• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Cjepljenje biljki - kalemljenje

Tu od
19 Sij 2013
Poruka
173
Re: Kajsija ili Marelica

ja imam kajsiju staru 6 god. prskam je u jesen kad i ostalo voce i nista vise i nikad nisam primjetio nikakve bolesti kaleimio sam je na izdanak pozegace tako daje sada visoka oko 4m od trece god je pocela radzat i svake god rodi vema krupne plodive kalem grancice sam dobio tako da neznam koja je sorta u pitanju slici mi na neke sorte ali nisam siguran
 

StricVujc

Član
Tu od
1 Tra 2010
Poruka
837
Re: Kajsija ili Marelica

da li je istina da se marelice kaleme u mjesecu srpnju? Ako ne kad je najbolje kalemiti i na koji način?
 

dugi68

Član
Tu od
15 Ožu 2014
Poruka
185
Re: Kajsija ili Marelica

da li je istina da se marelice kaleme u mjesecu srpnju? Ako ne kad je najbolje kalemiti i na koji način?

od početka ožujka do početka travnja se kalemi kajsija iliti marelica, okulacija u 8. i 9. mjesecu :icon_thumright:
 

StricVujc

Član
Tu od
1 Tra 2010
Poruka
837
Re: Kajsija ili Marelica

znači sad mi jedino okulacija preostaje. Da li je to teško izvedivo za početnika, amatera? Na što treba paziti kod okulacije?
Imam jedan izdanak iz podloge jedne starije marelice, sad bi na taj izdanak cijepio plemku (ili pup) s iste te marelice jer se prije par godina osušile 2 grane i sad je krošnja polovična, pa sam pustio taj izdanak iz podloge s namjerom da na njega kalemim i da se time popuni opet krošnja. kako ti se to čini?
 

dugi68

Član
Tu od
15 Ožu 2014
Poruka
185
Re: Kajsija ili Marelica

znači sad mi jedino okulacija preostaje. Da li je to teško izvedivo za početnika, amatera? Na što treba paziti kod okulacije?
Imam jedan izdanak iz podloge jedne starije marelice, sad bi na taj izdanak cijepio plemku (ili pup) s iste te marelice jer se prije par godina osušile 2 grane i sad je krošnja polovična, pa sam pustio taj izdanak iz podloge s namjerom da na njega kalemim i da se time popuni opet krošnja. kako ti se to čini?

meni osobno je najjednostavnija okulacija na "prozor". na podlozi izrežem koru u obliku kvadrata i to isto napravim na plemci sa pupom. samo naslonim na podlogu gdje sam odvojio koru i zamotam onom folijom kojom zamatamo tanjure sa pečenkom. naravno tu foliju si izrežem na uže kolutove. moraš paziti da ti je alat dezinficiran i apsolutno ništa nisi izgubio. ovo govorim sa stajališta voćara amatera, naravno da kolege koje toga imaju na hektare ne razmišljaju na takav način ali zato je ovo forum gdje svi razmjenjujemo svoja iskustva i iznosimo probleme :drink:
 

Papcina

Član
Tu od
31 Sij 2011
Poruka
373
Pozdrav!

Trebao bih cijepiti pitomu smokvu na divlju...
mi može netko točno opisati postupak kako i kada? Navodno je moguce u proljeće kad i ostale voćke (trešnje i sl.) i u 6. mjesecu...
probao sam pred mjesec ipo-dva tehnikom raskola al nije uspjelo, pa da probam jos jednom sad krajem 6.

E i da, jel postoji negdje popis koja se voćka cijepi na što?

Hvala!
 

