• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Crno vino

Pjero

Dobro znana faca
Tu od
22 Stu 2010
Poruka
2,298
Jučer sam pretočio 3 tanka i imao neki čudan talog....kao da je crno zlato :butthead:
08122011623.jpg


Ali se rado pijeni i dobar je :drinkers:....

za koji mjesec slijede druge postupke.

I ja od 3 pretoka na dalje ubacim ovo:
http://www.allthingsbrewing.com/_product_58684/Tannisol_100g
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Ujak i ja smo ove godine napravili crno vino prvi puta i za sada je odlično i vrlo pitko :)

Obrali smo posebno crno grožđe, sorta Frankovka, kad je izmuljano bilo je oko 220 litara mase (masulja)
slador-šećer u moštu je bio 16%, zatim je u moštu razmočen šečer da bi ga podigli na 22% i sve je skupa ostavljeno na tropu u badnju na vrenje.
Naravno, svakodnevno zalivanje tropa sa moštom-mjenjašanje i mjerenje pada šečera.
Kad je šečer pao na 10% ispušten je mošt i trop je isprešan, sve skupa je išlo u inox posudu.
Uzeli smo novu posudu od 180l iz razloga jer prvi puta radimo crno vino, a ostale posude su pune bjelog vina.
Dobili smo točno 180 litara mošta (nije sve stalo jer je ostavljen prostor za vrenje nekih 10 litara)
Znači, stavljen je na završetak vrenja u inox posudu, s time da smo prije kraja vrenja zaustavili vrenje s nekom kemijom, ne sječam se , ujak je kupovao.
Tako je ostavljeno neko vrijeme i zatim je pretočeno i dodano je još nešto za čuvanje vina, stavit je plutajuči poklopac koji je zalit uljem i to je to.

Vino je bistro, odlične boje, pomalo slatkastog okusa, znači nije kiselo, baš onako kako smo si zamislili.
 

marijo25

Novi član
Tu od
18 Stu 2010
Poruka
7
nisam zadovoljan sa bojom crnog vina,dosta je prozirno. šta mogu uradit po tom pitanju
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Čitao sam i čuo dosta o tome da ako dođe do nekih propusta da vino izgubi boju.

I ja sam se u početku bojao, no na kraju je odličn boje, rekao bi onako "gusto" crno! Ko sirup :)
 

NEWHOLLAND

Iskusan lik
Tu od
15 Srp 2010
Poruka
5,441
Ova godina je takva da je frankovka u nasem kraju imala slabu 'boju'. Najbolje je u samom startu prije maceracije dodati bojdiser.
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Neznam, nije se nitko kod nas žalio na frankovku.
Ja stvarno nemam puno, samo za naše vlastite potrebe i bilo je sve uredu.
 

konoba

Novi član
Tu od
15 Velj 2014
Poruka
3
odličan sam vinogradar pratim sve po tom pitanju ali ove zime sam ima problem za koji ne znam objašnjenje..vino je mješavina tri vrste koje inače prakticiram ali mi se stvorio jedan problem..osijećao se miris vina na drbenu bačvu(a rosvaj je u pitanju)..taj miris se izgubio tek prije petnestak dana pa molim mišljenje..po meni bi mogla bit dva razloga prvi je da je loša godina pa je bio i određen postotak gnjiladine a drugi možda blaga zima..inače nalaz je bio ok čak odličan...molim mišljenje..
 

konoba

Novi član
Tu od
15 Velj 2014
Poruka
3
..ma nisam početnik u redu je što se tiče sumpora..nebi se samo očistilo sad je ok..samo dugo je trajalo..
 

Adamus

Novi član
Tu od
14 Ruj 2013
Poruka
23
Evo ja kao mladi vinogradar i podrumar, od 2008. god. svake godine si izflaširam cca 20 l crnog vina od čiste frankovke, naravno to je ono što ostane do slijedeće berbe, flaše isplahnem sa sumpovinom ne čistim nego 10 %, boja je ostaje ista jedino mi je okus malo previše jak možda zato jer nisam naučen na takvo vino, djeluje mi previše kao iz trgovine, jedino neznam u čemu tu griješim....
 

vocarcg

Aktivni član
Tu od
3 Ožu 2015
Poruka
897
prije nekih 6 dana sam ubrao grozdje, i zelim da proizvedem malo vina, mozete li mi objasniti kako to ide... imam bure i na njemu skroz pri dnu malo slavinu, samo me zanima kada je vrijeme za vino , hvala unaprijed ;)
 

Zoki ticić

Aktivni član
Tu od
19 Stu 2012
Poruka
2,734
Sada prođi grožđe kroz mašinu ako ju imaš, ako ne onda možeš i ručno ali moraju se zgnječiti jagode. Ako je crno možeš tu smjesu promiješati još dva dana po oko 4puta na dan da dobiješ bolju boju(ne moraš i nesmije biti veliki razmak u miješanju).
5-6 dan tj. kad se kruto digne gore istočiš mošt u drugu bačvu i dodaš malo sumpora (na njemu piše postotak) i to nekako pokriješ da ne ulazi zrak ali da izlazi plin vrenja. I čekaš da završi vrenje. Možeš u mošt dodati umjetnih kvasaca osiguraš vrenje.
Na googleu imaš detaljnijih uputa koje su napisali dipl.ing. struke

Poslano sa mog MG481 koristeći Tapatalk
 

stevan990

Novi član
Tu od
2 Srp 2017
Poruka
12
Pozdrav svima.htjeo bih da napravim vino,danas sam mjerioo slast vina i pokazalo je 24.Da li je to bas velika slast?Mozda nece moci krenuti fermentacija?Hoce vino biti previse slatko od tolike slatkoce?
 

stevan990

Novi član
Tu od
2 Srp 2017
Poruka
12
Da,nzm da li da ga razblazim sa vodom,da mi padne na 20,21?Kad da cjedim kljuk?Za 7-8 dana?
 

NEWHOLLAND

Iskusan lik
Tu od
15 Srp 2010
Poruka
5,441
Kakvo sipanje vode i previsok secer, ostavi tako kako je i napravi si pravo vino.
Prešaj za 7 dana.
 

stevan990

Novi član
Tu od
2 Srp 2017
Poruka
12
Ok,a sta ako ne prevri za 7 dana?Jel svakako da ga presam,ili da sacekam da prevri jos koji dan,mada se onda bojim da ce dobiti gorcinu od tanina ako duze stoji..
 

Zoki ticić

Aktivni član
Tu od
19 Stu 2012
Poruka
2,734
Kod mene je običaj miješati masulj svaka dva-tri sata prva dva tri dana tako da oksidira površinski dio da dobije jaču boju a opet ne dozvoliš da se ukiseli. Držimo 4-7 dana tako pa istočimo mošt kroz čep ili polako gurneš crijevo do dna pa povučeš.
 

Najnoviji postovi

Na vrh