• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Cvjetača i brokula

bobostar

Aktivni član
Tu od
14 Pro 2009
Poruka
1,560
Teško je razaznati pošto je slika mutna,postoje mogučnosti:
1.kupusna muha- pošto je gornji dio podzemne stabljike sužen.Možda napad nije bio jak pa prošao neprimjetno,ličinke su se pretvorile u muhe i odletjele
2.kupusna kila- koja se lako raspoznaje p'o bijelim velikim i malim kvržicama na vratu korijena i korijenu.
3.fitoftora korijena- simptomi kao na paprici,napuknuće korjenovog vrata,crno korjenje.
4.nematode-sitne kvržice na korijenu,pošto ja to nisam imao nemogu ti detaljnije reći,simptome znam samo na mrkvi.Zato potraži na googlu;

Hvala Johabi,

Muhu isključujem; jer sam više insekticida potrošio na ova dva reda brokule, nego cijele dvije godine prije...
Al' kila ili fitoftora bi mogla biti.
Od fungicida do sada tretriano bordoškom juhom (2x; u rasadniku i nakon presađivanja) i ridomilom (ostalo od vinograda, pa nisam uzimao drugi).

Da li ima neki fungicid koji bi to sada bar mogao spriječiti da se širi dalje?
 

JOHABI

Aktivni član
Tu od
14 Velj 2011
Poruka
397
Hvala Johabi,

Muhu isključujem; jer sam više insekticida potrošio na ova dva reda brokule, nego cijele dvije godine prije...
Al' kila ili fitoftora bi mogla biti.
Od fungicida do sada tretriano bordoškom juhom (2x; u rasadniku i nakon presađivanja) i ridomilom (ostalo od vinograda, pa nisam uzimao drugi).

Da li ima neki fungicid koji bi to sada bar mogao spriječiti da se širi dalje?

Za kilu ne(jedino preventivno prije sadnje,podizanjem ph-a iznad 6)
Fitoftora ide ridomil+kvadris,ali bi bilo najbolje zalijati biljku.
Pošto su to sistemici uz višekratnu zaštitu djelomično se postiže efekat i prskanjem.
pozz
 

bobostar

Aktivni član
Tu od
14 Pro 2009
Poruka
1,560
Za kilu ne(jedino preventivno prije sadnje,podizanjem ph-a iznad 6)
Fitoftora ide ridomil+kvadris,ali bi bilo najbolje zalijati biljku.
Pošto su to sistemici uz višekratnu zaštitu djelomično se postiže efekat i prskanjem.
pozz
Hvala,

Nema druge; spremam ridomil i quadris i idem to zaliti.
Zanimljivo da one koje su i dalje u kontejnerima (čekaju kišu) normalno rastu, nema nikakvih problema (program prskanja je kao i za one u polju).
 

JOHABI

Aktivni član
Tu od
14 Velj 2011
Poruka
397
Hvala,

Nema druge; spremam ridomil i quadris i idem to zaliti.
Zanimljivo da one koje su i dalje u kontejnerima (čekaju kišu) normalno rastu, nema nikakvih problema (program prskanja je kao i za one u polju).

I za jednu i za drugu bolest je problem zemljište u polju.Presudni momenat za aktivaciju zaraze je visoka temperatura zemljišta istodobno sa visokom vlagom zemljišta.Ukoliko jednog od tih faktora nema,zaraza se vjerojatno neće aktivirati
 

brle

Aktivni član
Tu od
9 Sij 2013
Poruka
637
Teško je razaznati pošto je slika mutna,postoje mogučnosti:
1.kupusna muha- pošto je gornji dio podzemne stabljike sužen.Možda napad nije bio jak pa prošao neprimjetno,ličinke su se pretvorile u muhe i odletjele
2.kupusna kila- koja se lako raspoznaje p'o bijelim velikim i malim kvržicama na vratu korijena i korijenu.
3.fitoftora korijena- simptomi kao na paprici,napuknuće korjenovog vrata,crno korjenje.
4.nematode-sitne kvržice na korijenu,pošto ja to nisam imao nemogu ti detaljnije reći,simptome znam samo na mrkvi.Zato potraži na googlu;

ja mislim da je u pitanju bolest kao i kod paprike gangrena korijenovog vrata jer to suženje upućuje na bolest a ne na insekte.Jedini preparat za te stvari je previcur zaljevanje rasade a i kasnije presadnice na njivi,ima u upustvu koncetracija.
 

kils

Član
Tu od
15 Svi 2011
Poruka
326
Kad sadite brokulu i karfiol na otvoreno ,i koju sortu ,zanimaju me rane sorte uz pokrivanje agrilom,lokacija Slavonija
 

basf100

Novi član
Tu od
21 Svi 2015
Poruka
3
Ovako: posadio sam oko 2 jutra cvjetače i brokule, sad znate li možda kupce koji odkupljuju cvjetaču i brokulu?
 

cabage

Aktivni član
Tu od
1 Ožu 2008
Poruka
2,463
Bilo je prilično hrabro posaditi nešto za što ne znaš kome bi uopće mogao prodati. Probaj pitati na hladnjači, ima firmi koje rade. Ja radim s Agrofructusom....
 

samko

Dobro znana faca
Tu od
19 Tra 2012
Poruka
1,413
Ove godine samo Concept!

