Evo europske regulative (imaš sve jezike, europske):
http://ec.europa.eu/agriculture/organic/home_de
Za one koji znaju njemački:
http://www.oekolandbau.de/
Bio sam to nešto gledao pred cca godinu dana i kao da sam to prestao čitat jer sam negdje pročitao da smo mi usladili dosta te regulative sa EU, ako ne i sve.
Evo nešto iskopirano sa linka iz potpisa (ako već ima neka mod pobriše):
1. BIJELA DJETELINA
Bijela djetelina je „dobra vila” svakog travnjaka
Nekada davno, prije otkrića sintetičkih herbicida za travnjake krajem 1940-ih, na većini travnjaka bilo je bijele djeteline.
Djetelina je u vrtu dobrodošla. Pošto nije bilo moguće proizvesti herbicid koji bi uništavao sav korov, a istovremeno poštedio travu i djetelinu, djetelina je u marketinškoj kampanji koja je uslijedila svrstana u kategoriju korova.
Znanstvenik koji je proizveo 2,4-D, najrasprostranjeniji herbicid, javno se ispričao jer njegov proizvod za neželjeni efekt ima uništavanje djeteline. „Svrstavanje bijele djeteline u korov bit će svojevrstan šok za stare vrtlare” napisao je doktor R. Milton Carleton u svojoj knjizi „Novi načini odstranjivanja korova”, objavljenoj 1957. godine. „Sjećam se vremena kada je kvaliteta travnjaka bila procjenjivana prema postotku zastupljenosti bijele djeteline. Što je zastupljenost bila veća, travnjak se smatao boljim”.
Današnji naglasak na brizi o travnjacima na prirodan način doveo je do drugačijeg pogleda na djetelinu i njezinog svrstavanja u primarne biljke na travnjaku. Dobrobiti djeteline su brojne.
6 dobrih razloga zašto djetelina nije korov:
Niskorastuća je, pa zahtijeva malo košenja
Zimzelena je, čak i u hladnim klimatskim područjima
Dobro podnosi sušu, zahtijeva jako malo ili nimalo dodatnog zalijevanja
Prirodno je gnojivo za ostale biljke u travnjaku, budući da ima sposobnost u svom korijenju skladištiti dušik iz atmosfere
Sprječava prisustvo drugih korova u travnjaku
Otporna je na insekte i bolesti, naročito na bijele larve balegara, koje mogu biti glavna pošast u travnjaku
2. KOPRIVA (lat. Urtica dioica)
2.1. OPIS BILJKE
Kopriva je dvodomna zeljasta višegodišnja biljka. Stabljika je uspravna i doseže visinu do 150 cm, a listovi su dugi od 3 do 15 cm. Listovi srcolikog oblika se nalaze na kratkim peteljkama i imaju kratke dlačice. Korijen joj je poprilično velik. Listovi i peteljke su pokriveni žarnicama, i zbog toga ih je jako neugodno dodirnuti, jer izliju oštar sok na kožu. Cvjetovi koprive su zeleni i neugledni. Kopriva ima ljekovita svojstva. Cvijeta od proljeća do jeseni, a za vrijeme zime ostaje u zemlji.
2.2. TEKUĆE GNOJIVO OD KOPRIVE
Tekuće gnojivo od koprive izvrsno je dušično gnojivo za prihranu raznih biljnih vrsta i kao insekticid prvenstveno protiv lisnih ušiju a i drugih insekata. Redovitom primjenom koprivinog gnojiva biljka sama stvori neutralnu sredinu i ne dozvoljava razvoj gljivičnih oboljenja. Što isto tako jako važno, biljka stvori neutralnu sredinu i ne dozvoljava razvoj gljivičnih obolenja a sama otpornost biljke je usmjerena i na borbu protiv bakterijskih oboljenja. Koprivino gnojivo djeluje ljekovito, uravnotežujuće te potiče razvoj klorofila i time proces fotosinteze.
Za pripremu nam je potrebno:
• Svježa ili sušena kopriva
• plastična posuda ili bačva. Najbolje je koristiti plastiku jer drvo pušta tanine, a metalne posude ni u kom slučaju ne
dolaze u obzir zbog neželjenih kemijskih reakcija;
• odstajala voda (ukoliko nismo u mogućnosti pribaviti kišnicu);
• mreža koju koristimo umjesto poklopca (metalnu ili već po izboru) da omogućimo cirkulaciju zraka.
Na dno bačve stavljamo usitnjenu koprivu ( što sitnija to bolje) , zatim posudu napunimo vodom. Omjer bi trebao biti 1 kg koprive na 10 l vode ili ukoliko se koristi suha 150 – 200 g suhe koprive na 10 l vode.
