• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Eko uzgoj povrća

C

CottonEyeJoe

Guest
Pozdrav svima, ako sam pogriješio u stavljanju teme na pravo mjesto, molim da netko ispravi, hvala svima.

Dakle, imam neku ideju koja je sad još u glavi, moram ju staviti na papir da vidim financije, htio bi otvoriti si doma Eko OPG za svoju ženu da ona radi.
Ne mora imati tko zna kakve zarade, dovoljno je da ima i 2500kn mjesečno neto, mi bi bili zadovoljni.

Ideja je da bi ekološki proizvodila povrće, i to sve što se može prodati, od krumpira, krastavaca, jagoda, paprike, luka, ma svega. Zemlje imam, i nije godinama bacano nikakvo gnojivo osim stajski gnoj nešto malo prije 2 godine.
Možda bi kakve i voćke posadio još.

Marketing bi ja riješavao, malo internet, malo reklame, a prodavala bi najviše na štandovima.

Sad me jedno zanima, da li ja pričam o nemogućem ili se ovo može napraviti? Jel se bavi tko sličnom stvari? Ne tražimo puno, ona je doma, može raditi svaki dan, i sa onom gore skromnom cifrom bi bili sasvim zadovoljni. Bitno da se radi.

Ako ima tko kakav dobar članak što bi sve trebalo prije same sadnje napraviti, ispitivanje zemlje itd, te problemi eko uzgoja,neka mi zaljepi link, ja sam skinuo ove naše zakone, ali to kad pročitaš ne razumiješ brdo toga, a opet prosječan forumaš mi može u par rečenica u globalu navesti kako ide procedura oko otvaranja itd.

Također me zanima da li su plastenici dozvoljeni, vidim da se proizvodi i eko salata recimo, a u najlonu je valjda da trava ne raste.:confused:

Mislim, znate i sami koji su problemi na početku, ja budem preko vikenda bacio računicu na papir da vidim samo omjer ulog u sadnice/prodaja, a daljnje troškove ću lako ukalkulirati.

Pozdrav svima!
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,543
nije plastenik herbicid da bi bil zabranjen u ekološkoj proizvodnji...:mrgreen:
2500 kuna nije mnogo, al moraš računat i na rezervaciju štandova i sve ostale troškove tak da ti bude to brzo naraslo bar na 10 000 kunica mjesečnih troškova da bi ti ostale čiste 2500...
sam delam povrće i u plastenicima i na otvorenom, i osobno me ekologija ne dira ni dva posto...da bi se išal z...bavat s nekakvim certifikatima i analizama...ma dosta ti je da uvjek imaš svježe i uredno povrće, garantiraš ljudima svojim imenom i familijom i bog te veseli...
pa ti vidi...:vragek:
 

imihalj4

Novi član
Tu od
27 Ožu 2012
Poruka
12
E ovako, ... ja sam nedavno počeo sa eko proizvodnjom, pa ću ti napisati kojim redom sam ja išao. Prvo sam otišao u Poljoprivrednu komoru i tamo ima netko tko je zadužen za eko proizvodnju. Ja sam iz Velike Gorice, pa imam u V. Gorici. Nakon toga moraš pozvati nekoga za prvi stručni nadzor zemljišta. Imaš nekoliko ovlaštenih za to i ja sam odabrao Hrvatske šume. Naravno, svaki nadzor se naplaćuje, ali mislim da županija vraća novce (ja još nisam ni tražio). Ma da ti ja ne pišem litanije, sve će ti objasniti u komori, uglavnom, ide brzo. Kad ti napravi prvi nadzor i pošalje zapisnik, reći će ti koje sve papire trebaš poslati u Ministarstvo poljoprivrede, brzo dobiješ rješenje za eko proizvodnju u prijelaznom razdoblju koje traje 1 - 3 godine, tek nakon toga smiješ istaknuti eko znak. Ima tu još razno raznih caka, ali sve se riješava u hodu. E da, ... čuvaj sve račune od sjemena, eko gnojiva ... ma sve račune čuvaj. Sva zemlja koju ćeš koristiti za eko proizvodnju, mora ti biti upisana u arkodu. I dobro ti veli Darijus, to ti i nije neka lova na koju ti računaš, za to ti se ne isplati. Ako radiš eko, ne možeš i konvencionalno. Ili jedno ili drugo.
 

farmervg

Aktivni član
Tu od
7 Lip 2010
Poruka
1,421
Meni ta eko proizvodnja nekak izgleda neisplativo puno treba uložiti i puno posla tu se cijena diže proizvodima a ljudi su sretni da mogu kupiti jeftino pošto je besparica malo ljudi gleda na ekologiju i kvalitetu bitno da jedu možda sam u krivu ali tak razmišljam u ovo vrijeme besparice ja doma uzgajam za svoje potrebe na ekoloki način ali kad bi morao kupovati ,onda zbilja neznam.
 

imihalj4

Novi član
Tu od
27 Ožu 2012
Poruka
12
Farmer, ... nebi vjerovao da ljudi zapravo imaju novaca, ... barem oni koji kupuju na Dolcu u zg. Ako je nešta eko, uopće ne pitaju koliko košta, samo neka je eko, ... naravno, ima i onih kojima je prvenstveno bitna cijena, ali idemo prema europi, eko će itekako, a već i je, dobio na cijeni.
 

