• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Duhan

  • Temu pokrenuo krx pozega
  • Datum prvog posta
K

krx pozega

Guest
Evo ako netko nešto zna o uzgoju te profitabilne kulture neka nešto napiše o tome
 
Posljednje uređivanje od moderatora:
K

krx pozega

Guest
PLASTENIK

Obrisan neispravan link.

Plastenik u kojem je bazen dubine petnaestak centimetara te tkz.plitice od stiropola i u njima zasijan duhan.Sije se polovicom ožujka,a duhan je spreman za sadnju polovicom svibnja..
 
R

Ratarko

Guest
Uuuu , prekrasno izgleda.
Koliko tu ima sadnica i za koliku je to površinu ?

Kako se hoda kroz plastenik , nema prolaza , kako pregledaš sadnice ?
Da li treba puno njege ta sadnica i što joj radiš u tih mjesec-dva dok je u plaseniku ?
 
K

krx pozega

Guest
Ovo je plastenik za oko 5ha..25000 flanaca ide na hektar znači preko 130000 tisuča biljaka,ali to je manje bitno makar ja znam te brojke..više je bitno koliki je razmak redova te koliki je razmak biljaka u redu..znači ako ti je razmak između reda metar biljka če imati više mjesta(veči listovi,manje lomljenja prilikom prohoda,eventualno brže dozrijeva,BOLJA KLASA MANJE KILA)za razliku recimo od sadnje na 80 cm..o tome ču više prilikom sadnje...

Hoda se uz rub plastenika u istina uz malo sagnutom položaju(pošto ja imam 190cm)vidi se nepočupana trava :oops: ..najzanimljivije je šišanje duhana imaš kolica koja idu po tim klizačima s jedne i druge strane a na njih je namontirana kosilica...time se izjednačava biljka a pokošen izgleda kao igralište...također ču o tome više kad počne košnja početkom svibnja recimo...
Dosta njege zahtijeva pogotovo je jako osjetljiv na bolesti(dešavalo se da ljudima propane cijeli plastenik rasade)moraš paziti što i kakav ulaziš unutra ali fora je u tome što su te bolesti uglavnom vidljive po sadnji duhana u polju kad listovi počmu napredovat..znači u plasteniku zahtijeva prehranu i šišanje to je uglavnom to...
 
R

Ratarko

Guest
A voda , da li se navodnjava , recimo ono kap-po-kap sistem ?
Daj mi još reci koliko je velik taj plastenik , teško mi ga je prostorno odrediti kada nema ništa unutra osim posudica na podu , da li je duži od 20 metara ?

Pazi , ja te držim za riječ da češ nam javljati na forumu kada budeš nešto radio u vezi duhana , slike i opisi te tako to ... :D
 
K

krx pozega

Guest
Plitice(stiropol)pliva na vodi i dubina je oko 15 cm..zanimljivo je da na kraju vode uopče nema jer biljka posisa svu vodu..znači nema sistema kap po kap ali ima jedna mreža koja bude gore na lukovima ispod najlona koja sprečava orošavanje kapljica jer bi kapljica slomila malene lističe koje tek izađu iz sjemenke,na slici se dobro vidi da je duhan nikao tako da mreža nije više potrebna...

Sutra budem uslikao drugi plastenik koji sam poslije sadio ...vrlo je bitno što spominjem mrežu jer neki proizvođači koriste sasvim druge sisteme tako da je forum prava stvar za razmijenit iskustva(to svi znamo)jer mreža je inovacija još moga oca i nekih drugih proizvođača sa ovog područja

Napomenio bih još da od prošle godine imamo udrugu"Krupan list"koja pokriva po mom saznanju cijelu kontinentalnu Hrvatsku u kjojoj je duhan zastupljen
 
B

Bobo

Guest
Ja sam jos uvijek na "gredicama" Imam 3 komada i blesavi tehnolog nije htio dati puzomor jer "ima u dvoristu kokoski, pa ce one pojast puzeve".

Zanimljiva stvar je ta da je danas dosao i vidio kako se jako zeznuo, te da je puz pojao trecinu, ako ne i vise sadnica... Uvijek smo imali dobru rasadu, ali ove godine nas nece i gotovo. Ja kupio danas kilu pozomora i nasuo, ali to nece bas nesta pomoci. tahnolog je rekao nadoknaditi stetu tako da ce on okolo hodati i traziti gdje ima rasade viska i dati nam... Bar se mi ne moramo vozat okolo po selima...

Mi duhan sisamo rucno, jer je mala kolicina, a i babe nemaju sta raditi, pa se one s tim zanimaju...

O plasteniku smo razmisljali, no odustali...

