• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Claas

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,387
Katastrofa kaj su svi napravili od palete kakvu poznamo prije.
Zbilja nisam pametan i ne znam ti reći nikaj konkretno.
Svi traktori su sad mali, lagani i kratki s puno konja. Ne znam kak je to uopće upotrebivo. Ili su ti konji na papiru, da se opravda visoka cijena.

Ako imaš kraći traktor (manjeg osovinskog razmaka), on se više uzdužno ljulja, skače po cesti pri 40km/h, ...ako imaš dugački plug, čupa zadnju brazdu pri nailasku na poprečnu neravninu na polju (jamicu), Diže se prednji kraj akoi imaš teži priključak otraga...

Rekoh, veselil sam se kratkom traktoru radi okretnosti, no to je više mana nego prednost (Ovaj naš je 205cm, Dorado 75 je bil 217cm, Carraro 75/85 je 222cm i Zetor je 225cm...)
 

Dragan 87

Član
Tu od
8 Ožu 2012
Poruka
74
Elios ide od 75 do 105 ps a iste su težine. Po Nm(309 NM) ima mnogo vise od explorera 230 Nm ili je to samo na papiru. Kontam ako sluzi transmisija na 105 onda bi na 75 trebala biti ratserecena
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,387
Ma to ti nije toliki problem, jer traktor nemre prenesti snagu na podlogu. Može na kardanu, a tu je manje kritično. Inače, 75...105 su potpuno identični; znači da je razlika samo u mapi ubrizgavanja goriva (čitaj: idealno za "čipiranje").

Kad sam a sajmu videl Landinija 120ks te veličine...onda je i drvena peć moguća...
 

Tommy

Iskusan lik
Tu od
24 Sij 2021
Poruka
3,472
Uzmeš sa prednjom hidraulikom i staviš uteg od tonu napred… 😉 Ne vidim smisla za ratarstvo uzimati traktor od 75 konja kao glavni traktor ako sad imaš 70 konja i to platiti 50+ k€. Jedino ako su neki poticaji ili fondovi u pitanju. Onda odma uzmi dva… 😉
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,387
...Ne vidim smisla za ratarstvo uzimati traktor od 75 konja kao glavni traktor ako sad imaš 70 konja i to platiti 50+ k€.
To pokušavam reći cijelo vrijeme.
Kak god bilo, da je i 5 tona težak, kad ima mali osovinski razmak. Nemreš orati s 3-brazdnim plugom, jer zadnja brazda iskače na svakom prijevoju. Nemoj me pitati kak znam ;)
 

Dragan 87

Član
Tu od
8 Ožu 2012
Poruka
74
Uzmeš sa prednjom hidraulikom i staviš uteg od tonu napred…
Ja hocu da radi sa dvobraznim 14 cola. Ako bude posticaj 40 % i 17 % PDV povrat on ispane 45 % od prodajne cijene. Znaci, nije 51000 evra vec 23000 evra. Samo osvjezavam, prodajem samu uzimam eliosa na primer. Nije u pitanju prosirenje vec da se ima pouzdan traktor. Samu prodati i doplatiti

Ma to ti nije toliki problem, jer traktor nemre prenesti snagu na podlogu...
Je li hi lo mehanicka se moze saltati bez kvacila. Ja razumio od farmera, gdje sam gledao taj traktor, da može
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,387
Ne, za mehaničke polovičke treba pritisnuti kuplung i to je još jedna ručica mjenjača. Nekaj slično imam ja na svojem (samo za naprijed, jer je 24+12). To se zove Splitter ili Splitshift.
Na cesti je OK, no ako si u brazdi, kad stisneš kuplung traktor stane, pa krećeš iz nule.

Hi-Lo se podrazumijeva da je hidraulički, pod teretom. Zato se zove Powershift.
Ako oreš u brdo, pa mu je teško, pritisneš Lo tipku, on uspori ~20%, i doda si gas. Isto tak, kad dođeš na lakši dio, stisneš Hi i on povuče brže.

Smatram da ti hidraulički reverzer ne treba, ako ne misliš koristiti prednji utovarivač, ali bi ti svakak preporučil Hi-Lo., 3 para vanjskih izvoda hidraulike otraga, kao i prednju hidrauliku (s kardanom) ako se možeš rastegnuti. Ovo ti je idealno za nositi utege, a već ćeš naći primjene kad budeš imal (nosiš, recimo, tanjurače i rasipač gnoja na neko udaljeno polje i sl.)
 

yama13

Dobro znana faca
Tu od
12 Sij 2012
Poruka
613
Pozdrav, imam problem oko Claas ares 697.. jako mi pari na odusak i na cep ulja al para od vode ne od ulja.. imam dvije sumnje.. gumice cilindra ili hladnjak ulja motora!? Motor normalno radi i pali.. jel ko imao mozda takav slican problem!?
 

yama13

Dobro znana faca
Tu od
12 Sij 2012
Poruka
613
Vodena para.. promijenjo sam ulja neki dan i sad vidim kao stvara se malo emulzuja na mjeracu..
 

ivan1989

Novi član
Tu od
13 Ožu 2015
Poruka
9
Pozdrav...
Na Claasu celtisu mi počela hidraulika poskakivati... Filtere i ulje sam zamijenio prije 100rh...jel ima tko kakvog iskustva šta bi moglo biti, jer nadam se da ne moram dizati kabinu i skidati poklopac...
 
Na vrh