• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Cvjećarstvo

  • Temu pokrenuo tomislav jura
  • Datum prvog posta
T

tomislav jura

Guest
Nisam ćesto u Hrvatskoj,ali kad dođem želio bi pročitati nešto o cvijeću.Moja supruga se bavi proizvodnjom.Pa da se malo čuju i naši problemi.
 
G

Goran81

Guest
Ne znam jel se smije uopće odgovarati na stare teme, zbog toga sam na index.hr baniran... :D Cvjećarstvo me jako zanima, u HR je užasno zapostavljena ta djelatnost, a veliki biznis se od toga da napraviti.
 

JOHABI

Aktivni član
Tu od
14 Velj 2011
Poruka
397
Ne znam jel se smije uopće odgovarati na stare teme, zbog toga sam na index.hr baniran... :D Cvjećarstvo me jako zanima, u HR je užasno zapostavljena ta djelatnost, a veliki biznis se od toga da napraviti.

Evo već 2god. se sa suprugom bavim uzgojem cvijeća(trajnice i rezano cvijeće),volio bih da razmijenimo iskustva,zanima me kako misliš " zapostavljenost",jer ja pratim dulje vremena i tu granu te znam da cvjećarstvo nema perspektive kao i razne vrste povrća zbog pada kupovne moči."Veliki biznis"
eto ja ti nudim svoju proizvodnju, a ti mi prodaj! Zanima me me tvoja tvrdnja, možda i ja nisam u pravu,pa te molim da objasniš
pozz


pišem pismo tinta mi se proli,gdje je ona koja mene voli?
 

pacman

Član
Tu od
19 Lip 2011
Poruka
38
danas cvijece jako tesko ide

cvijece je luksuz i zadnje je na grani potrosnje potrosaca, tako da u zadnje dvije godine svi proizvodjaci cvijeca jedva spajaju kraj sa krajem
 
S

Suncokretica2

Guest
Ne znam jel se smije uopće odgovarati na stare teme, zbog toga sam na index.hr baniran... :D Cvjećarstvo me jako zanima, u HR je užasno zapostavljena ta djelatnost, a veliki biznis se od toga da napraviti.

Veliki biznis se da napraviti, samo, kolikima je to uspjelo? I ne u našim uvjetima gdje se ne zna 'tko pije a tko plaća', gdje je kupovna moć vrlo niska, nema same 'kulture cvijeća' i gdje jedino nešto više možeš prodati velikim trgovačkim centrima koji te ucijenjuju......

Inače, drago mi je da je netko oživio ovu temu, ja sam pokušavala pa mi nije uspjelo :)

Dakle, kako ste cvjećari, šta radite i kakve probleme imate? :)
 
M

mojca

Guest
Evo ja se bavim proizvodnjom cviječa,doduše ne više na veliko kao prije,večinu smo plastenika prodali i ostavili samo jesensku proizvodnju.Imali smo oko 1400 kvadrata plasteničkog uzgoja i još toliko vanjskog.Proizvodnju cijelu godinu,lakše mi je reći što nismo uzgajali nego što jesmo.No nema od toga kruha.tj ima ali je puno preskup.Nemogu reći da ljudi ne sade cvijeće,sade,čak bih rekla puno,ali cijena po kojoj kupuju je nikakva.Ako imate realnu cijenu,dat ću primjer,kupite matičnu biljku pelargonije u 9 ili 1o mjesecu,sadite je u teglu promjera 10-12,platite tu biljku cca 3,30 i uzgajate je do 4 mjeseca iduče godine,grijete to cijelo vrijeme plastenik,dobijete nešto pelcera i konačno tražite za nju 7 kuna,je na granici zdravog razuma,ali našim kupcima je i to previše jer dođu varaždinci i daju istu biljku za 5 kuna.Dali je to normalno.Zašto se mučiti,nemati ni svetka ni petka,nikud ne moći otići od kuće,nema godišnjeg,slobodnog vikenda ,ničeg,ali ni na kraju zarade.Bolje ići na posao i dobiti plaču,imati slobodnog vremena,a zarada u konačnici tu negdje,više u prilog plače.Mi smo jednostavno odustali,proizvodimo samo krizanteme za rez i to samo 2000 kom i ostalo rezano za sesvete oko 6000 kom.Posadili smo oko 1500 multiflora i nešto trajnica.To je sve,puno manje brige,manji ulog a zaradi se.Dok se ne sredi tržište i postave neka pravila proizvodnja je neisplativa.Trebalo bi napraviti otkupne stanice koje bi se bavile daljnjom distribucijom,ugovarati proizvodnju kao vani i ograničiti se na prizvodnju jedne ili dvije biljke.To bi bio pravi posao,a ne svaštarenje,ali daleko smo mi od toga,nema ni volje ni želje da se pošteno napravi posao iako ima znanja,očito je bolje ostaviti prostora mešetarenju nego pravoj profitabilnoj proizvodnji.
 

