• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

drvena sječka-iskustva

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,067
Jeli neko možda pravio ovu sječku , mene bi zanimalo do nekih 7-8cm debljine maksimalno
 

neznalica

Član
Tu od
2 Svi 2013
Poruka
34
Mislim da sam cuo za cijenu od tri eura za tonu sijecke mogu jos pitat.
Savoris sta te zanima??
Ja ju nisam izradivo ali sam radio nekakav zadatak u vezi njih
 

Å¡ole

Član
Tu od
18 Velj 2011
Poruka
78
Hvala momci na odgovorima..

Jedino ne vjerujem da bi netko izvana došao ovamo i od fizičke osobe otkupio (dakle nemam obrt nikakav nego jedino mogu pripremit drva za sječkanje dobivena od krčenja svog terena i nešto svoje šume i složit na pristupačno mjesto) neku količinu sječke. Ne mogu mu ja izdat račun ni ništa... Ne vjerujem da bi prošlo na granici.. Tak barem ja mislim..

Tvrtka makro mikro ti iznajmljuje drobilicu mislim da je cijena najma 50 EU po danu, nije puno, treba ti traktor nekih 70 ks minimalno... sve ovisi kaj drobiš... mi smo uzeli u najam drobilica je heizohack 4300 znači ima 4 noža i drobi do fi 30. Jako lijepo radi , samo nesmiješ zaboraviti na gorivo ako radiš cijeli dan jednostavno nestane... ipak je traktor na ful gasu...:icon_biggrin:
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,067
Mislim da sam cuo za cijenu od tri eura za tonu sijecke mogu jos pitat.
Savoris sta te zanima??
Ja ju nisam izradivo ali sam radio nekakav zadatak u vezi njih

Pa zanima me konstrukcija , sile , brzine .........
Onako čisto informativno
 

dado0803

Član
Tu od
14 Pro 2013
Poruka
33
Mislim da sam cuo za cijenu od tri eura za tonu sijecke mogu jos pitat.
Savoris sta te zanima??
Ja ju nisam izradivo ali sam radio nekakav zadatak u vezi njih

Aha, dakle izrada sječke da se računa oko 3 eura po toni... Čovjek ti dođe sa strojem i udri.. Najvj se tu uračuna još i put posebno, po kilometru. Znači dolazak od točke A do točke B gdje se melje...

Ajd provjeri još kak se kreće ta cijena i sve uz to ak možeš.. Hvala... :(y):
 

Å¡ole

Član
Tu od
18 Velj 2011
Poruka
78
Cijena robe koja se drobi ti se kreće ovisno o suhoći , vrsti drva , da li je iz grana , višemetrice i ostalog 23 - 30 Eura tona + drobljenje 10 eura po toni ... To isto ovisi o robi kako je složena za drobljenje (hrpa ili pobiračina) da li se radi o granju, trupcima ili nečem trećem, vremenski računaj u prosjeku 45 min - 1 h 25 tona za drobljenje

Sve cijene naravno bez PDV

Za kubik SUHE kvalitetne sječke možeš dobiti oko 110-120 kn + PDV
FCO Utovareno

Informacije sa terena.
Pozdrav
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

dado0803

Član
Tu od
14 Pro 2013
Poruka
33
E hvala majstore... Svaka čast..

A šta mislite dali se isplati otvoriti obrt za mljevenje sječke sa takvim mobilnim iveračem (kamion s dizalicom i iverač na kamionu) i mljet drvo za nekoga, neke druge firme, itd?! Ovo pitam onako okvirno vaše mišljenje za neku blisku budućnost kad to malo više živne, obnovljiva vrsta energije iz drvne biomase itd...
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

mcmarko0204

Član
Tu od
13 Ožu 2010
Poruka
706
e sad, ako misliš sječkat debelu višemetricu preko 30 cm promjera onda ti treba velika kamionska. Rabljenih imaš oko 40000 eura, ali te imaju preko 15000 radnih sati. Nešto novije su ti oko 100000 eura, imaju i cjepače sa strane za predebele komade, a imaš i čiste perverzije od 400000 eura ali to drobi sve što mu daš.
http://www.youtube.com/watch?v=sSyPbVAratU to je taj.
Jer cijena sječkare ovisi o promjeru koji može drobiti, tako da i to moraš imati na umu.

