• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

drvena sječka-iskustva

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,543
@reider, koliko je ta sprava perja?...zelo mi je fajn...:icon_e_wink:
nadam se da bude i koja slika u akciji
 

reider

Aktivni član
Tu od
9 Velj 2012
Poruka
839
U eurima mogu ti kazati-sa vožnju i predelavo ukupno blizu 1300.Roba je inače kineska a upravo zato sam ju preuređivao,jer mi nešto i u startu nije valjalo.
Nekakvo premalo fiksno i sam odmah pričvrstio dodatno,prije če doći do čega.Kojih vibracija i pukotin lima moguče-no neznam.Ali pojačao sam ga.

Ali uzeo sam mašino,za rad do 6 cm grana i siguran sam, pa maka je kinesko, da če iti,jer napravljen je i za deblje grane,ali kot kažem nije ekonomično za obično peč sječkati takvo debelih grana.Šteta .Bolje jo debelo zakuriti.Za koje je peč i stvorena.

Ali slike: pokušat ču zrihtat kojo sliku,ali znaš za pokus nema vremena(puno drugih posla i loše vreme).
Mogu ga terati i sa TV 30 ks ili kojim sličnim traktorčičem,ali tada trebaš mu skratiti višino podstavka,na kojem mašina sjedi.(ovaj četvarokutni lim na tlu).Nadao sam se,da ču ga terati sa AC ali ne ide.(previše se lomi kardan i nasjeda topling na pogonsko remenico mašine).Tako ga ču zakačiti zetoru.Ali taj je zakon za teranje mašine sa kardanom. Ali međutim na znanje ,mašina ima 400 kg:icon_e_wink:Tako da tomo mašine + prikolicu nemogu vučti u brdo.

Možda če kojeg dana na njega pripasati i elektromotor.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,645
Reider, nebu to išlo bez motora od 11kW, a pitanje je imaš li mrežu za takvoga nekaj.
 

reider

Aktivni član
Tu od
9 Velj 2012
Poruka
839
Tako je Zj.Motor treba biti obavezno 3 faze a i više od 10 ks,ali takvi motor vaga uskoro 70 kg+ nosači zanj.+koja sitnica i mašina vaga napokon svega 500 kg:icon_eyes:.Imam takvu mrežu ali samo za do 10 kw.

Međutim proizvođačeva naredba kaže,da treba biti za ozbiljni rad snaga vučnog traktora,koji ga tera više od 25 ks.A ako sječkaš samo do 5cm sigurno da treba da ide i sa pola manje snage+paziti da nož bude uvjek oster,jer to mašini oduzima puno snage.

U ovom primjeru sa elektromotorjem najbolje da ga negdje staviš na miru u šupi pored skladišča i voziš grane do njega i teraš an licu mesta sa struju.Možda to nije loša opcija.
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

hodor

Dobro znana faca
Tu od
22 Sij 2013
Poruka
1,750
Samouvlačni:drink:, makar je kinez, ali to je posao:icon_super:
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,645
Reider, veliki švungrad tu može pomoći, ako pametno dvoriš (ne šopaš ga stalno).
Ak imaš priključak na kući od 10kW, teško bu i 7,5kW išlo. Treba kompenzirati motor i tad bu na knap.
Bolje ti je to tjerati s traktorom.
 

reider

Aktivni član
Tu od
9 Velj 2012
Poruka
839
Znate-ne povjerujem u kineze ni malo,ali ja kažem,ako želiš da kineski stroj ide onda kupi jedan put snažnijeg za rad kojeg češ raditi.Tako ču ja sječkati sa mašinu za 10cm,grane najviše do 6 cm i tako ima stroj rezervo,koju ima da izdrži.
Ali nikada nemoj zahtevati od mašine sa Kine,da radi na 100%.E ovo onda neče iti dugo.

Pričao sa ljudima sa slovenačkog foruma,koji ima ovaj stroj i kazao istinu,takvo kakva je.I to je ovo što sam ja od zgoraj napisao. Uvjek uzimaj 1 put jačeg za ovo što češ raditi sa kinezom.Treba imati rezervo.