Smjesa se tijekom vrenja pjeni tako da valja ostaviti dvadesetak cm mjesta od vrha bačve, a sve promiješamo barem jednom dnevno da bi omogućili kisiku da sudjeluje u procesu razgradnje. Bačvu smjestimo na osunčano mjesto.
Miris koji se razvija tijekom fermentacije moguće je ublažiti šakom kamenog brašna posutom po površini.
Gnoj je spreman za upotrebu nakon 1,5 do 3 tjedna zrenja odnosno kada poprimi tamnu boju i prestane se pjeniti. Bačvu sada možemo začepiti poklopcem.
Gnojivo se mora razrijediti najčešće u omjeru 1:10. Ukoliko se radi o osjetljivijim biljkama ili ste napravili jaki ekstrakt, gnojivo razrijedite na 1:20.
Gnojivo se koristi za prihranu u području korijena, ali moguće ga je upotrebljavati i za prskanje nadzemnih dijelova, (listova i stabljike). Tada je potrebno razrijediti u omjeru 1:50.
Jedine kulture koje ne podnose ovo dušično gnojivo su grah, grašak, luk i češnjak.
Ukoliko se gnojivo ne potroši odjednom, potrebno ga je uskladištiti u nekoj hladnijoj prostoriji da ne bi došlo do ponovne fermentacije. Tako uskladišteno može izdržati do kraja vrtlarske godine.
3. PELIN (Artemisia absinthium)
Pelin ((lat.) Artemisia absinthium) je biljaka trajnica iz porodice glavočika ((lat.) Asteraceae)
3.1. OPIS BILJKE
Pelin raste u visinu od 50 do 100 cm. Stabljika je uspravna, razgranata i prekrivena gustim, srebrnastosivim dlačicama. Cijela biljka je sivkaste boje, a listovi su trostruko perasti. Cvat pelina je polukuglast i sitan, a razvija se na vrhu bogato razgranate stabljike. Cvate od srpnja do rujna. Cijela biljka ima jak i karakterističan miris. Biljka sadrži eterično ulje, gorke tvari, flavonoide, tanine i koristi se u ljekovite svrhe.
3.2. STANIŠTE BILJKE
Pelin je vrlo raširena biljka. Raste na kamenitim i sunčanim staništima, pustom i neobrađenom tlu, na šljunčanim riječnim obalama, na stijenama, uglavnom na suhim staništima, a posebice na vapnenačkom tlu. Može se uzgajati u vrtu, a ne zahtijeva nikakvu posebnu njegu. Razmnožavanje pelina može se postići sjemenom ili dijeljenjem i presađivanjem starijih grmova.
Za pripremu nam je potrebno:
300 gr svjezih listova i cvjetova pelina potopite u 10 litara vode i ostavite ih namakati 2-3 dana. Procijedite i koristite protiv lisnih uši, hrđe, grinja, gusjenica i mrava.
4. PRESLICA (Equisetum)
4.1. OPIS BILJKE
Preslice imaju sitne listove koji su međusobno srasli u nazubljen rukavac oko stabljike. Na vrhu stabljike i, ponekad, na vrhu ogranaka, nalazi se skupina plodnih listova slična klasu, strobilus. Listovi s donje strane nose trusnike (sporangiji) s truskama (spore). U nekih se preslica razvijaju dvije vrste stabljika: u rano proljeće plodne svijetlosmeđe stabljike koje na vrhu nose sporangije združene u oblik sličan klipu strobilus. Ugibaju nakon rasijavanja spora. Nakon toga razvijaju se neplodne zelene stabljike u oblik sličan boru. Iz spora kliju sitni, do 1 cm dugi, najčešće jednospolni protaliji muški s anteridijima i ženski s arhegonijima.
U Hrvatskoj raste desetak vrsta. Najčešća je poljska preslica (Equisetum arvense), s crnim podancima koji prodiru duboko u tlo. Raste kao korov na poljima, uz putove, na željezničkim prugama i sl.
4.2. RODOVI I VRSTE
U Hrvatskoj raste desetak vrsta. Najčešća je poljska preslica (Equisetum arvense), s crnim podancima koji prodiru duboko u tlo. Raste kao korov na poljima, uz putove, na željezničkim prugama i sl. Močvarna preslica (Equisetum palustre) česta je biljka močvarnih travnjaka, dok velika preslica (Equisetum telmateia) raste u vlažnim šumama. Zimska preslica (Equisetum hiemale) je rijetka, u Hrvatskoj ubrojena u skupinu osjetljivih (ugroženih) biljaka. Neke su vrste preslica, npr. močvarna preslica (Equisetum palustre), otrovne
4.3. Priprema preparata od preslice:
1 kg PRESLICA u 10 litara vode– namočiti i podgrijati, skoro prokuhati. Nakon toga razrijediti 1 litra pepelnice :5 litara vode te koristiti u preventivnoj zaštiti, naročito protiv pepelnice..tajna je u silicijevoj “oblozi” lista