• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Elektroinstalacije IMT 539

Tu od
10 Lis 2016
Poruka
43
uglavnom kad pomisliš da je u pitanju neka magija problem je u masi ...

Onda da probam dovesti masu s drugom žicom,da budem siguran?
A ovo je bilo ispravno spojeno ovako
Zelena + zelena
Bijela + bijela
Smeđa + smeđa + siva
Žuta sama

I nije važno di je u koju rupu spojeno?ili ima neke veze
 

MrSima14

Dobro znana faca
Tu od
3 Ožu 2013
Poruka
3,416
Naravno da ima veze, kako će ti svijetliti priključak po pravilu?
 
Tu od
10 Lis 2016
Poruka
43
Naravno da ima veze, kako će ti svijetliti priključak po pravilu?

Imam petožilni kabal od traktora,i još 3 žice od žmigavca,svijetla i pozicije.
To je 8 žica i masa = 9 žica,a 7 pinski ima ima 7 rupa
Naravno stop svijetla stavim zajedno i svejedno mi treba 8 rupa.Nema logike
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Premium
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
Onda da probam dovesti masu s drugom žicom,da budem siguran?
da......

raspored pinova je bitan ako netko drugi vozi prikolicu ili ti voziš od nekoga ..
ako radiš sam sebi i za sebe možeš kako ti paše
 

MrSima14

Dobro znana faca
Tu od
3 Ožu 2013
Poruka
3,416
Ne znam ja kako je to kod tebe, odakle ti vučeš te žice, jedna žica ti je možda od zadnjega radnoga svijetla?

Trebalo bi ti biti 6 žica koje idu na utičnicu, 7 nije bitna na traktoru.

Znači imaš dvije za žmigavac, dvije za poziciju, jedna štop i jedna masa.

Puknuti, danas sutra nešto dokupi što ima signalizaciju i onda mu ne paše, najbolje kako treba.
 

plus

Iskusan lik
Tu od
7 Sij 2016
Poruka
5,741
eleanorshauma
Bok,
Neobična pitanja, kao vozač trebao bi znati da su to priključnice za prikolice.
Nemaju svi 7 polne priključnice, nađe se poneka i 5 polna u upotrebi.
Uglavnom:
- moraš si prvo očistiti hrđu sa blatobrana i vijaka i osigurati električnu vodlivost, masu, to na slikama je u lošem stanju,
- gore iznad sredine spajaš lijevi žmigavac,
- dolje spajaš desni žmigavac,
- masu spojiš OBAVEZNO od blatobrana na kontakt 31, masa mora biti sto posto dobra,
- 58 ti je pozicija,
- 54 ti je štop svjetlo.

Moraš malo koristiti ispitnu lampicu za 12 V i potražiti po žicama, samo ih ne naslanjaj na masu da ne kuriš osigurače. Ako nisi to dovoljno spretan da sam sebi napraviš idi radije do auto električara, da ne napraviš nepotrebne probleme sebi, a možda i drugima, ovo je dobronamjerni savjet.
lp

PS
sad sam malo prekasno vidio i drugu temu sa istim ovakvim odgovorima
 
Posljednje uređivanje:

Zoki ticić

Aktivni član
Tu od
19 Stu 2012
Poruka
2,734
Treba biti sedam polova na utičnici, sa traktora ide 5 žica pa se iz tih 5 tri račvaju na blatobran. Jedan pol na utičnici ti ostaje slobodan jer stari traktori nemaju svijetlo za maglu i jedan je za masu, to je onaj što ti je imao most.
Boje žica na mom imt-u su;
Siva- lijevi žmigavac
Žuta-desni žmigavac
Zelena- stop
Smeđa-pozicija a idu dvije jer su lijeva i desna posebne. Raspored spajanja ti je dao kolega plus.

