• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Deutz D24, 612, neće normalno paliti

  • Temu pokrenuo CottonEyeJoe
  • Datum prvog posta
C

CottonEyeJoe

Guest
Ljudi pomagajte, lud sam već...

Deutz D24, borung 95mm, 59. godina...
Promjenjene karike, kompresijska + uljna, promjenjen jedan ventil koji je bio krivi stavljen, ispolirani dosjedi ventila - ne propušta benzin, stavljeni novi ulošci na dizne.

Traktor na hladno neće upaliti. Moram mu dat spreja da sastavi, a kad sastavi prvo na jedan klip pa onda na dva.

Kad se malo ugrije, hoće upaliti ali samo bez gasa moram paliti - i to isto vergla 2-3 sekunde da upali.
Pa onda recimo nekad neće i na toplo paliti.Kako mu dođe.

Skinem dizne dolje, verglam traktor dizne probijaju. Naštelane su na 120 bara.

Ventili naštelani jučer na 0,15 prema papiru.

Inače, kad traktor upali, na jedan cilindar dimi bijeli dim dok se malo ne ugrije, dok na drugi ne.

Imao sam problem što je i na usisni ventil znao dimiti na tom cilindru, ali to je bila kriva klackalica, sad više ne dimi.

Traktor radi ljepo na leru, no kad mu se nabije gasa, baci crnog dima u velikim kolilčinama sve dok se ne stabilizira.
Recimo, možeš ga na punom gasu držati stalno, neće dimiti, samo u fazi nabijanja gasa jako zadimi.

I nešto mi stalno lupa na motoru, kao da klackalica tuče po ventilu,a nemoguće.
Točno lupa, ili mi klip možda lupa po ventilu.

I još jedan detalj, mjerio sam paljenje na način da sam skinuo grijač, stavio žicu na klip, skinuo lajtung od dizne i gledao kad baca gorivo, s tim da sam ručno okretao motor.

Problem je što meni klip dođe u GMT i stabilizira se, i tek onda gorivo špricne na crijevo. Zar nije to kasno paljenje? Jel moguće da i zbog toga možda klip lupa u ventil koji?Ili se varam.

Možda ga pumpe muče? ali ako probija diznu, ne bi trebale pumpe biti krive.
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
28,938
Po opisanom, paljenje nevalja, a otud i buka.
 
C

CottonEyeJoe

Guest
Po opisanom, paljenje nevalja, a otud i buka.

jel tako da bi pumpa morala dati gorivo prije nego klip dođe u GMT?

inače, pume su dobre, jedino ih muči ako im zamjenim mjesta, onda jedna slabije radi, valjda kako su poderane prema bregastoj...

ali ako meni pumpa špricne čim ja motor ručno pomaknem polako za 1cm, tako onda šprica i pod punim gasom? možda me to vara, možda kad traktor brzo vergla možda prije baci? ali sumljam..
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Premium
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
Krivo gledaš špricanje , imaš na forumu opisano postupak kontrole predpaljenja .
 
C

CottonEyeJoe

Guest
Krivo gledaš špricanje , imaš na forumu opisano postupak kontrole predpaljenja .

možeš mi pomoći, u kojoj temi jer ne mogu ništa pronači?

e još jedno pitanje, ja sam špricanje gledao kad špricne prije dizni...

što da sam i dizne spojio, i izvadio ih van? jel bi moralo i na ručno zakretanje dizna probiti?
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Premium
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
Ne , treba izvaditi tlačni ventil na pumpi ..i znati kut pretdpaljenja na radilici .
Ali to te ne treba mučiti ako nisi petljao po razvodnom mehanizmu .
KAko se podešava kut ?-podloškama ispod pumpe?
Ti nemaš kompresije ...karike nisu generalka ..to nije motorna pila .
 