PetullaRZ

Član
Tu od
19 Velj 2010
Poruka
852
Farmer, ... nebi vjerovao da ljudi zapravo imaju novaca, ... barem oni koji kupuju na Dolcu u zg. Ako je nešta eko, uopće ne pitaju koliko košta, samo neka je eko, ... naravno, ima i onih kojima je prvenstveno bitna cijena, ali idemo prema europi, eko će itekako, a već i je, dobio na cijeni.

Na stranicama Ministarstva poljoprivrede imate Vodič za upis u Upisnik ekoloških proizvođača u kojem je detaljno opisan način upisa a po smjernicama Zakonao ekološkoj proizvodnjii označavanja ekoloških proizvoda(NN.139/10) a tu je i Pravilnik u ekološkoj proizvodnji bilja(NN:91/01 i 10/07), ali ja bih vam predložio da malo razmislite i o integriranoj proizvodnji o kojoj, također imate sve na stranicama mps-a
 
C

CottonEyeJoe

Guest
hvala svima na odgovorima, mislim da ne budem nikamo srljao dok god ne stavim cijeli ulog i troškove na papir i moguću zaradu od prodaje.

Znam da ima troškova kod takvog uzgoja, ali gledajte, pa to je standardi uzgoj kakve naše mame i bake ili žene uzgajaju u vrtovima.
Bez ikakvih umjetnih gnojiva itd, samo stajski i to je to.

Jučer sam si malo vrijeme skratio, reko zemlja bez veze stoji, pa sam posadio nekih 40tak vinogradarskih bresaka, imam još toliko. Neka rastu.
 

farmervg

Aktivni član
Tu od
7 Lip 2010
Poruka
1,421
Ja se iskreno divim ljudima koji pokreču eko proizvodnju ,gdje treba zbilja uložiti puno truda i znanja a i financija da bi se postigli rezultati i financijska dobit.Iako je moje osobno mišljenje da eko proizvodnja na otvorenom nepostoji od zagađenog zraka i kiša i sveg ostalog
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,543
Ja se iskreno divim ljudima koji pokreču eko proizvodnju ,gdje treba zbilja uložiti puno truda i znanja a i financija da bi se postigli rezultati i financijska dobit.Iako je moje osobno mišljenje da eko proizvodnja na otvorenom nepostoji od zagađenog zraka i kiša i sveg ostalog

ma jok, postoji eko proizvodnja i širi se nezaustavljivo...imamo hrpu eko korovskih kultura, hrpu eko živica, pitam se zašto naše šume nisu eko, a i velka većina obrađenih površina je odavno u eko klasi zbog nedostatka love za kvalitetne inpute u gnojivu i pesticidima...
jedino kaj se niko neće pozabavit tim površinama besplatno i pretvorit to u eko...
zaključak: eko je skup :mrgreen:
 

kils

Član
Tu od
15 Svi 2011
Poruka
326
pa to je standardi uzgoj kakve naše mame i bake ili žene uzgajaju u vrtovima.
Bez ikakvih umjetnih gnojiva itd, samo stajski i to je to.

pa eko proizvodnja i nije baš samo to,traži se tu puno toga da bi nosilo certifikat eko ,po meni je dovoljno reći da je domaće iz vlastitog uzgoja i s dobrom robom lako se pridobije mušterije
 

JOHABI

Aktivni član
Tu od
14 Velj 2011
Poruka
397
Još prije desetak i više godina bila sam na seminaru koji je vodila g.Bernarda,pokretačica eko proizvodnje u Hr.Pozivala je proizvođače da se uključe u proizvodnju,o uvjetima sada neću,navesti ću samo pitanje koje sam joj postavila,ono koje me najviše od svega zanimalo-koliko ću više zaraditi ako tako radim.Mislim da je to logično pitanje,jer ako moraš uložiti više fizičkog rada i vremena,red bi bio da više i zaradiš.Pogledala me je onako podsmješljivo,kao da sam izrekla najveću glupost,i rekla-za one kojima je zarada na prvome mjestu ekološka proizvodnja nije.Bolje da niti ne počinju.Pa sam ja lijepo odustala na početku.Ne želim raditi više i teže sve dok mi to nije plačeno.Možda su se stvari u međuvremenu izmjenile,ne znam,ali ne bih ništa radila a da predhodno ne stavim sve stavke na papir.
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,543
no pa to je to...
ako ne prodaješ svoj proizvod krajnjem kupcu u sred Zagreba nema nikakve razlike u cijeni...čak za eko dobiš i manje jer lošije izgleda od konkurencije...
johabica :prayer:
 

imihalj4

Novi član
Tu od
27 Ožu 2012
Poruka
12
Ne znam kako je bilo prije 10 godina, ali po ovome šta sada gledam i vidim na tržnici u Zagrebu, rekao bih da se uveliko promijenilo. Jajoš nisam na toj razini, ali "neki" eko proizvođači na nekim proizvodima imaju cijenu i do 100 % veću od one koji imaju ne eko proizvođači, ali isto tako i neki ne eko proizvođači imaju i do 50 % veću cijenu na nekim proizvodima, nego ja na svojim eko proizvodima. Stvar je relativna, isto jr tako i kod rada. Na nekim kulturama gdje bi morao znatno više zapeti, za sada sam odustao, pa ću vidjeti kasnije.
 
