• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Elektroinstalacije IMT 539

Tu od
21 Sij 2012
Poruka
496
Re: Električna instalacija na traktorima

Ne znam, cini se da se moze masa spajati tamo, moram negdje ih naci da ih uzivo vidim.
 

motohod

Član
Tu od
12 Ožu 2009
Poruka
787
Aha... to bude jako dugo izdržalo na IMT-u. Pod udarom nafte i ulja. :icon_mrgreen:

Stavi Zetorove kutije, ispod 100 kn komad. Čak bi bila dosta samo jedna jer je 8 osigurača u njoj.

IMG_1257.jpg
 

Zoki ticić

Aktivni član
Tu od
19 Stu 2012
Poruka
2,734
Samo malo uviješ one kontakte prema nutra, staviš pažljivo osigurače, malo wd-a i lagano svakog malo izokrećeš i trebalo bi raditi jedno vrijeme.
 
Tu od
10 Lis 2016
Poruka
43
IMT 539 Radno svijetlo problem!

Znači nemogu nikako napraviti radno svijetlo.
Ono što sigurno znam je:
tj što radi
- žarulja
- svijetlo samo po sebi,di se žarulja stavi
- prekidač

- ali i kad sve to spojim,žarulja ne svijetli.Sva ostala svijetla rade osim tog.
EL moguće da to neradi zbog jedno osigurača što fali ili instalacija od tog nije dobro spojena u onu kutiju?
 
Posljednje uređivanje:

vlč.puknuti

Iskusan lik
Premium
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
Re: IMT 539 Radno svijetlo problem!

ako je s plusom sve OK , onda nema minusa
 
Tu od
10 Lis 2016
Poruka
43
Re: IMT 539 Radno svijetlo problem!

Pa samo jedna žica i ima + uzemljenje.
I taman kad se spoji prekidač,uzemljenje i plava žica više mjesta za spajanje ni nema.
Šta s onim osiguračem što fali?
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

Zoki ticić

Aktivni član
Tu od
19 Stu 2012
Poruka
2,734
Ovo o uzemljenju nisam baš shvatio, na žicu treba doći plus koji se pali kad i kontakt ili ako je netko prespojio onda se pali sa pozicijom. Ako imaš onaj ispitivač za 12v idi redom i nađi gdje je nestao +.

Poslano sa mog M351 koristeći Tapatalk
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Premium
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
Re: IMT 539 Radno svijetlo problem!

Pa samo jedna žica i ima + uzemljenje.
I taman kad se spoji prekidač,uzemljenje i plava žica više mjesta za spajanje ni nema.
Šta s onim osiguračem što fali?

ja ovo ne razumijem , probnom lampicom ispitaj da li imaš + do šaltera ...ako nemaš traži redom gdje je nestao ..

ako te buni taj osigurač stavi pa vidi jel lampa radi , ja ne znam napamet koji je za koje trošilo .
naravno pitanje da li je ispravna lampa a naročito šalter na njoj .
 
Tu od
10 Lis 2016
Poruka
43
Ovo o uzemljenju nisam baš shvatio, na žicu treba doći plus koji se pali kad i kontakt ili ako je netko prespojio onda se pali sa pozicijom. Ako imaš onaj ispitivač za 12v idi redom i nađi gdje je nestao +.

Poslano sa mog M351 koristeći Tapatalk

Di je zaokruženo tu je uzemljenje
Trebalo bi se paliti s pozicijom.Tj da dobije struju a ima svoj vlastiti prekidač

@puknuti - ja ovo ne razumijem , probnom lampicom ispitaj da li imaš + do šaltera ...ako nemaš traži redom gdje je nestao ..

ako te buni taj osigurač stavi pa vidi jel lampa radi , ja ne znam napamet koji je za koje trošilo .
naravno pitanje da li je ispravna lampa a naročito šalter na njoj .

Kojeg šaltera?ako misliš do kontakta onda mora biti kad sve ostalo radi samo to ne
Problem je što nemam takvih osigurača,a nisam ni vidio takve za kupiti.Samo one moderne
 
Posljednje uređivanje:

plus

Iskusan lik
Tu od
7 Sij 2016
Poruka
5,740
Na traktoru je šasija jedan pol akumulatora, a preko žica ide suprotni polaritet.
(Napisao sam to ovako jer ima tih traktora koji su imali na šasiji plus, a ima i onih koji imaju na šasiji minus. Mora se pogledati kako je točno spojen akumulator za točnu informaciju.)
Na traktoru dakle nema uzemljenja, niti se koristi takav naziv. Na traktoru raspoznajemo plus pol i minus pol akumulatora.
Pretpostavljam da je na tom traktoru minus na šasiji i možda ima samo slabu masu na blatobranima, ili na pločici od tekstolita na radnoj svjetiljki / lampi.

Moguće je da su s vremenom osiguračima pomiješana mjesta u odnosu na tvorničku postavku, ali to je najmanje bitno za praksu i eksploataciju.

