• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Električni pastiri

bane1978

Iskusan lik
Tu od
7 Velj 2012
Poruka
2,943
Ja koristim običnu žicu od 1.5 mm2,i ne probija,ali ako sumljaš možeš uzeti kabel 3x1,5 mm2,i koristiš jednu zicu pa imaš duplu izolaciju,ili od ppr uzmeš zamo jednu žilu i opet imaš duplu izolaciju :(handshake):
 

Papcina

Član
Tu od
31 Sij 2011
Poruka
372
Bok,

namjeravam postavit el. pastir, preko biopharm vet, uređaj AN5500 od AKO... ono što me interesira s obzirom da ću postavljat po 4 žice (3 donje i 1 povišena) i ukupno će mi bit duljina 10400m (znači kad se zbroje sve 4 žice) dal mogu koristit običnu pocinčanu žicu u roli od 1000m ili je bolje ipak uzet onu wildhog premium plavu u roli od 400m? razlika mi je velika u cijeni same žice, pa neznam što je bolje, dat 10000kn za tu plavu žicu ili 3500kn za tu pocinčanu?

Namjena pastira je zaštita od divljih svinja u ovčarstvu, parcele su ugrubo 600, 700 i 1300m duljine (3 uređaja ću kupit). Vidio sam naokolo da drugi imaju svi te plave žice, al kako je cijena u pitanju, molim iskustva Vas koji imate običnu pocinčanu.

Hvala
 

komer

Iskusan lik
Premium
Tu od
1 Srp 2008
Poruka
3,842
Puca plava a i pocinčana.barem meni kod krava..ako zapne puknut će obje..idi na jeftiniju opciju.jer ako je isti drek a kod mene je,onda bolje proći jeftinije..
 

Papcina

Član
Tu od
31 Sij 2011
Poruka
372
Puca plava a i pocinčana.barem meni kod krava..ako zapne puknut će obje..idi na jeftiniju opciju.jer ako je isti drek a kod mene je,onda bolje proći jeftinije..
hmm kod ove jeftinije me brine veći otpor struje...
 

komer

Iskusan lik
Premium
Tu od
1 Srp 2008
Poruka
3,842
Budu na akumulatoru ili 220v?
Nek te ne brine.kod nas lovci imaju hrpu kilometara pocinčane žice i jer im je i jeftinije na kraju krajeva..i znam da imaju pastira od 4-5 tisuća kuna i uglavnom se žale na ljude koji namjerno trgaju žicu,tj precvikaju je klještima..
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,394
Koliko vidim, ova "originalna" je plastična s upletenim bakrenim nitima.
Pocinčana žica fi 2mm ima manji otpor (<90%) od ove pletene, jer joj je presjek znatno veći. Ako gledaš fi 2,5m, onda je, glede otpora, još povoljnija situacija (<60% otpora plave WH žice). Ovo je računato za crnu žicu, a pocinčana je još bolji vodič.
No, čelična pocinčana je znatno teža i kruća, pa je zahtjevnija za montažu, treba više stupova, čvršće izolatore itd. No, s ovim nemam iskustva pa ne mogu komentirati.
 
Posljednje uređivanje:

komer

Iskusan lik
Premium
Tu od
1 Srp 2008
Poruka
3,842
Imam obje jer mi je trebalo 3x duljine plave..pa sam uzeo pocinčanu..a i trebale su krave biti na sasvim drugom mjestu blizu šume pa sam uzeo i plavu.
Sad imam jedan red plave i jedan red pocinčane..kad tele zapne u žici obje pucaju..nije mi se dogodilo da je pukla samo jedna žica..poslije žice imam farmer ogradu a pastir je tu da se nauče krave i telad na njega prije puštanja na ispašu.
Uglavnom bojim se da divlje svinje nebudeš zaustavio bilo kojim el.pastirom i žicom,ako se namjere da uđu gdje si im ogradio.
Barem kod nas ima dosta kukuruza ograđeno pastirom ali svejedno štete od svinja ima..
 

