• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Deutz-Fahr Agrofarm 420

  • Temu pokrenuo Vidovice
  • Datum prvog posta
V

Vidovice

Guest
ok moze i tako...samo da vam odmah kazem da traktor nema puno te elektronike vecina komandi mu je na ruckicama pa eto budem vam slikao pa pisite sta znate...
 

maiky

Aktivni član
Tu od
9 Velj 2007
Poruka
1,598
Ja na Exploreru (koji je u biti isti takav agrofarm) imam šperu na gumb isto, i recimo ako bi pritisnuo malo jače kočnicu šperu isključi, okrenem se i kad se traktor poravna špera je ponovno aktivna, bez da što diram po gumbiću, a normalno se pali i gasi s gumbićem bilo kad...
Što se tiće prve vuče s tim nemaš briga, stisneš gumb i ona radi, sve normalno skrečeš, nema bojazni nikakve, ja sam čak u dva slučaja zaboravio isključiti i vozio se po cesti 40 km/h i ništ joj nije bilo.


dva pitanja

situacija uvijek na njivi

1. dali se može prednja vuča ukopčati u pokretu (dali se smije)
2. dali se smije špera ukljuciti u okretu ???

(Same dorado 86) ukopčavam na gumbiće :p
 

Dado121

Aktivni član
Tu od
14 Kol 2010
Poruka
2,144
Prednji pogon se može ukopčat u pokretu ali ne pri brzini večoj od 20km/h,možda bi i mogao da se stisne kvačilo i onda da uzubi prenja vuča.
Špera u okretu se nesmije uključivat jer ti svi kotači vrte jednakom brzinom,a ti kada skrečeš recimo lijevo onda lijevi kotači se sporije vrte nego desni i u tome je problem.
 

maiky

Aktivni član
Tu od
9 Velj 2007
Poruka
1,598
Prednji pogon se može ukopčat u pokretu ali ne pri brzini večoj od 20km/h,možda bi i mogao da se stisne kvačilo i onda da uzubi prenja vuča.
Špera u okretu se nesmije uključivat jer ti svi kotači vrte jednakom brzinom,a ti kada skrečeš recimo lijevo onda lijevi kotači se sporije vrte nego desni i u tome je problem.

ma nisam mislio dok skrecem vec kad sam u brazdi i orem nekom brzinom oko 5km/h i dali smijem da ne zaustavljam traktor a da još nisu počeli proklizavati kotaci da stisnem gumb.....
 

Dado121

Aktivni član
Tu od
14 Kol 2010
Poruka
2,144
zato nebi smio,nevidim tu problem,ja to uvjek radim i evo nema nikakvih problema
 

zvona

Aktivni član
Tu od
17 Pro 2006
Poruka
1,295
Prednji pogon se može ukopčat u pokretu ali ne pri brzini večoj od 20km/h,možda bi i mogao da se stisne kvačilo i onda da uzubi prenja vuča.
Špera u okretu se nesmije uključivat jer ti svi kotači vrte jednakom brzinom,a ti kada skrečeš recimo lijevo onda lijevi kotači se sporije vrte nego desni i u tome je problem.

odakle ti sada taj podatak da se ne smije špera uključivati dok je traktor u pogonu,a isto važi i za prednju vuču.
 

Dado121

Aktivni član
Tu od
14 Kol 2010
Poruka
2,144
odakle ti sada taj podatak da se ne smije špera uključivati dok je traktor u pogonu,a isto važi i za prednju vuču.

Malo bolje čitaj,reko sam da se smije prednji pogon do nekih 20km/h jer onda teško uzubi jer se prebrzo okreču kotači i to je dokazano,znam šta pišem jer je tak kod mene. A za šperu sam shvatio da pita dali se smije uključivat u okretu recimo kad se izlazi iz brazde a ne pri pokretu u brazdi.
 

maiky

Aktivni član
Tu od
9 Velj 2007
Poruka
1,598
Malo bolje čitaj,reko sam da se smije prednji pogon do nekih 20km/h jer onda teško uzubi jer se prebrzo okreču kotači i to je dokazano,znam šta pišem jer je tak kod mene. A za šperu sam shvatio da pita dali se smije uključivat u okretu recimo kad se izlazi iz brazde a ne pri pokretu u brazdi.

ma sto ne ukljucuje prednji pogon preko nekog kuplunga a i koja bi budala ukapćala prenji pogon na vecoj brzini od 20km/h
 

Dado121

Aktivni član
Tu od
14 Kol 2010
Poruka
2,144
Ovisi šta je uzeto od opreme. Jer standardna oprema je da se prednji pogon uključuje preko kuplunga a dodatna oprema je da se prednji pogon uključuje preko gumba. Koja budala nebi ukopčavala prenju vuču preko 20km/h ako ide niz brdo i prikolica ga gura
 

marko93

Legenda
Tu od
31 Sij 2008
Poruka
6,022
Ovisi šta je uzeto od opreme. Jer standardna oprema je da se prednji pogon uključuje preko kuplunga a dodatna oprema je da se prednji pogon uključuje preko gumba. Koja budala nebi ukopčavala prenju vuču preko 20km/h ako ide niz brdo i prikolica ga gura

