• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Ekološka proizvodnja

dingo

Član
Tu od
14 Lis 2010
Poruka
734
Nemogu se sjetiti na koji način se prikupljao taj plin kod razgradnje kompostne hrpe.Bile su i neke tablice i izračuni, ali tad sam bio još mlad i čitao sam to više kao zanimljivost, a bilo je sve lijepo nacrtano i objašnjeno.:mur:
 

Kamen

Član
Tu od
8 Pro 2013
Poruka
48
pa ja sam svoje rekao, klasična peć iskoristi 70% drveta, ostalo pobjegne, a gdje nego u dimnjak...
ako ta super rocket peć iskoristi 100% (a nema šanse jer sam si rekao "mlaki dim") nema šanse da će netko ko loži 14 metara drveta proći s pet puta manjom količinom...
vrag je u kilovatima, isti broj kilovata treba za grijanje prostora ako se radi o energiji dobivenoj iz struje, plina, lož ulja, peleta, briketa, ugljena, bio-kompostane, ili drveta.

konstanta je sveti KILOVAT i onaj koji treba 30 000 kw za grijanje svoje kuće zimi nema šanse to napraviti sa pola metra drveta.
-1 m suhe bukve je težak oko 800 kg, pomnožimo s 4 kw po kili i dobijemo da je metar bukovine 3200 kw...dakle, da bi kak-tak ogrijali kuću koja troši 30 000 kw, treba nam bar 10 metara drva, a ne nikak pola metra, jer nam i tak iskoristivost nije 100%.
...sve ostalo je alkemija, tj. nije znanstveno utemeljeno.

mene više zanima kolika mi hrpa komposta treba da izvučem 30 000 kw...od mikroorganizama, pošto to nije zgodno zapaliti...:icon_scratch:

Vjerujem da se slažete kako 1kW drva u šparhetu nije isto kao 1kW u kalijevoj peći.

Radi se o spremanju topline i postupnom otpuštanju.
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,674
kolega kamen, kilovat je kilovat, kako god ga mi okrenuli...
ova druga stvar s pohranjivanjem i otpuštanjem topline je razlika u materijalu od kojeg je šporet građen, kroz željezo i gus prolazi toplina brže (i manja je masa), a kroz glinu i šamot toplina prolazi sporije(i masa peći je kudikamo veća).

dakle, opet se vraćamo na iskoristivost kod gorenja, očigledno je da kaljeva peć ima veću iskoristivost od šporeta...

a ima i nešto u izolaciji samog prostora koji grijemo...

inače, moram ispraviti i "kalijevu" peć...nije kalijeva nego kaljeva, jer nije građena od kalija nego od kalja (tak se zove svaki njezin element zasebno)...
 
H

Humus123

Guest
Bavim se proizvodnjom humusa putem kalifornijskih glista već drugu godinu.Isključivo njime sadim sve povrće i voće i mogu vam reć da sve raste i buja!Ove godine sadim domaći češnjak sa njime za eko proizvodnju.Pa ako nekoga zanima humus i takva vrst uzgoja neka mi se javi!Pozdrav
 

sugarray

Aktivni član
Tu od
27 Stu 2013
Poruka
419
Kako se u ekološkoj proizvodnji boriti protiv voluharica ili još bolje spriječiti naseljavanje u voćnjak sa ostalih polja? Prvenstveno mislim na voćnjake :)
 

Kamen

Član
Tu od
8 Pro 2013
Poruka
48
Ima li tko iskustva sa uzgojem ekološkog kukuruza?

Kako se boriti protiv korova bez motike, upotrebom štrigla i kultivatora? Čime i kada gnojiti usijev?
 

Hele

Dobro znana faca
Tu od
6 Sij 2013
Poruka
1,962
Kako se u ekološkoj proizvodnji boriti protiv voluharica ili još bolje spriječiti naseljavanje u voćnjak sa ostalih polja? Prvenstveno mislim na voćnjake :)

Cijevi do cca fi50 dužine cca 30 cm, odrezat krajeve ukoso da ne pada kiša unutra, napunit brodilonom (može i koji drugo rotenicid, važno je da smrt nije trenutna već da iskrvari) i stavit na zemlju. Bitno je da ne mogu druge životinje do otrova i da se ne rasipava po zemlji. Možeš odrezat i vrh Coca-cole.

Drugi način je redovito okopavat, frezat, podrivat... ne vole buku i vibracije pa odu dalje. Makar je od jeseni do proljeća škakljivo.

