• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Crni orah

Gustavo

Dobro znana faca
Tu od
13 Pro 2008
Poruka
1,842
Jel ima netko crnih oraha u ljusci na području od Kutine do Siska i Zagreba?
 

Hollow

Novi član
Tu od
12 Tra 2016
Poruka
1
Dakle da pocnem od pocetka , otac mi je dao zapustenu šumu , nista se nije radilo u njoj 20 godina , a rasli su samo orasi divlje šljive i par hrasta , pasto smo primjetili da raste puno samoniklih oraha , ove godine odlucili smo parcelu ocistit i posadit 100 komada crnog oraha , na razmaku od 2x2 , na jesen planiramo jos 100 , cjela parcela je na malom brdu tako da voda nece stati , a u međimurju ima dosta kiše , tako da bi morali dobro uspjevati., malo smo kasnili sa sadnom , posadili smo pred 2 tjedna. , sad planiramo oko oraha stavit "kanalizacijske cijevi" tako da se kod kosnje nebi ostetilo drvo sa trimerom , sta mislite jel to potrebno il ne ? i kolko bi mi od recimo kvalitetnih komada ostalo od tih 200 ? jer sadimo samo za deblo , a ako ima nekakvo trziste za plodove i to bi dobro doslo.:(think):
 

itp

Aktivni član
Tu od
12 Svi 2008
Poruka
1,903
Crni orah nije bas nesto za konzumaciju, samo za alternativnu medicinu. I jako je zdrav. Strasno zdrav. Moze se on jesti, ali ima sitne plodove.
 

Pjero

Dobro znana faca
Tu od
22 Stu 2010
Poruka
2,298
Imam PECAN orah (Carya illinoiensis) star oko 25 godina, visine oko 10 metara, lišče izgleda zdravo, nikad nismo ništa ubrali s njega, ali u zadnje vrijeme formira plod pa ispadne. Ima li neko u tome iskustva?
 

lojza

Član
Tu od
12 Ruj 2009
Poruka
69
da bi se stvorio plod kod ovog oraha treba biti jos jedno stablo radi oprasivanja. Ako nema na kilometre u blizini drugog stabla, ne moze biti zametanja i razvoja plodova na tvom stablu...
 

Pjero

Dobro znana faca
Tu od
22 Stu 2010
Poruka
2,298
Faza u kojoj ostaje moje stablo.

Koliko sam pročitao o tom orahu, biljka se oprašuje vjetrom i ima monoecijske cvjetove, odnosno muški i ženski cvjetovi su odvojeni, ali se nalaze na istom drvu.

WP_20200608_002.jpg WP_20200608_001.jpg
 

lojza

Član
Tu od
12 Ruj 2009
Poruka
69
ne znači da ako ima muške i ženske cvjetove na istom stablu da se oni mogu i međusobno oploditi "stručnjače". Tvoj orah je stranooplodan. proguglaj šta to znači pa će ti biti jasnije. Bez ljutnje!
 

Fiki20

Novi član
Tu od
7 Ožu 2022
Poruka
2
Pozz ekipa
Novi sam na forumu i planiram posaditi crni orah jednog dana za prodaju trupaca...
Ima li tko da se bavi time, da ima plantazu vec neko vrijeme itd..
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,543
ako si stariji od 40 godina, teško budeš doživil tu ideju... 🤭
 

Fiki20

Novi član
Tu od
7 Ožu 2022
Poruka
2
Hahah a tek mi je 30 pa sam mislio za pod stare dane, a ako ne ostat ce djeci jednog dana...
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

lijeskakc

Iskusan lik
Tu od
12 Stu 2019
Poruka
3,095
Danas sam u šumi nabrao kantu plodova crnog oraha. Plodove sam očistio od crne ovojnice. Ruke su mi crne kao rudaru bez obzira što sam nosio rukavice.
Planiram ih staviti u pijesak kroz zimu i na proljeće posaditi u zemlju na parcelu gdje rušim topole. Da li ima tko kakav koristan savjet kako to što kvalitetnije napraviti? Unaprijed zahvaljujem.
 

Prilozi

  • crni orah.jpg
    crni orah.jpg
    89 KB · Pregleda: 16

Najnoviji postovi

Na vrh