• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Ekološka proizvodnja

Hele

Dobro znana faca
Tu od
6 Sij 2013
Poruka
1,962
Hvala na prvom linku, ali goji mi molim te nemoj spominjati(imam razloge). Radije aroniju.

A što se tiče znanja o pravima potrošača (nedavno usvojen novi stroži zakon), a pogotovo samopoštovanja i volje, čast izuzecima, da netko nosi to na kontrolu i općenito da postoji institucija da narod općenito kontrolira rad političara, a kamoli hranu koju jede, što nije nemoguće - zaboravi.

Nije bitno sada čime se bavim, odnosno gdje radim, ali znam naše ljude.

I znam koji je postotak raznih proizvoda koji su lani građani nosili na kontrole u lokalne Zavode za javno zdravstvo (privatni labosi su malo skupi), a koliko je inspekcija tzv. nasumičnom kontrolom izuzela i koji su rezultati, a idućeg tjedna to mogu brzo doznati i za prvu polovicu ove godine.

Uglavnom jaaako mali postotak građanske kontrole.

Svako kod nas bavi tzv. eko proizvodnjom(opet napominjem da ima poštenih i ne želim generalizirati) živi u idealnoj državi.

Nisam siguran kako je vani, ali mislim da uz strože kontrole i samog mentaliteta eko proizvođača, kao i znanja građana o svojim pravima i dužnostima( a to je i dužnost), eko proizvodnja stvarno eko proizvodnja.

Osim naravno, ono što izvoze i proizvode za zemlje istiočne i JI Europe, odnosno zemlje u razvoju. Jebiga, znaju da se nema para, pa kupujemo jeftino.

E ali vani se to fino subvencionira, potiče na sve moguće načine, reklamira, a ljudi imaju mnogo veće plaće, a cijene hrane iste. To znam jer sam proputovao dobar dio Europe i šire.

Postao sam samo prvi link, drugi je moj potpis i nema veze sa ovim postom.
Nisam pričao da će sada Jurica kupiti 2 kile jabuka i nositi na kontrolu. Ako ja prodajem Konzumu, DM-u ili Bio Bio oni će te vjerojatno iskontrolirat.
Šta se tiče same kontrole, ako znaš tko šprica nedozvoljenim sredstvima u eko proizvodnji, ne drži se karence, znaš nadzorne stanice koje falsificiraju kontrole i izvješća a ne misliš reć javno imenom i prezimenom ili ih prijavit, nisi ništa bolji od njih.
 

gigausupi

Član
Tu od
3 Stu 2014
Poruka
259
To je dobro. To treba ljudima da ostanu pri zdravoj pameti, koliko toliko.

Tu komociju da se baviš nečim što voliš, ali opušteno, znaući da ti to nije jedini izvor prihoda ili - nule.

Zato sam i pobegel iz grada na selo prije šest godina. Dobro, to je jedan od razloga. Drugi su više metafizički. Samo je*eš to kad sam poslom dalje za sada vezan za grad.
 

gigausupi

Član
Tu od
3 Stu 2014
Poruka
259
Kako znaš da nsam. Jesam prijavio jednu nadzornu stanicu, ali se nije ništa promjenilo, jer kako je već u ovoj državi, ej rođo, kume, prijatelju... Ili dogovorit ćemo se.

Bilo je to prije četiri godine.

Dakle, ja sam bio svjedok, ali nisam imao materijalnih dokaza jer je situacija bila takva da nisam uzeo voće i sam ih dao na analizu.

A i da jesam, kako bi dokazao da su njegove. Bio sam u voćnjaku. Strpao bih par jabuka u džep, nema računa, nema ničega. I kako da dokažem da su njegove?

Čak sam znao i kojim trgovinama ih lik prodaje( dvije, ali nesmijem reći ime tvrtke) i uputio inspekciji zahtjev da se voće u tim trgovinama prekontrolira.

Sve sam to rekao inspekciji, ali .... naravno da je sve bilo u granicama normale. Ili su, kako je već to, javili unaprijed ili su sve "sredili" u labosu, jer se radilo o dvjema dosta poznatim trgovinama zdrave hrane(nisu veliki trgovački lanci).

