• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Elektroinstalacije IMT 539

lijeskakc

Iskusan lik
Tu od
12 Stu 2019
Poruka
3,068
Od čega god da jesu nisu mu nikak čučnuli za moj ukus.
Bolje da si i prednje napravil od lima ;)
Prepuno posla, a i ovak služe funkciji. Najgore mi je bilo kad kotači zahiću kabinu.
 

plus

Iskusan lik
Tu od
7 Sij 2016
Poruka
5,703
Što se tiče rastavljanja sve sam uspio rastaviti bez problema , jedino nisam otpajao namotaje i automat dok ne kupim druge da ne pomješam žice kod spajanja novog.
Evo još malo detalja, možda ti bude koristilo. Uoči brijeg na polugici automata, koji dodiruje zelenu kutiju.
automat-elektropokretaca-imt-533-slika-91108601.jpg

Njega kod kretanja rotora prema zamašnjaku i uzubljivanja zupčanika, prolazi i aktivira / podiže pločica, krajnje desno iza kolektora na rotoru. Tek dok ta pločica prijeđe preko tog brijega i podigne ga, dolazi do spajanja i donjeg dijela bakrene brike automata na kotvi, s glavnim špulama i tada počinje "anlasovanje", okretanje motora. Uoči ju - pločicu na ovoj slici:
AZK-533.jpg
Pomoćne špule spojiš poslije zamjene ovako:
124089385_615712833c97e0-83034306Anlaser-u-delov.jpg
Crvenu žicu od pomočnih špula na + četkicu i glavnu špulu, na nosaču četkica.
Crnu žicu na minus četkicu.
Dvije sive žice spojiš zajedno na bakrenu briku, na kotvi automata. Na slici se vidi rupa s navojem M5 u bakru, lijevo od središnje, pocičane, četvrtaste pločice i opruge s osiguračem na kotvi...
Ako ne skužiš javi se, zovi, vrišti ;) .
 

Mihael1982

Novi član
Tu od
20 Sij 2018
Poruka
27
Pozdrav, puno mi je sada jasniji princip rada i redosljed događaja prilikom pokretanja. Nisam sad blizu anlasera ali se nadam da je označeno koje su četkice + a koje -. Koliko sam uspio skužit glavne špule su s
dužim izvodima spojene na automat , a s kraćim izvodima na dvije četkice. E sad još na +četkicu gdje je spojena glavna špula dodam crvenu žicu pomoćne špule, a crnu na - četkicu, na 4. četkicu ne spajam žicu . Duže žice s pomoćnih namotaja u mom slučaju žute su boje spojim na automat.
Uzeo sam danas novi automat i na njemu su dvije zice koje idu iz namotaja pretpostavljam da se obje leme za kontakt. Na starom automatu čini mi se da je jedna žica ili se možda varam.
A što s tiče pitanja sigurno će ih još biti😁
Hvala za ova objašnjenja.
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

plus

Iskusan lik
Tu od
7 Sij 2016
Poruka
5,703
Točno, malo treba imati i logike, ne samo htjeti.
Boje nisu bitne. Duže žice idu na automat, a jedna na + četkicu, pitaš kako znati koja je plusova hebiga malo pretjeruješ u opuštenosti ;) premalo misliš, pa ona koja je na izoliranom postolju, a minusova je metal na metalu. Daj malo uključi tu tvoju logiku ;) , hajde KLIK, idemo sad dalje.
Nemoj pretpostavljati o žicama na automatu nego ispitaj i uvjeri se. Probaj jedan kraj OM metra na jednu žicu, a drugi na masu. Isto tako probaj opet na jedan kraj žice a drugi kraj OM metra na tu tvoju drugu žicu - nemam pojma za što bi služila. Nemoj spajati, lemiti, bez pameti i logike nego ispitaj prvo i budi siguran da znaš...
 
