• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Elektro motor problemi

Pjero

Dobro znana faca
Tu od
22 Stu 2010
Poruka
2,298
Slažem se, mi u firmi imamo motore od 100kW i osigurači im odgovaraju 3x200A.
 

dohtor

Član
Tu od
9 Lis 2011
Poruka
210
trofazni sistem snaga u kW

P=1.73 x U x I x cos(fi)

trofazni sistem snaga u VA

P=1.73 x U x I


posto ti znas kilowate, ali za tocno treba nam i faktor snage ili cos(fi)... posto ga nisi naveo ja cu stavit 0.88(pise na plocici motora)

I = 9400 / 380 x 1.73 x 0.88 = 16.24A

s time da to je struja koju motor vuce kad je pod punim opterecenjem...
 

powershift

Dobro znana faca
Tu od
13 Stu 2007
Poruka
2,912
moze li el. motor snage 9KW, 1440 okr/min, prenijeti okretni momenat , dakle da nema klizanja ramena, preko remenice na motoru sirine 17mm, i promjera 200mm, i gonjena remenica promjera 250mm, sirine 17mm, jedan remen,
 

dohtor

Član
Tu od
9 Lis 2011
Poruka
210
sve ovisi sta ces pogoniti tim elektromotorom tj koja je vrsta tj priroda tereta(ventilator, pumpa, kompresor)... mora se znat da kada se motor ukljucuje da li starta bez opterecenja ili ne? to je vazno jer moras dopustiti da se motor zaleti na njegov nominalni broj okretaja...

iz iskustva sa broda, motori takovih ili vecih snaga se direktno vezuju na opterecenje, dok ako se koriste remenice one su uglavnom dvo ili trobrazne tj su za montiranje od dva do tri remena...
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

powershift

Dobro znana faca
Tu od
13 Stu 2007
Poruka
2,912
pogon hidraulicne pumpe, krece bez opterecenja, brine me evntualno klizanje remena, pumpa je 36cm3, vrtila bi se na 1200okr/min, i max kratkotrajni tlak 200 bara,dakle

protok pumpe 40l/min i tlak 200bara, u kombinaciji sa ovim remenicama
 
Posljednje uređivanje:

dohtor

Član
Tu od
9 Lis 2011
Poruka
210
vrtila bi se na 1200okr... je to nominalni broj okretaja pumpe ili bi se toliko vrtila zbog razlike u remenicama?

tesko je sada rec da li ce remen proklizavat... kao sto sam rekao tako velika snaga se obicno prenosi direkt ili remenicama sa vise utora za vise remena....

za tako veliku snagu mislim da bi bolje rjesenje bilo direkt pumpa vezana na osovinu el motora preko spider kuplinga... tim rjesenjem se izbjegava eventualno proklizavanje remena i dodatno opterecenje lezaja hidraulicne pumpe zbog zatezanja istog ako se remenica stavlja direkt na osovinu pumpe.... ako je hidraulicna pumpa u originalu bila konstruirana sa remenicom tada nema brige vezano za lezaj...
 

powershift

Dobro znana faca
Tu od
13 Stu 2007
Poruka
2,912
nebi direkt remenica isla na pumpu nego preko druge osovine, tako je vec konstruirano,
 

dohtor

Član
Tu od
9 Lis 2011
Poruka
210
a onda ti preostaje jedino da probas pa da vidis... a sta to pravis, neki kalac za drva ili?
 

powershift

Dobro znana faca
Tu od
13 Stu 2007
Poruka
2,912
ma imam neki stroj, postavljao sam ve video u temi kalaci drva, koji bi trebao ici i na elektro,ali je taj motor postavljen tako nestrucno, pa mi ostaje da probam,a da ga spojim direkt na osovinu reduktora ovaj od 9,4kw sto je na njemu je prebrz u kombinaciji sa postojecom pumpom e sad stoji varijanta ili sporiji motor oko 1000 okr, ili manja pumpa sa ovim motorom sto je 1440 okr. Motor je nekih 300 EURA, a pumpa od nekih 30cm3 umjesto postojece koja je 36cm3 bi bial oko 150 EURA, pitanje je sta sad staviti jedino ako stavim manju pumpu onda kad radim pogonom na traktor bih umjesto dosadassnjih 800 okretaja motora morao ici na 1000, stoje mozda i dobro.
 

dohtor

Član
Tu od
9 Lis 2011
Poruka
210
vezano za elektro motore koji rade na 50Hz sinhrone brzine idu 3000, pa 1500 pa 750 okr/min... znaci brzine kojima se rotor vrti budu neznatno nize u rangu od 2% do 5%... elektro motor koji se vrti sa 1200 je jako tesko nac tj vec spada u motore posebnih izvedbi i budu puno skuplji...

isto tako posto je to pumpa poprilicnog kapaciteta i tlaka, treba vidjeti i da li ce ti taj elektromotor to moc i pokretat...

posto sam na brodu ne mogu otvoriti youtube pa da pogledam, ali ako ti treba koji savjet vezano za elektriku to mi nije problem...
 