Poslano sa mog M351 koristeći Tapatalk
 
Tu od
10 Lis 2016
Poruka
43
Spojio sam još prije par dana,ali sam zaboravio napisati.
Sve radi,i napravio sam kako je standard.Da se može i od drugih spajati.
Sad ću ovih dana napraviti komplet za prikolicu.
Nakon toga ću možda dodati ono za upaljač,to nebi trebalo biti problema kad ima samo minus i plus.Minus s šasije,a plus iz one bijele kuticije,tamo ima barem još 6 slobodnih mjesta,samo da nađem neko koje odma daje napon s kontaktom i odlično.
Možda kasnije još radio,ako budem radio mini kabinu,ali vidit ću.U svakom slučaju budem pitao vamo ako zapnem,jer ste mi ipak pomogli.Hvala svima na pomoći dosad
 

gogo

Aktivni član
Tu od
10 Lis 2012
Poruka
4,211
Problem!
Kad pokušam upaliti 539,anlaser vrti u prazno,motor se ne okreće,i neće stati dok ne maknem klemu.
Što se dogodilo?
 

Zoki ticić

Aktivni član
Tu od
19 Stu 2012
Poruka
2,734
Problem sa automatom vjerojatno, imaš onaj stariji tip ili noviji?

Poslano sa mog M351 koristeći Tapatalk
 

plus

Iskusan lik
Tu od
7 Sij 2016
Poruka
5,741
Problem!
Kad pokušam upaliti 539,anlaser vrti u prazno,motor se ne okreće,i neće stati dok ne maknem klemu.
Što se dogodilo?
Anlaser može vrtjeti u prazno ako proklizava kuplung od zupčanika i/ili bendixa.
Kod tebe se događa da se zalijepe kontakti u automatu, pretpostavljam da je bakreni dio kontakata dogorio do željeza, ili su jednostavno toliko našmelcani i pri kraju ako su mesingani ili bakreni da se pojavi luk i da ih zalijepi, zavari.

Skini anlaser i zupčanik isprobaj u šrauštuku / škripcu, naravno ako znaš.

Nisi napisao kakav automat imaš, ako je stari tip anlasera sa otvorenim tipom automata, lakše je popraviti, ako je noviji zapertlani tip, tada moraš imati i dosta vještine da ga "raspakuješ". Ako ga ideš raspertlati, tada pazi na izlaznom ti je kontaktu drugi kraj namota / debele žice od špule. Početak joj je na kontaktu oznaka 50.
Ako nisi upoznat nemoj pokušavati da si ne napraviš previše problema. Ako insistiraš na SSM popravku napiši, voljan sam te voditi virtualno korak po korak, na tebi je da izabereš.
 

sumadinac

Član
Tu od
1 Sij 2013
Poruka
815
Zdravo svima,ove zime sredjujem svuju devetku i sad na red je dosao radio i jos kojekakve elektro inovacije,palnirao sam da napravim kutiju na plafonu i u nju ubacim radio, a do njega veliki prekidac unutar kojeg su manji prekidaci,i da sa tog prekidaca palim maglenke,rotaciju,radni far,ventiltator u kabini i da ostane jedan prazan ako zatreba za nesto,a takodje preko te kutije ide i upaljac i svetlo u kabini,sve sam komponente nabavio i spojio,ali neznam kako i odakle da uzmem struju.Nabavio sam i kutiju sa prekidacima koju sam planirao da stavim negde blizu kutije te i da svaki osigurac bude za jedno od ovoga,a mislio sam da uzmem struju direktno sa akumulatora ili sa kontakt brave,koliko je ova ideja pametna :confused: Inace oko strje znam ono osnovno a moram sve sam jer niko od auto elektricara nece sa ovime da se bavi.
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Premium
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
najbolje s akumulatora da ne opterečuješ postoječu instalaciju , ali obavezno osigurač tam ngdje kad kreneš prema kabini .