12034297_1067134453305349_6639085015888157611_o.jpg


12045730_1069272366424891_6602065921739597387_o.jpg
 

kbszeljko

Član
Tu od
7 Pro 2013
Poruka
53
Meni se čini da ti puno pitaš a malo čitaš,ili......?Potrudio sam se na to pitanje odgovoriti ,znaš gdje,a moraš shvatit da nas ima takovih koji smo željni pomoći iskrenim savjetima .Inače posadio sam oko 10 000 sadnica brokule za kasnu berbu.



pišem pismo tinta mi se proli,gdje je ona koja mene voli?
Ajde budi dobar,pa i meni prigovori, ali i odgovori.
Ja bi u svojemu malenome vrtu posadio tridesetak sadnica cvjetače-karfiola,pa neznam što od sjemena da kupim.
Ovi profesionalni za ral ili više su mi preskupi,a i ne da mi se bacati,a ove druge kupujem godinama, ali sve mi biljčice pogotovo krastavci,brokula,paradajz itd. prilično-da ne kažem jako dobro uspijevaju-rode,samo cvjetača nikako da mi uspije.
Dobijem glavice velike poput manje jagode i godinama se mučim i tražim savje,ali još mi nitko nije pomogao.
Imaš li ti kakav pametan savjet?
 

cabage

Aktivni član
Tu od
1 Ožu 2008
Poruka
2,463
@kbszeljko... Evo ja ću ti odgovoriti. Sva mala pakiranja sjemena koja kupiš u trgovini su najbolja za baciti u smeće, istoga časa kad stigneš doma. Jedina mogućnost da kupiš relativno dobro sjeme i da ti možda nešto rodi iz toga su mala pakiranja Bejo sjemena. Evo link, oni pakiraju ta mala sjemena, a gdje u tvojoj okolici možeš kupiti to zbilja ne znam, jer nemaju sve poljoapoteke, već samo neki partneri.

http://poljovrt.hr/category/sjeme/sjeme-povrca-profesionalno-sjeme-malo-pakiranje-bejo-zaden/

Ima puno caka oko uzgoja cvjetače. Proljetne su ti uglavnom 60-70 dana vegetacije i te se siju krajem sijećnja da bi se presadile u ožujku i brale u lipnju. Ljetna cvjetača je teška za uzgoj zbog visokih temperatura i rijetke su koje uspjevaju. Najlakše je proizvesti cvjetaču u jesen jer joj tad najbolje klima odgovara. Rasad mora biti spreman za presađivanje oko 01.07. i ako tada posadiš najvjerojatnije će doći u berbu oko 01.10., ovisno o temperaturi. Vode joj treba dovoljno i stalno kroz period vegetacije.
 

Paolo822

Član
Tu od
31 Srp 2013
Poruka
99
Pozdrav svima,

trenutno mi se na parcelama nalazi češnjak, te bi nakon vađenja te parcele zaorao i probao stavit cvjetaču, nemam mogućnost navodnjavanja, pa je plan da se sadi oko 10-15.08. Cvjetača bi bila za prodaju u trgovini, pa Vas molim da mi preporučite sortimenat.
Lp
 

Bratko

Iskusan lik
Tu od
26 Velj 2014
Poruka
777
Ima li zainteresiranih za kupnju i podjelu sjemena karfiola concept ili merton od Agrimatka. Cijena concepta je (2500 sj) 395 kn + PDV, a mertona za istu kol. sjemenki 425 kn + PDV. Razlog zašto to predlažem je što mi je 2500 sj previše.
Dogovor može na pp.
 

brle

Aktivni član
Tu od
9 Sij 2013
Poruka
637
Jeste sigurni da je plamenjaca,na ovim temp. plamenjaace nema.
Vjerovatno je nesto drugo.
Protiv plamenjace ridomil gold,signum...
 

brle

Aktivni član
Tu od
9 Sij 2013
Poruka
637
Ako je led padao onda nebi bilo lose ici bakrom pod uvjetom da je do branja dosta vremena jer bakar zacjeluje ostecenja najbolje.
 
Na vrh