• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Cvjetača i brokula

daki

Novi član
Tu od
8 Srp 2009
Poruka
23
Evo dragi prijatelji otvaram ovu temu kako bi na jednom mjestu mogli diskutirati o ovom prekrasnom povrću. Inače ove godine planiram posaditi pola jutra karfiola za kasno-ljetnu berbu. Ja nemam previše iskustva sa većom proizvodnjom, pa bih volio vidjeti vaša iskustva. Dali je netko proizvodio krajem kolovoza i koje sorte, kako navodnjavate i dali ste sadili na foliju?
 

JOHABI

Aktivni član
Tu od
14 Velj 2011
Poruka
397
Evo dragi prijatelji otvaram ovu temu kako bi na jednom mjestu mogli diskutirati o ovom prekrasnom povrću. Inače ove godine planiram posaditi pola jutra karfiola za kasno-ljetnu berbu. Ja nemam previše iskustva sa većom proizvodnjom, pa bih volio vidjeti vaša iskustva. Dali je netko proizvodio krajem kolovoza i koje sorte, kako navodnjavate i dali ste sadili na foliju?

Što se tiče karfiola(cvjetača), moraš navesti za koje tržište ćeš proizvodit.Naime ima karfiola sa velikim glavama, srednjim i malim.Moraš kod sortimenta u kupovini obratit pažnju da glavicu zatvara lišće, zbog bjeline.A brokulu sam sadio samsonicu dosta dobra.Nisam sadio na foliju, a zaljevanje je bilo kap na kap.
 

daki

Novi član
Tu od
8 Srp 2009
Poruka
23
Što se tiče karfiola(cvjetača), moraš navesti za koje tržište ćeš proizvodit.Naime ima karfiola sa velikim glavama, srednjim i malim.Moraš kod sortimenta u kupovini obratit pažnju da glavicu zatvara lišće, zbog bjeline.A brokulu sam sadio samsonicu dosta dobra.Nisam sadio na foliju, a zaljevanje je bilo kap na kap.

Planiram proizvoditi za svježu potrošnju (otkup). Mislim posaditi slijedeće sorte: Nautilus, Cortes, Lecanu, Sinergy i Santa Maria. Malo sam pretjerao sa raznolikosti, ali nemam puno iskustva, pa želim vidjeti koji će se hibrid najbolje pokazati. Navodno da svi dobro zatvaraju, ali tako kažu prodavači sjemena, a nisam ih vidio u polju, osim Nautilusa.
A zanima me kako koristiš sistem kap po kap ako nema folije, jeli ti ne zaraste crijevo u travu? Znam da ga je prilično teško iščupati. Kad postavljaš crijevo u polje? Ne znam kako okopavati i zagrtati ako je crijevo kraj biljke. Koje herbicide koristiš? Pitao bih te sve odjednom... :)
 

JOHABI

Aktivni član
Tu od
14 Velj 2011
Poruka
397
Planiram proizvoditi za svježu potrošnju (otkup). Mislim posaditi slijedeće sorte: Nautilus, Cortes, Lecanu, Sinergy i Santa Maria. Malo sam pretjerao sa raznolikosti, ali nemam puno iskustva, pa želim vidjeti koji će se hibrid najbolje pokazati. Navodno da svi dobro zatvaraju, ali tako kažu prodavači sjemena, a nisam ih vidio u polju, osim Nautilusa.
A zanima me kako koristiš sistem kap po kap ako nema folije, jeli ti ne zaraste crijevo u travu? Znam da ga je prilično teško iščupati. Kad postavljaš crijevo u polje? Ne znam kako okopavati i zagrtati ako je crijevo kraj biljke. Koje herbicide koristiš? Pitao bih te sve odjednom... :)

Evo ovako prijatelju, Cortes i Santa Maria(to sam sadio) su ti jako dobre sorte,kompaktne glave,list zatvara glavu i najbolje su za jesensku berbu( berba u 9 mj.)Prskanje protiv korova i nema kopanja, a zatim cijevi za navodnjavanje sa rupama od 10cm(mislim na razmak rupa).E sad za herbicide imam osobna iskustva pa nebi baš javno.
 

plevak

Član
Tu od
14 Velj 2010
Poruka
698
Planiram proizvoditi za svježu potrošnju (otkup). Mislim posaditi slijedeće sorte: Nautilus, Cortes, Lecanu, Sinergy i Santa Maria. Malo sam pretjerao sa raznolikosti, ali nemam puno iskustva, pa želim vidjeti koji će se hibrid najbolje pokazati. Navodno da svi dobro zatvaraju, ali tako kažu prodavači sjemena, a nisam ih vidio u polju, osim Nautilusa.
A zanima me kako koristiš sistem kap po kap ako nema folije, jeli ti ne zaraste crijevo u travu? Znam da ga je prilično teško iščupati. Kad postavljaš crijevo u polje? Ne znam kako okopavati i zagrtati ako je crijevo kraj biljke. Koje herbicide koristiš? Pitao bih te sve odjednom... :)