Tu od
6 Tra 2017
Poruka
16,292
Pozdrav svima. Bila je lažna uzbuna kaj se tiče brave paljenja. Danas sam ju ponovno probal prije najavljene zamjene, ali ona radi. Grijač grije i sve je ok. Imam namontiranu i jednu kontrolnu lampicu sa grijača, ali ona nije radila. Malo sam ju drmnul i sad radi i ona. Ona me je i zavarala kaj sam pomislil da brava ne valja. Malo sa čorav pa nisam primjetil pad napona na kontrolki od alternatora prilikom uključenog grijača. Uglavnom sve radi, na moje veliko veselje. Inače je gore stara bravica koja možda bude durala duže nego par novih, ali da ju ne ureknem, bolje da ju prestanem faliti. Hvala svima na savjetima. (y)
Da, usput okinul 2 slike rakete za prijatela i ostale ljubitelje raketa (a tih nije malo, kam bi došel da ih sve nabrajam),
Prijatelj glavno da si ti sve složil, još je meni bilo čudno da ti je brava prešla, jer na reketi se niš ne kvari🙂👌🍺🍻
Prijatelj lepo je videt raketu, al još bi bilo lepše da ima metar snega okolo, ja se tješim da bude zapal kaj da krenem na revijalnu vožnju po zimi, a moram i malo nafte potrošiti da statrtam drugu sezonu sa friškom, jer sam ga natočil prije mjesec dana a do guta a nisam ju ni zapalil. Pun do čepa i čeka zimu i sneg 🍻🍺⛄☃️☃️❄️❄️❄️☃️☃️☃️⛄⛄☃️☃️❄️❄️❄️❄️❄️❄️❄️❄️❄️❄️❄️❄️❄️❄️❄️❄️❄️❄️❄️❄️❄️❄️❄️❄️❄️❄️❄️❄️❄️❄️
Nema većeg gušta nek se vozit po selu i pozdravljat susede, potrubit lepo, mahnut🙂👌stati malo se pospominat.
Svi znaju kaje raketa i da njoj nema prepreke, pod nju netreba kurit ili neznam kaj. 💪👍
Meni želja da drugu sezonu malo više nafte skurim, bar 50litri.
Čuvam ju ali ona traži samo gasss🙂👌🍺
 

lijeskakc

Iskusan lik
Tu od
12 Stu 2019
Poruka
3,068
Kad vi profići vozite na eurodizel sa poboljšivačima, a mi mali OPG-ovci pak samo na plavac. Ide Božić pak si mislim da i ja svoju počastim sa par litri eurodizela, zaslužila je, a i nekaj bum prešparal kaj nisam moral mijenjati bravu (makar sam kupil i bravu i 2 releja).:ppozdrav:
 
Tu od
6 Tra 2017
Poruka
16,292
A gle na eurodizel jedino moreš iti ak se profesionalno baviš poljoprivredom, ovak ti se ne ispati, 🙂al je prednost kaj moreš ksm hoćeš, na autoput, brzu cestu, magistrale neke, svikam ideš i niko ti niš nemre.
Al buš videl ak probaš kak onda prima gas, na leru moreš delat kaj očeš 👍
I lakše ti pali i gasi se odma. 🍻
Brave ti pospravi na sigurno ak se kaj dogodi da imaš u rezervi, mada se nema kaj dogodit, ali ali nikad neznaš.
 

Mihael1982

Novi član
Tu od
20 Sij 2018
Poruka
27
Točno, malo treba imati i logike, ne samo htjeti.
Boje nisu bitne. Duže žice idu na automat, a jedna na + četkicu, pitaš kako znati koja je plusova hebiga malo pretjeruješ u opuštenosti ;) premalo misliš, pa ona koja je na izoliranom postolju, a minusova je metal na metalu. Daj malo uključi tu tvoju logiku ;) , hajde KLIK, idemo sad dalje.
Nemoj pretpostavljati o žicama na automatu nego ispitaj i uvjeri se. Probaj jedan kraj OM metra na jednu žicu, a drugi na masu. Isto tako probaj opet na jedan kraj žice a drugi kraj OM metra na tu tvoju drugu žicu - nemam pojma za što bi služila. Nemoj spajati, lemiti, bez pameti i logike nego ispitaj prvo i budi siguran da znaš...
A da malo sam blesav bio što se tiče + četkice , logično da mora biti na izoliranom dijelu inače ode u dim😁.
A što se tiče dvije žice na automatu to izgleda ovako, probat ću s om metrom da vidim šta će on reći. 20211214_203457.jpg
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
28,934
Prepuno posla, a i ovak služe funkciji. Najgore mi je bilo kad kotači zahiću kabinu.
Od kud blato, rakete nebeskim plavetnilima putuju 🤭
Služe ali izgledaju koma, barem meni.


kaj nisam moral mijenjati bravu (makar sam kupil i bravu i 2 releja).:ppozdrav:
Ja nisam prije videl sliku brave, da jesam najvjerojatnije bi te nagovoril da otvoriš ovu svoju staru.
Takve smo nekad na viličare ugrađivali i to je bilo nepoderivo. Raspal se viličar ali brava ne.
 

lijeskakc

Iskusan lik
Tu od
12 Stu 2019
Poruka
3,068
Kak mi se čini da je i ova je sa viličara kaj znači da mi mogla duže zdurati nego raketa. Malo sam još špricnul WD-a i ide dalje. A kaj se tiče blata čini mi se da ju najviše zahiću jalni susjedi kaj voze zapadnjake. :unsure:
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
28,934
Kak mi se čini da je i ova je sa viličara kaj znači da mi mogla duže zdurati nego raketa. Malo sam još špricnul WD-a i ide dalje.
Tak je, a moreš i vrečicu na nju obesiti bez brige, ništ joj nebu ;)
 

bozic.hrvoje

Aktivni član
Tu od
1 Lis 2013
Poruka
303
ekipa, mozds malo glupo pitanje, ali... Zanima me zasto struja ide sa + pola akumulatora na anlaser pa sa anlasera na kontakt bravu? ne bi li se isto postiglo da ide direkt na aku na kontakt bravu?
 

