• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Duhan

  • Temu pokrenuo krx pozega
  • Datum prvog posta
R

Ratarko

Guest
Dok je naroda biti če i žita .
Tko bi onda trebao proizvoditi žito kod nas , neki kombinati novog kova ili misliš uvoziti brašno ?
Isto tako i sa svim drugim kulturama , kukuruza če uvijek trebati , pa zašto da ga ne proizvodim i dalje ?
Mislim da od tvoje vizije budučnosti nema ništa .
Naravno da bi i ja htio imati neki silos za svoj proizvod , da ga ne dajem za bagatelu nego par mjeseci kasnije kada bude imao bolju cijenu . To ču i napraviti kada mi to dođe na red . Isto takva stvar i sa sušarom , zašto da ju nemam ?

Radi se samo o tome da če se žitarice proizvoditi dok je i nas , uopče ne dvojim da tako neče biti ali zašto da ja imam mlin i pekaru ? Pa to je ludost .
U svim evropskim zemljama se i dalje proizvode žitarice pa poljoprivrednici nemaju pekare i mlinove .
 
K

krx pozega

Guest
Opet mi u dubioze...a šta misliš da se brašno ne uvozi :cry: ma niko ne kaže da ti moraš imati pekaru i mlin ali ti se neče žito čovječe isplatit,mi kad uđemo u europsku uniju vrlo vjerojatno(sve ovisi kakva se bude politika vodila)da če recimo ukinuti poticaj za žito,jednostavno država ne vidi u tome perspektivu pošto če im biti ekstra jeftino žito bez carine i drugih davanja..ali če zato davati poticaj za nove nasade vinove loze jer tu vidi interes(makar kad stupimo u to gov*o nema više širenja nasada vinove loze,znači i tu te več koče)
Znači rekao si da se u svim europskim zemljama sadi žito i sve ok..ali je tamo izbalansirana poljoprivrdna politika i zna se tko šta radi,e to nas dobro čeka samo što ju mi nečemo balansirat :cry: ...meni je uvijek bilo nejasno kako ovakva država ne može živit sama od sebe...

Znači nisam rekao da se žito neča sadit ali ako ga ti plasiraš nekom pekaru..a ima i još gora opcija što ako se pekaru nebude isplatilo kupit tvoje žito...e dobar dio tog sranja što če kod nas nastupit(po mom skromnom mišljenju)je svima znana loše vođena politika ne sadašnja več ona onda kad se trebalo mislit na te stvari..sad je gotovo kad smo prodani..sad če nam drugi dirigirat...ti češ Ratarko definitivno duže vodit bitku s njima nego ja i večina nas sa foruma...ali da zaključim SIGURNO ÆEMO RADITI PUNO PUNO VIÅ E AL ZA ISTE PARE
 
R

Ratarko

Guest
Zašto vi svi mislite da se ja svađam ili pričam dubioze ?
Ti kažeš da od žita nema budučnosti a ja kažem da ima , zašto su to dubioze ?
Pa zar ja moram misliti da je IMT najbolji traktor i da nema budučnosti u ratarstvu , eto baš neču :lol:

Ja sam ratar i uvijek ču biti ratar a vi gledajte i ne vjerujte , to je vaše pravo :D
Vidim da kažeš da mi se žito neče isplatiti ja mislim drugačije .
Pa da poticaja uopče nema meni se opet isplati .

Eto još bi pitao što če to ljudi sijati ili saditi na tim desetcima tisuča hekatara na kojima više neče biti žito ? Pa ne možemo svi imati vinograde i šljivike i gdje to piše da je to naš HR prepoznatljivi ili autoktoni proizvod ?

Kako puno-puno ljudi razmišlja kao i ti , za mene ratara je to samo plus .
Slobodno vi odustajte od žita i sadite vinograde ja znam da če na mojoj ravnici uvijek biti žito jer zemlja za nešto drugo i nije dobra .
 
K

krx pozega

Guest
Dubioze znači da da smo previše ušli u neku temu a ne da ti pričaš gluposti.. :( :) :D
I niko ne govori šta bi netko trebao saditi več sam samo ogorčen na neke stvari i to je to jer su smo ispali specijalni mi koji radimo a onog tamo boli k.....
 
B

Bobo

Guest
@krx: Tako dakle... Na koji to nacin pomaze? smanjuje se zagrijavanje unutar plastenika ili sto?

ja sam mislio da razapinjes mrezu, slicno kao i mi najlon preko gredica, no krivo sam mislio...

Sto se ostalog tice: Na farmfotu sam ljudima objasnjavao zasto seljaci vizaju traktore kroz Zagreb i oni nisu vjerovali da otkupnu cijenu zita saznamo tek kad ga predamo u silose, te da poticaj dodje najzadnji...

Onda su se prestali cuditi prosvjednicima, i poceli se cuditi politicarima...


Receno mi je tamo da oni znaju prije sadnje kolika je otkupna cijena, te da poticaji sjedaju prije sjetve icega. Ako se nesto sije/sadi otkup je po unaprijed dogovorenoj cijeni zagarantiran i to kod njih tako ide.

A kad kod nas tako bude, ja cu odavno biti 2 metra pod zemljom...
 