edosoko

Dobro znana faca
Tu od
5 Svi 2008
Poruka
1,380
Problem je što motor slabo starta, zuji i lagano ubrzava, ako olabavim remen i motor zavrti, onda zategnem remen i mlin okreće normalno....
Imam na motoru dva kondenzatora, u onoj kutijici na vrhu motora vidim da su kondenzatori spojeni paralelno. Prvo nisam htio da čačkam oko toga pa je otac kupio i zamijenio kondenzator, i prilikom starta se nešto proderalo napolju :icon_eyes: kao zvuk iz pakla. Nakon toga je batalio kondenzatore i otpuštao remen kad treba da melje.
Sad sam zbunjen pričom startni/radni nakon što sam vidio da su spojeni paralelno; postoji li neki sklop unutar kondenzatora koji ga čini startnim ili radnim. Ako postoji šta da traži prilikom kupovine.....
 

joekiki

Dobro znana faca
Tu od
21 Lis 2008
Poruka
1,318
Sad sam zbunjen pričom startni/radni nakon što sam vidio da su spojeni paralelno; postoji li neki sklop unutar kondenzatora koji ga čini startnim ili radnim. Ako postoji šta da traži prilikom kupovine.....

I mene buni priča, jer bi jedan kondenzator trebao biti "radni", a drugi "startni" koji isključuje "centrifugalni prekidač" smešten ispod zanje dekle u el.motoru!
Ali ajd da se nebi zbunili oko veze kondezatora, i da kažemo da je to dobro vezano, jer je tako radilo.
Skini usmerivač zraka, ventilator, i pažljivo odvoji zadnju deklu...vodi računa da ne pokidaš žice koje idu do prekidača! Kad vidiš taj c.prekidač...malo osmotri, i sve će ti biti jasno!
Obično se pohaba kontakt od varničenja, ili neko mehaničko oštećenje.
 

kordunaš

Član
Tu od
30 Ruj 2011
Poruka
95
pročitaj podatke sa kondenzatora ovaj startni je uglavnom snage preko 100 mikrofarada a drugi radni zna biti oko 16 mikrofarada , mogao si navesti i podatke sa motora snaga i proizvođač , jedna žica ide sa startnog na taj centrifugalni prekidač, još jedna stvar ako je u kom slučaju riječ o končar el. motoru on ima dva radna kondenzatora spojena paralelno i uopće nema centrifugalne sklopke
 

dohtor

Član
Tu od
9 Lis 2011
Poruka
210
jedan link na RK jednofazne asinhrone elektro motore

http://koncar-mes.hr/proizvodi/index.php?page=proizvod&id=35


joe je lijepo objasnio rijecima slucaj ako se ima centrifugalni prekidac za startni kondenzator... uglavnom ti motori sa centrifugalnim prekidacem cesto imaju izduzeni poklopac ventilatora pa se moze odmah i bez rastavljanja zakljucit da li ima ugradjeni centrifugalni prekidac ili ne...
 

ssucur

Dobro znana faca
Tu od
2 Lis 2010
Poruka
1,644
Imao problema sa elektrokovin... motorom i negdje smaknem program za sve vrste proizvedenih el.kovina motora.:mur:
21150681.jpg
 

powershift

Dobro znana faca
Tu od
13 Stu 2007
Poruka
2,912
motor 9,4 kw 1400okr/min, sam do sada startao sa sklopkom zvijezda trokut, i sve je bilo ok, neko vrijeme nisam ga koristio, i kad sam ponovo htio da ga koristim, slabo starta ne moze postici okretaja na zvijezdi, prebacim ga na trokut, izbaci zastitna skolpoka u ormaru, sta se desava, da nije povukao vode, ili su kontakti na sklopki losi, sve je u prilicno doborom stanju, tako izgleda
 

kordunaš

Član
Tu od
30 Ruj 2011
Poruka
95
provjeri kontakte sklopke zvijezda trokut, da nisi šta prespajao oko žica u međuvremenu, dal ti izbacuje fid sklopka ?
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

powershift

Dobro znana faca
Tu od
13 Stu 2007
Poruka
2,912
nisam nista dirao, jednotavno mu fali snage, a sigurno povlaci vecu struju pa zastita izbaci
 

dohtor

Član
Tu od
9 Lis 2011
Poruka
210
posto je to 9kW i zvjezda/trokut upustanje, predpostavljam da se radi o trofaznom motoru... simptomi vucu na to da mu fali jedna faza, a razlog moze bit od utikaca/uticnice(ako nije fiksno spojen na mrezu), kontaktora ili sklopke zvijezda trokut, neznam sto imas pomogla bi slika, pa do slabog spoja u kutiji koja se nalazi na samom motoru....

kod ovih sklopki zvijezda/trokut cesto se zna desavat da kontakti same sklopke korodiraju tj prekriju se tamnim oksidom tako da imaju jako slabi ili nikakav spoj...

ako je to pak sve u redu onda ne preostaje nista drugo nego napravit megger test na motoru da se vidi da nije probio koji namot...
 

Najnoviji postovi

Na vrh