• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Crni orah

Sadnice

Član
Tu od
17 Lis 2011
Poruka
47
4 metra je standard, odnosno po pravilniku kada se sade trajni nasadi trebaju prva stabla biti udaljena 4 metra od susjeda, tako da ja bi se toga držao, osim ako se sa susjedom ne dogovoriš drugačije....
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

mataz.17

Član
Tu od
29 Sij 2009
Poruka
183
Hvala na odgovoru,kad dodem s posla pa cu se cut s vama za sadnice javim se kasnije u poruke
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

Sadnice

Član
Tu od
17 Lis 2011
Poruka
47
Sadnju treba obaviti u jesen ili u rano proljeće, znači od 15.10 do 15.03 je idealno vrijeme.
Temperatura zraka treba biti između 5 0C do 20 0C. Može se saditi i u 12, 1 mjesecu ako je vanjska temperatura zraka u plusu, te naravno ako zemlja nije smrznuta.

Minimalna priprema zemljišta uključuje da se zemljište preore, te pretanjura.
Oranje je dovoljno izvršiti na 25-30 cm, što je dovoljno da korijen bude u tom području, te tanjuranje je potrebno da je lakše izvršiti sadnju (lakše kretanje po budućem nasadu).
Bilo bi dobro (ukoliko imate mogućnost) izvršiti podrivanje na 50-60 cm dubine ili umjesto oranja na 25-30 cm izvršiti duboko oranje na 50 cm, ali većinom to nije moguće (tehničke mogućnosti, te financijska sredstva).

Jame u koje idu sadnice mogu se iskopati i ranije, ali mogu i na licu mjesta.
Za jednogodišnje sadnice dovoljne su jame od 30x30x30 cm ukoliko ne idete sa gnojenjem stajskim gnojem. Ako dajete stajski gnoj na dno jame ona treba biti dublja 10 cm.
Gnojenje nije nužno izvršiti, iz razloga što crni orah ima jak korijen i on većinom ne će imati problema sa pronalaskom hranjiva u zemlji, odnosno brzo će ići u dubinu, te se brzo širi.
Naravno stajski gnoj pomaže, ali opet preporuka je ukoliko vam to nije neki značajni dodatni trošak.

Pokraj sadnice bi bilo dobro odmah dati kolac. Ukoliko ne idete sa zaštitnom mrežom ili zaštitnim tuljcima dovoljno je da kolac bude dužine 1m (30 cm u zemlju i 70 cm vani) da vidite gdje se nalazi sadnica ukoliko prvu godinu ne uspijete pokositi (malčirati, tanjurati) travu. Ukoliko idete sa mrežicom ili zaštitnim tuljcima (koje možete vidjeti na nekim mojim slikama) kolac treba biti minimalno 130cm, te širine i debljine minimalno 3x5 cm da može barem prvih par godina držati sadnicu.

Dakle, da rezimiramo.
Teren (kakav god da je) trebalo bi preorati (ukoliko ste u mogućnosti što dublje ići), a ako ne onda barem sloj u koji se sadi sadnica (25-30 cm). Teren se treba poravnati (tanjuranje) da se može lakše kretati po nasadu.
Jame se mogu iskopati i prije same sadnje, a može i kod sadnje obzirom da kopanje jama dimenzije 30x30x30 cm ide dovoljno brzo i sa običnom lopatom/štijačom.
Važno je da odredite razmak sadnje na temelju mehanizacije sa kojom ćete održavati nasad.
Ako imate traktor sa malčerom, kosilicom, tarupom ili tanjuračama ramak sadnje vam treba biti vanjska širina najšireg priključka (najčešće je to širina traktora) + 30 cm (15 cm sa svake strane rezerva). Ukoliko ćete održavati nasad ručno (flakserica, kosilica) razmak sadnje neka bude što manji (da se krošnje što prije spoje tako da što kraće morate održavati nasad na taj način).

Sretno sa sadnjom!
 
T

Tihomir Bjelovar

Guest
Trebao bih jedan savjet a vjerujemda ga netko zna
Prije dva tjedna sam posadio plodove crnog oraha u gredice.
Razmak u redu nekih 25 cm pa drudi red sadnica 30 cm a red od reda 70 cm .Zamisaao je bila da moze kosilica izmedu redova.