Papcina

Član
Tu od
31 Sij 2011
Poruka
372
ovdje kod mene pašnjaci se ograđuju protiv divljih svinja upravo sa tim plavim trakama, al vjerujem da je to samo zato što prodavači dobro prodaju priču ovčarima a ovi drugi baš i ne kuže previše... prije desetak godina "pioniri" su stavljali trake, al nisu se pokazale dobre.. znači, mene interesira kvaliteta i dugotrajnost, ako su plave bolje i dugotrajne iskeširat ću tih 10000kn za tu žicu al ako je isti drek ko i pocinčana e onda sigurno neću plaćat triput veću cifru...

plava žica se pokazala učinkovito kod nas i ne puca kod ovih koji je imaju, najčešće dođe do upletanja al koliko sam čuo nema pucanja..
 

komer

Iskusan lik
Premium
Tu od
1 Srp 2008
Poruka
3,842
Neću tvrditi ali mislim da je plava samo zbog vidljivosti..pocinčana je jača,pa probaj jedan red plave da je vide,ostatak sa pocinčanom i uštedjet ćeš.

Ps. 5god UV stabilna.znači ima i rok trajanja..ja bi štedljiviju opciju odabrao.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,394
Piše da picinčana žica ima 0,12, dok plava ima 0,06 Ohma/m. Znači da razlika od 2x u nije tak velika kak piše u reklami za WH žicu.
To znači da za istu energiju udara plava može biti dvaput dulja.
 
Posljednje uređivanje:

dado6340

Iskusan lik
Tu od
31 Svi 2013
Poruka
4,737
Za tu plavu žicu kažu da odbija divljač svojom bojom mada u to baš i nevjerujem ali ima ljudi koji ograde sa plavom špagom za baliranje pa svinje ne probijaju. Da ograđujem nešta kao vi uzeo bi pocinčanu i stavio između toga bijelu traku. Tek toliko da bude uočljivije životinjama. Imam krmaču koja kad nešto naumi ne zanima ju kakva je ograda a imao sam i takvu kravu.
 

husqvarna365

Aktivni član
Tu od
24 Sij 2013
Poruka
967
Kolege jucer sam uzeo pastira na akumulator i postavio ali nije mi jasno uzemljenje kako napraviti.
Prvi puta se susrećem sa tim
 

komer

Iskusan lik
Premium
Tu od
1 Srp 2008
Poruka
3,842
Kromovu šipku ili sondu za uzemljenje zabiješ u zemlju i spojiš žicom sa pastirom.
Što dublje to bolje.
 

komer

Iskusan lik
Premium
Tu od
1 Srp 2008
Poruka
3,842
Ne kužim te baš najbolje.ali od uzemljenja do pastira možeš spojiti žicom..meni je na 7-8m sonda upiknuta u zemlji od pastira i toliko je duga žica presjeka 4mm2.
Ograda ti je samo na plusu..tu nemoraš imati minus žicu...
 

bane1978

Iskusan lik
Tu od
7 Velj 2012
Poruka
2,943
Uzemljenje ti ne ide na žicunego na minus pol pastira,ja sam si nabavio cijevi od inoxa,ali dobre su i pocinčane za vodoinstalaciju,zabiješ ih u zemlju i spojiš sa minus polom pastira,a žica na izolatorima ti je "plus pol,i tako se strujni krug zatvara,od žice kroz životinju prema zemlji i kroz uzemljnje na pastir
 

bane1978

Iskusan lik
Tu od
7 Velj 2012
Poruka
2,943
Evo jedne slikice da ti bude jasnije
22127
Možeš koristiti i više cijevi jer ti o uzemljenju ovisi i rad cijelog pastira,
Ako je jako sušno razdoblje dobro je uzemljnje(cijevi)zaliti da prave bolji spoj
 

Najnoviji postovi

Na vrh