Ili ljudi stvarno neznaju ili se prave da ne znaju koliko se mulja u državnim labosima u dogovoru s nadležnima naravno. A i u privatnim. Sve se može srediti.

Sve to znam tako da nisam niti pokušavao kupiti u tom dućanu i slat ovdje na analizu.

Jedino objektivno bi bilo da sam, obzirom da smo sada u EU, ali se moglo i prije, poslati u V. Britaniju u Centralni lab. za hranu, a i bliže - mislim da je i u Ljubljani i u Mariboru. Ali onda to moraš masno platiti, koliko znam. I pitanje je da li će ti tamošnji državni uopće htjetu uzeti.

Reći će, pa imaš labose i u Hrvatskoj !

A što se tiče Konzuma, DM-a, Bio-Bio... Ma budimo realni. To je toliko umreženo da nema šanse da nešto jačega pronađeš, osim ako oni to sami žele, što se znalo događati radi samoreklame, kao eto mi smo odgovorni.

Jesi primjetio da Konzum svako malo prijavljuje povećan histamin i to u vlastitim K plus sardinama(ali nisu ih oni proizveli), Dukat i Vindija mlijeko pa osim reklame ruše otkupne cijene domaćeg...

Ima dosta takvih primjera, ali veliki si tu vrstu reklame mogu priuštiti.

E, ali nisu onda oni krivi, nego taj "zločesti proizvođač" koji im je to podmetnuo "izbjegavši ili lazirajući" potvrdu o zadnjoj provjeri.

I nadrapa jadan proizvođač. Nakratko ili zauvijek, ovisno kome je stao na žulj.

A ti trgovci u očima ljudi ispadnu još veći pravednici. To je ljudska psihologija i marketing.

Ma tu najviše zarađuju trgovci, nadzorne stanice i određeni u drž. labosima.
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
Već sam rekla da mi kći radi u upravi jednog trgovačkog lanca. I mogu raditi za njih i konvencionalnu i bio proizvodnju, ali neću. Tko god radio bio, jedino profitabilno je ako sam proda kupcu ono što proizvede. Za sada,dok trgovački lanci ili bilo koji dučan ima maržu sto pedeset posto čiste zarade na ulaznu cijenu - jer tvojih sto posto mizerne cijene po kojoj im prodaš nije sto posto tvoje zarade - imaš troškove sjemena,posla,rada i svih ostalih pizdarija,pa se fino prizemljiš na nekih tridesetak ako i toliko - a oni tebi fino odbiju i kalo i rastep, i sve što im padne na pamet, e često puta ti uvjetuju i najmanje deset posto povrata neprodane robe koju ti možeš samo iskompostirari dok je dopeljaš doma, nema nikakve dohodovnosti ako ne priozvodiš vagonske količine.

Ne upuštam se za sada u tu proizvodnju - jednom kada dobim mirovinicu možda onako - za sebe,za svoj gušt.
A i imam jedno svoje osnovno načelo - radim sve što god bilo u pitanju ako mi se za to i pošteno plati. A da ja radim da netko na moj račun zdravo jede - eh,takva humanitarka nisam jer sam već previše polomila kičmu.
 

dingo

Član
Tu od
14 Lis 2010
Poruka
734
Ušao sam u sve to prvenstveno radi svoje obitelji sa dvije male parcele, bila su vremena da je bilo naovaca i za ulaganje, pa smo proširili. U nazad dvije god. imamo viška proizvoda i to prodajemo, ali ne dajemo u bescjenje- tko smatra da je kuglica sladoleda vrijednija od kile ekoloških jabuka, neka kupuje sladoled, tamo dobije žličicu šećera, malo vode i arome i to je njegov izbor i ima pravo na njega.
A moje je pravo da ne dam nikome ispod cijene, već viškovima doniramo neke dječije udruge i mlade sportaše, a ponešto i propadne.:(mm)::(y):
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
Nemoj si dozvoliti da propadne - ako imaš vremena - višak voća pretvori u đemove, povrće skiseli i to se proda preko zime. Evo,ima već mjesec dana se počelo prodavati na tržnici to,uzimaju ljudi. I sokove.