A zašto je taj "netko" budala ako nebi ukopčao prednju vuču?
 

marko93

Legenda
Tu od
31 Sij 2008
Poruka
6,022
To pitaj kolegu maiky jer je on to reko a ne ja

Sad ili ja izmišljam ili krivo vidim:confused:
Pa pročitaj svoj prijašnji post još jednom.Ubiti samo zadnju rečenicu.
 

zvona

Aktivni član
Tu od
17 Pro 2006
Poruka
1,295
Ovisi šta je uzeto od opreme. Jer standardna oprema je da se prednji pogon uključuje preko kuplunga a dodatna oprema je da se prednji pogon uključuje preko gumba. Koja budala nebi ukopčavala prenju vuču preko 20km/h ako ide niz brdo i prikolica ga gura

Dado kakva je to standardna oprema gdje uključuješ prednji pogon preko kvačila pogotovo na zapadnjacima,neki zapadnjaci stari i 30god prednju vuču uključuju bez upotrebe kvačila i na gumb,znači elektronsko.Jasno je za istočnjake tipa Belarus,Ursus,Zetor,ili naše IMT i Torpeda.
Ja prvi bi bio budala koja nebi uključivala prednju vuču da me prikolica gura niz brdo,treba se prije spuštanja pripremiti,a ako te i pogura uzalud je paljenje prednje vuče.A što ako nemaš na traktoru prednju vuču onda ne možeš niz brdo.
 

maiky

Aktivni član
Tu od
9 Velj 2007
Poruka
1,598
Dado kakva je to standardna oprema gdje uključuješ prednji pogon preko kvačila pogotovo na zapadnjacima,neki zapadnjaci stari i 30god prednju vuču uključuju bez upotrebe kvačila i na gumb,znači elektronsko.Jasno je za istočnjake tipa Belarus,Ursus,Zetor,ili naše IMT i Torpeda.
Ja prvi bi bio budala koja nebi uključivala prednju vuču da me prikolica gura niz brdo,treba se prije spuštanja pripremiti,a ako te i pogura uzalud je paljenje prednje vuče.A što ako nemaš na traktoru prednju vuču onda ne možeš niz brdo.

lajkam! :supz:

ps: Zvona, postoi same dorado ili ti lamborgini r2 ili drugi klonovi ove vrste sa osnovnom opremom i kopčas prednju vuču preko ručice e sad neznam dali se smije u pokretu ja mojeg universala nesmijem u pokretu polomio bim sve...

To pitaj kolegu maiky jer je on to reko a ne ja

neznam sto reci....
mislim da na asfaltu prednja vuca skoro i nepotrebna (ako das brdo para za traktor pa neces na njega zakopčati 15 tonsku dvoosovinku govorimo u rangu 80ks) a ako je zamljani i bili put i jos velika prikolica zada na velikoj nizbrdici necu se spustati brzinom od 20kn/h nego nekom manjom pa nisam lud da me zgura prikolica i još k tome traktor ima neovisne prednje i zadnje kočnice cemu ukapčanje u nizbrdici prednju vucu?????? mozda ste dečki mislili na uzbrdici tommu se mogu i sloziti ali samo ako nije asfaltirani put i onda nema sanse da vas gura prikolica!!!!!!!
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

zvona

Aktivni član
Tu od
17 Pro 2006
Poruka
1,295
neznam sto reci....
mislim da na asfaltu prednja vuca skoro i nepotrebna (ako das brdo para za traktor pa neces na njega zakopčati 15 tonsku dvoosovinku govorimo u rangu 80ks) a ako je zamljani i bili put i jos velika prikolica zada na velikoj nizbrdici necu se spustati brzinom od 20kn/h nego nekom manjom pa nisam lud da me zgura prikolica i još k tome traktor ima neovisne prednje i zadnje kočnice cemu ukapčanje u nizbrdici prednju vucu?????? mozda ste dečki mislili na uzbrdici tommu se mogu i sloziti ali samo ako nije asfaltirani put i onda nema sanse da vas gura prikolica!!!!!!!

maiky vuko sam ja tih 15tak t samo pšenice + težina prikolice sa traktorima od 70 i 80ks,spuštao se niz dolu i to bez upotrebe zračnih kočnica.Pripremiš ga prije spuštanja.Neki članovi sa ovog foruma to mogu i potvrditi.

ps: Zvona, postoi same dorado ili ti lamborgini r2 ili drugi klonovi ove vrste sa osnovnom opremom i kopčas prednju vuču preko ručice e sad neznam dali se smije u pokretu ja mojeg universala nesmijem u pokretu polomio bim sve...

jbt za ovo nisam znao da ima ručica za ukopčavanje,znači ko kakav istočnjak a cjena zapadna.Tako je i na Ursusu,tu bez kvačila nema uključivanja.
 

breza

Član
Tu od
27 Lis 2007
Poruka
755
moj Same 2007.g. za uključivanje prednje ima ručicu a za sve 4 gumb-dugme a u uputstvu piše da se oboje smije uključivat samo u stanju mirovanja mada u praksi se može uključit i u pokretu a koliko mu je to zdravo o tom potom
 

mario

Legenda
Tu od
28 Srp 2006
Poruka
3,041
Moja oba dva lamborhinija imaju opciju automatskog ukljucivanja spere i pogona.
Prvi pogon se automatski iskljucuje cim traktor ide brze od 15 km (mislim da je 15, ako nije onda je 20)

Spera se iskljucuje iznad 15 stupnjeva.