Nautilus i Santa Mariju sadim i sada a Cortes sam sadio prije, ali nešto su mi se ovi u SG-u zamjerili jer su mi u više navrata poslali staro sjeme pa više ne radim sa njima, ali moram reći da je njihov Cortes odličan karfiol. Vrlo dobro pokriva glavu, ali ti je jako krupan, Ima i do 2 kile po komadu. Dobar je za ljetnu proizvodnju.
Santa Maria i Nautilus su OK, a nadalje ću ostaviti Nautilus jer prelazim 100% u svemu na Clause.
Herbicidi : Butisan S, tjedan dana nakon presadnje i to je to.
 

graa

Član
Tu od
11 Velj 2011
Poruka
62
a je li mi netko moze preporuciti sortu koju bih sadio krajem 7 mj ??
 

seva

Član
Tu od
8 Tra 2010
Poruka
234
Do 20,07 možeš saditi Cortesa i Santa Mariju.
Koliko mu je duga vegetacija,i kad se posadi za koliko dana se bere,a kad bi ga trebalo posijati u rasad?
 

plevak

Član
Tu od
14 Velj 2010
Poruka
698
Koliko mu je duga vegetacija,i kad se posadi za koliko dana se bere,a kad bi ga trebalo posijati u rasad?
Rasad je starosti 4-5 tjedana a cotes ti je oko 80 dana od presađivanja.
 

seva

Član
Tu od
8 Tra 2010
Poruka
234
Rasad je starosti 4-5 tjedana a cotes ti je oko 80 dana od presađivanja.
To znači da mi je ovih dana zadnji rok da počnem da pravim rasad? trebao bih ga presaditi krajem 6-og da mi stigne,otprilike,polovinom 9-og pa dalje.
 
Posljednje uređivanje:
A

a1exa

Guest
Dižem staru temu jer imam pitanje u vezi brokule. Nikle su mi glave ali nisu kompaktne. Jel ja njih trebam podrezat? Nažalost neznam točno koju sortu imam. :roll:
Negdje sam pročitala da se centralna glava odreže da niknu bočne?
 

bobostar

Aktivni član
Tu od
14 Pro 2009
Poruka
1,560
Nekompaktnost glava brokule (zelena) posljedica je sorte (ova koja se najlakše nađe po našim agro-dućanima, čini mi se sorta Calbrese) ali isto tako i problema u gnojidbi brokule (nedostatak bora i previše/premalo dušika; ova dva elementa su ključna za brokulu). Znači, ako je kako moguće sjetva/sadnja hibrida F1 generacije.

Postrano formiranje glavica ide nakon berbe glavne glavice, ali samo za "domaće" potrebe. Treba vremena da izraste, male su i... tako da nakon brerbe glavne glavice ide priprema tla za slijedeću kulturu.

p.s. Baš sam prošli tjedan posadio 200 presadnica Corvet F1
 

JOHABI

Aktivni član
Tu od
14 Velj 2011
Poruka
397
Dižem staru temu jer imam pitanje u vezi brokule. Nikle su mi glave ali nisu kompaktne. Jel ja njih trebam podrezat? Nažalost neznam točno koju sortu imam. :roll:
Negdje sam pročitala da se centralna glava odreže da niknu bočne?

Meni se čini da ti puno pitaš a malo čitaš,ili......?Potrudio sam se na to pitanje odgovoriti ,znaš gdje,a moraš shvatit da nas ima takovih koji smo željni pomoći iskrenim savjetima .Inače posadio sam oko 10 000 sadnica brokule za kasnu berbu.



pišem pismo tinta mi se proli,gdje je ona koja mene voli?
 

plevak

Član
Tu od
14 Velj 2010
Poruka
698
Dižem staru temu jer imam pitanje u vezi brokule. Nikle su mi glave ali nisu kompaktne. Jel ja njih trebam podrezat? Nažalost neznam točno koju sortu imam. :roll:
Negdje sam pročitala da se centralna glava odreže da niknu bočne?

Tokom ljetnih vrućina dosta je teško uzgojiti dobru brokulu jer ona treba period nižih temperatura kako bi se u budućnosti formirao pravilan cvijet. U slučaju vrućina kao sada, cvijet je rastresit i nije kompaktan te ja u ljetnim mjesecima izbjegavam uzgoj brokule.
 
