• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Cvjećarstvo

  • Temu pokrenuo tomislav jura
  • Datum prvog posta
M

mojca

Guest
Probaj pitati Juriflor iz Kutine,nisam sigurna tko ih ima,ili preko neta direktno nekog u Nizozemskoj za sjeme.Probat ću večeras malo potražiti ili pogledati u katalozima koje imam,sad ode pokriti krizantema ,jer ih još zamračujemo.Javim večeras šta sam pronašla,a i broj Juriflora.
 

JOHABI

Aktivni član
Tu od
14 Velj 2011
Poruka
397
Probaj pitati Juriflor iz Kutine,nisam sigurna tko ih ima,ili preko neta direktno nekog u Nizozemskoj za sjeme.Probat ću večeras malo potražiti ili pogledati u katalozima koje imam,sad ode pokriti krizantema ,jer ih još zamračujemo.Javim večeras šta sam pronašla,a i broj Juriflora.

Poznati mi je Juriflor i jedna firma iz Splita.Svi bi oni nabavili,ali meni treba samo 50-tak sadnica u tri ,četiri boje.Ima ih na moru zasađeno na okućnicama,ali neznam kako doći do njih.Idem i ja zasjenivat krizanteme.
 
S

salel

Guest
Eto,mojca vidim da si osoba za pomoći,pa imam još jedan problem.Naime želio bih nabaviti visoku alstroemeriu za rez.Cijelu se godinu trudim i raspitujem, ali ih nikako ne mogu naći.
pozz
moraš imati rješenje o upisu u upisnik proizvođača sjemena,presadnica i micelija gljiva(jbg. tak se zove) i najvažnije od svega moraš biti upisan u fito upisnik i dobiti svoj fito broj.
što se tiče alstromerije najbolje ti je rješenje tvrtka Fermi iz zagreba.
 
M

mojca

Guest
istina fermi je najbolje rješenje,ali ako ideš na veletržnicu cvijeća ,najbolje je da se tamo povežeš sa nekim domaćim proizvođačem da ti kad ih sadi proda toliko flanaca u tim bojama prije sadnje,ja sam tako napravila sa tatarikom koje mi je trebalo 200 kom i kupila sam je od čovjeka tamo koji ju sadi u velikim količinama.Možda ti fermi može nabaviti mišung sjeme u manjoj količini,ali ti je to na taj način onda preskupo.
 
M

mojca

Guest
Članak 7.

(iznimke od obveze upisa u FITO-Upisnik)
(1) Upis u FITO-Upisnik nije obvezan za male proizvođače i prerađivače koji se bave proizvodnjom ili preradom iz članka 6., točke 1. i proizvodnjom iz članka 6., točke 4. ovoga Pravilnika, ako je cjelokupna proizvodnja ili prerada bilja, biljnih proizvoda i drugih nadziranih predmeta namijenjena vlastitim potrebama ili prodaji na lokalnom tržištu fizičkim osobama koje nisu komercijalni proizvođači.
(2) Upis u FITO-Upisnik nije obvezan za one posjednike bilja koji se bave distribucijom, maloprodajom ili skladištenjem bilja, biljnih proizvoda i drugih nadziranih predmeta iz članka 6. točke 1. i 2. ovoga Pravilnika ako dalje premještaju bilje, biljne proizvode i druge nadzirane predmete koji su spremni za prodaju krajnjem korisniku i već ih prati biljna putovnica pa im nije potrebno izdati novu.

Fito upisnik nije obvezan za sve,ja to nemam,a tražim pregled bilja na agronomskom fakultetu dva puta godišnje i te novce za tu potvtrdu koju dobijem mi vrati zagrebačka županija.Ta potvrda o zdravstvenoj ispravnosti mi treba i kod traženja subvencija.
 
S

salel

Guest
Članak 7.

(iznimke od obveze upisa u FITO-Upisnik)
(1) Upis u FITO-Upisnik nije obvezan za male proizvođače i prerađivače koji se bave proizvodnjom ili preradom iz članka 6., točke 1. i proizvodnjom iz članka 6., točke 4. ovoga Pravilnika, ako je cjelokupna proizvodnja ili prerada bilja, biljnih proizvoda i drugih nadziranih predmeta namijenjena vlastitim potrebama ili prodaji na lokalnom tržištu fizičkim osobama koje nisu komercijalni proizvođači.
(2) Upis u FITO-Upisnik nije obvezan za one posjednike bilja koji se bave distribucijom, maloprodajom ili skladištenjem bilja, biljnih proizvoda i drugih nadziranih predmeta iz članka 6. točke 1. i 2. ovoga Pravilnika ako dalje premještaju bilje, biljne proizvode i druge nadzirane predmete koji su spremni za prodaju krajnjem korisniku i već ih prati biljna putovnica pa im nije potrebno izdati novu.