Ali za elektromotor?Hm..E ovo bi trebao pitati dobavljača,ako on zna i koliko košta ova dodelava.Inače imao sam sliko jednog modela,koji imao je namještem i elektromotor.Ali žao mi je,ima samo pola slike.Drugo se ne vidi.

Ej ZJ a znaš da motor radi sa 1420 okretajima,ali traktor samo sa 540.To znači,da možeš staviti prenosni stepen 1 prema 3 i tada če elektromotor dublirati okretni moment vrtnje.!.Ima da drma.Ali znaj ne smije se imati povezanog elektromotorja,kad vuče traktor sa kardanom.Trebaš elektromotor odkačiti inače sumnjam da može stvoriti struju kao generator .A nemam pojma o struji,ali čuo sam negdje,da onda radi kao generator.

Ali modela od te fabrike ima puno.Pojavljuje se slični WC 8 i sa hidro vučo i to na dva valja ili jedan u svim bojama i naljepnicima i manjim promjenama,ali unutaršnost je uvjek ista,tamo gdje seka(rezalni disk i noževi).Ali sjena im odmah poraste kroz 2200.Ali sada razmisli,dali trebaš takav model.Virojatno ja ne.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,645
Reider, koliko se vrti rotor z nožima? Direktno 540 ili 1500?
Ak se vrti 1500, onda ga moreš tjerati direktno mimo multiplikatorja.
Ne boj se, ak vrtiš asinkroni motor, nebu napona osim malo izgub od ventilatorja, tak da ga netreba odkuplati.
 

reider

Aktivni član
Tu od
9 Velj 2012
Poruka
839
Pojma nemam,ako radi struju gnani elektromotor...ma pustimo to.

E čomak-imaš pravo.Rotor vrti se od kardana 3x brže,jer je presjek remenice kardana 3 puta veči od rotorove.I tako je.:(y):trebao bi takvi motor sa 1420 okretajima ga gnati direktno na rotorovi remenici,bez nekih čarolija sa međuosovinama i putaj boga šta više.Možda se može stvorit držače motora tako,da pašu i remeni,koji su sada na mašini.kardansko osovino popustiš i staviš remene na elektromotor i zategneš španer.E ovo bi bilo potpuno enostavno.U pitanju je sada,dali ima toliko prostora za takav veliki elektromotor i tako kratke remene.Inače imam motor RADE KONČAR 7,5 kw kod kuče,koji je bacao mrvu na podkrov i možda bi namjestio njega...
Hm no vidjet čem...
A sa testom neče hitno biti ništa,jer padale su jake kiše i nemožeš ni da hodaš.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,645
Probaj ga montirati sa strane i stavi dulje remene. Ak možeš, ili na motoru ili na sječki napravi zamašnjak.
7.5kW ti kratkotrajno može dati 15kW (dakle 22ks). Više ti niti Tomek nema.
Važno je samo da ga konstantno ne teretiš.
 

reider

Aktivni član
Tu od
9 Velj 2012
Poruka
839
Hja sam uskoro siguran,da treba se ovo odraditi sa dužimi remeni,kao što su orginal namješteni,ali oni idu kroz dolnju veču remenicu i kad bi stavijo dvije isti maleni,medosovinski razmak (rezalni disk -elektromotor)bi se podužio.No neču nešto na pamet.treba to izmjerit na licu mesta.
A ne treba švonkšajbe(zamajaca),jer za ovo mišleno je inače rezalni disk.Izrađen je sa 30 mm debelog livenog čelika i ima pored toga i krila na njemu(15mm),koja stvaraju gibanje zraka i izbacivanje djeliča grane.Osim toga da je osovina debela 45 mm.To je mišljeno kao zamajac.