Pitao si bio za izvoz. Ako imaš svoje zemlju koju krčiš i sječkaš, ili šumu, morao bi biti u upisniku šumoposjednika. Onda sve svoje drvne proizvode, u tvom slučaju sjećku možeš prodavati bez izdavanja računa. Lova na ruke. Prije ulaska u EU je trebala izvoznica koju je izdavala porezna uprava (ili carina) nemoj me držati za riječ. Sada je to kao trebalo biti još jednostavnije. Nažalost u moru tih novih propisa se ne snalazim. Idi pitati u šumariju ili poreznu pa će ti oni još točnije reći.
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

dado0803

Član
Tu od
14 Pro 2013
Poruka
33
E hvala na odgovoru i savjetu...

Ovo je isto zgodna stvarčica:
[YT]http://www.youtube.com/watch?v=EdwF2WQlKL4[/YT]
Samo se pitam dal bi u neko buduće vrijeme bilo isplativo nabavit tako nešto, otvorit obrt i sječkat pod ugovorm za nekoga, itd...
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

Koko

Član
Tu od
12 Sij 2010
Poruka
418
Nije mi jasno par stvari oko te sječke. Tko može sječkanjem otplatiti stroj od 400 000 eura? Kako se suši sječka, vidim da to nabacaju na hrpu pod krov, zar se to ne "upali"? Koliki je utrošak energije na sječkanje i sušenje, a koliko se dobije? Zar nije grijeh sječkati debele komade? Jest da je u pitanju automatizacija loženja, ali ipak...

Mislim da je to zakon za iskoristiti kojekakvo grmlje i granje:icon_kidra:
 

reider

Aktivni član
Tu od
9 Velj 2012
Poruka
839
Tako skup stroj kupi taj,koji ima namen raditi sa njime.Prvo sigurno za sebe+usluge.Kod nas poznajem samo jednog takog.I kod nas je to sve u početnih fazah.U AUS to granje leži po pol godine i onda se secka.Mleveno stvar samo sipajo pod krov i nema brige,jer se toliko osušilo.Dobro je samo,da nije sve zatvoreno,inače,da može kroz prostor puhat vjetar i da voda ne dođe unutra.

oko stroška izrade sjeck neznam,ali očigledno moje strane mašinerija,peč,rezervoar,transporter,krov za hrambo secke....to mi je sve strošek.Tako da najbolje je cirkolar i trdo gorivo.Seckam ja samo do 8 cm debeline max!Inače ove grane,koje bi strunile u šumi ja jih potrošim,a deblje još uvijek na obični klasički način.

Čini mi se,da u AUS imajo takav sistem samo kakvi bloki,škole itd,što je velika zgradba.Tako sam čuo!LP
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

temptation

Aktivni član
Tu od
20 Ruj 2010
Poruka
1,250
Cijena robe koja se drobi ti se kreće ovisno o suhoći , vrsti drva , da li je iz grana , višemetrice i ostalog 23 - 30 Eura tona + drobljenje 10 eura po toni ... To isto ovisi o robi kako je složena za drobljenje (hrpa ili pobiračina) da li se radi o granju, trupcima ili nečem trećem, vremenski računaj u prosjeku 45 min - 1 h 25 tona za drobljenje

Sve cijene naravno bez PDV

Za kubik SUHE kvalitetne sječke možeš dobiti oko 110-120 kn + PDV
FCO Utovareno

Informacije sa terena.
Pozdrav
Pozdrav!
Daj mi molim te reci kaj to znači suha i da li je moguće kupiti recimo sječku sa 15% vlage?
Kako se sječka prodaje,(pretpostavljam na m3)?

E hvala majstore... Svaka čast..

A šta mislite dali se isplati otvoriti obrt za mljevenje sječke sa takvim mobilnim iveračem (kamion s dizalicom i iverač na kamionu) i mljet drvo za nekoga, neke druge firme, itd?! Ovo pitam onako okvirno vaše mišljenje za neku blisku budućnost kad to malo više živne, obnovljiva vrsta energije iz drvne biomase itd...

Već je to kod nas i malo previše živnulo i sve ide za izvoz,jer to nama ne treba...
Problem je nabavka kvalitetne sirovine za sječku,jer se kupuje na licitaciji HŠ...

Da se nadovežem još na ovo svoje pitanje iz prošlog posta...

