• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Duboko oranje - RIGOLANJE

suljos

Član
Tu od
9 Tra 2007
Poruka
341
Bobo kaže:
Kad smo vec kod teskog oranja livade:

[youtube:8049f]6_fz3_ZCAB0[/youtube:8049f]

Sad se vidi prednost auto-reset sistema nad vijcima... U ovih 30 sekundi bi oslo sarafa i sarafa. a zamislite da je malo stisnuti po gasu... ostao bi plug na sred njive ;)


Gledam ovo i kada se zavrsilo,dole zadnja ponuda,neki ludi plug dubok kao covjek,jesteli to vidjeti,potpomazemu RABA traktor ,barem mi se tako cine,jednom je jedna dola iz Madje na neku probu,beljci se sredili za par dana..,nego recitemi,zasto sluzi ovakvo duboko oranje?
 
B

Bobo

Guest
Re: Valtra

Hmmm, traktor za koji je plug zakopcan je neka "special edition" serija fendta, a vuce ga traktor marke CAMECO.

Oru Poldere (valjda znas sto ej polder) svake trece godine tako. Prednja brazda ide 180cm u zemlju da izvuce pijesak opet na vrh. Pjescano tlo pocinje vec na 120 cm dubine. zadnja brazda samo zatrpava rupu koji je napravila prednja brazda tako da u iducem prolazu FENDT moze proci, da se ne prevrne u rupu.

Moze taj fendt sam vuci taj plug, no po tvrdnjama covijeka koji je to radio, manje goriva potrose na ovaj nacin, jer na pijesku fandt puno proklizuje.

Eto, nadam se da si odgovorom zadovoljan ;)

Evo i par slika s tog dogadjaja:

Obrisan neispravan link.

Obrisan neispravan link.

Obrisan neispravan link.

Obrisan neispravan link.

Obrisan neispravan link.
 

abrkili

Aktivni član
Tu od
26 Ožu 2007
Poruka
2,940
Re: Valtra

meni ja otac pričao da su kod nas u piku orali tako sa onim gusjeničarima(buldožderima,neki ruski,bentejac mislim)...i da su pri tome još čupali panjeve.... :shock:

a čemu tako duboko oranje?zašto vade pijesak van?
 
R

ROKI

Guest
Re: Valtra

E ako taj Fendt ore 180 cm duboko ja sa mojim Rusom onda orem na frtalj te dubine sa dvije brazde! Pa pogledaj koliki klirens ima taj plug, nema šanse da ore na 180 cm.
 
B

Bobo

Guest
Re: Valtra

Zasto vade pijesak na povrsinu? Pa bolji vodozracni rezim, bolje klijanje biljki, sve je bolje na pijesku... A kod njih kad su pravili poldere prvih godina je bilo super, dok poslije 3 godine sav pijesak propadne dolje na dno i opet ga moraju dizat gore.

Kako je covijek napisao da se to radi svake 3. godine...

@ROKI: zasto ne bi mogao orati na 180Cm. Pogledaj video koliko duboko ga spusti dolje gredelj zulja po zemlji. To je 180 cm, mozda malo plice. Pa zadnja brazda ide 80 sigurno...
 
R

ROKI

Guest
Re: Valtra

Na Borincima ima Nardi-jev vučeni plug koji ore na cca 100-120 cm, a vukao ga je u to doba neki ruski traktor gusjeničar oko 500 ks i oko 40 tona. Orao je brzinom malo bržeg ljudkog hoda! Za taj traktor mi je pričao mehaničar koji ga je održavao. Kaže da im je jednom crko u oranju na po njive (zimsko doba) i jedva su ga odšlepala 2 "manja" gusjeničara.
 

abrkili

Aktivni član
Tu od
26 Ožu 2007
Poruka
2,940
Re: Valtra

roki tako je i meni otac nešta pričao...
roki,ore na 180 ,samo mu zadnja brazda pokriva prvu da se fendt ne prevrne pri idućem prolazu...
 
B

Bobo

Guest
Re: Valtra

ROKI kaže:
De ti to malo bolje pogledaj.