I ja razmišljam da završim i taj tečaj,za kiseljenje povrća - materemi kolko sam već školovana sa tim tečajevima - i kolke su ih izmislili - hvala Bogu kaj sam se udala, još malo pa će i za udaju trebati tečaj iz seksa, a znamo kako tečajevi idu - pola teorije, pola prakse....jer bez tečaja ak te inspektor vlovi da prodaješ bude kazna.
 

dingo

Član
Tu od
14 Lis 2010
Poruka
734
Ne znam čega mi više nedostaje: vremena ili love!?
Vidim ja- tebi se nešto omilili ti tečajevi.:icon_thumright::icon_super::drink:
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
Učena i znana,eh.Po diplomicama.
Po realnosti - moje pare u tuđem đepu. A što se znanja tiče - sve to što sam tamo naučila je gradivo iz dječjeg vrtića. A realu - ja njih mogu posjesti u klupe i održati im predavanje.
Ma te diplome su samo forme radi,zadovoljenje pravila koja su nam nametnuli. Ništa drugo.
 

gigausupi

Član
Tu od
3 Stu 2014
Poruka
259
Nemoj si dozvoliti da propadne - ako imaš vremena - višak voća pretvori u đemove, povrće skiseli i to se proda preko zime. Evo,ima već mjesec dana se počelo prodavati na tržnici to,uzimaju ljudi. I sokove.

I ja razmišljam da završim i taj tečaj,za kiseljenje povrća - materemi kolko sam već školovana sa tim tečajevima - i kolke su ih izmislili - hvala Bogu kaj sam se udala, još malo pa će i za udaju trebati tečaj iz seksa, a znamo kako tečajevi idu - pola teorije, pola prakse....jer bez tečaja ak te inspektor vlovi da prodaješ bude kazna.


Znam da za sve moraš imati neki certifikat, odnosno tečaj, ali i za jebeno kiseljenje povrća ?!

Što se tiče seksa, ovisno o talentu i trudu, ali što se tiče braka kao takvoga - DA - prije bih uveo tečaj i certifikat bez kojeg nemreš u brak, nego za kiseljenje povrća .
A što se tiče trgovaca i njihovih marži, znam i tu dosta. I ucjene i marže i rokovi plaćanja i lokacija i visina police gdje stoji određeni artikal... Da ne idem u detalje.

Opet ponavljam, prošlo je vrijeme, barem tu kod nas, a uskoro će i svugdje, za prodaju na veliko jedne ili par vrsti proizvoda, bilo eko(bio) ili nebio nekom velikom trgovcu. To može jedino za reklamu tko si može priuštiti.

Treba zaokružiti proizvodnju svega pomalo preko cijele godine ako je moguće tako da imaš za sebe i obitelj dovoljno i - gotovo.

I ja sam početkom 2009. kada još nitko nije niti spominjao krizu u Hrvatskoj(sjećate se da je određeni nam premijer tek krajem iste godine rekao onu poznatu - u banani smo) htio kupiti još zemlje, ali se odlučio da ću pričekati.

Sada mi je žao što nisam jer bih još taj komad bio taman da zaokružim da imam svega cijele godine za jesti. Za sada to mogu otprilike pola godine. Jbg.
 

dingo

Član
Tu od
14 Lis 2010
Poruka
734
U jednome se ne slažem; što se tiče braka neka se ženi- udaje tko s kim hoće, ali što se tiče djece- tu bi bio rigorozan, najrigorozniji; obavezni tečaj od barem 6 mjeseci i ponovno testiranje-licenciranje svakih godinu dana na temu odgoja.
Sadašnja situacija je da za posjeći:mur: vlastito drvo u vlastitom dvorištu trebaš tečaj i licencu, ali svaka budala može proizvest dijete i s njim radit što hoće, pa je rezultat sve češće da kreteni proizvode kretene u pravilu zbog dječijeg doplatka.
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,674
...a ne tako davno...prije svega 30-ak godina svaka je seoska kuća imala "svoju" hranu gotovo cijele godine...jel moj deda znao ono što ja ne znam, zapitajte se svi...
 

gigausupi

Član
Tu od
3 Stu 2014
Poruka
259
Dingo, na djecu sam i mislio, samo sam se nedovoljno izrazio. Jer ja razmišljam na takav način da ulaziti u brak nema smisla osim ako ne želiš djecu. Može i dijete bez braka, o tome smo ja i žena razmišljali, ali smo odustali kada smo shvatili kolika je to birokracija za svaku potvrdu, dokumentić, ako imaš dijete, a nisi u braku...