A

a1exa

Guest
Meni se čini da ti puno pitaš a malo čitaš,ili......?Potrudio sam se na to pitanje odgovoriti ,znaš gdje,a moraš shvatit da nas ima takovih koji smo željni pomoći iskrenim savjetima .Inače posadio sam oko 10 000 sadnica brokule za kasnu berbu.



pišem pismo tinta mi se proli,gdje je ona koja mene voli?

Ne kužim zašto ovaj negativan stav?
Isto tako mislim da mogu gdje god želim pitati oko određene teme, ne razumijam zašto te to smeta. Isto tako na konkretno pitanje nisi odgovorio jer ga nisam tamo (forum.hr) ni postavila. Postavila sam posve drugačija pitanja, vezana uz rast biljke, na koja si odgovorio i na tome hvala.
Svašta.
 
A

a1exa

Guest
Tokom ljetnih vrućina dosta je teško uzgojiti dobru brokulu jer ona treba period nižih temperatura kako bi se u budućnosti formirao pravilan cvijet. U slučaju vrućina kao sada, cvijet je rastresit i nije kompaktan te ja u ljetnim mjesecima izbjegavam uzgoj brokule.

Da, čitala sam da vrućine škode rastu a bome je bilo vruće.

Nekompaktnost glava brokule (zelena) posljedica je sorte (ova koja se najlakše nađe po našim agro-dućanima, čini mi se sorta Calbrese) ali isto tako i problema u gnojidbi brokule (nedostatak bora i previše/premalo dušika; ova dva elementa su ključna za brokulu). Znači, ako je kako moguće sjetva/sadnja hibrida F1 generacije.

Postrano formiranje glavica ide nakon berbe glavne glavice, ali samo za "domaće" potrebe. Treba vremena da izraste, male su i... tako da nakon brerbe glavne glavice ide priprema tla za slijedeću kulturu.

p.s. Baš sam prošli tjedan posadio 200 presadnica Corvet F1

Za sljedeću godinu ću pazit koju sortu ću uzet, ove godine je ispalo ovako. Mada ne smeta mi ni toliko glavno da je ukusna, za "domaće" potrebe je pa...
Ok, hvala na pomoći.
 

bobostar

Aktivni član
Tu od
14 Pro 2009
Poruka
1,560
Evo dokaza da u poljoprivredi nije dosadno.
Prije cca. mjesec dana posadio sam na otvoreno oko 250 presadnica brokule (Corvet F1, vlastiti rasad).
1. muka: suša (katastrofa je tu kod nas; čekam kišu, imam još oko 200 sadnica u kontejnerima)
2. muka: buhači (prskam svakih 7 dana; to nije normalno; Zagor, King, Beta Baytroid, King i sada Actara; drže maksimalno 7 dana)
3. muka: izgleda nematode (i smrad na truli kupus u ovim zadebljalim djelovima). Evo i slika:





- na toj površini je u jesen 2009. bio posađen kelj, i ne sjećam se šteta od nematoda.

Može li netko potvrditi radi li se doista o nematodama? (nisam doma sa zaštitom).
 

JOHABI

Aktivni član
Tu od
14 Velj 2011
Poruka
397
Evo dokaza da u poljoprivredi nije dosadno.
Prije cca. mjesec dana posadio sam na otvoreno oko 250 presadnica brokule (Corvet F1, vlastiti rasad).
1. muka: suša (katastrofa je tu kod nas; čekam kišu, imam još oko 200 sadnica u kontejnerima)
2. muka: buhači (prskam svakih 7 dana; to nije normalno; Zagor, King, Beta Baytroid, King i sada Actara; drže maksimalno 7 dana)
3. muka: izgleda nematode (i smrad na truli kupus u ovim zadebljalim djelovima). Evo i slika:





- na toj površini je u jesen 2009. bio posađen kelj, i ne sjećam se šteta od nematoda.

Može li netko potvrditi radi li se doista o nematodama? (nisam doma sa zaštitom).
Teško je razaznati pošto je slika mutna,postoje mogučnosti:
1.kupusna muha- pošto je gornji dio podzemne stabljike sužen.Možda napad nije bio jak pa prošao neprimjetno,ličinke su se pretvorile u muhe i odletjele
2.kupusna kila- koja se lako raspoznaje p'o bijelim velikim i malim kvržicama na vratu korijena i korijenu.
3.fitoftora korijena- simptomi kao na paprici,napuknuće korjenovog vrata,crno korjenje.
4.nematode-sitne kvržice na korijenu,pošto ja to nisam imao nemogu ti detaljnije reći,simptome znam samo na mrkvi.Zato potraži na googlu;
 

Najnoviji postovi

Na vrh