C

CottonEyeJoe

Guest
Ne , treba izvaditi tlačni ventil na pumpi ..i znati kut pretdpaljenja na radilici .
Ali to te ne treba mučiti ako nisi petljao po razvodnom mehanizmu .
KAko se podešava kut ?-podloškama ispod pumpe?
Ti nemaš kompresije ...karike nisu generalka ..to nije motorna pila .

gle, kad sam došao kod lika po traktor, bilo je nenajavljeno, traktor hladan, vani oko 3 stupnja...lik vergla nekih 30 sekundi, i on sastavi i upali...prodao je priču da su dizne loše i da treba grijač...

traktor sam dopeljao doma, i odmah promjenio uloške dizni jer sam mislio da su loše (a i bile su), i od onda ko da je sve krenulo krivim putem....mislio sam da su karike, da je ovo da je ono, bio je jedan ventil krivi stavljen, i to sam promjenio no evo ništa...

sad ga mogu na hladno verglat do mile volje, neće sastaviti...

jel moguće da je 120 bara preslabi pritisak, ako sam ima bolju kompresiju zbog karika?
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,579
Prije bi rekel da su potrošeni elementi pumpe za gorivo, pa sad kad su ti dize dobre i otvaraju na propisanom tlaku, elementi pumpe nemru postići tlak na početku otvaranja, već tek kasnije kad trebaju ubrizgati veliku količinu goriva. Zato ti dolazi do (pre)kasnog ubrizgavanja.
 
C

CottonEyeJoe

Guest
Prije bi rekel da su potrošeni elementi pumpe za gorivo, pa sad kad su ti dize dobre i otvaraju na propisanom tlaku, elementi pumpe nemru postići tlak na početku otvaranja, već tek kasnije kad trebaju ubrizgati veliku količinu goriva. Zato ti dolazi do (pre)kasnog ubrizgavanja.

gle, more biti i to,tek mi je sad to sinulo, jer:

Dizna 1 - pumpa 1 - utor za pumpu 1 --- sve radi, dizna probija
Dizna 2 - pumpa 2 - utor za pumpu 2 --- sve radi, dizna probija

ako zamjenim mjesta pumpama na način:

Dizna 1 - pumpa 2 - utor za pumpu 1 --- dizna ne probija
Dizna 2 - pumpa 1 - utor za pumpu 2 --- sve radi, dizna probija

Što mi daje naslutiti da su pumpe istrošene...

E sad, ispod pumpe ima 3 limića koja služe za napinjanje pumpe.
Probao sam maknuti te limiće u nadi da bude pumpa napetija, znači prije bi otvarala ali i više goriva bi dobivala.
Isto nikak ne pali, jedino pak u radu u motoru je veoma jaka detonacija, dosta motor lupa, valjda zbog previše goriva.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,579
Ne, lupa radi preranog ubrizgavanja. Puknuti ti je rekel da su ti limići za štelanje faze (kuta predubrizgavanja), a količina goriva se štela zakretanjem cilindara elemenata (mislim na usklađivanje količine goriva jednog i drugog cilindra).
 
C

CottonEyeJoe

Guest
Ne, lupa radi preranog ubrizgavanja. Puknuti ti je rekel da su ti limići za štelanje faze (kuta predubrizgavanja), a količina goriva se štela zakretanjem cilindara elemenata (mislim na usklađivanje količine goriva jednog i drugog cilindra).

izvinjavam se, nisam shvatio odmah njega...

ljudi, vi ste pravi majstori, vidim da ću već pronači riješenje za dajca:partyman:

hvala vam puno.

No maknuo sam sva tri limića (2 deblja i jedan tanji), i opet mi ima kasno paljenje, opet baci gorivo kad je klip u gmt, ali nešto mrvicu prije.

Probat ću danas maknuti po jedan na svakoj, ali znam da nije tu problem.Negdje dalje ima problem.
 

edosoko

Dobro znana faca
Tu od
5 Svi 2008
Poruka
1,380
jbg imas mnostvo stvari koje mogu zezati, kod tebe se izgleda sastalo vise toga
kazes zamijenio dvije karike.......sta sa ostalim? koliko uopste ima karika, sta je s cilindrima, klipovima
pretpostavljam da su zasebni cilindri kao i glave, jesi li mijenjao kompresioni prostor?
uloske si stavio nove, odgovarajuce ili si uglavio nesto?

malo mi je sumnjivo ovo s ubrizgavanjem, zasto nema dima
sto se tice predubrizgavanja.....trebalo bi se moci ubaciti podloske ispod klipa elementa pumpe....sto bi bilo isto sto i vadjenje podloski ispod cijele pumpe (jer ocigledno nemas dovoljno podloski ispod pumpe za izvaditi - al dzaba sve ako je bregasta potrosena, jer zbog necega kasni ubrizgavanje

spomenuo si grijace; sta je s njima, jesu li odgovarajuce duzine, ispravni, dovoljno ugriju prije starta....?

nebi smetala ni neka slika kad to sve rasturis

tipujem na slabu kompresiju zbog kasnjenja jednog cilindra nakon starta
 
C

CottonEyeJoe

Guest
grijači mi ne rade, i ne zamaraju me toliko jer on mora bez grijača paliti po ovom vremenu kad je vruće!