Negativna strana toga je da to sve može ostati upaljeno kad makneš kontakt , ako želiš da to ide preko kontakta dodaj relej ..s relejom je nebo granica u idejama
 

plus

Iskusan lik
Tu od
7 Sij 2016
Poruka
5,741
niko od auto elektricara nece sa ovime da se bavi.
Pokušavam secirati i analizirati to kaj si napisal, iskreno nije mi sve baš kristalno jasno.
Pitanje: Kakav je to veliki prekidač unutar kojeg su manji prekidači?
Onda i ovo: Nabavio sam i kutiju sa prekidacima koju sam planirao da stavim negde blizu kutije te i da svaki osigurac bude za jedno od ovoga.
Pitanje: Kaj si zapravo nabavil, kutiju s prekidačima ili kutiju s osiguračima?

Na motornim vozilima i onako svu struju daje akumulator s alternatorom, uzmi ti samo jednu deblju žicu 4-6 kvadrata, stavi joj na kraj - ma najbolje zalemi okastu kabel stopicu, spoji ju na plus klemu, ubaci osigurač 16, ili 20 ili 25 ampera, probaj postepeno od slabijeg na više dok ne pregorjeva od preopterećenja , a onda napoji taj tvoj kup (hrpu) pojedinačnih prekidača :) sve ti bude OK.

S relejima ti isto bude dobro, ali malo kompliciranije i skuplje.
 

sumadinac

Član
Tu od
1 Sij 2013
Poruka
815
Moja greska u brzinskom pisanju :mur: radi se o kutiji osiguraca.
Spojio sam ipak preko kontakt brave,pa na kutiju osiguraca i na kraju na potrosace,najsigurno mi je tako,relej nisam stavio,nisam nista palio i probavao,sutra ce mu biti vatreno krstenje.
 

kawasaki0201

Aktivni član
Tu od
16 Sij 2011
Poruka
3,143
be73c7d5963bde278705562813b6414c.jpg

Po ovoj šemi sam slagal struju i skoro pa sve več pospojil, ali pošto me zima potjerala iz radione sam prekinul radove do daljnjega. Eee sad danas sam nastavil sa spajanjem ali sam se malo pogubil oko spajanja anlasera sa start šalterom tj na sliki mi pokazuje spoj 30 i spoj 34 od automata, ali na automatu nema oznake 34 već 50c, manje bitno, mene zanima koju žicu u koji utor na šalteru spojiti?
Šalter je ovakav
169fc606a9dc33c54b419cef8555f6c5.jpg


Da napomenem, 30 je spojeno kako mora biti, ali me ovaj 34 (50C) muči koja žica kuda na šalter?
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

Zoki ticić

Aktivni član
Tu od
19 Stu 2012
Poruka
2,734
Najbolje ti je to sa probnom lampicom isprobati pa si siguran.

Poslano sa mog M351 koristeći Tapatalk
 

kawasaki0201

Aktivni član
Tu od
16 Sij 2011
Poruka
3,143
Ma zeznul sam kaj si nisam prije poslikal koja ide sa alternatora prema start prekidaću na koji broj, a sa prekidaća na kontakt bravu. Povadil žice, reko budem zapamtil, kad ono čorak nakon 2 mjeseca pauze.
 

mikula

Aktivni član
Tu od
5 Ožu 2008
Poruka
348
19 je grijač
15 je kontakt
50 je paljenje (bez obzira koje slovo ima iza, slova su samo za različite varijante paljenja, direktno, indirektno itd.)
 

kawasaki0201

Aktivni član
Tu od
16 Sij 2011
Poruka
3,143
Ima oznake na kontaktima 17, 19 i 15/54 s time da je bilo iskorišteno samo 19 i 15/54, 17 je bilo prazno jer traktor nema grijača, a vidim da start šalter ima oznaku 0,1,2, po tome kak Mikula veliš bi ispadalo da je bio složen da pali već na 0-1?
 

Najnoviji postovi

Na vrh