• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Elektro motor problemi

toma 3340

Član
Tu od
1 Svi 2011
Poruka
889
elektro motor 2.2kw na mlini smo jutros pokušali upaliti i ne radi, samo zuji i to dosta, a ne pokreće se,
bio je majstor,ako se tako može nazvati i ni on sam ne zna što je.
možda je kondenzator,a možda je otišao motor
prije će valjda bit motor jer kad ga upali i proba rukom zavrtiti on neće. a ako je kondenzator onda bi valjda uz pomoć trebao zavrtiti.

ako netko zna dijagnozu ili koji je problem i je li motor riknuo.

Unaprijed hvala.
 

hrvoje999

Član
Tu od
20 Pro 2009
Poruka
928
Slično je bilo na mojem Elektrokovina 1,1 kw,ja sam sumnjal na kondenzator i probal ga zavrtiti i opet nikaj.Odnesel majstoru i on veli da je motor krepal,tak da na žalost sumnjam da je i s tvojim tak.Nemoj me držati za reč,samo ti prenosim svoja iskustva.
 

Pjero

Dobro znana faca
Tu od
22 Stu 2010
Poruka
2,286
Unimer u ruke i treba izmjeriti glavni i pomoćni namotaji
 

joekiki

Dobro znana faca
Tu od
21 Lis 2008
Poruka
1,318
elektro motor 2.2kw na mlini smo jutros pokušali upaliti i ne radi, samo zuji i to dosta, a ne pokreće se,
bio je majstor,ako se tako može nazvati i ni on sam ne zna što je.
možda je kondenzator,a možda je otišao motor
prije će valjda bit motor jer kad ga upali i proba rukom zavrtiti on neće. a ako je kondenzator onda bi valjda uz pomoć trebao zavrtiti.

ako netko zna dijagnozu ili koji je problem i je li motor riknuo.

Unaprijed hvala.

Ne osuđuj odmah el.motor!!!
Vrlo je bitno znati: dali je el.motor bio u radu, i normalno radio kad je zadnji put zaustavljen?
Jesi ga ti zadnji put zaustavio, ili neko drugi? Mislim kako je radio zadnji put, jel bilo nekih sumnjivih zvukova gubitaka snage i sl. ili nisi siguran?

Monofazni motori se pokreću sa kondenzatorom koja je u spregu sa pomoćnim namotajem. Mnogi imaju i centrifugalni prekidač unutar zadnje dekne, koji odvoji kondenzator kad motor dostigne dovoljno obrtaja...

Znači:

1.kondenzator - proveriti instrumentom za merenje
2.centifugalni prekidač - portebno pažljivo odvojiti zadnju deklu, i proveriti kontakt prekidača!
3.namotaji - proveriti instrumentom za merenje, al to ti nemože nijedan majtor 100% potvrditi, ako nema podataka odpora namota tog motora dok je bio ispravan!!!

pozzz joe!:weedman:
 

toma 3340

Član
Tu od
1 Svi 2011
Poruka
889
motor nema prekidača, nego ide direktno, kabal u utičnicu i pali se, zadnji put je radio prije 5-6 mjeseci jer ga ne koristimo često, motor je na mlinu i jedno i drugo je staro oko 10godina,a godišnje ne samelje više od tone.
zadnji put je super sve radilo, ugasili smo ga i ostavili, i sad ne radi.
ja sutra poslikam motor, ako nešto ne napravimo i vi ćete mi pokazati postupke.
 

joekiki

Dobro znana faca
Tu od
21 Lis 2008
Poruka
1,318
motor nema prekidača, nego ide direktno, kabal u utičnicu i pali se, zadnji put je radio prije 5-6 mjeseci jer ga ne koristimo često, motor je na mlinu i jedno i drugo je staro oko 10godina,a godišnje ne samelje više od tone.
zadnji put je super sve radilo, ugasili smo ga i ostavili, i sad ne radi.
ja sutra poslikam motor, ako nešto ne napravimo i vi ćete mi pokazati postupke.

Ako je motor zadnji put normalno radio, i isključen bez ikakvih sumnji nekih nepravilnosti u radu, onda najmanju sumnju bacam da je crko namot el.motora!
Prekidač o kojem ja govorim, se nalazi u motoru i nije vidljiv dok se neskine zadnja dekla! I to nije klasičan prekidač, nego se samo tako zove, ali u istinu sasvim drugačije izgleda.
Pozovi tog prijatelja električara, i pažljivo odvojite zadnju deklu el.motora i vizuelno pregledajte, i očistite kontakt tog prekidača, jer ga je zub vremena pohabao, varničenje, oksidacija i ostalo...
Naravno i kondenzator izmeriti, dali ima svoju vrednost koja je naznačena na njoj!
 
Z

zoky 285

Guest
Najbolja solucija izbacit taj prekidač (centrifugalni šalter)van i ugradit sklopku 0-1-start
 

sduspara

Član
Tu od
30 Sij 2010
Poruka
118
elektro motor 2.2kw na mlini smo jutros pokušali upaliti i ne radi, samo zuji i to dosta, a ne pokreće se,
bio je majstor,ako se tako može nazvati i ni on sam ne zna što je.
možda je kondenzator,a možda je otišao motor
prije će valjda bit motor jer kad ga upali i proba rukom zavrtiti on neće. a ako je kondenzator onda bi valjda uz pomoć trebao zavrtiti.

ako netko zna dijagnozu ili koji je problem i je li motor riknuo.

Unaprijed hvala.