K

krx pozega

Guest
Smanjuje zagrijavanje ali to nije dobro nekad kad je zima zato je i ona strana mreže malo podignuta da sunce ujutro bolje zagrije...kapljice lagano klize po mreži i ne spada dole po pliticama(biljčicama)al sad su več dovoljno očvrsle kao što se vidi na slici tako da ču skinut mrežu iduči tjedan..sad duhan počinje bujat i bit če šišanje za nekih desetak dana

Ma sve mi je jasno ali neču više o politici vidim da me neki krivo razumiju..
 
R

Ratarko

Guest
@krx pozega
Ma znam što znači dubioza ali sam malo žurio sa pisanjem a htio sam reči ovako nešto :

Kako smo se mogli uvuči u dubioze kada nismo ni zagrebli površinu ?
Pa ja bih mogao o toj temi napisati isto onoliko koliko si ti rekao da možeš o duhanu :D , tri prikolice postova ima u meni o evropi , cijenama ratarskih kultura i što bi bilo kad bi bilo ...

Neču ti više daviti temu o duhanu , strpljiv sam ja iako možda tako ne izgleda , ima vremena ...

PS - ljudi nemojte se pravdati i govoriti da je svaka i malo duža rasprava svađa i slično . Dajte malo da se neka tema odradi kako treba .

PS 2 - ova druga slika plastenika je još bolja od prve , sviđa mi se kako izgleda ta mreža gore i duhan dole :shock:
 
K

krx pozega

Guest
Ratarko možeš ti pitat što god zaželiš u vezi sa duhanom ali ispalo mi je malo glupo ovo ako još nekog bude zanimala ova tema odmah če pobječi...šalim se naravno...e da i nitko nije rekao da je IMT najbolji traktor,ali bilo bi dobro da ti tako :wink: misliš..he..he.. :wink:
 
R

Ratarko

Guest
Ma neču ti gnjaviti temu o duhanu , bitno je da smo skužili da drugačije gledamo na budučnost .
Doči če i ta tema na raspravu a do onda ču se strpiti jer svakako bi htio vidjeti kako ljudi razmišljaju o budučnosti poljoprivrede .

Da se vratim na temu .

Da li imaš sliku biljke duhana , znači nešto malo bliže gdje bi ja neznalica ali i ostali neznalice mogli vidjeti kako duhan izgleda dok je tako mali ?
Mislim na sliku iz plastenika ali u nekom gro-planu ne na odraslu biljku koja je u polju .
 
K

krx pozega

Guest
Na momačkoj u subotu aparat dao svoje...danas išao po novi(ali ga nisam doneso),nemogu u svatove bez aparata...jel puno 2200 kuna za sonijev 8megapikselni,stane u kutiju cigara
 
B

Bobo

Guest
Al ce se Ratarko nacekat slike duhana, pa to je cudo jedno...

Kako zaboravim tako jednostavnu stvar, nije mi jasno nikako.
Prvom prilikom kad budem na selu, poslikat cu sve od vrha do dna.
Jos uvijek ne mogu vjerovati da nisam uslikao.
 
R

Ratarko

Guest
Ja sam več odustao od tih slika :wink: :lol:

Ma nema frke , kada uslikate stavite slike da vidim mladu biljku duhana , nikada ju nisam vidio . Vidio sam samo u polju več velike biljke sa velikim listovima , skoro je več berba bila .
 
B

Bobo

Guest
NAPOKON da sam se sjetio... Danas sam direktno s prakse isao na selo da poslikam duhan, da ne ispadnem ***** od covijeka... Ratarko ce se sad iznenaditi...

Evo ti slika, pa gledaj, brate, koliko god hoces ;)

Obrisan neispravan link.
 
R

Ratarko

Guest
Eh svašta , pa ja imam mišljenje o tebi i bez da si slike poslao :)

Dobro , vidim da sada ima četiri lista .
Iznikne predpostavljam sa dva lista , klasični kotiledon i onda raste do koliko listova prije presađivanja u polju 4-6-8...???

Koja mu bude visina u centimetrima kada ga sadiš u polju ?
 
B

Bobo

Guest
Sta ja znam koliki bude...

Mi uvijek sadimo medju prvima, jer drugi cekaju da im presadnice budu visoke pedalj. Moje budu dosta manje kad sadimo. Nemam pojma tocno koliko. Kad budem sadio, vidjet ces i to sa kojih tijedan dana zakasnjenja, kao sto si cekao i ovu sliku...

Da, izraste sa dva lista, pa se "ukriza" i onda raste. Kad ga sadimo ima tako oko 6-8 listova, kako koji...
 
R

Ratarko

Guest
Pa dobro to bi onda bilo oko 15 cm visina u sadnji , ili tako nešto ?
 
B

Bobo

Guest
cak i nesto manje od toga... A, stvarno ne znam...

Ako mislis koliko je velika presadnica sa korijenom, ili koliko viri iz zemlje kad ga posadimo?

Ako je prvi slucaj, onda ima oko 10-ak cm vise.manje...

A ako je rijec o drugom slucaju, viri van manje od 10 cm...



Nemam pojma, kad Krx dodje, on ce ispraviti ove gluposti sto sam napisao, jer najozbiljnije nemam pojma. Ne sjecam se koliko to bude veliko, a ja sjedim na sadilici kada se sadi...
 
R

Ratarko

Guest
Auu da , sadilica !

To mi slikajte obojica da vidim kako se to radi .
 
Na vrh