G

gegihno

Guest
Pozdrav svima, ako sam pogriješio u stavljanju teme na pravo mjesto, molim da netko ispravi, hvala svima.

Dakle, imam neku ideju koja je sad još u glavi, moram ju staviti na papir da vidim financije, htio bi otvoriti si doma Eko OPG za svoju ženu da ona radi.
Ne mora imati tko zna kakve zarade, dovoljno je da ima i 2500kn mjesečno neto, mi bi bili zadovoljni.

Ideja je da bi ekološki proizvodila povrće, i to sve što se može prodati, od krumpira, krastavaca, jagoda, paprike, luka, ma svega. Zemlje imam, i nije godinama bacano nikakvo gnojivo osim stajski gnoj nešto malo prije 2 godine.
Možda bi kakve i voćke posadio još.

Marketing bi ja riješavao, malo internet, malo reklame, a prodavala bi najviše na štandovima.

Sad me jedno zanima, da li ja pričam o nemogućem ili se ovo može napraviti? Jel se bavi tko sličnom stvari? Ne tražimo puno, ona je doma, može raditi svaki dan, i sa onom gore skromnom cifrom bi bili sasvim zadovoljni. Bitno da se radi.

Ako ima tko kakav dobar članak što bi sve trebalo prije same sadnje napraviti, ispitivanje zemlje itd, te problemi eko uzgoja,neka mi zaljepi link, ja sam skinuo ove naše zakone, ali to kad pročitaš ne razumiješ brdo toga, a opet prosječan forumaš mi može u par rečenica u globalu navesti kako ide procedura oko otvaranja itd.

Također me zanima da li su plastenici dozvoljeni, vidim da se proizvodi i eko salata recimo, a u najlonu je valjda da trava ne raste.:confused:

Mislim, znate i sami koji su problemi na početku, ja budem preko vikenda bacio računicu na papir da vidim samo omjer ulog u sadnice/prodaja, a daljnje troškove ću lako ukalkulirati.

Pozdrav svima!

sve ti pise u bibliji,, najvise savjeta o povrcu ces naci u knjigama kraljeva,, dok o uzgoju voca proroci najvise pricaju,, citao sam ja hrpu savjeta iz strucnih knjiga i dobio samo upute sta da i koliko spricam,, znam koliko ti ovo moze zvucati smijesno ali u nijednoj strucnoj knjizi nisam nasao toliko korisnih stvari za eko proizvodnju
 

temptation

Aktivni član
Tu od
20 Ruj 2010
Poruka
1,250
U Bibliji isto piše da ljudi ne bi smjeli biti pohlepni i pokvareni,varati svoje kupce i uvaljivati im konvencionalno uzgojeno voće i povrće pod ekološko,kao što je to radio Eko Sever...
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

nino6110

Aktivni član
Tu od
19 Srp 2014
Poruka
1,499
I jos je taj sever dobio nagradu za najbolji opg u RH prosle godine......Zlata vrijedan.
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
Nešto sam u toku, nešto nisam.

Sad, mene zanima najprvo - tko ga je provalio.

Po mome saZNANJU, NOVINARI.
oK. AKO SU GA NOVINARI PROVALILI, JESU LI SA SVOJIM SAZNANJEM OTIŠLI TAMO DI TREBA - - ebo ga velka slova - prijavili to i dogovorili se da nadležna služba ode slijedeći dan i uzme mu sve moguće uzorke za analizu, a da novinari isti čas kada to bude odrađeno vijest plasiraju u medijima. Tako da osumnjičenik ne može povući inkriminirane proizvode sa tezge i zamijeniti ih sa ispravnima, pa da se onda uzmu ti, ispravni, zamijenjeni , za analizu.
Nadalje, jesu li se vijesti u javnosti plasirale nakon odrađšenih analiza, ili je to bilo po senzacionalističkom, novinarskom nahođenju prije bilo kakvih dokaza, ko što je to u državi u kojoj živimo uobičajeno.

Isto me tako zanima je li to dobro pračena samoinicijativna nečija akcija ili je to od strane nekog konkurenta podmetnuta igra kojih se sličnih na stotine svakodnevno u državi u kojoj živimo igra - i nikom ništa.


Hajde, dajte mi malo informacija, baš me zanima ova tema, ali ne na rekla - kazala nivou.
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
A mi se baš ne da.
Jučer sam baš prežvakavala tu temu sa kćerkom, i prekjučer, bila doma pa mi priča , njene prijateljice a i ona ponekada kupuju to njegovo, pa su sada sve u strahu da su informacije točne, a veli i da je jedino njegov uzorak od njih pet proizvođača na analizi pao.....

Ajd, rekni što znaš pa da vako saznam nešto novo.
 

Najnoviji postovi

Na vrh