pacman

Član
Tu od
19 Lip 2011
Poruka
38
Evo ja se bavim proizvodnjom cviječa,doduše ne više na veliko kao prije,večinu smo plastenika prodali i ostavili samo jesensku proizvodnju.Imali smo oko 1400 kvadrata plasteničkog uzgoja i još toliko vanjskog.Proizvodnju cijelu godinu,lakše mi je reći što nismo uzgajali nego što jesmo.No nema od toga kruha.tj ima ali je puno preskup.Nemogu reći da ljudi ne sade cvijeće,sade,čak bih rekla puno,ali cijena po kojoj kupuju je nikakva.Ako imate realnu cijenu,dat ću primjer,kupite matičnu biljku pelargonije u 9 ili 1o mjesecu,sadite je u teglu promjera 10-12,platite tu biljku cca 3,30 i uzgajate je do 4 mjeseca iduče godine,grijete to cijelo vrijeme plastenik,dobijete nešto pelcera i konačno tražite za nju 7 kuna,je na granici zdravog razuma,ali našim kupcima je i to previše jer dođu varaždinci i daju istu biljku za 5 kuna.Dali je to normalno.Zašto se mučiti,nemati ni svetka ni petka,nikud ne moći otići od kuće,nema godišnjeg,slobodnog vikenda ,ničeg,ali ni na kraju zarade.Bolje ići na posao i dobiti plaču,imati slobodnog vremena,a zarada u konačnici tu negdje,više u prilog plače.Mi smo jednostavno odustali,proizvodimo samo krizanteme za rez i to samo 2000 kom i ostalo rezano za sesvete oko 6000 kom.Posadili smo oko 1500 multiflora i nešto trajnica.To je sve,puno manje brige,manji ulog a zaradi se.Dok se ne sredi tržište i postave neka pravila proizvodnja je neisplativa.Trebalo bi napraviti otkupne stanice koje bi se bavile daljnjom distribucijom,ugovarati proizvodnju kao vani i ograničiti se na prizvodnju jedne ili dvije biljke.To bi bio pravi posao,a ne svaštarenje,ali daleko smo mi od toga,nema ni volje ni želje da se pošteno napravi posao iako ima znanja,očito je bolje ostaviti prostora mešetarenju nego pravoj profitabilnoj proizvodnji.

ima dosta istine u tvojoj prici
 
I

ihorzic

Guest
Ja mislim da bi trebalo probati sa krizantenama , da je to jedino cvijeće koje donese najveću lovu , a sa druge strane kupuju ga svi slojevi građanstva.
 
S

salel

Guest
Ja mislim da bi trebalo probati sa krizantenama , da je to jedino cvijeće koje donese najveću lovu , a sa druge strane kupuju ga svi slojevi građanstva.

kod krizanteme je jedino dobro to, da ako nemaš puno nećeš puno ni izgubiti.
 
M

mojca

Guest
ma ja sam uvjerena da ako uzgojiš dobru krizantemu nikako nemožeš izgubiti,nego ti samo može usfaliti krizantema.Stvar je u tome da zadnjih godina je sve manja proizvodnja krizantema jer je tehnologija uzgoja zahtjevna i ne dozvoljava kikseve.Od kad su se pojavile multiflore u teglama večina se okrenula tom uzgoju zbog jednostavnosti uzgoja,a zbog toga je krizantema ponovno počela dobivati na cijeni koja je realna za njen zahtjevni uzgoj.Prošle godine je prava,zdrava i velika krizantema na našoj tržnici u malo prodaji postizala cijenu od čak 20 kuna jer je bila nestašica.
 
S

salel

Guest
ma ja sam uvjerena da ako uzgojiš dobru krizantemu nikako nemožeš izgubiti,nego ti samo može usfaliti krizantema.Stvar je u tome da zadnjih godina je sve manja proizvodnja krizantema jer je tehnologija uzgoja zahtjevna i ne dozvoljava kikseve.Od kad su se pojavile multiflore u teglama večina se okrenula tom uzgoju zbog jednostavnosti uzgoja,a zbog toga je krizantema ponovno počela dobivati na cijeni koja je realna za njen zahtjevni uzgoj.Prošle godine je prava,zdrava i velika krizantema na našoj tržnici u malo prodaji postizala cijenu od čak 20 kuna jer je bila nestašica.
..
čuj, maloprodaja nosi dodatne troškove i to ne baš male.kod nas je veleprodajna cijena 5 kuna već godinama.Istina u zadnje vrijeme neki stidljivo traže šest ali baš ne ide.Ma kod cvijeća a pogotovo krizantema je najveći problem to što najlošija roba određuje cijenu.Ja sam dvadeset godina uzgajao krizantemu za rez.Znao sam imati i po četrdeset tisuća komada,do sada sam tri puta odustajao pa se vraćao,ali sada sam čvrsto odlučio da je neću raditi dok za jednu krizantemu ne budem mogao dobiti kutiju marlbora.
 