Lee Champa

Iskusan lik
Tu od
9 Tra 2019
Poruka
8,844
Nisam baš siguran da sam ovo razumio!
Radi li se tu o pokretanju anlasera ili napajanju elektromotora!
 

bozic.hrvoje

Aktivni član
Tu od
1 Lis 2013
Poruka
303
ma cisto teoretski me zanima

znaci zica ide sa + pola akumulatora na alnaser, to je da bi anlaser uopce dobio struju, ne? onda sa anlasera ide na kontakt bravu i dalje ide na kutiju osigurača pa prema potrošačima. da li bi se isto postiglo ( napajanje kontskt brave i potrosaca) da se ide zica direkt sa + pola akumulatora na kontakt bravu pa dalje prema osiguracima i potrošačima ili bas obavezno mora do brave ovako preko anlasera?
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,577
Svejedno je, no onda imaš dva vodiča na + klemi akumulatora, a ovaj vodič prema bravi onda nije u snopu. Zato se obično vleće od debele kleme na anlaseru.
 

Lee Champa

Iskusan lik
Tu od
9 Tra 2019
Poruka
8,844
Tu ju je bilo možda najlakše metnutu pod vijak! A može i sa kleme akumulatora na kontakt bravu!
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
28,934
Obično ide jedna s alternatora na alnaser pa onda druga prema bravi.
Možda je neko povukel direkt s alternatora, pa nije znal kam da s viškom ode i spojil ju na bateriju.
 

plus

Iskusan lik
Tu od
7 Sij 2016
Poruka
5,703
ma cisto teoretski me zanima

znaci zica ide sa + pola akumulatora na alnaser, to je da bi anlaser uopce dobio struju, ne? onda sa anlasera ide na kontakt bravu i dalje ide na kutiju osigurača pa prema potrošačima. da li bi se isto postiglo ( napajanje kontskt brave i potrosaca) da se ide zica direkt sa + pola akumulatora na kontakt bravu pa dalje prema osiguracima i potrošačima ili bas obavezno mora do brave ovako preko anlasera?
Da probam još malo šire pojasniti.

1. od + (plus) kleme akumulatora ide "debeli" kabel na anlaser, na priključak oznaka 30 (vijak M10) - to si točno uočio.
2. od tog priključka na anlaseru ide žica presjeka 4 - 6 kvadrata, na glavni osigurač, nazivna struja 25A - to nisi spomenuo, ili nisi ni skužio izvedbu.
3. od tog glavnog osigurača ti ide žica jednakog presjeka na kontakt bravu, na oznaku na bravi 30 ili B+.
4. od kontakt brave, s oznaka 15 i 54 se žice ponovo vode na osigurače i potrošače.

Teoretski je svejedno da li se kontakt brava napaja od strane anlasera, ili direktno s plus kleme akumulatora, jer ionako plus klemu i anlaser povezuje kratki komad debelog kabla.
Proizvodnja električne instalacije diktira "trase kablova" na traktoru. Kada bi se ta žica vukla direktno s plus kleme na kontakt bravu, bila bi svojevrsni slobodni strijelac, ne bi pripadala niti jednom snopu žica i čak bi se mogla izgubiti prilikom transporta instalacije od izrade "u krojačnici" do montaže. Dakle možemo prihvatiti realnu potrebu da se i ta žica uvrsti u prikladan snop, čime se održava red u trasama kablova, te se tako ne može ni izgubiti, kao da je sama za sebe, "slobodni strijelac".
Obično ide jedna s alternatora na alnaser pa onda druga prema bravi.
Možda je neko povukel direkt s alternatora, pa nije znal kam da s viškom ode i spojil ju na bateriju.
Po originalnoj dokumentaciji i tvorničkoj shemi bi B+ žica od alternatora trebala iči direktno na + klemu, a ova gore opisana od anlasera na glavni osigurač...
Ali bar ti jako dobro znaš da se pojavilo mnogo "divljih" proizvođača i improvizacija tih instalacija na tržištu, pa nailazimo na svega vraga u izvedbama.
 

Najnoviji postovi

Na vrh