• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Duboka obrada podrivačem - PODRIVANJE

Tommy

Iskusan lik
Tu od
24 Sij 2021
Poruka
3,513
Zanimljivo… Iskreno teško mi je povjerovati da bi raoula mogla probiti taban pluga na mojem “betonu” ali svakako budem probal… Vjerujem da može u nekom kraćem roku poboljšati strukturu oraničnog sloja ali kao kaj sam rekel na puno parcela je jako plitak tak da mi je trenutno podrivanje vjerojatno najbolja opcija.
 

ZGseljak

Iskusan lik
Tu od
21 Srp 2018
Poruka
2,650
Posij rauolu ili daikon rotkvu. I priroda odradi svoje..
To mi ovih dana kopka misli... Dal može redovita zelena gnojidba zamijeniti podrivač? I dal samo rauola im takvu sposobnost probijanja tabana, ili je dovoljna "domaća mix" zelena gnojidba?
 

Brad1

Iskusan lik
Tu od
24 Lip 2019
Poruka
623
Meni se je dosta dobro pokazalo. Navodno da raž,crna zob i djelomično gorušica i repica mogu probiti taban pluga. Ali ako je baš jako loše onda daikon odnosno tillage radish.
Podrivao sam i radio zelene gnojidbe i nebi mogao reći da je podrivanje bolja operacija odnosno da je bilo neko značajno povećanje prinosa. Čak podrivanje može napraviti štetu ako se ne radi u adekvatnim uvjetima, tj preneseš taban pluga dublje.
Moj stav je kad malo pogledaš u prošlost poljoprivrede,onako sa strane. Koliko smo mi postali glupi. Povodljivi za onim što nam serviraju kao nešto bez čega ne možemo uspjeti u ovome poslu, a upravo to nam samo kratkoročno pomaže u ostvarivanju viših prinosa. Govorim o umjetnim gnojivima, insekticidima, fungicidima, pa i onoj što se nekad govorilo "što dublje oreš njivu,ona bolje rađa'......priroda ima odgovor na sve, a mi smo to znanje "izgubili".
 

lijeskakc

Iskusan lik
Tu od
12 Stu 2019
Poruka
3,083
Evo slika ranojutarnjeg podrivanja voćnjaka. Podrivano je par pobranih redova, ostalo čeka kraj berbe. Zetor je proklizal svega par puta. Dubina skoro do rame, vidi se i na radnim tijelima kako duboko ide.
 

Prilozi

  • podrivanje1.jpg
    podrivanje1.jpg
    84.9 KB · Pregleda: 75
  • podrivanje2.jpg
    podrivanje2.jpg
    90.4 KB · Pregleda: 75
  • podrivanje3.jpg
    podrivanje3.jpg
    77.2 KB · Pregleda: 75

Matija_E30

Iskusan lik
Premium
Tu od
13 Stu 2019
Poruka
2,930
Moja su 115 visoka mi se čini..
Ima smisla vući kugle po tak suhoj zemlji?
Zetor isto malo na knap s visinom dizanja, treba paziti. Ne?
 

Tommy

Iskusan lik
Tu od
24 Sij 2021
Poruka
3,513
Prije bi rekel oko 60. Probaj gurnuti šipku u kanal pa izmjeri bez onog dijela kaj je podrivač podignul zemlju. Znači u nivou zemlje koja nije podrivana. Ja imam špiku sa sobom pa izmjerim par put i nikad nije bilo prek 60, 65 makar je skoro do grede a isto je oko 90 cm klirens.
 

lijeskakc

Iskusan lik
Tu od
12 Stu 2019
Poruka
3,083
Kugle su super jer delaju kanale za odvodnju viška vode, ali je dodatni napor za traktor. Zetor digne podrivač, ali se kugle vuku po zemlji pa ih onda zavežem kad sam u vožnji. Kad dojdem na teren koji nije prije podrivan odmah traktor stane kao ukopan. Sreća je kaj je prije podrivano inače ne bi bilo ništa od posla sa tak slabim traktorom.
 

dado1508

Novi član
Tu od
19 Sij 2016
Poruka
8
Pozdrav,
Ima li netko iskustva sa podrivacima FCR RP120 ili RP150.
Vidim da ih uvozi Messis.
 

Steff

Aktivni član
Tu od
23 Pro 2010
Poruka
487
Za kraj zimske osnovne obrade ostavil podrivanje. Pošto podrivača nemam, posudil sam ga jer me zanimalo kak to bude išlo, jer je u planu nabava ...
Dubina je 35 cm.

 

Tommy

Iskusan lik
Tu od
24 Sij 2021
Poruka
3,513
Kakav je to podrivač? Po boji izgleda ko Er-mo
Koja je bila brzina?
 

Steff

Aktivni član
Tu od
23 Pro 2010
Poruka
487
Podrivač je Srpske proizvodnje "ADUT" 2,5 metra...
8 km/h je u videu bila brzina. Al ovo je najlakša zemlja koju imam, tak da brzina u ozbiljnijoj zemlji, i dubljoj obradi od ove bi bila puno manja...
 

Tommy

Iskusan lik
Tu od
24 Sij 2021
Poruka
3,513
Vidim da je laka zemlja. Dublje mislim da nema potrebe za prvu ruku. Skoro nitko ne ore na 35 cm. Jedino ak radiš radi drenaže. Kod mene čovjek radi sa 7 radnih tijela na 40-45 cm sa 250 ks i nije baš da se igra.
 

Najnoviji postovi

Na vrh