Prosle godine sam isto tako sadio ali pod malch (crnu) foliu sa navodnjavanjem,ali ove godine je bilo kisno razdoblje a nije mogao stroj uci za postavljanje folije .

Pa su plodovi posadeni u redove samo zemlju.
Znam sta me ceka da ce biti puno rucnok cupanja trave izedu sadnica a toga ima puno pa bih vas zelio pitati dali postoji neki spric za unistavanje korova i trave a da nesmeta mladim sadnicama oraha .

Tako da se moze polje poprskati i unisti travu i korov a isti da neskodi mladim sadnicama oraha visine 5-10 cm

Razmisljao sam da izmedu redova kosim a u redovima koji su 30cm sirine (dva reda oraha) posujm piljevinom i li slamom pa samim time sprijecim probijanje trave oko sadnica .

Treba mi vase iskustvo i savjeti .
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

Sadnice

Član
Tu od
17 Lis 2011
Poruka
47
Pozdrav,

Ne vjerujem da ima sredstvo koje će uništiti sve korove i travu, a ne škodi sadnicama oraha.
Sadnice je nemoguće zaštititi kada su tako blizu jedne drugima.

Varijanta sa košnjom nije loša, samo treba pripaziti prvi put kada se kosi, a između sadnica onda travu i korove ručno počupati.

Što se tiče slame i piljevine to je on što se tiče korova i trave (biti će ih manje), ali i dalje će ih biti tako da trebat će ručno počupati opet.

Što se same piljevine tiče nisam siguran koliko je dobro dati piljevinu kraj sadnica zato što piljevina povečava kiselost zemlje, a što je zemlja kiselija to će sadnice slabije napredovati (moje mišljenje).

Tako da....koštnja između OK, ostalo ručno pljeviti, slama isto OK, ali možda tek nakon prvog pljevljenja, kada se vide sve sadnice...to bi bio moj prijedlog.
 

Hele

Dobro znana faca
Tu od
6 Sij 2013
Poruka
1,962
Sta se herbicida tice neka se raspita, nece ic totalnim herbicidima, mozda neki selektivni.
Ako se stavi dostatan sloj piljevine ili slame nebi smio korov izbijat.
Zasto bi piljevina kiselila tlo? Nece stavit piljevinu crnogorice.
 

Sadnice

Član
Tu od
17 Lis 2011
Poruka
47
Ne znam baš...čini mi se to kao komplicirano i kratkoročno rješenje.
U tom slučaju je bolje dati agro foliju koja propušta vlagu (kišu) unuta, a ne dopušta rast korova.

Naravno ako je u pitanju mala količina može bilo što, pa i karton, ali ako sadite više onda treba biti neko bolje rješenje, u tom slučaju moj prijedlog je agro folija za zaštitu od korova....
 

Sadnice

Član
Tu od
17 Lis 2011
Poruka
47
Sta se herbicida tice neka se raspita, nece ic totalnim herbicidima, mozda neki selektivni.
Ako se stavi dostatan sloj piljevine ili slame nebi smio korov izbijat.
Zasto bi piljevina kiselila tlo? Nece stavit piljevinu crnogorice.
Za piljevinu sam čuo da zakiseljuje tlo, iako često je ljudi daju kraj voćaka baš zbog trave da ne raste, tako da nisam siguran.

Zato kažem slama (još kada dobro pokisne) bi trebala čuvati mlade sadnice od viška korova i trave, ali oni koji su već krenuli će nastaviti rast, pa zato bi ja to predložio da se postavi nakon što se prvi put propljevi rasadnik.
 
T

Tihomir Bjelovar

Guest
Hvala na odgovorima.
Kao sto sam vec naveo prosle godine sam sadio plodovepod malch foliju sa navodnjavanjem i bilo je super,korova je izbilo pored sadnica ali ne i previse.
Ali ove godine su vremenski uslovi bili losi previse kise i nije mogao stroj uci u njivu.A meni je vrjeme bilo ograniceno i mora sam ih saditi .