Nije ni eno te isto,kad gledaš sječkaš drva na 2 ili na 4 rezila.Jer u jednom okretaju jedan zavira 2x ali drugi 4x.Ovdje trebaš opet večo snagu za okretanje.Ovaj WC-8 je na 2 rezila.Ali najvažnije je sa kojim kotom dadava podavač granu u rotor ,koji secka.Svaka djeca zna,da lakše prosjekneš granu diagonalno umijesto pod pravim kotom. Sile narastejo za jedan put veče.Ali ovdje je ovaj WC-8 popušio,jer uskoro dodava u pravi kot.No malo samo visi lijak navznoter.
Pogledaj kakav najugodniji kot ima ovaj sječkač"Poljak",kojeg sam išao na prezentacijo ove jeseni.Ali takvav na sliki košta oko 3600-3700eur.Ima duplu hidro vučo i grane dolaze u boben u 45 stupnjeva.
http://www.mojalbum.com/reider/sekalniki/foto/21044403#21044395
Ali tako skupog za moj mali rad odlučio se da ne trebam.A zna se,da nemožeš uspoređivati tog sa WC-8 po kapaciteti mletja.i sigurno mirnije radi zbog kota 45.

Ovo ti sada objašnjava,da trebaš nabaviti takav stroj,kakvog trabaš in ne za koje komšije ili pitaj boga za kojeg.

Upravo tog Poljaka mi se ponujalo na sejmu u Radgoni.Malo prije kad otišli vlastniki sa njime sa sejma ponudba mi bila od vlasnika tvornice,koji je restavriral ,da mogu ga dobiti za 2500 na sejmu za gotovino + DDV.Tak obi koštalo virojatno 3 hiljade ukupno.Ali nisam uzeo.Drugi dan išao je taj Poljak na prezentaciju jednom seljaku,i mleveli nekve grane,da interesenti vidijo kako radi.
Taj seljak poslje viđenja rada odkupio ga i postao generalni uvoznik za ove mašine.Doma je u Ptuju.No nakon videnog rada malo bilo mi žao,jer znam,da izpod 3400 nema takvog stroja ,ali nema veze,ovaj če biti dovoljan kojeg sad imam.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,645
Zanimljiva mašinica, no meni ne treba.
Ne mislim greti hišu na sekance. To ti je pri nas SciFi.
Imamo oko 80metri polen pod krovom, napiljenih na 50cm i raskalanih.
 

neznalica

Član
Tu od
2 Svi 2013
Poruka
34
Taj motor od 7.5 kw ima ako se dobro sijecam oko 50 Nm i ako ga spojis kako si napiso je isto koda je i tv 30 spojen.Treba samo remene dobro proracunat i to bi islo mozda i bolje nego s tv-om.

Neznam kako ti je pogonjen valjak za uvlacenje...
Ovi veci i ozbiljniji usitnjivaci imaju valjke pogonjene hidraulicki koji imaju regulaciju broja okretaja a time i posmak materijala koji se usitnjava povezanu sa potrebnim brojem diska i cim se okretaji diska pocinju smanjivat smanjuje se brzina uvlacenja a u max opterecenju pocne vracat materijal van.

Vidio sam na slikama da imas samo jedan disk s glavnim nozevima i perima za izbacivanje sjecke..obicno su dva diska
Na prvom su glavni nozevi koji sjecku poslije propustaju u medu prostor s dodatnim nozevima za usitnjavanje koji su smjesteni izmedu dva diska tu je smjesteno i sito koje onda sjecku ujednacene velicine pusta u iducu komoru di je pera s drugog diska izbacuju van....

Pazi na nozeve da su ostri kolko se sijecam ne traju bas nesto puno sati i po meni je pametno imati rezervne spremne

Lijepi pozdrav
 

reider

Aktivni član
Tu od
9 Velj 2012
Poruka
839
Nemam pojma kakav je navor motora 7,5 KW,samo znam za št okretajev ito,da ima 16 A max toka.

Poznam na koji način rade skuplji i bolji sječkači na hidro vučo i regulacijo okretajev i čuo sam za među sita,koji još jedanput razsecka predukšo drvo urotoru, ali meni to jednostavno ne treba.Ako če biti secki predugi,hvala bogu-trebaju mi hehe i kod grane od 6 cm ne trebaš regulacijo okretajev rotora heh.