Provjeri ležajeve, možda su zapekli. Nekako ga okreni, zna se i to desit da ležajevi od vlage zarđaju i zapeknu.
 

toma 3340

Član
Tu od
1 Svi 2011
Poruka
889
Ako je motor zadnji put normalno radio, i isključen bez ikakvih sumnji nekih nepravilnosti u radu, onda najmanju sumnju bacam da je crko namot el.motora!
Prekidač o kojem ja govorim, se nalazi u motoru i nije vidljiv dok se neskine zadnja dekla! I to nije klasičan prekidač, nego se samo tako zove, ali u istinu sasvim drugačije izgleda.
Pozovi tog prijatelja električara, i pažljivo odvojite zadnju deklu el.motora i vizuelno pregledajte, i očistite kontakt tog prekidača, jer ga je zub vremena pohabao, varničenje, oksidacija i ostalo...
Naravno i kondenzator izmeriti, dali ima svoju vrednost koja je naznačena na njoj!


mlin se pokreće preko startnog kondenzatora, nakon zaleta motora radni kondenzator preuzima funkciju startnog,
majstor je jučer bio bez ikakvih instrumenata i sumnjiv mu je zvuk, pokušao je zavrtiti motor ručno tako da preskoči funkciju startnog kondenzatora, ali mlin i tada nije radio
motor nije baš malen (2,2 kW), pa mu zalet možda dugo traje, odnosno možda se ne može ručno pogurati u normalan rad, odnosno radni kondenzator ne može preuzeti od startnog, ovo je po meni mogući problem?

ne znam postoji li ovaj "centrifugalni prekidač", jer mlin ima radni kondenzator??

kad se uključi mlin radi neko vrijeme, par sekundi, nakon toga ga vrlo vjerojatno nadstrujna zaštita isključuje,
dolazi do grijanja motora, tako da su lako moguće izgorili namoti,
ne znam ima li ovaj mlin ikakavu termičku zaštitu?, odnosno da li ga ona isključuje ili je ipak nadstrujna u pitanju

ne znam da li je prilikom uključivanja moglo doći do velike potezne struje odnosno da je to spržilo namote, jer ako mlin ima nadstrujnu zaštita, a trebao bi imati, ona bi trebala isključiti motor,
u kojem slučaju je moguća prevelika potezna struja?

još jedan uzrok bi mogla biti možda vlažnost namota, jer nije radio 5-6 mjeseci, pa je možda zbog toga došlo do pregaranja,

ako neko ovo dobro razumije, nek komentira moja zapažanja?
 

Pjero

Dobro znana faca
Tu od
22 Stu 2010
Poruka
2,286
Probaj odspojiti kondenzatore i vidi dali i dalje zuji...Po meni su izgorjeli glavni namotaji.
 

Pjero

Dobro znana faca
Tu od
22 Stu 2010
Poruka
2,286
Vjerojatno zadnji put kad ste radili s njim motor se jako pregrijao i povukao preveliku struju, bimetalna zaštita krivo podešena ili ne postoji, prejaki osigurač. Namotaji se pomalo širili, izgorila izolacija a kad se motor ohladio sve je išlo u kratki spoj. Ako otvorite tamo gdje su kleme bi trebalo smrdjeti po izgorenom.
 

toma 3340

Član
Tu od
1 Svi 2011
Poruka
889
osigurač nije prejak zato što ga često izbija, mlin je prejak za osigurač:D

koje kleme, di su te kleme, ne razumijem "taj" rječnik,

jesu li keme u kutiji s kondenzatorima, odnosno spojevi između kondenzatora i motora

ako na to misliš, tu nije ništa izgorilo, sve je u redu,

problem je što ništa nije smrdilo baš, može li biti nekakav problem u kondenzatoru, al ni on nije smrdio,
što može izgoriti, a da ne smrdi, po meni kondenzator prije nego namot?( bolje to nego namot:D)
 
Posljednje uređivanje:

Pjero

Dobro znana faca
Tu od
22 Stu 2010
Poruka
2,286
koje kleme, di su te kleme, ne razumijem "taj" rječnik,

problem je što ništa nije smrdilo baš, može li biti nekakav problem u kondenzatoru, al ni on nije smrdio,
što može izgoriti, a da ne smrdi, po meni kondenzator prije nego namot?( bolje to nego namot:D)

Tamo di su stegnute žice koje uđu u motor. Unimer u ruke i da neko provjeri namotaje i kondenzatore. Moguće da je koja žica odspojena ili u prekidu ili u kratkom spoju. Ako kažeš da motor ne smrdi nimalo moguće da je centrifugalna sklopka ugrađena u sam motor kao što je već rečeno.
 

Turopolec

Član
Tu od
31 Svi 2012
Poruka
413
kako se provjeri kondenzator

Otpoji ga s motora, probaj ga kratko spojiti na 220 V, znači one dvije žice na kondenzatoru gurneš u utičnicu na sekundu, ako je ispravan kad ih spojiš mora baciti iskru slično ko sviječica na motoru.
 
I

IvanVl

Guest
Otpoji ga s motora, probaj ga kratko spojiti na 220 V, znači one dvije žice na kondenzatoru gurneš u utičnicu na sekundu, ako je ispravan kad ih spojiš mora baciti iskru slično ko sviječica na motoru.
Ne bi se ja to usudil :blackeye
 

Pjero

Dobro znana faca
Tu od
22 Stu 2010
Poruka
2,286
Spojiš ga žicama mulitmetra, ili za to multimetar ima poseban priključak. Prije nego ga spojiš trebaš ga kratkotrajno kratkospojiti da nebi izgorio instrument.
 

Najnoviji postovi

Na vrh