Dali je itko od vas forumaša iznajmio od nekoga stroj za izradu sječke pa radio sječku, po kojoj cijeni to ide, na koji način se to obračunava, itd..?! Ak tko ima iskustva nek napiše...
I dali tko od vas ima takav stroj (iverač) za iznajmljivanje možda?! Hvala..
Postoji firma koja nudi usluge prerade drvene sirovine u biomasu...
http://www.forest.hr
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

mcmarko0204

Član
Tu od
13 Ožu 2010
Poruka
706
Nije mi jasno par stvari oko te sječke. Tko može sječkanjem otplatiti stroj od 400 000 eura? Kako se suši sječka, vidim da to nabacaju na hrpu pod krov, zar se to ne "upali"? Koliki je utrošak energije na sječkanje i sušenje, a koliko se dobije? Zar nije grijeh sječkati debele komade? Jest da je u pitanju automatizacija loženja, ali ipak...
Mislim da je to zakon za iskoristiti kojekakvo grmlje i granje:icon_kidra:

Ovo čudo od 400000 eura troši tri decilitra po kubnom metru sječke. U jednom turnusu može napraviti od 300 do 350 kubika sječke.
Koliko znam prodaje se po tonama. U začecima je HŠ mađarima prodavao za 74 kune plus pdv po toni. Koliko je sada ne znam.
Računaj da tu u tih 300 kubika ima recimo za primjer 200 tona x 100 kuna tona je 20000 kuna.
Potrošeno gorivo je oko 100 litara. To je 1000 kuna.
Austrijanci, Nijemci sječkaju i debele komade, ali samo ako su loši. Sve što se ide kao građa i trupci se iskorištava. Kad sam bio pripravnik naši su gurali unutra i treću klasu hrastovine, ali i višemetricu koja se mogla iskoristiti. Radili su to samo zato jer ljudi nisu željeli uzeti to drvo za ogrjev. Bilo je tu rubnih grabova, koje nitko nije želio jer su bili čvornati i kvrgavi.
Ovaj stroj je idealan za kanale. Rušiti, sječkati i istovar na željezničku stanicu.
I ako kupiš ovakav stroj onda se podrazumijeva da godinu dana mora raditi minimalno dvije smjene. Čak i tri.
 

Å¡ole

Član
Tu od
18 Velj 2011
Poruka
78
Pozdrav!
Daj mi molim te reci kaj to znači suha i da li je moguće kupiti recimo sječku sa 15% vlage?
Kako se sječka prodaje,(pretpostavljam na m3)?

Misliš u Hrvatskoj ... teško, mi imamo nešto , nekih 20 m3 smo prodali a ostatak ostavili za sebe, ako ti treba takve sječke najbolje je prije uzet i ostaviti da se prosuši za jesen, jednostavno planirati....ako si u mogućnosti. A kupiti suhu je teško jer svi drobe u ovo doba a teško da baš imaju suhu, eventualno možeš nać nekoga čija roba stoji još tamo od proljeća pa se onda bar sirovina za sječku prosušila.
 

temptation

Aktivni član
Tu od
20 Ruj 2010
Poruka
1,250
Ja znam da mi parameri za kvalitetno sagorijevanje moraju biti +-15% vlage...
A kolika je onda stvarna njezina vlaga prilikom drobljenja i koja debljina sloja mora biti prilikom sušenja?
Sušiti se može i vani po ljetu,samo mora biti pokrivena ako padne kiša...
Koja je njezina realna cijena i kako se prodaje,po m3 ili t?
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

Å¡ole

Član
Tu od
18 Velj 2011
Poruka
78
Cijena dosta varira ovisno iz čega se radi i koja dimenzija G30 ili G50 po toni računaj mokre oko 35 - 40 Eura (bukva grab ovisi o kvaliteti - višemetrica ili ovršice) mokra 40 + vlage po kubiku teško je reći , smreka oko 17 Eura suha ... Cijena ti je oko 90 EURA Atro tona diljem EU (SUHA 100 %) znači ovisno o vlagi se odbija postotak .. 30 % vlage računaj 60 ak Eura tona , razlika je svakome ovisno gdje se vozi roba...
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

powershift

Dobro znana faca
Tu od
13 Stu 2007
Poruka
2,909
vec sam pitao, koliko sitno melje on, jel se mze granje samljeti i lopatom u standardnu pec na cvrsto za centralno
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,067
@power , imaš li možda informaciju koja je tržišna cijena sječke kod nas u BiH ?
Vidim na piku da ima ponude i potražnje ali nigdje en piše cijena , vjerovatno i vlažnost igra ulogu
Eto i ja malo razmišljam na ovu temu jer oko mene ima dosta granjevine koja se baca , ako bi to moglo da se sasiječe i ponudi po nekoj realnoj cijeni ovima koji se bave peletiranjem i briketiranjem možda sam zainteresovan i ja za ovakvu mašinu , samo homemade varijantu
 

Najnoviji postovi

Na vrh