Mislim, ako je upalio na 3 stupnja kad sam došao po njega, mora i sad.

Kompresioni prostor nisam mjenjao, spoj glava-cilindar nema dihtung jer ne ide, a razmak između najviše točke klipa u GMT i glave je oko 2mm.

Ja sa vađenjem tih podloški ispod pumpi dobijem samo buku u motoru i lupanje, ništa više.

Klip ima 3 kompresijske i 2 uljne karike, uljne su promjenjene, kompresijske samo prva jer nismo mogli pronači ostale karike tih dimenzija, no ostale karike su ko ova nova - znači nisu poderane, kad ih staviš u cilindar ljepo zatvore, razmak je isto minimalan između krajeva karika.

Mislim da ću sljedeći tjedan zvati nekog majstora, neka prvo krene od kompresije, pa na dalje.
Ako on ima kompresiju, onda nešto sa pumpom ne štima.

ili su uložak u dizne stavili krivi, jel to moguće? da nije 120 bara preslab pritisak radi jače kompresije?

I što je to točno predpaljenje? ne razumijem, to je trenutak kad dizna uštrca gorivo ili nešto prije?
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

edosoko

Dobro znana faca
Tu od
5 Svi 2008
Poruka
1,380
da on tako slatko pali nebi mu ugurali grijace

palenje na 3 stepena kad si ga kupovao (kad je bilo sve manje-vise na svom mjestu) i nepalenje sad na 15-20 (sad kad si preslozio sklopove, karike iskombinovane, stare ostale ali izmijesane, cilindri ko zna kakvi...) ti nije nikakav pokazatelj da ne treba grijace

znaci ulosci i pritisak su pod upitnikom......jbte pa to dobro i radi

koliko je motor radio nakon te operacije

ostavi ga upaljenog par sati, ili malo negdje provozaj nek se karike malo prilagode......prati ulje:!:
 
C

CottonEyeJoe

Guest
ma ak je radio sat vremena sveukupno....gle, da je to u pitanju, on kad se ugrije bi morao paliti uvijek, a meni nekad pali nekad ne...

evo kolega ima 2 godine starijeg, isti model, isto nema grijače...ima problem sa jednim ventilom i na hladno mu mora mrvicu spreja štrcnut da ne vergla duže...čim ga upali, ako ga gasi nakon 20 sekundi, on će ponovno paliti čim mu pokažeš prst...:)

ja mu na hladno moram po 3-4 puta da ti spreja, kao dizna škljocat moram da sastavi...

Neću se uopće više sekirati, moram naći dobrog majstora da prvo izmjeri kompresiju, ako je ona dobra, onda idemo dalje.

Pritisak ulja nisam mjerio, gdje se to mjeri?
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
28,938
ja mu na hladno moram po 3-4 puta da ti spreja, kao dizna škljocat moram da sastavi...

Neću se uopće više sekirati, moram naći dobrog majstora da prvo izmjeri kompresiju, ako je ona dobra, onda idemo dalje.

Pritisak ulja nisam mjerio, gdje se to mjeri?
Kloni se spreja
Ako do sad nije zaribal onda valjda ni nebu :?

Edo je mislil da pratiš nivo ulja, a manometar bi svakako bil poželjan ali trenutno nije bitan.
pritisak na dizama od 120, mi se nekak čini mali, a koji je uopče promjer na toj makini?
 

lisnik

Dobro znana faca
Tu od
15 Velj 2010
Poruka
2,110
ma ak je radio sat vremena sveukupno....gle, da je to u pitanju, on kad se ugrije bi morao paliti uvijek, a meni nekad pali nekad ne...

evo kolega ima 2 godine starijeg, isti model, isto nema grijače...ima problem sa jednim ventilom i na hladno mu mora mrvicu spreja štrcnut da ne vergla duže...čim ga upali, ako ga gasi nakon 20 sekundi, on će ponovno paliti čim mu pokažeš prst...:)

ja mu na hladno moram po 3-4 puta da ti spreja, kao dizna škljocat moram da sastavi...

Neću se uopće više sekirati, moram naći dobrog majstora da prvo izmjeri kompresiju, ako je ona dobra, onda idemo dalje.