Razmisljao sam da cjelu pvrsinu pospricam nekakvim spricom protiv korova cim trava nikne a ona ce svakako prije nicanja plodova pa da se sve osusi i time usparam jedno cupanje oko sadnica.

A toga ima prilicno dosta oko 12 000 komada pa je za cupanje trave i pomalo previse.

Ima raznih spriceva za grah,grasak,papriku,paradajs i slicne kulture pa mozda i nesto za orah nebi smetalo. Nesto moram smisliti ili slamu ili karton da sprecim korov sto vise mogu jer ce ga biti previse.
 

ivan1

Novi član
Tu od
3 Velj 2014
Poruka
7
Pozdrav svim forumašima.Ja stavljam slamu oko proizvedenih sadnica,ali tek kad prvi put počupam travu tj.kad mi izađu sve sadnice van ako ne stignem sam platim nekog,a za špricanje trave oko mladih sadnica mislim da nema takvog sredstva koje joj nebi naštetilo barem djelomično.
 

mursanic

Član
Tu od
1 Lis 2008
Poruka
723
slamu treba usitnit i onda puno bolje prekriva travu .Može se poslje žetve izmalčirat i pokupit u vreče .a može se i naknadno usitniti silokombajnom samo netreba pretjerat s količinom slame pošto je zbijena treba ju raširit i postupno ubacivat ,OPREZ PRI RADU OD NEZGODA.
 

Vuga

Član
Tu od
7 Ruj 2014
Poruka
130
Re: Orah

Evo da se i ja malo pohvalim svojim nasadom. Ima oko 50 komada. Sorta je američki crni orah. Cilj proizvodnje je prodaja trupaca. Posadili smo ih prije 4 godine, ali su se neki posušili pa su zamjenjeni godinu kasnije. A neke su srndači potrgali dok su brusili rogove i ti su počeli rasti od ispod kao i iwanho-vi.
 

Prilozi

  • o1.jpg
    o1.jpg
    72.4 KB · Pregleda: 180
  • o2.jpg
    o2.jpg
    62.5 KB · Pregleda: 166
  • o3.jpg
    o3.jpg
    61.5 KB · Pregleda: 154
  • o4.jpg
    o4.jpg
    66.1 KB · Pregleda: 152

Hele

Dobro znana faca
Tu od
6 Sij 2013
Poruka
1,962
Re: Orah

Šta nije to prerijetko, a imaš i puno grana u širinu?
 

Hele

Dobro znana faca
Tu od
6 Sij 2013
Poruka
1,962
A kako misliš dobit dobre trupce od toga? Nisam ekspert ali takve stvari se čak sade na razmak od od jednog metra na sve strane, pa svake godine prorjeđuješ. Ovako dobiješ dosta grana.
 

Vuga

Član
Tu od
7 Ruj 2014
Poruka
130
režemo pupove i grane da krošnja bude čim više, na največima je sad krošnja na 3 m visine, sljedeće godine kad porastu ćemo ih opet porezati. tako da na kraju krošnja bude na oko 5 do 6 m.
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,538
potrgal ti ih bude mokri snijeg...ako budu previsoki i tanašni...

zbog toga i ide sklop metar puta metar ili metar puta dva, da jedni druge pridržavaju i sami si čiste donje grane...
...al možda i tvoj način uspije...:icon_e_wink:
 

Vuga

Član
Tu od
7 Ruj 2014
Poruka
130
Tu kod nas neba baš toliko puno snjega, pa vjerujem da neće biti problem. Ako mi od tih 50 ostane 15 do 20 komada za rušenje ja zadovoljan. Zemlja se obrađivala ali smo odustali od toga jer je sve okolo bilo zapušteno i jednostavno nije bilo smisla išta sijati jer je okolo po šikarama bila divljač i sve su uništili. I onda smo odlučili posaditi orahe. I da mi pola propadne imam više koristi nego da se svake godine mučim sa kukuruzom ili pšenicom i da mi ju divljač uništi.
 

Hele

Dobro znana faca
Tu od
6 Sij 2013
Poruka
1,962
Kod vas nema puno snijega?
No dobro, želim puno sreće ali bojim se da je preveliki razmak sadnje.
 

Najnoviji postovi

Na vrh