• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Cjepljenje biljki - kalemljenje

misoo83

Član
Tu od
20 Velj 2012
Poruka
174
Kalemio sam ja od kako sam poceo svaki dan po malo i kod druga i kod njegovog komsije i kod mene i sad pocele ruke da me bole (isusila se koza od vetra kad sam kalemio a bile mi mokre ruke i popucala) a imam jos da kalemim i sad to odugovlacim a odradio sam kod mene oko 70% kalemljenja a i komsinica oce da i kod nje kalemim :(whew):.

Evo jedan video kalemljenja podloge starije divlje tresnje.

[YT]https://www.youtube.com/watch?v=PbJheDOR4_I[/YT]​
 

Papcina

Član
Tu od
31 Sij 2011
Poruka
373
eto mene malo...
potrošio kilu voska, za sad do petka 20.3. kalemio brdo trešanja na rašeljku, par šljiva i nešpula, vidit ćemo koliko će ih se primiti :(wasntme): nadam se bar više od 70%:8):
usput, da kazem svoje preporuke za vocarski vosak...

ovaj prvi Zapi mi se pokazao najlosije, prerijedak je, mekan i duze mu treba da se osusi a i kad se osusi nije tvrd... cijena je oko 50-60kn za kilo
Fitokol mi se pokazao najboljim, brzo se osusi, tvrd je i takav ostaje vise od godinu dana... s njim na manje podloge niti ne vezem plemku jer ostane sve lijepo spojeno i sa voskom.. cijena oko 60-70kn kilo
Cepsan, e to ne znam, prvi put kupio pa ću vidjet kakav ce se pokazat, za sad mi se čini poprilično rijedak, al kad isprobam javim. cijena 108kn kilo.

nego, pitanje...

trebam kalemit limun na stablo tj jednu granu mandarine, interesira me kada bi bilo najbolje to odraditi i kojom tehnikom? za sad sam guglanjem došao do informacije da je najbolje u 5. mjesecu i to cijepljenjem na pup... jel to točno ili ne?

i još, probao bih kalemit jedan trs na drugu sortu, kada to učiniti i kako? radi se o trsu koji je 2m iznad tla, tako da ne dolazi u obzir ono klasicno kalemljenje i pokrivanje zemljom

zahvaljujem!
 
Posljednje uređivanje:

tatkodvd

Dobro znana faca
Premium
Tu od
2 Pro 2011
Poruka
1,257
usput, da kazem svoje preporuke za vocarski vosak...

Fitokol mi se pokazao najboljim, brzo se osusi, tvrd je i takav ostaje vise od godinu dana... s njim na manje podloge niti ne vezem plemku jer ostane sve lijepo spojeno i sa voskom.. cijena oko 60-70kn kilo
Cepsan, e to ne znam, prvi put kupio pa ću vidjet kakav ce se pokazat, za sad mi se čini poprilično rijedak, al kad isprobam javim. cijena 108kn kilo.

Zanimame vosak koji si koristio, pošto mi godišnje treba puno, ovaj Fitokol mi je primamljiv zbog cijene. Može li koja fotografija (kad stigneš) kako izgleda nešto premazano sa njim.

Takođe sam dobio ovaj Cepsan jedno pakovanje da probam pa javim rezultate.

Inače najbolje mi se pokazao Kambisan kojeg sam nabavljao preko prijatelja iz slovenije ali cijena je oko 40 Eur 1 Kg. Ne kupujem ga više jer mi je preskup.

Trenutno premaz vršim Arbosanom, koji je tu i tamo sa kavalitetom. Sve zavisi od serije nekad je gušći nekad ređi. Pakovanje 200g dođe 3,5 eur.

nego, pitanje...

trebam kalemit limun na stablo tj jednu granu mandarine, interesira me kada bi bilo najbolje to odraditi i kojom tehnikom? za sad sam guglanjem došao do informacije da je najbolje u 5. mjesecu i to cijepljenjem na pup... jel to točno ili ne?
Probaj sad na englesko spajanje, ako ne uspije onda krajem 8 mjeseca na pup (okulacijom ili čip).
 

Papcina

Član
Tu od
31 Sij 2011
Poruka
373
Trenutno sam na putu al kad se vratim tokom tjedna poslikat cu. Ceposan sam probao na jedan kalem al moram priznat da sam jako razocaran sad.. pretekuci premaz... al moram probat na jos par komada pa cu vidjet dogodine tocne rezultate. Za sad fitokol najbolji.
Pozz
 

Papcina

Član
Tu od
31 Sij 2011
Poruka
373
dakle, evo fotke Fitokola... to je namazano prosle sezone

kad je friško tj kad nanosis ima sivu boju al cim se osusi (iduci dan) postane svijetlo sivo/prozirno i otvrdne. Meni najbolji za sad... Evo isprobao Ceposan tokom tjedna i jako sam razocaran, pretekuć je, kao da je neki sirup... probat cu s kistom nanosit al mislim da nece bit nis bolje... steta 100kn, ocekivao sam da ce bit puno bolje... ako ga netko aktivno koristi nek javi s cime ga se nanosi i di ga koristi najvise...

e i usput da pitam, ovo je lanjski kalem, kalemljeno na raseljku.. sve je bilo dobro do prije par mjeseci kad se pojavila ova neka plijesan/gljivice bijele boje... tresnja je pocela cvijetat al bojim se da ce je ovo unistit.. jel to neka bolest ili je posljedica starosti raseljke? jel mogu s necime to sanirati?
 