A Darijusu odgovor - u vremenu tvoga, moga i svačijeg dede nisu postojali ogromni trgovački lanci koji su rušili cijenu svega, nije općenito na planetu postojala ogromna korporacijska poljoprivredna proizvodnja koja je također rušila cijenu proizvoda tvoga dede.

I još jedna bitna, više psihološka stavka - usadili su nam da moramo imati ono što nemoramo. Smartphoni, ovi kompjutori na kojima sada pišemo(dobro jbg. meni je barem to neophodan alat i za posao koji radim), ali imma običan vulgaris mobitel i ne pada mi napamet imati nekakav pametan telefon.

Imam dijete i trudim se odgajati ga nematarijalno, ali polovično odustao. Zašto ? Ma nemožeš brate. Em rekame na TV-u, em kad s ženom ili samnom ode u šoping po hranu vidi sco to šarenilo bonbona, lizaljki, nekakvih kemikalija za koje nisam znao da postoje, igrački... Em vidi drugu djecu što imaju.

Uvijek mu kupimo, ali samo sitnicu. Tipa, danas jedna lizalica, drugi puta žvakača, treći kinder jaje...

Plus, tvoj deda kao i moj nije plaćao uopće ili je plaćao jedno deset puta manje režije, odnosno energiju, a znao je i kako sam napraviti energiju.

Ljudi su jednostavno objeručke prihvatili komfor i sve blagodati ovoga nazovi kapitalizma koji s istim više nam veze u cijelome svijetu(i onaj socijalizam je bio sve samo ne socijalizam nažalost pogotovo pred kraj), pa ajmo dizati kredite, pa ajmo auto bolji od susjedovog, pa ajmo traktor koji ti zapravo obzirom na veličinu polja netreba, ma tko će se zezati s kravama.

E da. Nekada se kravama oralo. Pazi: em imaš mlijeka, em imaš mesa od teladi, em ti ore, em ti gnoji... Savršeno. A traktor samo guta pare, ali je jednostavnije i brže. E u tome je stvar.
 
Posljednje uređivanje:

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,674
gigausupi, ma nije stvar u velikim trgovačkim lancima...i u vrijeme moga dede si imao dućan (ista stvar, manje pakovanje) i birtiju i nekakvu socijalu...a on je ipak hrmbao dan i noć da preživi i nešto stvori...
...ali stvar je u odgoju djece...vidim na svojima...nekad je dobro obrađena njiva, pokošena livada i uređena šuma bila ponos, a danas je teret...
...ne briga moje dijete što njegov tata vozi drva iz šume i loži doma, te zna da na taj način ostvaruje 40 000 kilovata po prosječnoj cijeni od 10 lipa/kw kad bi se mogli grijati i na struju...plin...pelete...kupljena drva!?!?...jer toga nema na televiziji...
doći ćemo u položaj da će proizvodnja hrane i energije za vlastite potrebe biti nemoguća, iz jednostavnog razloga što nitko neće više ZNATI proizvesti nešto...
...gledam seosku generaciju, klinci do 15 godina...od njih 100, možda jednog-dva vidim da nešto radi traktorom u polju...u šumu ne ulazi nitko mlađi od 40, a velika većina tih koji idu po drva rade veću štetu u šumi nego korist...ne treba nikome više drvo sitnije od 10 cm...samo debele bukve i trupci hrasta...hebeš kostanj i brezu...o vrbi, topoli ili jakši nit ne razmišljamo...
a di je onda tu ekologija...ručni rad smrdi...zmaže se smartphone...nemaš kad surfat...hrbat boli...
dakle, dugoročno ekologija neće voziti...osim ako konvencionalu ne prozovemo ekološkom (prava namjera se vidi u integriranoj poljoprivredi), ili pak preokrenemo mentalitet svih nas za 360 stupnjeva...