Daj mi reci kakvu to mrezu spominjes? Mi imamo jedan tanki, tanki najlon pod kutem da se kapljice slijevaju uz rub gredice. Prosli tjedan smo poskidali te najlone...

Dobra ti je rasada!
 
R

Ratarko

Guest
Vidi , meni je sve što kažeš novo ali za razliku od drugih tema ( recimo vočarstvo ) ovo me zanima , ne znam zašto .

Daj mi reci nešto drugo .
Da li ima budučnosti u proizvodnji duhana ?
Å to ako kažu da se više ne smije proizvoditi , da li je tako nešto uopče moguče ?

I sada nešto još drugačije .
Da li si pušač ?
Da li ti smeta što proivodiš nešto što možda ili vjerojatno smanjuje ljudski život ili ubija na tisuče ljudi dnevno ?
Ovo zadnje nisu provokacije ni u kojem smislu , to mi nije mi niti na kraj pameti nego eto zanima me što misliš o tome .
Ako je pitanje preozbiljno ili preosobno slobodno ne odgovori .
 
B

Bobo

Guest
Odgovorit cu ti i ja, iako je pitanje upuceno krx-u

Buducnosti svakako ima, jer je ljudsku ovisnost jako tesko iskorjeniti. Kod nas postoji perspektiva, jer ga vani ne sade iz razloga sto unistava zemlju...

Pusac nisam.

Ne smeta mi sto ga proizvodimo, jer se do lani moja vrsta duhana koristila za proizvodnju raznih lijekova i kozmetickih preparata. Od prosle godine su skuzili da ako berley (moja sorta) mijesaju s virginijom (krx-ova sorta) da je cigareta jednako teska, ali da ju je jeftinije napraviti, te je aroma nesto ugodnija, nego od kad se samo virginija koristila u pusackoj industriji...

Duhan dok god ide, ja cu ga saditi. Razlog: poslije vinograda i vocnjaka je to najprofitabilnija biljka koju mozes posaditi...
 
K

krx pozega

Guest
Ma sve pet...puno pitanja ali o ovom zbilja volim pisati..a mogu ti reči da je zbila zanimljivo,mislim radiri u duhanu

Prvo..Bobo mislim da nečeš imat problema sa rasadom

Uproizvodnji duhana ljudi itekako ima budučnosti(naravno ako se bude vodila prava politika)budi uvjeren da če ti se duhan uvijek saditi samo je pitanje pod kojim uvijetima

ČITAJ OVO:proizvođač duhana od jedne kutije cigara dobije jednu jedinu cigaru..tko tu truje onda ljude..kužiš šta ti pričam,dok go država bude ogromnu paru oporezivala i dok god američki gazda Philip Morris bude uređivao svjetsko tržište duhan če se sadit...toliko o budučnosti

Nikad nisam osječao ništa loše jer sa tolikom ljubavlju radim taj posao da tu biljku jednostavno doživljavam ona je za mene isto ako ne i draže(zbog zanimljivosti posla)vinogradaru vinova loza...imao sam vinograd znam šta je to
 
R

Ratarko

Guest
Recimo da sam zadovoljan sa odgovorima , za sada 8)
Hvala .

Å teta što kod nas nitko ne sadi duhan pa mi onda ta tema nebi bila toliko strana.
Jedne godine sam prošao pokraj jedne parcele duhana u mojoj okolici , možda jedan hektar površine ali kako je taj čovjek prošao financijski sa njim , ne znam .
 
K

krx pozega

Guest
Slavonija za trideset godina...vinova loza,duhan i naravno farme...

@Bobo duhan je jioš uvijek najprofitabilniji ali se definitivno u njemu najviše radi,a kad sam čuo kako je nekad bio plačen u nemačkoj..gdje bih ja sad i svi bili..ove godine su nam digli cijenu za 1,5 kuna što bi meni po prošlogodišnjim kilama dalo "samo"jiš dodatnih 35000 kuna
Mrežu ču poslikati sutra pa češ vidjeti uglavnom štiti od orošavanja ad od istog je materijala kao vreče za krumpire..
 
B

Bobo

Guest
A eto, malo po malo i idemo i mi naprijed...

Vama su digli cjenu gore, a nama klase davali kao nikada do sada... Bilo mi cak i smjesno gledati kako u kutjevu klasiraju. Prosjek sam imao 2. klasu, sto je za ikoga u mom kraju nepojmljivo... Tako je svaki iole dobar duhan dobivao klasu vise od obicne...

Mi zadovoljni!
 
