• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Cvjećarstvo

  • Temu pokrenuo Suncokretica2
  • Datum prvog posta

ron82

Novi član
Tu od
28 Ruj 2016
Poruka
6
Ja sam nov ovdje na forumu ali moja obitelj ima veliko iskustvo u proizvodnji cvijeća i uzgajamo ga već 50 godina. Pošto ovdje na forumu većina koliko vidim se bavi uzgojom krizantema evo par savjeta za uzgoj :
Tlo i priprema tla: Tri tjedna prije sadnje krizanteme površina u plasteniku se freza, te se na tlo nanosi treset, vapno i kemijsko sredstvo za dezinfekciju tla pod nazivom “Basamid”. Nakon obilnog zaljevanja tlo se pokriva plastičnom folijom i ostavlja da odstoji dva tjedna. U reakciji “Basamida” i vode stvara se plin koji uništava korove, mikroorganizme i štetnike, a folija je samo fizička barijera koja zadržava plin na određenom području. Tlo je supstrat u kojem biljka razvija korijen, pa ono mora stvoriti povoljne uvjete za rast korijena, sadržavati dovoljno hraniva, vode i zraka za uzgoj krizantema. Pogodna su srednje teška ilovasta tla, slabo kisele do slabo alkalne reakcije (pH 6 - 7.2) uz 5% humusa. Humus je bitan sastojak tla jer veže hraniva i vodu, pa tima spriječava ispiranje hraniva, nagle promjene koncetracije soli nakon gnojidbe, zamočvarivanje tla, a pomaže i u zadržavanju zraka u porama čime su osigurani optimalni uvjeti za rad korisnih mikroorganizama.
Navodnjavanje: U zaštićenom prostoru, voda koja je potrebna za optimalan razvoj uzgajanih krizantema, mora se dovoditi umjetnim putem navodnjavanjem. Za plastenički uzgoj krizanteme najpovoljnije je navodnjavanje kap po kap.Najveće zahtjeve za vodom biljka ima u fazi vegetativnog rasta i razvoja pupova, dok su u razdoblju nakon sadnje i pred kraj uzgoja potrebe za vodom manje.
Vrijeme sadnje i sadnja sadnica:
Sadnice velikocvatnih kultivara krizantema uzgojene iz reznica stabljike, za dobivanje cvatnje u jesen, sade se od polovice svibnja do polovice kolovoza (uobičajena sadnja vrši se 25.6.-5.7.). Mlade sadnice moraju biti dobro razvijene, kratkih internodija, čvrste, kratkog i dobro razvijenog korijena. Sade se plitko, jer je krizantema biljka koja plitko razvija korijen, a u površinskom sloju ima dovoljno kisika za rast korijena i rad mikroorganizama. Biljke se sade pojedinačno na gredice u 6 redova, a među biljkama je razmak 17 – 20 cm što kasnije omogućava postavljanje mreže. Ovim načinom sadnje dobiva se približno sklop od 45 biljaka po četvornom metru.
Hraniva i prihrana: Hranive tvari čine različiti elementi koji služe biljci za izgradnju organizama, a uzima ih iz tla i atmosfere. Krizantema ima velike potrebe za hranivima, a za osnovna hraniva one približno iznose: dušik 700 mg, fosfor 500 mg, kalij 1000 – 1200 mg; navedene vrijednosti označavaju potrebe po biljci tijekom čitavog uzgoja. Najveće potrebe za hranivima krizanteme imaju u fazi glavnog rasta koji traje od sadnje ukorijenjenih reznica do početka razdoblja kratkog dana. Prihrana se u plasteniku obavlja svakih 7 dana izravno preko sustava za navodnavanje čime se biljkama osigurava potrebno hranivo za rast i razvoj.
Koristi se gnojivo kristalon koje se dodaje izravno u sustav za navodnjavanje. kristalon 19+6+20+3Mg+mikro koristi se u fazi formiranja pupa kada su potrebne veće količine dušika a u kasnijim fazama koristi se kristalon 12+12+36+mikro kada se trebaju zadovoljiti veće potrebe za kalijem zbog formiranja cvijeta.
Zamračivanje: Krizantema spada u skupinu biljaka kratkog dana, što ukazuje na to da za dugog dana rastu vegetativno, a za kratkog generativno. Do zametanja pupova i cvatnje dolazi u periodu kratkog dana uz slabiji intenzitet svjetlosti. Cvatnju potiče cvjetni hormon koji se sintetizira noću u starijim listovima, a sinteza je duža ako tamni period duže traje. Početak cvatnje može se odrediti poznavanjem kritične duljine dana, odnosno granice između dugog i kratkog dana. Za krizanteme se kreće između 13 i 15 sati. Krizantema raste vegetativno pri duljini dana iznad kritične duljine dana (ako je dan duži od 13 sati), a generativni rast, odnosno cvatnja zbiva se pri duljini dana ispod kritične duljine dana (ako je dan kraći od 13 sati). U dugom danu za vegetativni rast potrebno je najviše 15 sati svjetlosti, a za zametanje pupova u kratkom danu, ne više od 11 sati svjetlosti. Zamračivanje za naše podneblje počinje početkom kolovoza i traje maksimalno 30-31 dan. U protivnom vegetativni rast zaostaje i biljka ostaje niskog rasta.
 

ron82

Novi član
Tu od
28 Ruj 2016
Poruka
6
Ispod možete vidjeti sliku hidroponskog uzgoja ranunkula cloni. Kako se biljke sade u supstrat koji je sterilan ( u ovom slučaju kokosovi jastuci ) izbjegavaju se mnoge bolesti koje su vezane za bolesnu zemlju te se uvelike smanjuje upotreba pesticida i štedi se na radu jer nema potrebe za plijevljenjem korova. Hidroponski uzgoj se ipak ne preporuča neiskusnim uzgajivačima jer kako je supstrat bez hranjivih tvari i sve hranjive tvari se dodaju u vodu mogućnost greške pri prehrani i samom zalijevanju je puno veći nego li je u zemlji te je potrebno dobro poznavanje kulture koja se uzgaja .

2isgora.jpg
 

vocarcg

Aktivni član
Tu od
3 Ožu 2015
Poruka
897
koje je najbolje vjestacko djubrivo za djubrenje zelenila i cvijeca?
 

Maaartinaaa

Novi član
Tu od
13 Svi 2019
Poruka
4
Lijep pozdrav!
Zanima me tko ima kakvo mišljenje o uzgoju krizantema u plasteniku? Čitala sam malo ovdje po forumu, ali zanima me kome prodati pošto živim u manjoj sredini i imamo samo jednu cvječarnicu. Već dugo vremena smišljam što bi, od nasada lješnjaka i bazge do plastenika s povrćem i evo sada cvijeće. Zaista ne znam koja je najbolja opcija, a pošto volim cvijeće i zaista uživam u tome, pošto sam završila taj fakultet, ali naravno uvijek znaju bolje iskusniji i iskustva i literatura u knjizi znaju biti različiti. Pošto nemam nikakvih iskustava zanima me što drugi misle o tome.
Unaprijed se zahvaljujem svima na pomoći! 😊
 
Na vrh