• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

embrio-transfer

podravec :)

Član
Tu od
18 Ruj 2011
Poruka
492
Kada iskoristimo postoječi genetski potencijal onda ok ali do tada se moramo još malo se pomučiti jer da bi trčao moraš naučiti puzati pa hodati . Hipotetski netko bi htio naglo za par godina povečati svoj štalski prosjek sa recimo 5000 l/god na 8000l/god i ET mu se čini primamljiva mogućnost da dobije vrhunska grla vrlo brzo, i šta se onda dešava gle čuda i ona mu daju 5000 l/god. To sve mi je ok i svakako podržavam trud nekolicine kolega koje prakticiraju ET u Hr ali to kod nas nebu zaživelo nikad. Uskoro će ti davati poticaje da proizvodiš manje a ne više pa mi o tome nemožemo samostalno odlučivati.

ako ljudi budu takvi skeptici sigurno da nebude zaživjelo, ali znam da bude ljudi koji budu htjeli raditi embriotansfer jer uvjek bude cilj proizvasti čim više sa što manjim ulaganjima a to se nebude moglo sa proizvodnjom od 5000, 6000 l po kravi, ljudi koji budu htjeli raditi embriotansfer a imaju 5000 l po kravi budu razgovarali sa ljudima koji imaju 7000, 8000... l po kravi jer im budu trebali savjeti najviše poradi hrane i kad budu imali kvalitenu hranu sigurno im nebudu davale te krave iz ET-a jednaku količinu mlijeka kao oe koje sad daju 5000 l
 

Jajo

Član
Tu od
13 Pro 2010
Poruka
351
ako ljudi budu takvi skeptici sigurno da nebude zaživjelo, ali znam da bude ljudi koji budu htjeli raditi embriotansfer jer uvjek bude cilj proizvasti čim više sa što manjim ulaganjima a to se nebude moglo sa proizvodnjom od 5000, 6000 l po kravi, ljudi koji budu htjeli raditi embriotansfer a imaju 5000 l po kravi budu razgovarali sa ljudima koji imaju 7000, 8000... l po kravi jer im budu trebali savjeti najviše poradi hrane i kad budu imali kvalitenu hranu sigurno im nebudu davale te krave iz ET-a jednaku količinu mlijeka kao oe koje sad daju 5000 l

Ma da me neshvatiš krivo ja nisam skeptik ali moraš malo osluhnuti bilo naših stočara, naravno da će uvjek biti naprednih stočara i to je za svaku pohvalu ali da napravimo anketu sada vrlo malo njih bi se odlučilo na ET uglavnom zbog skupoće postupka. Druga bi stvar bila da država izfinacira takove projekte. treba sagledati trenutnu situaciju u kojoj je vrlo rizično ulagati u mljekarstvo jer ono stagnira ljudi se guše u kreditima mljekare rade šta hoće i do kada hoće. Nisam upoznat ali postavljam si pitanje dali vodeće farme mlječnih krava u rh čiji vlasnici imaju kapital i imaju zaposlene veterinare provode ET, čisto sumnjam. Recimo da je plafon proizvodnje po kravi 8000-9000 lit uz vrhunsku genetiku i ishranu sve iznad nemožeš postići bez ishrane kakovu su primjenjivali englezi pa si vidi šta se dogodilo (GSE) ili Goveđa spongioformna encefalopatija i već 10-ak godina je trend povratka na stari način uzgoja sa sve više zastupljenom organskom i ekološkom proizvodnjom u kojoj nije bitna količina već kvaliteta mlijeka
 

OPG HORVAT

Član
Tu od
24 Ožu 2011
Poruka
696
dal je još tko od vas radil embriotransfer i kakva su vam iskustva

koliko se dobije embrija od toga jednoga postupka koji kosta 1000e i koliko kosta priprema plodkinje,
zvonko je radio na farmi gdje je poćeo raditi prvi et prije puno godina i zalosno je sto to nije zaživilo.

No na nasemu selu nije zaživila niti ta jednostavna teza da se krava osjemeni nekim boljim bikom te većina poljoprivrednika je nastavila puzati kao i njihov djed itd....
Zgodna je tama bas sam mislio otvoriti temu genetika a možda i ima otvorena
 

podravec :)

Član
Tu od
18 Ruj 2011
Poruka
492
koliko se dobije embrija od toga jednoga postupka koji kosta 1000e i koliko kosta priprema plodkinje,
zvonko je radio na farmi gdje je poćeo raditi prvi et prije puno godina i zalosno je sto to nije zaživilo.

No na nasemu selu nije zaživila niti ta jednostavna teza da se krava osjemeni nekim boljim bikom te većina poljoprivrednika je nastavila puzati kao i njihov djed itd....

broj embrija ti ovisi najviše o kravi, sad smo zadnje 2 ispirali tjedan dana razlike u telenju i nekih 5 l mlijeka razlike, ova bolja po papirima je i okvirno i po proizvodnji je dala samo 3 embrija, a ova malo lošija (to su nijanse) je dala 23 embrija

priprema plotkinje ti je uračunata u cijenu
 

OPG HORVAT

Član
Tu od
24 Ožu 2011
Poruka
696
broj embrija ti ovisi najviše o kravi, sad smo zadnje 2 ispirali tjedan dana razlike u telenju i nekih 5 l mlijeka razlike, ova bolja po papirima je i okvirno i po proizvodnji je dala samo 3 embrija, a ova malo lošija (to su nijanse) je dala 23 embrija

priprema plotkinje ti je uračunata u cijenu

znaći ako bi ja kupio od tebe embrio po 400 kn u tu cijenu je uračunata i priprema krave primateljice ili sam krivo razumio'

kada bi proizvodnja na našemu selu bila 5000 l za sim to bi se vrlo brzo popravilo, selekcija radi istraživanja kod poljoprivrednika koji ipak su malo izna prosjeka a i ti rezultati su poražavajući
 

podravec :)

Član
Tu od
18 Ruj 2011
Poruka
492
znaći ako bi ja kupio od tebe embrio po 400 kn u tu cijenu je uračunata i priprema krave primateljice ili sam krivo razumio'

kada bi proizvodnja na našemu selu bila 5000 l za sim to bi se vrlo brzo popravilo, selekcija radi istraživanja kod poljoprivrednika koji ipak su malo izna prosjeka a i ti rezultati su poražavajući

ja prodajem embrije za 350 eura ne kuna, neznam ti točno kolko dojde priprema primateljic i ugradnja ali mislim da je 500kn, samu pripremu ti more napraviti i tvoj veterinar ko je jako dobre ali ako si zainteresiran doju ti oni k tebi i pogledaju sami i tad reču tvojem veterinatu kaj treba
 

OPG HORVAT

Član
Tu od
24 Ožu 2011
Poruka
696
šteta kaj je došlo ovakvo vrijeme da si sad samo nekolicina može to priuštiti

to bi bilo ipak jako bitno za napredak proizvodnje

a i jedan od najbitnijih preduvjeta je kvalitetna i izbalansirana hranidba da bi plodkinje bile potpuno reproduktivno zdrave kako teko nekakav skupi zahvat nebi propao
 

Najnoviji postovi

Na vrh