Tomislav523

Član
Tu od
30 Kol 2010
Poruka
596
I meni se pojavljuju te bijele gljivice ja ih jednostavno odstranim rukom ..ali moram naglasiti da obavezno trešnje na rašeljci krečim sa krečom pomješanima sa bordoškom juhom i sumporom
 

misoo83

Član
Tu od
20 Velj 2012
Poruka
174
Te bele gljive se pojavljuju na mestima gde je suvo mrtvo drvo, tako je kod mene bilo na podlozi bele sljive sam kalemio kajsiju i 2 il trecu godinu su se pocele gljive pojavljivati i onda sam video da je ta strana podloge 100% mrtva i na kraju sam ukokao po kratkom postupku taj kalem i izvadio podlogu :(blush):
 

tatkodvd

Dobro znana faca
Premium
Tu od
2 Pro 2011
Poruka
1,257
Evo i ja sam jutros slučajno naletio ovde kod nas na Fitokol (1 kg 6 eur), pa ćemo da probamo čim se vrijeme stabileše.

Cepsan sam neki dan mazao, kod mene nije toliko rijedak, ja sam ga prstom nanaosio. Samo mi izgleda kad se osuši mnogo krt. Nisam nešto oduševljen.

Samo nemojte kupovati ovaj, Arbokol. Bukvalno to mjesto gdje sam premazivao istrune, kao da nisam ničim premazivao.



A ove gljive na drugoj slici su ti samo posledica odumiranja stabla, tu je već kora suha. Mislm da joj nema spasa. A razlog sušenja može biti višestruki, npr prviše vode, mehaničko oštećenje (vidi se sa slike) i slčno.
 

Gustavo

Dobro znana faca
Tu od
13 Pro 2008
Poruka
1,844
Kakve vi to trgovine imate, ja platio 2 deci ovog Fitokola preko 30 kuna :(
 

Papcina

Član
Tu od
31 Sij 2011
Poruka
373
Ja zadnje uzeo u agro-eno centru demetra u matuljima. Inace imas vise manje u svakoj agrariji po centru... ritosa je glavni uvoznik pa pogledaj kod njih ako ti treba veleprodaja
 

Papcina

Član
Tu od
31 Sij 2011
Poruka
373
e ljudi ovako, imam problema sa Fitokolom... neznam sto se dogodilo al ovaj Fitokol kojeg sam kupio ne odgovara onom kojeg sam prije koristio... sve je isto, cak je i etiketa ista al to nije to..
pravi Fitokol je sive boje, kad ga se nanese je isto sive boje i drugi dan vec bude prozirno tamo gdje ga se nanese.... i gust je
ovaj kojeg sad imam je tekuci, zelenkast je i ne drzi kaleme dobro...
i to jednostavno nije to! ovo sto imam sad je isto ko Zapi vosak, lose lose....
podaci sa pakiranja: LOT 4614, datum proizvodnje 11-2014
cak i na etiketi je uslikan Fitokol sive boje, a kad se otvori kantica je zelene boje...
kome da se zalim? tamo di sam kupio ili? pise samo zemlja podrijetla i uvoznik (ritosa).

vi ostali koji ste uzeli fitokol kakav vam je?
 

Papcina

Član
Tu od
31 Sij 2011
Poruka
373
E onda su mene zajebali ovaj put... bas cu probat uzet negdje drugdje taj fitokol da vidim ako ima razlike. Koji ti je lot broj i datum proizvodnje?
 

zdrave

Član
Tu od
19 Srp 2013
Poruka
80
Nisam profi voćar i ne bavim se cijepljenjem voća na prolječe, nego na spavajuči pup, pa ne upotrebljavam kalemarski vosak za to, nego za zamazivanje rana kod rezidbe.
Isprobao sam dosta tih voskova i premaza. Ili su bili prerijedki ili su ispucali kada su se zasušili.
Ukoliko če vam biti od pomoči ova informacija,ove godine sam u Kaliji kupio ovaj premaz (1 kg=16€) i pokazao mi se je jako dobro. http://www.pflanzotheke.de/lac-balsam-822_13415.html
Taman je prave gustoče za vertikalno ili horizontalno nanošenje. Može se nanositi kistom ili plastičnom špahtlom koje dobiješ uz pakiranje. Ne ispire ga kiša a evo nakon skoro dva mjeseca nakon nanošenja još je uvijek elastičan.
 

Papcina

Član
Tu od
31 Sij 2011
Poruka
373
Eto. Ostao sam ugodno iznenadjen sa firmom ritosa. Upravo imao ugodan razgovor sa gospodjom iz tvtrke vezano za fitokol. Po njenim rijecima sastav se promijenio samo u pigmentu tj nije sivi vec zeleni i pigment je jedina stvar koja se promijenila, sva receptura je ostala ista. Jedino moze biti do losih uvjeta skladistenja u ducanu u kojem sam kupio pa cu dogodine probat kupit na par razlicitih mjesta. Cemo vidit sta ce bit, sad je sezona gotova, sad su smokve za petrovu ostale :)
 
Tu od
19 Sij 2013
Poruka
173
Pozdrav dali je vrjeme za kalemljenje na budni pupoljak i dali se sa pupoljkom ostavlja malo drveta na njemu
 

Njoko

Dobro znana faca
Tu od
9 Lis 2010
Poruka
1,636
Nikako sada mladica koja je rasla ove godine mora odrvenit.
 
Tu od
19 Sij 2013
Poruka
173
Nikako sada mladica koja je rasla ove godine mora odrvenit.

Imam par kajsija koje sam kalemio engleskim spajanjem koje se nisu primile pasam mislio da ih prekalemim na budni pup dabi do jeseni imao sadnice
 

tatkodvd

Dobro znana faca
Premium
Tu od
2 Pro 2011
Poruka
1,257

Najnoviji postovi

Na vrh