Tako da ako on smije ukljucivat pogon u pokretu onda mogu i ja.

Prednji pogon nebi preporucio ukljucivat dok recimo traktor proklizava a stoji na mjestu, ili se krece vrlo sporo zbog proklizavanja, jer ce doci trenutacno do velikog opterecenja za prvi pogon pa bi moglo doci do lomova.
 

maiky

Aktivni član
Tu od
9 Velj 2007
Poruka
1,598
maiky vuko sam ja tih 15tak t samo pšenice + težina prikolice sa traktorima od 70 i 80ks,spuštao se niz dolu i to bez upotrebe zračnih kočnica.Pripremiš ga prije spuštanja.Neki članovi sa ovog foruma to mogu i potvrditi.

i ja sam vozio na imt-ovoj jednosovinki 5,5t grožđa (neto vagano) sa MF 133 pa skoro cijeli put po zadnjim kotacima ali brzinu od 20km/h nisam nigdije dotaknuo iako je cijeli put bio na asfaltu...
mislim da to nije za raditi...
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Prednju vuču paliti kad traktor stoji, znači prije početk neke operacije ili pri malim brzinama, ali OBAVEZNO KAD JE TRAKTOR RASTEREČEN, što znaći da nema proklizavanja i nikakve sile na pogonske kotače,(traktor mora lagano ploviti u pokretu, tad stisneš gumb i prednaj vuča ukopča i dalje gas :)) isprobani svi naćini i naslušao sam se svakakvih zvukova iz getribe i zato nevalja se s tim igrati, troškovi popravka su jako veliki.

Što se tiće špere, ona se pali u pokretu pritiskom na gumb i to kad kotači več počnu proklizavati, onda mu stisnem šperu i ona lagano ukopča sva 4 kotača, npr u oranju mi zna zatrebati i eventualno ako izvlačim kakvu punu prikolicu iz blata, nema neke bojazni, vrlo je važno da se vozi strogo ravno, nema skretanja lijevo-desno.

A sve to skupa nisam nikad koristio u transportnim brzinama, samo u radnim ili sporima, ovisi koja se operacija radi. Zašto? zato jer u transportnim brzinama su daleko veče šanse za lom, a i po lošem terenu (blato, pjesak i sl.) traktor umire i to je samo uništavanje stroja.

Ima jedna caka što se tiće SDF-ovih getriba, neznam dal je na svima, al an ovima s 20+20 brzina vjerojatno je. 5.-a radna je brža od 1. transportne pa ju baš i ne koristim, primječujem da se bolje traktor ponaša u 1. transportnoj (npr. zaletavanje na pun silos silaže+uključena prednja vuča u laganom pokretu prije), ako je 100% ravno što je rijetko, može i 2. transportna, al več postoji rizik od prevrtanja prikolice zbog velike brzine :)

Neznam više kaj bi napisal, to su neka moja iskustva, kome krivo, kome pravo.


lajkam! :supz:

ps: Zvona, postoi same dorado ili ti lamborgini r2 ili drugi klonovi ove vrste sa osnovnom opremom i kopčas prednju vuču preko ručice e sad neznam dali se smije u pokretu ja mojeg universala nesmijem u pokretu polomio bim sve...

Nisam sad 100% siguran, al jel nije potpuno isti princip (što se tiće novih traktora) ak se prednja vuča uključuje na ručicu ili na gumb, mislim na ono dolje u getribi, a ne na ono u kabini, jasno je da je lakše stisnut gumb i gas, a ovak moraš se sagnut i zakrenut i podići ručicu, ali dolje se zapravo ista stvar dečava, jel ne?
Npr. kolega i Zetor 7340, pali u pokretu prednju vuču na ručicu bez problema, kolega na Hurlimanu Prestige 75 pali isto tak na ručicu, za štore znam da se mora stati i uzubiti, za IMT nisam siguran (u njihovom uputstvu piše: Prednji pogon koristiti samo na mekim i mokrim podlogama)
 
Posljednje uređivanje:

toma 3340

Član
Tu od
1 Svi 2011
Poruka
889
jedan čovjek kod mene ima hurlimana 86 prednju vuču pali kad traktor potpuno stane, jer kaže da je jedanput kad je u oranju traktor krenuo proklizavati upalio i da se nije čuo baš ugodan zvuk,
a ja sam u hodu u oranju dosta puta na zetoru upalio i ništa se ne čuje, sad da li mu smeta ili ne, neznam, kod mene je u pitanju carraro prednja vuča, tako da možda to i o tome ovisi.
 

Najnoviji postovi

Na vrh