Fito upisnik nije obvezan za sve,ja to nemam,a tražim pregled bilja na agronomskom fakultetu dva puta godišnje i te novce za tu potvtrdu koju dobijem mi vrati zagrebačka županija.Ta potvrda o zdravstvenoj ispravnosti mi treba i kod traženja subvencija.

sve to stoji ali isto tako stoji da ako imaš više od 500 kvadrata zaštićenog prostora moraš se upisati.S druge starne svjedodžbe o zdravstvenom pregledu u tvom slučaju nisu obavezne tako da ti nemaju pravo tražiti za subvencije.Btw.Mi u jebenoj slavoniji nemamo nikakve subvencije na plasteničku proizvodnju a pogotovo ne cvijeća.Ja kad dođem u Đakovu u ured za gospodaerstvo i kad kažem da se bavim cvijećem pročelnik se počne smijati uz obavezno pitanje-pa koja budala kupuje cvijeće
 
M

mojca

Guest
Mi dobijemo od grada subvenciju temeljem računa koje priložimo oulogu u proizvodnju,zatim dobijemo i od županije,pa i po kvadratu grijanog prostora,onda imamo pravo za navodnjavanje,termogen,plastenike ili visoke tunele itd.Ima toga.
 

Nordycom

Član
Tu od
10 Pro 2010
Poruka
295
Mi dobijemo od grada subvenciju temeljem računa koje priložimo oulogu u proizvodnju,zatim dobijemo i od županije,pa i po kvadratu grijanog prostora,onda imamo pravo za navodnjavanje,termogen,plastenike ili visoke tunele itd.Ima toga.



MOLIM? :confused: Nema kod nas toga ništa. Užas. :madmana:
 
M

mojca

Guest
Dali ima netko od vas kakav dobar savjet za bijelu hrđu,možda neko novo sredstvo,a učinkovito.

Ako neko od vas sadi krizanteme u loncima trebam savjet.Ja ih omam prvi puta u loncima i van plastenika su mi,zanima me kakva su vam iskustva,dali da ih stavimo u plastenik,zbog cvijeta ili mogu ostati vani.Ja se bojim magle koje su kod mene kad počnu dugotrajne,te se bojim da ih neću uspjeti zbog toga dovoljno dobro zaštititi od botritisa,a preljepe su i bilo bi mi žao da se sad pred kraj razbole.
 

Nordycom

Član
Tu od
10 Pro 2010
Poruka
295
Dali ima netko od vas kakav dobar savjet za bijelu hrđu,možda neko novo sredstvo,a učinkovito.

Ako neko od vas sadi krizanteme u loncima trebam savjet.Ja ih omam prvi puta u loncima i van plastenika su mi,zanima me kakva su vam iskustva,dali da ih stavimo u plastenik,zbog cvijeta ili mogu ostati vani.Ja se bojim magle koje su kod mene kad počnu dugotrajne,te se bojim da ih neću uspjeti zbog toga dovoljno dobro zaštititi od botritisa,a preljepe su i bilo bi mi žao da se sad pred kraj razbole.


http://www.agroklub.com/hortikultura/zastita-bilja-krizanteme/1582/


Do sada nisam nikada imao problema sa bijelom hrđom. Preventivno tretiram krizanteme sa Quadrisom, Baycorom, Daconilom, Dithanom i Tiltom. Protiv botritisa koristim Teldor ali im još i drugih preparata kao Switch i Pyrus. Krizanteme imam i u plasteniku i vani. U plasteniku držim velikocvijetne a vani multiflore. Od početka 9. mjeseca pa sve do otvaranja pupova tretiram ih sa nekim od navedenih fungicida više puta tjedno jer ima i kod nas magle a i rosa je jaka ujutro.
 
M

mojca

Guest
Sa quadrisom sam ih tretirala prije,a sada kad mi se pojavila sporadično hrđa sam tretirala sa tiltom,nadam se uspješno,vidjet ću danas ili sutra,ali prošle godine sam imala problema sa hrđom na špini i bezuspješno smo se borili,hrđa je pobjedila,tako da je u konačnici špina bila bez lista,a i cvijet nije bio prva klasa.
Do sad sam imala sve u plasteniku,ali ove godine je samo rezano u plasteniku,a lonci vani,sad ću špricati sa svićem,a i ronilan je dobar ali ga više nema na tržištu,pokušat ću nabaviti ga ako neko ima koju ostatka,jer je bio dobar.

Znači da ipak lonce krizantema pospremim u plastenik. Jeste li već sve lonce krizantema optrgali i koje su vam veličine pupovi?
 

JOHABI

Aktivni član
Tu od
14 Velj 2011
Poruka
397
Sa quadrisom sam ih tretirala prije,a sada kad mi se pojavila sporadično hrđa sam tretirala sa tiltom,nadam se uspješno,vidjet ću danas ili sutra,ali prošle godine sam imala problema sa hrđom na špini i bezuspješno smo se borili,hrđa je pobjedila,tako da je u konačnici špina bila bez lista,a i cvijet nije bio prva klasa.
Do sad sam imala sve u plasteniku,ali ove godine je samo rezano u plasteniku,a lonci vani,sad ću špricati sa svićem,a i ronilan je dobar ali ga više nema na tržištu,pokušat ću nabaviti ga ako neko ima koju ostatka,jer je bio dobar.

