• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Elektro motor problemi

toma 3340

Član
Tu od
1 Svi 2011
Poruka
889
ili ga ranije spojiš u zemlju, jel tako?
 
Posljednje uređivanje:
Z

zoky 285

Guest
mlin se pokreće preko startnog kondenzatora, nakon zaleta motora radni kondenzator preuzima funkciju startnog,
majstor je jučer bio bez ikakvih instrumenata i sumnjiv mu je zvuk, pokušao je zavrtiti motor ručno tako da preskoči funkciju startnog kondenzatora, ali mlin i tada nije radio
motor nije baš malen (2,2 kW), pa mu zalet možda dugo traje, odnosno možda se ne može ručno pogurati u normalan rad, odnosno radni kondenzator ne može preuzeti od startnog, ovo je po meni mogući problem?

ne znam postoji li ovaj "centrifugalni prekidač", jer mlin ima radni kondenzator??

kad se uključi mlin radi neko vrijeme, par sekundi, nakon toga ga vrlo vjerojatno nadstrujna zaštita isključuje,
dolazi do grijanja motora, tako da su lako moguće izgorili namoti,
ne znam ima li ovaj mlin ikakavu termičku zaštitu?, odnosno da li ga ona isključuje ili je ipak nadstrujna u pitanju

ne znam da li je prilikom uključivanja moglo doći do velike potezne struje odnosno da je to spržilo namote, jer ako mlin ima nadstrujnu zaštita, a trebao bi imati, ona bi trebala isključiti motor,
u kojem slučaju je moguća prevelika potezna struja?

još jedan uzrok bi mogla biti možda vlažnost namota, jer nije radio 5-6 mjeseci, pa je možda zbog toga došlo do pregaranja,

ako neko ovo dobro razumije, nek komentira moja zapažanja?

ako se motor malo pokrene i dobiva na ubrzanju
-startni kondenzator je u redu i pomočni namotaji motora su u redu
i onda bi trebala isključit centrifugalna sklopka i motor nastavlja rad
samo sa radnim kondenzatorom
E sad ako imaš bimetal na motoru( ono malo okruglo zna biti crveno sa tipkom dvije žice spojene)onda ti on izbacuje.Znaci ili centrifugalni salter ne izbacuje ili motor izgorio.
 

toma 3340

Član
Tu od
1 Svi 2011
Poruka
889
ako se motor malo pokrene i dobiva na ubrzanju
-startni kondenzator je u redu i pomočni namotaji motora su u redu
i onda bi trebala isključit centrifugalna sklopka i motor nastavlja rad
samo sa radnim kondenzatorom
E sad ako imaš bimetal na motoru( ono malo okruglo zna biti crveno sa tipkom dvije žice spojene)onda ti on izbacuje.Znaci ili centrifugalni salter ne izbacuje ili motor izgorio.

motor se ne pokreće uopće, nema nikakvog ubrzanja, samo ga zaštita iskopča nakon par sekundi kad se uključi
 

daniel2356

Član
Tu od
14 Svi 2009
Poruka
551
motor se ne pokreće uopće, nema nikakvog ubrzanja, samo ga zaštita iskopča nakon par sekundi kad se uključi

moze ti biti onda da kondenzator nevalja, ili je izgubio kontakt negdi
 

toma 3340

Član
Tu od
1 Svi 2011
Poruka
889
problem je bio u startnom kondenzatoru, promjenjen je i sve radi:weedman::weedman::weedman:
 
Tu od
17 Lip 2009
Poruka
174
10Kw postoji u tome nije problem vesi je problem
naci reduktor za njega koji ti smanjva obrtaje na 400Obrtaja
Naprimjer veliki liftovi imaju oko 10Kw motore.
 

powershift

Dobro znana faca
Tu od
13 Stu 2007
Poruka
2,912
trebam zastitnu sklopku za el, motor 2,2 kw, monofazni, imam trenutno 15 A, ali nedovoljne je snage stalno iskace, probao sam direkt bez sklopke, radi dobro, ne grije se motor, mislim da bi od 20 A bila ok, e sad ima li koja preporuka, na kojem principu da rade, imaju neke fid, mogu li one, pa onad ima termicka ili el, magnetna zastita, malo sam gledao, pa mi nij jasno sta da kupim.
 

aag14v

Dobro znana faca
Tu od
4 Kol 2011
Poruka
699
trebam zastitnu sklopku za el, motor 2,2 kw, monofazni, imam trenutno 15 A, ali nedovoljne je snage stalno iskace, probao sam direkt bez sklopke, radi dobro, ne grije se motor, mislim da bi od 20 A bila ok, e sad ima li koja preporuka, na kojem principu da rade, imaju neke fid, mogu li one, pa onad ima termicka ili el, magnetna zastita, malo sam gledao, pa mi nij jasno sta da kupim.

