• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Da IMT ne krči kod šaltanja

vlč.puknuti

Iskusan lik
Premium
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
...opala neka ideja .
Krenimo od šaltanja imt-ja .
To kino stalno krči . bolji i dorađeniji traktori ima kočnicu spojnilke osovine tak da kod šaltanja mjenjač sigurno stane .
Loše kod tog sustava je samo to kaj to negativno utječe kod šaltanja "u hodu" .

Dakle ideja je da ugradim neki sustav frikcione kočnice na izlazno vratilo .
Ručicu postavim na položaj brzine ili obično nema veze .
Kad pristinem kvačilo tad počinje djelovanje te kočnice ..sustav zrak , mehanika , hidraulika tojest aktivranje još nije razrađeno .

Kaj vi mislite o tome?

vaš velečasni
 

zeljko kz

Dobro znana faca
Tu od
10 Kol 2012
Poruka
6,955
Misliš kak ima MTZ ili Zetor kod MTZ -a baš i ne funkcionira kod Zetora ako dobro naštelaš da naročito ako staviš na kočnicu uljnu oblogu za kočenje .?
 

Ivan KC

Iskusan lik
Tu od
17 Sij 2012
Poruka
3,133
Zanimljiva tema, svakak ako bi se nekaj moglo bilo bi dobro to krcanje malo umanjiti..
Svaki dan mi po malo to krcanje ide na zivce..
Sada bude sigurno netko napisal da vozimo kao i do sad i da se s tim ne zamaramo, ali zasto nebi ako se da nekakvo poboljsanje napraviti..
 

zeljko kz

Dobro znana faca
Tu od
10 Kol 2012
Poruka
6,955
Kočnica je capica koja u getribi koči po donjem zupčaniku bočno kad stisneš kuplung na nju staviš uljnu ferodu jer je u ulju (donji zupčanici se stalno vrte) no kod Zetora to obično nije naštelano pa kak i da nemaš a kod rusa mislim da koči spojničku .
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Premium
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
Ma jok , to bi bilo koplicirano ugraiti u mjenjač ..možda kod nekog generalnog remonta ili tak ..

edit..ček ček ..to ne bi valjalo na izlazno ..ono se ne vrti u leru:auch:
 

Tino

Dobro znana faca
Tu od
23 Svi 2012
Poruka
3,163
Onda vam nekaj ne šljaka s traktorom,moj rijetko kad zakrči,tetkov 533 isto tak,al zato dedin 540 krci u svakoj brzini
 

lisnik

Dobro znana faca
Tu od
15 Velj 2010
Poruka
2,110
Mjenjac kod MF-a je isti ili slican IMT-ovom.Radio sam bas dosta MF-ova.Samo na jednom sam nasao na mjenjacu kocnicu.Takva kocnica se moze staviti i na IMT bez problema.Treba komad bronze ili mesinga,komad metala i opruga.Tvornicka kocnica izgleda ovako....
dsc08501-kopija.jpg

MJesto ugradnje oznaceno na slici..
dsc05791-kopija.jpg
 
Posljednje uređivanje:

vlč.puknuti

Iskusan lik
Premium
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
Jel imaš sliku kako taj dio mjenjača izgleda kod naših imteja ?..nemam to u glavi
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Premium
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
a , so ..nisam gledao rupe .
Jel imaš u glavi koliko je debel taj dio odljevka da se mogu urezati sljepe rupe kako ne bi strugotina završila s one strane ?

vaš velečasni
 

lisnik

Dobro znana faca
Tu od
15 Velj 2010
Poruka
2,110
To mozes izmjeriti svana.Koliko je debeo zub na mjenjacu gdje se spaja sa kucistem dif.. trebala bi biti ista debljina odlijevka unutra.Mogu jedino da sutra izmjerim pa ti javim navecer.
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Premium
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
ma pusti ....to bude projekt za drugu zimu ..preko ljeta je ljepše uz roštilj i hladovinu nego pod traktorom .

Ali ako ti oipet takvo padne pod ruke obavezno izmjeri kolika je opruga i sve to ..hvala

vaš velečasni
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Evo ja bum od onih kaj budu rekli da to nije potrebno :D:

Ako je mogel krčati zadnjih 25 godin, nek krči još koju :)
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Premium
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
ma da, nek krči , glavno da si ga pofarbal .:lol:
tako su razmišljali i inžinjeru u tomo vinkoviču pa je agt dobio sinhrone a ovi lokot .


ako krene serijska prozvodnja toga patenta išlo bu ko alva , garantiram

vaš velečasni
 

Ivan KC

Iskusan lik
Tu od
17 Sij 2012
Poruka
3,133
Podrzavam Puknutog u ovom projektu.. Bilo bi super da Imt-a mozes mjenjati bez krcanja..
Ovak, dok se trebas napraviti frajer pa ga zasaltati pred nekom pucom, a on zakrci pa te hiti v sram.. :icon_weed: :icon_weed:
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Pa ovoga IMT-a kaj sam pofarbal, eto baš taj NE krči, šaltaj ga kak hoćeš, to je onda još bilo na razni rađeno!! :)

Ali ako to patentiraš, uzimam 2 komada za koju godinu, taman dok to patentiraš :)
 

lisnik

Dobro znana faca
Tu od
15 Velj 2010
Poruka
2,110
ma pusti ....to bude projekt za drugu zimu ..preko ljeta je ljepše uz roštilj i hladovinu nego pod traktorom .

Ali ako ti oipet takvo padne pod ruke obavezno izmjeri kolika je opruga i sve to ..hvala

vaš velečasni

Ako naleti napravicu radionicki crtez sa svim mjerama.Mada ce tesko naici.Radio sam ih na stotine a ovo je prvi koji ima kocnicu.Da budem iskren i ja sam bio iznenađen.Zao mi je sto nisam napravio jos koju fotku..
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Zar se taj dio ne vodi pod kataloškim brojem u MF katalogu dijelova???

Ako se toga ima za kupiti, najmanji je problem rastaviti traktor i to ugraditi i problem riješen.
 
Na vrh