K

krx pozega

Guest
Ja sa ove godine imao najbolji duhan do sada(znači omjer kila/klase po hektaru)..ako budu dizali cijenu i poboljšali uvijete sigurno ču povečati površinu...znači da nam daju neku sigurnost za budučnost recimo narednih deset godina,napustoi bih još svoj dosadašnj posao te se skroz posvetio duhanu jer zbilja vidim perspektivu u tome..pogotovo u malim gospodarstvima koja konačno imaju priliku izniči u nešto ozbiljnije što u narednih godina svi znamo nije bio slučaj
 
R

Ratarko

Guest
Tu sigurnost koju priželjkuješ ti nitko neče dati , siguran sam u to jer u praksi je baš suprotno od toga . Nema ti druge nego riskirati i učiniti taj iduči korak na slijepo . Tako nekako smo i mi napravili `95 godine kada smo se počeli baviti isključivo ratarstvom .
 
B

Bobo

Guest
Tko ne riskira, ne profitira...

Ali ovo s duhanom nikako ne bih nazvao rizik, posto ce ga otkupit sav. Hrvatska jos izvozi duhan, jer je jedan od boljih u europi (tako mi bar mazu oci) tako da buducnosti u duhanu svakako ima...
 
K

krx pozega

Guest
Rizik postoji uvijek al baš kad sam napisao o tome mislio sam na ono malo višlje na stranici navedeno...svi znamo da nema budučnosti u žitaricama..nije bitno al evo pimjer koji mi je prvo pao na pamet pošto je ukrajina dobila EP u nogometu..ona je največa žitnica u europi,i nema šanse da čemo mi konkurirati s njom...i tako u nedogled,e o tome sam ja mislio kad sam pisao o slavoniji...Ratarko budi uvjeren da ratarstvo kod nas opčenito nema budučnost,toliko sam ja gledo unaprijed..a ono što če biti za pet deset godina to uopče nema veze,ja sam naravno mislio ako če mi oni reči "da, otkupljivat čemo tvoj duhan/repu narednih deset godina" e čovjek bi se odmah zapito...jel tako
 

mario

Legenda
Tu od
28 Srp 2006
Poruka
3,041
Ratarko kaže:
Tu sigurnost koju priželjkuješ ti nitko neče dati , siguran sam u to jer u praksi je baš suprotno od toga . Nema ti druge nego riskirati i učiniti taj iduči korak na slijepo . Tako nekako smo i mi napravili `95 godine kada smo se počeli baviti isključivo ratarstvom .

Ratarko, čime si se prije još bavio?


A što se tiče ratarstva, budučnost ima sigurno, ali samo uz dovoljne površine i čim veče prinose i jeftiniju proizvodnju!
 
R

Ratarko

Guest
@krx pozega
Također mislim da žitarice i komplet ratarstvo u HR ima budučnost i da se možemo nositi sa bilo kim pa i Ukrajincima .
Ako netko želi mogu obrazložiti u detalje ali mislim da nema potrebe .

@mario
Ja se nisam bavio jer nemam baš toliko godina .
Otac je bio mehaničar na agrokombinatu Jasinje ( lokalni kombinat , poput Belja ali za dlaku manji ) koji se raspao `93 tako da smo otac i ja ostali kod kuče i krenuli sa ratarstvom . Otac je radio usluge kombajnom još sedamdesetih godina tako da nismo baš upali u poljoprivredu kao sa neba bačeni .
 
K

krx pozega

Guest
Dao bog da bude tako..ako onaj sa dvadeset jutara vinograda pojma nema šta če biti s njim gdje proizvodi autohtoni proizvod što europa i očekuje od njega..gdje je tu žito i ostale kulture,dečki to je tako..

To ti je još ono što nam je ostalo od tog nesretnog komunizma razmišljanje našeg čovjeka..poljoprivreda je danas čisti biznis a vidjet čete što če tek biti..morat češ biti sam prisiljen plasirati svoj proizvod...znači Mario uz stočarstvo i mljekarstvo če se morati orijentirati na mlječne proizvode ili na svoju klaonicu i tako unadogled..Ne kažem ja da se toga treba bojati ali to če doči kod nas

@Ratarko
Ovaj naš poljoprivrednik što sam stavio slike od njegaovih JD-a, on uz samo ratarstvo od oko 1000ha investirao u svoje silose,ima lanac svojih pekara i kaže da ga je čisto strah šta če biti s njim..sada pravi veliku uljaru(buče bundeve sadi i ja sam njegov kooperant),polako se preorijentirava i lagano ide na svoj kako bih rekao zaštičeni proizvod...i budi uvjeren da je to tako..slobodno obrazloži svoje mišljenje ako misliš da to nije tako
 

Najnoviji postovi

Na vrh