Znači da ipak lonce krizantema pospremim u plastenik. Jeste li već sve lonce krizantema optrgali i koje su vam veličine pupovi?

Mi krizantemu sadimo tek prve godine,samo nešto malo pokusno,ali prijateljica sadi već 12 god. i preporučila nam je ovo:
Tilt+tekući sumpor,Bajkor,sistane+tek.sumpor-za rđu(0bavezno svakih 7 dana)
 
M

mojca

Guest
Hvala,inače koristila sam saistane negdje polovicom sedmog mjeseca sa nečim,nemogu se sad sjetiti kako se zove,moram otiči u ormarić pogledati ime na kutiji.
 
M

mojca

Guest
sistane i antracol sam mješala i špricala hrđu,po savjetu jedne agronomke.Možeš li mi reči za taj tekući sumpor u kojoj mjeri se koristi na 10 litara vode špricu,i kakav ima učinak na pupove i cvijet.Dali tilt kod te kombinacije stavčjaš po uputstvu 5 ml na 10 l vode?
 
M

mojca

Guest
Još jedna stvar kako stojite sa iskustvom sadnje zumbula u teglice preko zime,kako ih tempirate datumom za prodaju i dali ih grijete.Eto zanima me tehnologija uzgoja,jer mi se nude zumbuli na velko .
 

JOHABI

Aktivni član
Tu od
14 Velj 2011
Poruka
397
sistane i antracol sam mješala i špricala hrđu,po savjetu jedne agronomke.Možeš li mi reči za taj tekući sumpor u kojoj mjeri se koristi na 10 litara vode špricu,i kakav ima učinak na pupove i cvijet.Dali tilt kod te kombinacije stavčjaš po uputstvu 5 ml na 10 l vode?

Način primjene svih fungicida:
U koliko još nema simptoma bolesti koristi se doza propisana na uputstvu.
Kod pojave simptoma doza se povećava za 30%,i zaštita se ponavlja za 7 dana.
Kod jako izraženog napada doza se pojačava za 50%,a zaštita se ponavlja za 4 do 5 dana.
To vrijedi za sve fungicide.
Zumbul nismo nikada sadili,ali znam da je u koliko nemaš sigurnog kupca to veoma rizična proizvodnja,bez obzira nato, što mu je za proizvodnju potrebna relativno niska temperatura,jer mu je vrijeme od početka cvatnje do precvjetavanja veoma kratko-2 do3 tjedna-pogotovo ako temperature porastu.
Ako se odlučiš na sadnju sadi u razmaku od 2 tjedna,kako sva cvatnja nebi došla u isto vrijeme.Isto tako moraš voditi računa o tome,da koliko ja znam(to nemora biti 100% točno, pa se još raspitaj) sve boje iste sorte ne cvatu istovremenu,kao i kod gladiola.
Za ranu-zimsku sadnju zumbula(zapravo jesensku,a prodaja cvijeta za kraj zime ili rano proljeće)moraš kupiti vernalizirane lukovice jer zumbul za rast cvijetnog pupoljka treba najmanje 6 tjedana temperature ispod 10 c
 
M

mojca

Guest
Hitno trebam savjet

Naime,u plasteniku imam tri grede posađene sa cvjećem,na dvije grede smo koristili crni najlon od lanjskih godina koji je poprilično debel i svi pupovi su nam na te dvije grede ok za ovo doba godine.Za treću gredu nam se najlon strgao te smo kupili novi i kad smo ga stavili skužili da je dosta tanak i propušta svjetlost,ali ga više nismo mogli vratiti i koristili smo ga misleći da će biti sve ok,ali na toj gredi su nam pupovi poprilično manji i neće doći na vrijeme ako nešto ne poduznem.E tu je caka,šta poduzeti?

Molim savjet šta i kako napraviti da izvučem 2 000 biljaka da procvate na vrijeme.Dali je dovoljno pojačati prihranu ili ima još nešto imate li kakva saznanja i iskustva?
 
M

mojca

Guest
Heej cvječari di ste,slabo vas ima na forumu.Zar toliko radite?

šalu na stranu,kakvo vam je cviječe,kak vam izgledaju krizanteme,kak multiflore.Moje multiflore koje su bile vani smo spremili u plastenike zbog ovog vremena i smrzavice.Krizanteme u loncima su napola otvorene,ali imam problema sa rezanim špinama i margaretama jer se preslabo otvaraju,imam dio di se ni boja ne vidi,nadam se da će doći dva dana pred sisvete da se još stignu otvoriti.
 

JOHABI

Aktivni član
Tu od
14 Velj 2011
Poruka
397
Krizanteme su mi bile izuzetno lijepe,ove godine,jako sam zadovoljan,a postigao sam cijenu,nešto po 7,00kn,a nešto po 10,00kn.Dogodine ću ići na 1000 strukova,pa Bože pomozi.....!
 

Najnoviji postovi

Na vrh