Lp
 
Tu od
10 Lis 2016
Poruka
43
E hvala za ovaj odg,sad razumijem.Ne mora biti 2 žice direkt od akumulatora / kutije,nego jedna odatle a drugu dobije struju iz šasije,tj one pločice.Tako je kod mene,a s obzirom da sve radi - žarulja,svijetlo,prekidač,instalacija od kutije do svijetla onda ostaje samo ona što treba dobijati struju s šasice/pločice.TO da skinem i pokušam spojiti bez plastike ili da pokušam obrusiti hrđu pa da vidim?
 
Tu od
10 Lis 2016
Poruka
43
Kupio sam nove osigurače i žarulju.Stavio sam 8A osigurač u mjesto jedan koje je bilo prazno i koje je za radno svijetlo http://poljoinfo.com/showthread.php?1036-Raspored-osiguraca-na-IMT-traktorima-i-ZMAJ-kombajnima
Slika 2- ispod osigurača nešto nije spojeno,a pretpostavljam da to nešto je minus pol koji ide na sašiju,jer svijetlo i dalje ne radi a sve je provjereno.Tako da jedino ovo ostalo.Pa ako netko može objasniti koje boje žice se spajaju na to,ima 2 ulaza koji vire,na koje se spaja.Tako da mi treba boje te 2 žice
Slika 3 - kako je spojen radni far
Slika 4 - još jedna slika stavke broj 2
 
Posljednje uređivanje:

vlč.puknuti

Iskusan lik
Premium
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
druga i zadnja slika , to je prekidač kojeg ativira ručica reduktora , znači dok je bilo spojeno reduktor je trebao biti u položaju ler da bi traktor mogao upaliti ... on je radio neke probleme jer je netko s njega skinuo žice i kratko ih spojio ...

to je brža i lakša priča , možda se netko potrudio pa to " prebrikao " elegantnije .
inače tu su žice malo deblje nego uobičajno ...

treča slika , izmi jedan komad žice 2 metra , spoji tu žicu na plus pol akumulatora i na jesto plave žice na šalteru , ako proradi kvar je u žici tj djelu instalacije preko kojeg plus pol dolazi do lampe ...

ako ne proradi onda s tom istom žicom minus pol akumulatora spoji na mjesto crne žice na grlu žarulje , ali ne one koja spaja grlo žarulje i šalter nego onu drugu , više desno na slici .

ponavljam još uvjek nije sigurno da je šalter , grlo i žarulja ispravna ...

sve bi to bilo lakše ispitati s probnom lampicom ako je imaš i ako znaš s njom raditi
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
28,977
Ja kad vidim osigurač kutije na ovom mjestu na imt-u i stanje žica ko što je ovo prvo kaj mi na pamet padne su cvik cange. Jednostavno me strah i poklopac skidati da ne pukne slučajno koja žica.

Ako se ja ne varam, da bi to radno svijetlo svjetlilo mora biti pozicija upaljena, a preko nje plus i ima.
 
Tu od
10 Lis 2016
Poruka
43
Uspio sam složiti,nakon što sam očistio kutiju osigurača i opet spojio,i maknio elektrolitsku plastiku proradilo je
 
Tu od
10 Lis 2016
Poruka
43
Evo mene s novim problemom.Išao sam mijenjati 7pinski konektor jer nije valjao,ali sad kad sam stavio novi (slika 1) žmigavci,štop svijetla i pozicijska više ne rade kako treba (slika 2).Uglavnom kad upalim pozicijska,pozicijsko i svijetli i to je ok,ali čim dam žmigavac pozicijsko počne raditi kao žmigavac dok se žmigavac uopće ni ne pali (lijeva zadnja strana traktora samo ne funkcionira kako treba).
Slika 3 - to je stari 7 pinski na kojem mi je sve radilo normalno,samo on nije radio.I bio sam opet spojio sve na njega kako je bilo,ali svejedno se nije vratilo na staro di je sve radilo ispravno,nego i dalje krivo.
Slika 4 - slično kao i slika 1 pokazujem kako sam spojio

Uglavnom ako netko može uslika kako treba spojeno ili napisati,evo ja ću napisati kako ja spojim,tj kako je i na starom bilo spojeno
Zelena + Zelena = treba biti pozicija
Bijela + Bijela = lijevi žmigavac
Smeđa + Smeđa + Siva = štop svijetlo
Žuta sama
Na starom nije bilo crne koja je bila sama,ali nije bilo razlike na novom s crnom ili bez crne.
El na kraju nešto krivo spojeno,ili je dobar 7pinski ali je nešto drugo ošlo?mislim u onoj razvodnoj kutiji nisam ništa dirao.Jedino sam danas gledao di je bio prekidač kod upravljača,pa sam zavlačio ruke kod kontakta i prekidača za žmigavce.El se to moglo nekako strgati pa zbog toga su nastali moji problemi?
 
Tu od
10 Lis 2016
Poruka
43
12345678
 

Prilozi

  • 1.jpg
    1.jpg
    63.3 KB · Pregleda: 360
  • 2.jpg
    2.jpg
    58.5 KB · Pregleda: 260
  • 14686248_1387621011278800_1134741053_n.jpg
    14686248_1387621011278800_1134741053_n.jpg
    57.7 KB · Pregleda: 363
  • 14699808_1387621047945463_1049500166_n.jpg
    14699808_1387621047945463_1049500166_n.jpg
    50.5 KB · Pregleda: 224

Najnoviji postovi

Na vrh