Evo, bolje sam pogledao...

Obrisan neispravan link.

Sad ti meni reci slijedece.

Koliko ima od crvene do crvene crte, a loliko od plave do plave? Covijek od 180cm kad stane kraj tog pluga gleda u pravcu gornje crvene crte. Dakle od zemlje 180-ak cm. Oduzmi od zemlje do gredelja metar i ostane ti izracun da zadnja brazda ide 80cm u zemlju. dalje gledaj koliko je jos prednja brazda vislja od zadnje. Sigurnih 170cm ide u zemlju, cak i vise...

I, zaboravio sam napisati da je plug rucna izrada ;)


Ratarko kaže:
Jooj , odlične slike , kriva tema :cry:

I ovaj problem rijesen ;)
 
R

ROKI

Guest
Re: Valtra

S vidom nemam problema, a znam i zašto služi zadnja brazda. Neore do grede jer prije grede, dakle izmedju grede i tla ima neka kvadratna cijev i sad pogledaj na gornjoj strani koliko je to zapravo cm. No dobro ore na 180, a na mjestima i 190 cm (tako piše i u uglu onog malog filmića). ;)
 

mario

Legenda
Tu od
28 Srp 2006
Poruka
3,041
Re: Duboko oranje

Ja ne vidim nigdje film od dubokog oranja.
Ali imam video kojeg sam već ja stavio davno na forum, možda su to baš isti ljudi, a izgleda da jesu.
Obrisan neispravan link.
 

zvona

Aktivni član
Tu od
17 Pro 2006
Poruka
1,295
Re: Valtra

Bobo kaže:
Zasto vade pijesak na povrsinu? Pa bolji vodozracni rezim, bolje klijanje biljki, sve je bolje na pijesku... A kod njih kad su pravili poldere prvih godina je bilo super, dok poslije 3 godine sav pijesak propadne dolje na dno i opet ga moraju dizat gore.
Bobo pa jesi li ti lud sa ovom tvojom izjavom da je u pijesku sve bolje rasre i klija
 
B

Bobo

Guest
Re: Duboko oranje

Kod njih u polderima DA...

Bolje u pijesku, nego na zemlji iz poldera... razmisli malo. nije tamo obicno tlo nego su "zidali more) da dobiju poldere, pa ne znam koliko je ta zemlja plodna. Na pijesku im tulipani bolje uspijevaju, ili sta vec sve u nizozemskoj sade ;)
 
Č

Čugi

Guest
Re: Duboko oranje

Hmmm, interesantno...prvi put čujem i vidim za ovo.
 
S

Simon1980

Guest
Re: Duboko oranje

pa u čemu je finta; na nizozemskoj skoro je svaki dan kiša...a svi znamo kako je sa odvodnjavanjem ako jest toliko kiše...
 

deinstalator

Član
Tu od
30 Ožu 2010
Poruka
300
Tko je danas pratio Poljoprivrednu emisiju na HTV imao je priliku vidjeti plug i duboko oranje.Oranjem se vršila priprema tla za sadnju voćnjaka.Rečeno je da plug ide u zemlju oko 70 cm.Plug je vukao Massey Ferguson od 170 ks. U prilogu je navedeno da vlasnik traktora i pluga 1 sat uslužnog rada sa takvim plugom naplaćuje 500 kn.
 

snupy

Član
Tu od
7 Pro 2008
Poruka
422
Ja sam gledao inače ono je bio otac od vlasnika koji je državni prvak u oranju plugom ravnjakomhttp://www.vecernji.hr/regije/mario-spudic-opet-je-najbolji-orac-hrvatskoj-clanak-185514
 

jd4755

Dobro znana faca
Tu od
27 Lis 2007
Poruka
1,431
al su mu čelave gume na maseyu!haha
Pa valjda je sada na onom voćnjaku zaradio nove gume.Mislim da su rekli da je 11ha površina,bome se tu dobrih sati nakuckalo a sve po 500kn.
 

Najnoviji postovi

Na vrh