• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Dunja

C

cilevk

Guest
Jel netko zna što o ovoj vrsti voća, koji tip zemlje treba, prodaja....?
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
Znam ja :D Zapravo čitam iz knjige. Kažu umjereno kisela do blago alkalna, 600 mm padavina pravilno raspoređeno, poželjno navodnjavanje i fertigacija. Poželjan gusti sklop na slabo bujnim podlogama MA, Ča 7 i B29 3,5 x 3 pravilna palmeta sa kosim granama. Može vreteno sa međurednim razmakom 2m. Pripaziti na zaštitu monolije i breskvinog savijača. Sorete sam istraži ;) Još što god?
 

breskvar

Aktivni član
Tu od
25 Velj 2009
Poruka
1,150
...ja imam desetak stabala i dobro mi dođu da popunim jesenju i ranu zimsku ponudu na tržnici...tj. nekoliko stotina kilograma može se prodati kroz 2 - 3 mjeseca sezone na tržnici, a nisam čuo da ih itko kod nas otkupljuje na veliko...
 

branko64

Član
Tu od
2 Sij 2010
Poruka
209
Po kojoj se cijeni prodaje dunja kod vas na tržnici.Kod nas je i nije bilo baš.I ja sam za probu posadio deset stabala,sad je druga godina
 
C

cilevk

Guest
breskvar kaže:
...ja imam desetak stabala i dobro mi dođu da popunim jesenju i ranu zimsku ponudu na tržnici...tj. nekoliko stotina kilograma može se prodati kroz 2 - 3 mjeseca sezone na tržnici, a nisam čuo da ih itko kod nas otkupljuje na veliko...

Jel to provjereno ili rekla/kazala?
 

breskvar

Aktivni član
Tu od
25 Velj 2009
Poruka
1,150
...provjereno...ja sam ih prodavao po 10 kn/kg...i nikada nisam prodao više od 15-ak kilograma po tržnom danu...a s otkupom bilo čega je ove godine bio velik problem...znam dosta ljudi koji nisu dobili još niti kune npr. za jabuku, a predali su ogromne količine... :(
 

branko64

Član
Tu od
2 Sij 2010
Poruka
209
Da, s jabukom je i kod nas problem,zato je ja ni nemam.Bilo je puno uvezene iz Austrije i to stare(ujesen)
 

breskvar

Aktivni član
Tu od
25 Velj 2009
Poruka
1,150
branko64 kaže:
Da, s jabukom je i kod nas problem,zato je ja ni nemam.Bilo je puno uvezene iz Austrije i to stare(ujesen)
...Hrvatska zadovoljava tek dio svojih potreba za jabukama...ovaj statistički podatak korista uvoznici kao pokriće za uvoz...a sam problem i nije u uvozu, već u tome da se počinje s uvozom još dok traje berba, tako da domaća jabuka dobrim dijelom ostaje neprodana...
...kada bi se zakonski reguliralo da se nedostajuća količina jabuka uveze sada, domać jabuka dotle bi bila prodana i vuk sit i ovce na broju..
...i još neka kažu da ne postoji sprega između uvoznika i vlasti...
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
Po meni je taj uvoz dok traje berba slučaj za USKOK. Zna se koliko je jabuka potrebna za organizam i koliko se sa ne konzumiranjem većih količina svježe jabuke gubi na zdravlju. Komotno mogu farmatceuske kompanije plačati po kili jabuke da se izveze 1 eura premije, ni na toj cijeni ne bi gubili. Jer će dalje našu vladu srčani bolesnici, alergičari, gripozne osobe i bolničke postelje koštati drastično više, a da ne govorimo u smislu prodavanja nove suvremene medicinske opreme i slično. Ako nam EU diktira što moramo uvesti, onda se sigurno možemo zaštiti od robe iz hladnjače tj. robe kojoj je prošao vijek trajanja, isto je i sa mesom. Samo USKOK je toliko trul, da nije tu da nešto konta i da pronađe kriminal, nego je on tu kao neki revizor sa malo većim ovlastima. Trebalo bi napraviti novi vladin ured, ured za nacionalnu sigurnost...