osobno tvdim da pametnim korištenjem tehnoloških riješenja (uzmeš traktor od 30 konja umjesto dva vola-krave-konja), te ograničavanjem poljoprivrednih površina na samodostatnost proizvodnje hrane i energije, dvoje odraslih radno sposobnih ljudi mogu prehraniti tri generacije jedne seoske obitelji...sve osim soli je moguće proizvesti u vlastitom aranžmanu...
ukoliko na domaćinstvu ima više od dvoje radno sposobnih ljudi, ili uz pametnu upotrebu najamne radne snage, moguće je biti tržišno orijentiran, te ostvarivati i solidnu zaradu...
kad bi ovo primjenili na nivou države, nama bi falilo radne snage, svi bi se hranili zdravo, uvoz praktično nebi postojao...
ali kod nas je lakše čekati socijalu i kupiti njome kineski češnjak...mađarsku papriku...brazilsku govedinu...
ajmo bit pošteni i reć da svi skupa ne želimo raditi, ali svi skupa želimo imati sve pogodnosti lagodnog života...
...jer da netko nešto želi raditi u ovoj državi, mogao bi organizirati i socijali da odradi barem tjedan dana za opću korist ove države...zamislite koliko bi dobili čistog rada za novac koji i tako isplaćujemo...

...ovo gore je dio moje životne filozofije, u nju spada i "ostavljanje" pripadajućih mi poticaja našoj državi, ali fan ekološke proizvonje nisam...ja sam fan proizvodnje na bazi "što jede moja obitelj, dobro je i za ostale"...naravno po cijeni koju sam odredim...:(happy):
 

gigausupi

Član
Tu od
3 Stu 2014
Poruka
259
Jučer sam malo popizdio jer sam primjetio jako malu aktivnost na podforumu Biovrt i Permakultura, pa poslao pos gazda Zlaji i nemogu dokazati da je on naredio, ali se naglo povećala aktivnost.

Uglavnom, između ostaloga, u tom postu sam naveo i da se ovdje većim dijelom raspravlja o subvencijama, potporama i kako smuljati nekoga i rekao da ako je naš mentalitet da samo gledamo potpore, onda neka se ne čudimo što nam poljoprivreda propada i što nas zatrpavaju stranom jeftinom i nekvalitetnom hranom.

Ja shvaćam te ljude, ne kritiziram ih, jer bez potpora mnogi ne bi bili niti na nuli. Ali tko je stvorio temelje za takvo razmišljanje - pa sama država, odnosno vlade.

Drugo- neka mi govore da je to glupa teorija zavjere, ali ja sam dubuko uvjeren da je raspad Jugoslavije bio pripreman od strane stranih i domaćih( i srbi i hrvati i ostali) vođa i institucija, s unaprijed određenim ciljem da se uništi sva proizvodnja, pa i poljoprivreda, pogotovo seoske zadruge(apropo, eto ti gluposti, ima ljudi kojima kada spomeneš zadruge odmah te proglase komunistom, a neznaju da su zadruge počele u SAD-u i Francuskoj) da bi se stvorilo plodno tlo za prodaju. Da postanemo država kupac koji ne bira previše i spremno je uvoziti ono što se vani po zakonu mora spaliti.

Nadalje, nemoj se ljutiti, ali mislim da je ogromna razlika između velikih trgovačkih lanaca i lokalnih malih dućana. Od ekonomije do psihologij, odnosno sugestije...

Što se tiče seoskih klinaca koje i ja gledam, apsolutno se slažem. Ali to je opet produkt onoga što sam naveo u prošlome postu. Općeg marketinga u cilju da se troši na pizdarije i bavi se pizdarijama umjesto radit na polju.

Kažu mi ljudi u birtiji, ma neće mladi, moš ga j....

Inače, primjetio sam da u principu imamo slične principe razmišljanja:drink:, pa čak i princip raketne peći i ostaloga i šume...Ali mislim si, tek kada bi postojao neki virus da se svi zaraze takvim načinom razmišljanja, to bi bio jedini način trenutnog izlaska iz ove poltronsko-potrošačke pozicije.

Ali u jednom se baš ne slažem. Kažeš: dakle, dugoročno ekologija neće voziti...osim ako konvencionalu ne prozovemo ekološkom (prava namjera se vidi u integriranoj poljoprivredi).

