010
Poruka
2,312
Ako u trgovini zna biti i danima, prepostavljam da 1 mjesec nebi škodilo uz redovito zalijevanje.
 

ilje

Novi član
Tu od
14 Ruj 2015
Poruka
3
e super hvala ti na odgovoru recu mu onda da uzme odmah da nebi nestalo
 

Papcina

Član
Tu od
31 Sij 2011
Poruka
373
bok!

jel probao netko od vas sa foruma raditi svoj vosak za kalemljenje?
naišao sam na ovaj recept ovdje http://poljoinfo.com/showthread.php?1392-Kako-se-pravi-kalemarski-vosak (valjda mogu stavit link na drugi forum?) pa bih možda probao napraviti, al ako je netko već radio volio bi čuti za i protiv ako ima :D prijevod sa ćirilice je ovdje:

"Za spravljanje 1kg hladnog kalemarskog voska treba
- 730 g kalafonija , koji se u apoteci može nabaviti ;
- 75 g pčelarskog voska , koga imaju pčelari , a i ​​apoteka ;
- 75 g goveđeg loja , nabavite ga u mesnici; i
- 120 g špirita koga ima svaka apoteka .
Kad je ovaj materijal pribavljen pristupa se samom spravljanju kal. voska. U veći lonac se prvo stavlja kalafonijumom, goveđi loj i pčelarski vosak. Ta smjesa se
tihoj vatri, uz stalno miješanje da ne zagori, zagrijava sve dotle dok ne postane
kašasta masa. Nakon toga lonac skidamo sa štednjaka, odnosno vatre, da se
ohladi pa se sipa pomalo špirita uz stalno miješanje. Ako se pri punjenju
špiritusa čuje neko šuštanje to je znak da nam se smjesa nije dovoljno ohladila, pa
ćemo još malo pričekati da se ohladi i ponovo sipati špirit uz obavezno
miješanje nekim drvenim predmetom. Kad smo izručili sav špirit , onda svu tu
smjesu , odnosno kalemarski vosak sipamo u pripremljenu konzervu ili neki drugi za
to pogodan sud u kome će se čuvati sve do upotrebe . Na ovakav način spremljen
kalemarski vosak je za upotrebu najmanje 2 do 3 godine . Ako ga slučajno ne
potrošimo blagovremeno on će da se stvrdne i nije za uporabu u takvom stanju . zato
se on ponovno stavlja na tihu vatru i zagrijava uz dodavanje manje količine pširitusa
dok se ne razmekša , au tom stanju je i dalje upotrebljiv . Kao što se vidi nije tako
teško doći do kalemarskog voska koji uspješno zacjeljuje svaku ranu na voćki .
Kupovni kalemavski vosak je još bolji , ali znatno i skuplji. "


PS- evo ovdje jos jedan link na YT, sličan recept po sastojcima https://www.youtube.com/watch?v=2xzwG97nNWw
 
Posljednje uređivanje:

misoo83

Član
Tu od
20 Velj 2012
Poruka
174
Evo jedan video za pocetnike kalemljenja gde mozete videti kako uzeti plemke voca i cuvati ih za kalemljenje.

[YT]https://www.youtube.com/watch?v=utdKg0xk2PY[/YT]​
 

krezubica

Novi član
Tu od
4 Sij 2016
Poruka
14
evo veselim se dolazećem proljeću i cjepljenju,danas sam uzeo plemke stare sorte jabuke kanade,šljive bistrice i oraha na koji se naročito brusim.
U nedoumici sam,jer sam prije dvije godine koristio trake, vosak i sve po ps i primilo mi se jedna velika nula,a prije 25 godina kad sam prvi put cjepio,mazao sam nakon umetanja plemki sve sa glinom i sve nakon toga omatao gumom i sve se primilo i živi još danas,kad dođe vrijeme namjeravat cjepit orah, kad umetnem plemke namazat ću sve sa svojom čistom zelenom glinom,zamotat gumom i što bog da,zanima me što stručnjaci na forumu misle o tome? :icon_pray:
 

dajc1

Dobro znana faca
Tu od
26 Lip 2011
Poruka
518
Evo jedan video za pocetnike kalemljenja gde mozete videti kako uzeti plemke voca i cuvati ih za kalemljenje.

[YT]https://www.youtube.com/watch?v=utdKg0xk2PY[/YT]​

I sad kad smo to sve zamotali stavi se u zamrzivač ili?
 

Papcina

Član
Tu od
31 Sij 2011
Poruka
373
@krezubica:
bitno ti je da kora nalijeze na koru i trebalo bi se sigurno uloviti, jos ako pravilno omotaš oko plemke onda je gotovo 100% sigurno..
obrati pažnju na zadnji crtež na fotki http://www.krizevci.net/vinograd/slike/ost/loza.JPG

iz mojeg iskustva, sve takve radove oko kalemljenja radim za vrijeme punog mjeseca (od uzimanja plemki pa do kalemljenja) i ne po kisnom vremenu...

@dajc:
da, ja plemke odrezem, stavim u posudicu (limenka, jogurt, dno tetrapaka..) s vodom i onda jos sve to stavim u plasticnu vrecicu i frknem u frizider.. i tako stoji dok ne krene kalemljenje.. bez problema stoji mjesec-dva (ovisi kad se plemka odrezala)


sretno svima!
 

misoo83

Član
Tu od
20 Velj 2012
Poruka
174
@dajc:

Ne u zamrzivac nego u frizider :)

Kad bi stavio u zamrzivac pitanje dal bi bile grancice posle upotrebljive jer led izvlaci vodu iz tkiva grancice i propadne pupoljak.
Dok u frizideru je temperatura do 5 stepeni sto je dobra temperatura i mogu tako dugo da miruju pupoljci.
 

brgud

Iskusan lik
Tu od
4 Lis 2013
Poruka
5,664
Ovako kako je prikazano na slikama iz prethodnog linka ja kalemim, samo bez prethodnog pripremanja plemki (kako je prikazano na videu).
Nego kad idem kalemit odrežem plemke i odmah cijepim (bez ikakvog voska i slično), samo sa vlažnom glinom prekrijem rascijepani dio i sve to zamotam sa malo debljom krpom i svežem. Ako duži period nakon cijepljenja nema kiše, potrebno je navlažiti ih. Ne primi se svaki, ali zadnje što sam cijepio (tri trešnje) dvije su se primile.
 

dajc1

Dobro znana faca
Tu od
26 Lip 2011
Poruka
518
@dajc:

Ne u zamrzivac nego u frizider :)

Kad bi stavio u zamrzivac pitanje dal bi bile grancice posle upotrebljive jer led izvlaci vodu iz tkiva grancice i propadne pupoljak.
Dok u frizideru je temperatura do 5 stepeni sto je dobra temperatura i mogu tako dugo da miruju pupoljci.
E hvala vam, bas me to zanimalo, jer bilo mi je malo cudno da stavim u zamrzivac :(y):
 

Najnoviji postovi

Na vrh