Kad bi to sve gore funkcioniralo, poljoprivrednik u HR bi malo lakše disao. A i mi kao voćari bi razbijali glavu kakvu ambalažu odabrati za naše kupce a ne da li ćemo moći uopće kunu dobiti za proizvod. No naravno nitko iz vlade nije tu da misli već da sprovodi zadatke koji plačenici iz EU diktiraju, a da ih pitaš koliko je 2+2 rekli bi... znate u EU imate fondove, ti fondovi daju programe da se vi obrazujete da znate izračunati to, vi trebate dati 50% mi ćemo kroz program ostalo, jel :mrgreen:
 

branko64

Član
Tu od
2 Sij 2010
Poruka
209
Da potpuno se slažem s Vama.Mi (mali) to znamo,ali netko drugi to ne razumije ili neće.
Da nema nas kud bi sa smećem.
 

gec67

Član
Tu od
26 Ožu 2011
Poruka
768
Znam ja :D Zapravo čitam iz knjige. Kažu umjereno kisela do blago alkalna, 600 mm padavina pravilno raspoređeno, poželjno navodnjavanje i fertigacija. Poželjan gusti sklop na slabo bujnim podlogama MA, Ča 7 i B29 3,5 x 3 pravilna palmeta sa kosim granama. Može vreteno sa međurednim razmakom 2m. Pripaziti na zaštitu monolije i breskvinog savijača. Sorete sam istraži ;) Još što god?

Ja sam čuo da je teško sa plantažnim uzgojem kad dođe bolest ode mast u propast (nepitajte koja zaboravio)lani došao u moj šareni vočnjak stariji vočar i vidi dunju koju sam godinu prije zasadio , reko ima svega pa neka i dunje, kaže vadi to iz vočnjaka ona navlači erviniju i presadi je u cvijetnjak 50 m dalje što sam i uradio jer kad bolje pogledam u mom kvartu su baš u cvijetnjaku svi imali po stablo dunje. Kontam kad sam i ja malo istraživo o dunji od nje se sve koristi od lista kore do ploda al jbg-a niko ne otkupljuje neznam od čega su ovi pekmezi po dučanima .
 
Posljednje uređivanje:

bobostar

Aktivni član
Tu od
14 Pro 2009
Poruka
1,560
....ja malo istraživo o dunji od nje se sve koristi od lista kore do ploda al jbg-a niko ne otkupljuje neznam od čega su ovi pekmezi po dučanima .
Od soje :rolfer:
 
V

vocne sadnice

Guest
Sadnice dunje

Ma dunja je zahvalna vocka, ne mora se previse prskati a ako ne prodas plod uvek moye da se ispece rakija koja uvek ima dobru cenu po litru
 

gec67

Član
Tu od
26 Ožu 2011
Poruka
768
Ma dunja je zahvalna vocka, ne mora se previse prskati a ako ne prodas plod uvek moye da se ispece rakija koja uvek ima dobru cenu po litru

Ne kažem da nevalja dapače, jel zna ko za kakav oveči vočnjak dunja :scratch
 
V

vocne sadnice

Guest
Sadnice dunje

Moj zet posadio predprosle godine oko 500 sadnica, a sobzirom kakva je pomama bila prosle godine za sadnicama bice uskoro masa velikih dunjara...
 

gec67

Član
Tu od
26 Ožu 2011
Poruka
768
Moj zet posadio predprosle godine oko 500 sadnica, a sobzirom kakva je pomama bila prosle godine za sadnicama bice uskoro masa velikih dunjara...

Dal je lani imo roda, prvu godinu sam imo na svojoj dobru kilu a i ove če bit makar sam je presađivo. Šta ima u planu sa rodom sobzirom da bas nema otkupa, kako kažu , pekmez ili rakija :p
 
V

vocne sadnice

Guest
sadnice dunje

Dal je lani imo roda, prvu godinu sam imo na svojoj dobru kilu a i ove če bit makar sam je presađivo. Šta ima u planu sa rodom sobzirom da bas nema otkupa, kako kažu , pekmez ili rakija :p


Imao malo nesto roda, kod nas prosle godine bila cena 60 centi po kilu sto je odlicno s obzirom koliko dunja moze da rodi. Rakiju je najbolje praviti ako nema otkupa, u principu vrlo malo rakije izadje ali ima fora da se ubaci jedan deo divlje jabuke koja ima slabu aromu a dobija se na kolicini dok kvalitet nije ugrozen.
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
28,811
Kako nabaviti sadnicu dunje?
Kupiti ili iskopati pored neke stare dunje, ako je iskopana dali treba cjepiti, kroz koliko vremena se očekuje prvi rod?
 

gec67

Član
Tu od
26 Ožu 2011
Poruka
768
Kako nabaviti sadnicu dunje?
Kupiti ili iskopati pored neke stare dunje, ako je iskopana dali treba cjepiti, kroz koliko vremena se očekuje prvi rod?

Ja sam plačao 20 kn sadnicu i več prvu god je rodil, al samo jednu da se razumijemo,drugu jesen sam je micao iz vočnjaka u cvijetnjak i ove god nije bilo ništa mislim da je to više zbog zime nego presađivanja.
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
28,811
Ok, ima sused dunju koja je več stablo i sad mene zanima jel bi ja mogel od njega (stabla) dobiti sadnicu?
 

Najnoviji postovi

Na vrh