NoNameBoy

Član
Tu od
21 Ožu 2013
Poruka
59
smokvu mozes i samo rasadit tj reznicu u zemlju i redovito zaljevat

a cijepljenje
na raskol je dosta grubo i treba bit precizan, i nije mi se pokazalo bas dobro
ja cijepim škarama za cijepljenje, za smokvu i lozu bi to trebao bit najbolji nacin, skare su idealne kad su plemka i podloga priblizno iste promjerom

a ostalo okuliram pup pod koru, samo kod smokve to neznam kako bi islo
 

Papcina

Član
Tu od
31 Sij 2011
Poruka
373
znam za u zemlju, al imam jedno 5-6 lokacija oko kuce i u vrtu gdje mi izbija divlja smokva, pa kad je se vec nemogu rjesiti cijepio bih je da bude pitoma

samo ono, neda mi se stalno pokusavati s nekom žnj metodom pa ako netko zna tocno kada i kako cijepiti nek mi proba pojasniti...

hvala!
 

Papcina

Član
Tu od
31 Sij 2011
Poruka
373
ha, a probat cu nekom od tih tehnika sa gugla, nema druge, od 6 će ih se ulovit valjda 1 :icon_e_biggrin:
 

Pjero

Dobro znana faca
Tu od
22 Stu 2010
Poruka
2,298
Probaj i tehniku kao što je gore navedena, zabi reznicu u zemlju i zalijevaj....
 

dugi68

Član
Tu od
15 Ožu 2014
Poruka
185
ha, a probat cu nekom od tih tehnika sa gugla, nema druge, od 6 će ih se ulovit valjda 1 :icon_e_biggrin:

ja sam smokvu okulirao na prsten i primila se s tim što sam to napravio u 8. mjesecu :drink::drink:
 

tatkodvd

Dobro znana faca
Premium
Tu od
2 Pro 2011
Poruka
1,255
Evo malo slika kalemljenja od pre par dana. Kalemljenje je na budni pupoljak.

Stavljanje pupa.


Zamotavanje, al da ostane pup ne omotan.


I na kraju tiketiranje


Ove sadnice će do kraja godine narasti oko 1 m, što su za mene idalne sadnice za podizanje voćnjaka breskve. Puno bolje su se pokazale nego sadnice iz jesenjskog kalemljenja koje budu visine i do dva metra. Ja inače breskvu podižem iz okulanta, a ovo sam sad kalemio za sebe po par komada što se nisu primile (okulanti) kako bi ih na jesen zamjenuo.
 

code

Dobro znana faca
Tu od
30 Ožu 2008
Poruka
2,088
tatkodvd jel može sada isto tako kalemljenje marelice na bjelošljivu?
 

tatkodvd

Dobro znana faca
Premium
Tu od
2 Pro 2011
Poruka
1,255
tatkodvd jel može sada isto tako kalemljenje marelice na bjelošljivu?

Može, ali samo je pitanje koliko će narasti kalem do kraja godine. Breskva ima brz porast pa zato može i sad.
 

Turopoljac

Član
Tu od
28 Kol 2008
Poruka
143
Ako nekog interesira kalemljenje lješnjaka imam veći broj podloga Corylus Colurne - Medvjeđe ljeske na koju se cijepe lješnjaci. Flance su dvogodišnje visine oko 1, 5 m.

corylus-colurna-f.jpg


Ovako izgleda lješnjak kalemljen proljetos;

sadnica2.jpg


S ovim škarama

skare-za-kalemljenje.jpg
 

vitomir 1

Član
Tu od
7 Lip 2011
Poruka
292
Evo malo slika kalemljenja od pre par dana. Kalemljenje je na budni pupoljak.

Ove sadnice će do kraja godine narasti oko 1 m, što su za mene idalne sadnice za podizanje voćnjaka breskve. Puno bolje su se pokazale nego sadnice iz jesenjskog kalemljenja koje budu visine i do dva metra. Ja inače breskvu podižem iz okulanta, a ovo sam sad kalemio za sebe po par komada što se nisu primile (okulanti) kako bi ih na jesen zamjenuo.

Tatac jel bolje motat pup folijom ili gumicama,ili je to isto
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

Najnoviji postovi

Na vrh