Pogledaj nazivne podatke na motoru, kolika je struja motora toliko nek bude i na skolpci, imaš plastični vijak koji podešavaš.
Pogledao sam u končarov katalog i najveća struja koju onu navode za 2.2 kW 1f, je 15 A.
Ako je ispravna sklopka to bi bilo ok, ne valja ni kad je prevelika struja odabrana onda ti zaštita uopće nema ulogu.
Fid sklopka nije za ovu namjenu, možeš pomoću sklopnika i raznih kombinacija (neke sitne sklopke ili tipkalo) uz bimetal.
Najpovoljnije je grebenasta (ako si kraj motora pa ako dođe do kvara pa isključiš) ako je potrebna i zaštita onda je motorna zaštitna sklopka najpovoljnije riješenje (pri kvaru ona automatski reagira).

Termička zaštita može bit na motoru ili pomoću bimetala u sklopci ili uz kontaktor.

Za što ti je potrebna ta sklopka?
 

powershift

Dobro znana faca
Tu od
13 Stu 2007
Poruka
2,912
na motoru stoji 16,3 A, sad sam cistio kontakte skloke, pa da vidim kakop ce sad biti, stratam ga radio neko vrijeme, i pri ponovnom startanju stoji u mjestu a zuji, kako najlakse da ispitam kondenzatore, i kako da ispitam radi li centrifugalni prekidac, a da ne otvaram motor.
 

aag14v

Dobro znana faca
Tu od
4 Kol 2011
Poruka
699
na motoru stoji 16,3 A, sad sam cistio kontakte skloke, pa da vidim kakop ce sad biti, stratam ga radio neko vrijeme, i pri ponovnom startanju stoji u mjestu a zuji, kako najlakse da ispitam kondenzatore, i kako da ispitam radi li centrifugalni prekidac, a da ne otvaram motor.

Onda ti treba sklopka od 15 - 20 A, i na njoj lijepo podesiš nešto malo više od 16 (jer nije baš precizno podešenje), ima li 2 ili jedan kondenzator ? (Da nije možda paraleni spoj - za stalni rad ili su odvojeni - startni i stalni? )
Izmjerit kapacitet ili uzet novi kondenzator i spojit.
Ukoliko centrifugalna sklopka ima izvode van osovinu zavrtit i ispitat multimetrom.

Najbolja solucija ako imaš trofaznu mrežu, prodaj jednofazni i kupi trofazni.
Jednostavniji je, izdržljiviji i korisniji, monofazni je u biti trofazni koji je sklepan za rad na jednoj fazi.
 

powershift

Dobro znana faca
Tu od
13 Stu 2007
Poruka
2,912
mora biti monofazni iz razloga sto se koristi na vise mjesta, a nemaju sve kuce trofaznu i ako imaju pitanje je gdje je uticnica i ostalo, Na sebi ima dva kondenzatora.
 

powershift

Dobro znana faca
Tu od
13 Stu 2007
Poruka
2,912
koju struje iz mreze povlaci el. motor snage 9,4 kW, pod punim opterecenjem i pokretanju zvijezda trokut, dal bi jedan takav motor radio na kucnoj instalaciji, po mome negdje oko 30A pod punim opterecenjem,
 
Posljednje uređivanje:

joekiki

Dobro znana faca
Tu od
21 Lis 2008
Poruka
1,318
Pre par godina prijatelj kupio neki rashodovani kompresor sa motorom 11kW, i zove me da sredimo zvezda/trokut...malo sam bio skeptičan oko startovanja na kućnu instalaciju, ali za neverovati...radi i dan danas.
Osigurači standardni topljivi DII 25A.
 

powershift

Dobro znana faca
Tu od
13 Stu 2007
Poruka
2,912
ako je motor 9,4 KW vrijedi li ovaj izracun, onako na grubo, bez uzimanja u azmatranje stupnja iskorisitvivoisti motora, ef. struja i ostaloga.

P=U x I
I=P/U
I= 9400W/380V
I=24A
Posto su 3 phase, 24/3 =8A po phasi

Dakle nekih 10 ak A po phasi, dal bi to islo na kucnu instalaciju, ako je izracun tacan.
 

joekiki

Dobro znana faca
Tu od
21 Lis 2008
Poruka
1,318
Račun ti nije tačan, nominalna struja trofaznih motora je odprilike duplo, od nazivne snage. U tvom slučaju 9,4 x 2 = 18,8A
To je nominalna struja na koju se podešava zaštita tipa bimetal, motorna zaštitna sklopka itd...
Neznači da će motor vući veću struju kod tebe od te nominalne, se zavisi koliko ga opteretiš i za šta ćeš ga koristiti...
Ako motor vuče veću struju od te nominalne "In" dolazi do postepenog pregrevanja namotaja i pregorevanja istog, i zato se npr. zaštita podesi na tu vrednost struje, koja će isključivati kada dođe do preopterećenja.
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Premium
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
kad bi barem taj izračun bil tak jednostavan .
Potraži tablicu struje za motor te snage
 

joekiki

Dobro znana faca
Tu od
21 Lis 2008
Poruka
1,318
S obzirom kolika je preciznost bimetalne zaštite i DM sklopke, ta računica nominalne struje KWx2 je daleko preciznija za trofazni el. motor vezan u trokut, u odnosu kad podesiš vrednost na onom točkiću bimetalne zaštite ili dm.sklopke...i ubeđen si da će na toj struji odraditi zaštita...:icon_wink:
 

Najnoviji postovi

Na vrh