Pritisak ulja nisam mjerio, gdje se to mjeri?

Rješi ti bosh-pumpe i dizne.Taj traktor bi trebao imati na diznama bar 170bara.
 

edosoko

Dobro znana faca
Tu od
5 Svi 2008
Poruka
1,380
....
ili su uložak u dizne stavili krivi, jel to moguće? da nije 120 bara preslab pritisak radi jače kompresije?

I što je to točno predpaljenje? ne razumijem, to je trenutak kad dizna uštrca gorivo ili nešto prije?

pretpostavljam da se radi o motoru Deutz F2L712
ulozak je ovaj:
Einspritzdüse Deutz DNO SD 211 -> F2L612 F2L712 D25 D30

pritisak otvaranja je otprilike taj, tacnije ovaj: "....Öffnungsdruck 125 bar...." -> izvor podataka
pritisak je tako mali zbog konstrukcije motora, vrtlozne komore u glavi cilindra...indirektno ubrizgavanje, zato sam skrenuo paznju na grijace

pretpalenje je kod benzinca, kod dizela je predubrizgavanje
otprilike ugao na kojem klip elementa PVP (pumpe visokog pritiska) zatvori usisni otvor, nakon toga pocinje potiskivanje.....sljedece faze ubrizgavanja
s lijeva na desno:
-klip u donjem polozaju, gorivo slobodno ulazi kroz horizontalne otvore u prostor izmedju klipa i rasteretnog ventila (ono sto svi zovu prelivni ventil, nepovratni ventil.....)
-klip poravnat sa otvorima (ugao predubrizgavanja) pocinje potiskivanje goriva
-klip u gornjem polozaju, kosina na klipu poravnata s bocnim otvorom, gorivo izlazi nazat u komoru s niskim pritiskom
helix2.jpg


to je ono sto ti je puknuti rekao da potrazis gdje je objasnjeno kako se podesava, volja ti spojiti gorivo pa da curi po nogama ili zrak a cijev visokog pritiska u casu s vodom, u oba slucaja skidas rasteretni ventil......i naravno moras imati podatke o motoru

eh da....imam dva upustva za D25 i za f2l712, oba na njemackom, ako je neko zainteresovan da uploadujem
 
C

CottonEyeJoe

Guest
pretpostavljam da se radi o motoru Deutz F2L712
ulozak je ovaj:
Einspritzdüse Deutz DNO SD 211 -> F2L612 F2L712 D25 D30

pritisak otvaranja je otprilike taj, tacnije ovaj: "....Öffnungsdruck 125 bar...." -> izvor podataka
pritisak je tako mali zbog konstrukcije motora, vrtlozne komore u glavi cilindra...indirektno ubrizgavanje, zato sam skrenuo paznju na grijace

pretpalenje je kod benzinca, kod dizela je predubrizgavanje
otprilike ugao na kojem klip elementa PVP (pumpe visokog pritiska) zatvori usisni otvor, nakon toga pocinje potiskivanje.....sljedece faze ubrizgavanja
s lijeva na desno:
-klip u donjem polozaju, gorivo slobodno ulazi kroz horizontalne otvore u prostor izmedju klipa i rasteretnog ventila (ono sto svi zovu prelivni ventil, nepovratni ventil.....)
-klip poravnat sa otvorima (ugao predubrizgavanja) pocinje potiskivanje goriva
-klip u gornjem polozaju, kosina na klipu poravnata s bocnim otvorom, gorivo izlazi nazat u komoru s niskim pritiskom
helix2.jpg


to je ono sto ti je puknuti rekao da potrazis gdje je objasnjeno kako se podesava, volja ti spojiti gorivo pa da curi po nogama ili zrak a cijev visokog pritiska u casu s vodom, u oba slucaja skidas rasteretni ventil......i naravno moras imati podatke o motoru

eh da....imam dva upustva za D25 i za f2l712, oba na njemackom, ako je neko zainteresovan da uploadujem

F2L612/5-N je oznaka...

našao sam i ja podatak da je 125 bara pritisak dizni..

inače, jedan cilindar je 95mm borung, drugi cilindar sa klipom je 95,5mm borung....

prije kad sam skinuo lajtung sa oba dvije pumpe i gledao kako će u vis bacati gorivo, jedna pumpa je uvijek više bacala gorivo...
 

Najnoviji postovi

Na vrh