Šta se biljaka tiče pomažu sljedeće tj. odbijaju; češnjak, kockavica (Fritallaria imperiallis), mlječika (Euphorbia lathyris), pasji jezik (Cynoglossum officinale), crni ribiz (Ribes nigrum), sunovrati (narcise, sorte La Riante), bijeli kokotac (Melilotus albus)
Za kockavicu sam čuo da dobro djeluje, cvjeta preko zime. No na veće površine nije zgodno svake godine sadit cvijeće.


Postavit visoki T stup ako ima škanjaca u blizini, bacit mačke u voćnjak :icon_cool: , staklo u zemlju oko voćaka, karabit, pseće dlake, zakopat flašu u zemlju da joj grlo viri....
 

Hele

Dobro znana faca
Tu od
6 Sij 2013
Poruka
1,962
Ima li tko iskustva sa uzgojem ekološkog kukuruza?

Kako se boriti protiv korova bez motike, upotrebom štrigla i kultivatora? Čime i kada gnojiti usijev?

Nemam iskustva sa kukuruzom ali mislim da ti je jedino sredstvo kultivator, gnojit možeš stajnjakom ako nije iz intenzivnog uzgoja i eko paletiranim gnojivima.
 

sugarray

Aktivni član
Tu od
27 Stu 2013
Poruka
419
Hele, ima li smisla napraviti jarak oko voćnjaka dubine 40 cm i eventualno ga napuniti batudom tako da nemogu voluharice rovariti i prelaziti sa susjednih njiva? A onda ove koje su ostale unutra polako rješavati. Prvo sam mislio ukopavati neku žicu sitnog oka, ali to istrune a mislim da sam negdje na forumu naletio na batudu oko voćnjaka. :icon_super:
 

Hele

Dobro znana faca
Tu od
6 Sij 2013
Poruka
1,962
Ne znam sta je batuda ali kako ces rijesit da ti me dodju po zemlji, ne znam zasto bi morale kopat do tebe?
 

sugarray

Aktivni član
Tu od
27 Stu 2013
Poruka
419
Ne znam sta je batuda ali kako ces rijesit da ti me dodju po zemlji, ne znam zasto bi morale kopat do tebe?

Batuda je separirani šljunak krupne granulacije, tj. ono veće kamenje iz šljunka :)
 

mursanic

Član
Tu od
1 Lis 2008
Poruka
723
Bar je v tvom kraju ima...jedino razmisli o ocjedđivanju vode prek ljeta jer to bu kak otok..
 

Hele

Dobro znana faca
Tu od
6 Sij 2013
Poruka
1,962
Po meni neisplativo, ne znam o kojoj se površini radi ali kopat jarak i navozit šljunak, ne hvala. Lakše je trovat, sad će se neki ekolozi dizat na zadnje noge ali u voćnjake je uloženo previše novaca da bi voluharice radile štetu.
Ja sam prošli vikend zasadio nanovo 450 sadnica, prvu zimu su mi voluharice pojele 450 od 1000 sadnica. Stalno sam pratio stanje u voćnjaku i bila je svega par rupa, pao je snijeg prošle godine krajem ožujka i bio dio u travnju, voluharice nisu imale što jest, kad se snijeg otopio imao sam što vidjet, voćnjak ko švicarski sir. :icon_hang:
 

BioBela

Član
Tu od
11 Kol 2013
Poruka
63
Po meni neisplativo, ne znam o kojoj se površini radi ali kopat jarak i navozit šljunak, ne hvala. Lakše je trovat, sad će se neki ekolozi dizat na zadnje noge ali u voćnjake je uloženo previše novaca da bi voluharice radile štetu.
Ja sam prošli vikend zasadio nanovo 450 sadnica, prvu zimu su mi voluharice pojele 450 od 1000 sadnica. Stalno sam pratio stanje u voćnjaku i bila je svega par rupa, pao je snijeg prošle godine krajem ožujka i bio dio u travnju, voluharice nisu imale što jest, kad se snijeg otopio imao sam što vidjet, voćnjak ko švicarski sir. :icon_hang:

Ovo s kanalom je zgodna ideja, ali samo za malu hobi površinu.
 

sugarray

Aktivni član
Tu od
27 Stu 2013
Poruka
419
Na koji način štitite voćnjak od lopova? :) Mislim da taj problem nije samo u mom kraju prisutan.

Ima li smisla kada se podigne ograda oko cijelog voćnjaka a uz tu ogradu zasadi neka voćka ili biljka sa trnjem.
Nekako razmišljam da uz ogradu oko cijelog voćnjaka zasadim neko voće koje ima trnja, primjerice maline, kupine, šipak...

Imate li vi kave ideje?
Da li se onda takav plod isto može etiketirati sa eko markicom, pitam jer je uz samu ogradu.
 

Najnoviji postovi

Na vrh