Nažalost, Zemlja(Gea) je odavno, prije nekih pedesetak godina pokrenula proces samopročišćavanja koji se više nemože zaustaviti niti da sada svi se ugase, ali sve.

To se događalo i prije, ali nikada tako ubrzano i ekstremno kao zadnjih godina, što su se složili i znanstvenici, ali kome trebaju znanstvenici. Pa dovoljno je da vidimo, kod nas nezabilježene kiše i poplave, prije dvi godine pak ekstremna suša, ove ove godine na Floridi i nikada veća suša, u Irskoj pak također suša, sve češći potresi...

Mislim da dugoročno neće voziti ništa, a najvipe konvencionalna poljoprivreda. Nisam naivan, globalno, treba nahraniti 7 milijardi ljudi, ali proguglaj koliko se samo u SAD-u hrane baci ! A u Zagrebu mi punac svaki tjedan skoro skupi po pet, šest kila kruha i to cijele štruce iz kontejnera da imam za patke i kokoši !

Može se i s ekološkom poljoprivredom nahraniti svijet, samo oni koi imaju kupuju previpe pa bacaju, a oni koji nemaju nemaju niti za otpatke !

E zato nećemo još dugo. Zemlja je poludila i počinje kraj ljudske vrste(al nismo niti prvi niti zadnji).

Al da ne dem sada u širine i ne tako daleku budućnost, ukratko mislim da bi se način razmišljanja o kojem govoriš brzo primjenio kada bi potpuno zatvorili granice.
Pa kada bi za koji mjesec, godinu, nestalo zaliha iz supermarketa, skladišta, robnih zaliha... Da vidiš kako bi se svi ti klinci, kao i odrasla snobovska derišta iz grad i sela prihvatila rasčišćavanja stotina hektara neobrađene zemlje i krenula saditi i sijati.

Možda preradikalno, ali radikalno stanje razmišljanja mnogih umova zahtjeva radikalne poteze.
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,674
...negdje sam pročitao...a i slažem se sa time...
u Hrvatskoj je proporcionalno sa razvojem trgovačkih lanaca počeo padati broj vojnika...znate zašto?

...ma što će nam vojska, kad gladnu rulju možemo kontrolirati jednostavnim otvaranjem i zatvaranjem vrata na trgovinama...

danas ti nešto ne štima, probudiš se buntovan i lud, a sutra odjednom nema hrane u centru...ti si gladan...a gladan nema vremena delat pizdarije, nego mora tražit hranu...:icon_e_wink:
 

Hele

Dobro znana faca
Tu od
6 Sij 2013
Poruka
1,962
Jučer sam malo popizdio jer sam primjetio jako malu aktivnost na podforumu Biovrt i Permakultura, pa poslao pos gazda Zlaji i nemogu dokazati da je on naredio, ali se naglo povećala aktivnost.

Koji si ti lik. :icon_eyes:
 

gigausupi

Član
Tu od
3 Stu 2014
Poruka
259
Maloprije sam zapiknuo u mješavinu komposta, pijeska i malo treseta još četiri grančice aronije(ukupno 10), jednu ružmarina. Prvo ih malo namočio u bagremov med. Sve u teglu.

Sve je prije toga dva dana stajalo u vodi s nasjeckanim komadićima vrbe(kemikalije i kupovni hormoni kod mene nemaju šanse).

Sada namjeravam zapiknuti šest vrhova, poludrvenastih, smilja. Žena kupila lani grm, stajao u većem loncu, pa ga sada namjeravam, kao i grm ružmarina i kadulja staviti u pdrum na prezimljavanje.

Pitanje: smilje su odstajale u soku od vrbe, ali u kakvu mješavinu zemlje da ih zapiknem i da li trebam skinuti listiće i koliko njih ?

Nisam na moru, nego u Zagorju, pa ih ne mislim razmnožavati naveliko, nego više onako za nas, za čaj i žena radi neke macerate od cvjetova i listića smilja. Namjeravam ih držati u podrumu da se zakorjene i na proljeće, ako se zakorjene presaditi u pojedinačne tegle i staviti vani opet do zime.

Jel ok način to sa smiljama i kakva zemlja ?

Hvala.
 

Najnoviji postovi

Na vrh