Jedni modeli ovih seckača WC-8 imajo hidro vuče original-vidio jih na You tube.

Ali ove dane kod nas izgleda,da ovu godinu ovaj seckač neče više obratovati.Dođe oluja dva dana i to jaka.LP!
 

dado0803

Član
Tu od
14 Pro 2013
Poruka
33
Ovako, imam jedno pitanje. Dali tko zna dal itko otkupljuje drvnu sječku od fizičkih osoba?! Znači ne neke velike količine sječke (cca negdje 50 tona mjesečno) nastale krčenjem terena itd...
Hvala unaprijed na pomoći... :(y):
 

dado0803

Član
Tu od
14 Pro 2013
Poruka
33
Da se nadovežem još na ovo svoje pitanje iz prošlog posta...

Dali je itko od vas forumaša iznajmio od nekoga stroj za izradu sječke pa radio sječku, po kojoj cijeni to ide, na koji način se to obračunava, itd..?! Ak tko ima iskustva nek napiše...
I dali tko od vas ima takav stroj (iverač) za iznajmljivanje možda?! Hvala..
 

reider

Aktivni član
Tu od
9 Velj 2012
Poruka
839
Pozdrav!
Neki dileri,koji ove stroje prodavaju i firme proizvođačice davajo na posojo takve strojeve.U SLo znam da je to Bider(pogoglaj) i celo ponekiji dileri kineskih strojeva dajeju u posojo.Živi jedan u kraju Žiri.

Dvije forumaša u SLO forumu imali su na posoji Biderovog sa automatskim štelanjem podajanja vučnog valja i usput su za forum izradili test sa oceno.To nađeš na SLo forumu.Član čini mi se da je ICB FAST TRAK.Pitaj njega!
Lp
 

mcmarko0204

Član
Tu od
13 Ožu 2010
Poruka
706
Ovako, imam jedno pitanje. Dali tko zna dal itko otkupljuje drvnu sječku od fizičkih osoba?! Znači ne neke velike količine sječke (cca negdje 50 tona mjesečno) nastale krčenjem terena itd...
Hvala unaprijed na pomoći... :(y):

Iskreno, trebao bi naći nekoga izvana tko otkupljuje. Austrijanca ili Talijana, možda Mađare. Posrednika probaj izbjeći. Upiši u google wood chips i dobit ćeš ovo:

http://www.fordaq.com/fordaq/Price/...F3godN04AGw&gd=0&go=0&ipp=25&pi=93&po=0&sb=mr

Ako znaš engleski čitaj i kontaktiraj ljude. Traže od jedne do dvjesto tona mjesečno, godišnje. Moguće da bi došli i sa svojim strojem.
Možeš i na hrvatskom napisati otkup sječke pa vidjeti što ima.
A što se tiče privatnog sjećkanja, mislim da je to još neisplativo s obzirom da jedna sječkara do 20 cm promjera košta oko 10000 eura i radi na traktoru od oko 50 ks. Ljudi koji troše drva još uvijek koriste klasične cjepanice. Nema poticaja i nema interesa države za fizičke osobe. Gdje god sam nešto pitao svi mi se smiju, nemaju pojma i boli ih ona stvar. Lijepo je sjediti u uredu i ništa ne raditi i nemati odgovornosti.
HŠ su dale nekome, a sada ti bogme ne znam kako se zove firma. Negdje je iz okolice Velike Gorice ako se dobro sjećam. Probaj proguglati, možda oni rade uslugu sjećkanja..
 

dado0803

Član
Tu od
14 Pro 2013
Poruka
33
Hvala momci na odgovorima..

Jedino ne vjerujem da bi netko izvana došao ovamo i od fizičke osobe otkupio (dakle nemam obrt nikakav nego jedino mogu pripremit drva za sječkanje dobivena od krčenja svog terena i nešto svoje šume i složit na pristupačno mjesto) neku količinu sječke. Ne mogu mu ja izdat račun ni ništa... Ne vjerujem da bi prošlo na granici.. Tak barem ja mislim..
 
Na vrh