pacman

Član
Tu od
19 Lip 2011
Poruka
38
kad krizantema bila min 8 kn onda se isplati raditi a ispod toga je zalosno. naravno govorimo o kvalitetnoj robi
 
M

mojca

Guest
pa eto kod nas je postigla tu cijenu,sedam ili osam kuna,ali govorimo o zbilja kvaliteti,ima i za pet ali u rangu ping pong loptice,znači nije za usporedbu
 

JOHABI

Aktivni član
Tu od
14 Velj 2011
Poruka
397
Ako mi netko može objasnit što trebam od dokumentacije da postanem cvijećar(sa rješenem)?
Inaće sam povrtlar sa zelenom karticom(rješenjem),upisan u upisnik kao povrtlar.
Naglašavam nisam u sustavu PDV-a
 

siki

Aktivni član
Tu od
6 Lip 2010
Poruka
2,151
Ako mi netko može objasnit što trebam od dokumentacije da postanem cvijećar(sa rješenem)?
Inaće sam povrtlar sa zelenom karticom(rješenjem),upisan u upisnik kao povrtlar.
Naglašavam nisam u sustavu PDV-a


Koliko je meni poznato moraš ići u školu za cvjećare ali šta će ti to to trebaju samo oni koji izrađuju aranžmane mislim da drugi ne trebaju.
 
M

mojca

Guest
Koliko je meni poznato moraš ići u školu za cvjećare ali šta će ti to to trebaju samo oni koji izrađuju aranžmane mislim da drugi ne trebaju.

Točno,za otvaranje obrta da bi mogli izrađivati i prodavati aranžmane treba papir,do kojeg je najlakše doći na tećaju i najjeftinije koliko znam u Sisku i mislim da je to preko njihovog udruženja obrtnika.Ako vas to zbilja interesira mogu se raspitati kod njihove predsjednice pa vas obavijestiti.Ako želite samo uzgajati cviječe treba vam zeleni karton i rješenje za opg u kojem imate upisanu tu proizvodnju.Isto je kao i za povrčare.
 

JOHABI

Aktivni član
Tu od
14 Velj 2011
Poruka
397
Točno,za otvaranje obrta da bi mogli izrađivati i prodavati aranžmane treba papir,do kojeg je najlakše doći na tećaju i najjeftinije koliko znam u Sisku i mislim da je to preko njihovog udruženja obrtnika.Ako vas to zbilja interesira mogu se raspitati kod njihove predsjednice pa vas obavijestiti.Ako želite samo uzgajati cviječe treba vam zeleni karton i rješenje za opg u kojem imate upisanu tu proizvodnju.Isto je kao i za povrčare.

siki,mojca-hvala!
Da budem konkretan,supruga mi je završila tečaj cvjećar-aranžer,prodavali bi samo cvijeće.Tražili smo u županijskom uredu informacije o tome šta treba napravit,ali nisu imali pojma,iako u našoj županiji ima nekoliko proizvođača cvijeća.Ne zanima nas obrt, samo OPG-e,bez ulaska u sustav PDV-a.
 
M

mojca

Guest
znači dovoljno ti je samo upis u upisnik i sa time možeš prodavati,ako te nešto još zanima oko uzgoja,vrstama cvijeće ili bilo što vezano uz cvječarstvo slobodno pitaj.Nemoj slučajno zaboraviti na deklaracije koje si moraš napraviti i imati na svakoj vrsti.To ti je nevezano za obrt,to treba svaki opg imati istaknuto,kad ti dođe inspekcija za to kazne nisu baš male.
 

JOHABI

Aktivni član
Tu od
14 Velj 2011
Poruka
397
znači dovoljno ti je samo upis u upisnik i sa time možeš prodavati,ako te nešto još zanima oko uzgoja,vrstama cvijeće ili bilo što vezano uz cvječarstvo slobodno pitaj.Nemoj slučajno zaboraviti na deklaracije koje si moraš napraviti i imati na svakoj vrsti.To ti je nevezano za obrt,to treba svaki opg imati istaknuto,kad ti dođe inspekcija za to kazne nisu baš male.

Eto,mojca vidim da si osoba za pomoći,pa imam još jedan problem.Naime želio bih nabaviti visoku alstroemeriu za rez.Cijelu se godinu trudim i raspitujem, ali ih nikako ne mogu naći.
pozz
 
Na vrh