• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

EUROPARD 824

  • Temu pokrenuo ursus4514
  • Datum prvog posta
P

phoenixfendt

Guest
ulje je sve u redu kao i filteri ulje mi je skoro pri maximumu a kad sam probau nadoljevati izbacio je kroz onu cev visak ulja nego ja mislim da mozda pumpa za ulje pravi probleme ili sto je rijetko ulje posto u hidraulici i menjacu BISON 10 30w ulje nego neznam kavo je u vasom europardu ulje? i imam problem sa temperaturom motora kad je napolju preko 25 stepeni i rade se teske opereacije motor drzi temperaturu od 85 do 90...dali je to u redu li to termostat pravi probleme il sta je vec...pomozite
 
P

phoenixfendt

Guest
ako ga turiram punim gasom pri teskim operacijama a napolju vrucina ide i do 95 stepeni ...neznam sta mi pravi problem a antifriza ima skoro do vrha u hladnjaku sta vi mislite?
 

Mike

Član
Tu od
6 Sij 2009
Poruka
969
phoenixfendt kaže:
ako ga turiram punim gasom pri teskim operacijama a napolju vrucina ide i do 95 stepeni ...neznam sta mi pravi problem a antifriza ima skoro do vrha u hladnjaku sta vi mislite?
Po meni ovak na blef najjednostavnije rješenje bi bilo da mu probaš izvaditi termostata van pa češ vidjeti kaj bude onda...istina onda nema grijanje :scratch ...ja sam na IMT 539 od skoro prvog dana imam takve probleme,pa smo to izvadili van i to se odma sredilo,i nikad posle ga nismo nametali drugog gore,a traktor ima već blizu 6 000 rs i nikad problema :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
 
P

phoenixfendt

Guest
pa kako onda mozete voziti bez termostata?dal se i tako moze.i kako je to u zimi kada nema termostata,ja neznam sta da radim ali nezelim vaditi termostat posto je traktor nov,ali nije opasno ako je temperatura motora oko 80 do 90 stepeni?sta vi mislite,malo veci problem mi je hidraulika koja sporo podize teret kad je ulje zagrejano posto je u hidraulici ulje BISON 10 30W i neznam dali ulje pravi probleme ili pumpa?sta vi mislite
 

marko93

Legenda
Tu od
31 Sij 2008
Poruka
6,020
Do koliko ji je max temperartura na vurici koja kaže temp :?:
Ako ti sporo podiže to ti je stvar pumpe,ali možei ulje biti krivo..
 

Mike

Član
Tu od
6 Sij 2009
Poruka
969
pa termostat ti samo zadržava veču radnu temperaturu motora ;) ,ali ak ti to zašteka onda rashladna tekućine ne cirkulira dovoljno ili čak uopće ne cirkulira pa ti se motor pregrije ,a to su već jako ozbiljni kvarovi :!:
tak da mislim da bi mogao ga sam malo izvaditi,(to mu nebude ništ smetalo)pa češ vidjeti dal se bude i dalje pregrijaval,a ak je sve drugo u redu nebi smio.U zimi ako ga nema može se staviti na hladnjak novinski ili neki drugi papir,tak da malo bolje drži temperaturu ali bez termostata se može voziti bez ikakvih posljedica,čak mislim da one starije serije IMT-a uopće tvornički nisu imale termostate i ništ im to nije smetalo.Što se tiče temperature 80-90 stupnjeva to nije puno,to je neka normalna,radna temperatura,ali ak se približi 100 onda stoj i daj mu malo da diše :lol: .
Što se tiče ulja i hidraulike tu baš nisam stručan nešto puno oko toga :oops: ,ali istina da se to nebi trebalo dešavati...možda da pogledaš ima li kakva ručica na njemu za sporo i brzo reagiranje hidraulike i gdje ona stoji ;) ...neki traktori imaju to opciju :!:
 
P

phoenixfendt

Guest
Mike kaže:
pa termostat ti samo zadržava veču radnu temperaturu motora ;) ,ali ak ti to zašteka onda rashladna tekućine ne cirkulira dovoljno ili čak uopće ne cirkulira pa ti se motor pregrije ,a to su već jako ozbiljni kvarovi :!:
tak da mislim da bi mogao ga sam malo izvaditi,(to mu nebude ništ smetalo)pa češ vidjeti dal se bude i dalje pregrijaval,a ak je sve drugo u redu nebi smio.U zimi ako ga nema može se staviti na hladnjak novinski ili neki drugi papir,tak da malo bolje drži temperaturu ali bez termostata se može voziti bez ikakvih posljedica,čak mislim da one starije serije IMT-a uopće tvornički nisu imale termostate i ništ im to nije smetalo.Što se tiče temperature 80-90 stupnjeva to nije puno,to je neka normalna,radna temperatura,ali ak se približi 100 onda stoj i daj mu malo da diše :lol: .
Što se tiče ulja i hidraulike tu baš nisam stručan nešto puno oko toga :oops: ,ali istina da se to nebi trebalo dešavati...možda da pogledaš ima li kakva ručica na njemu za sporo i brzo reagiranje hidraulike i gdje ona stoji ;) ...neki traktori imaju to opciju :!:


jasno mi je.nego kazem sa grejanjem je sve u redu ako radim po oblacnom vremenu ili ispod 10 stepeni onda nema problema sa grejanjem uvek drzi 80 stepeni sta god radio ili tesko ili lako ,samo problem se javlja kad je temperatura napolju preko 25 stepeni a rade se teske operacije i kada je motor dosta opterecen mozda preko 80 posto naprimer kada orem tesku zemlju a napolju je toplo onda temperatura je oko 85 stepeni mada to nije puno ali jednom kad sam orao po toplom vremenu oko 25stepeni je bilo napolju neku tesku zemju na maximalnoj dubini u 1 direktnoj onda sam preopteretio motor i zamalo da nije prokuvao al je tada drzao temperaturu od 95 stepeni i to mi se samo tada desilo kad sam hteo da probam kako vuce u prvom stepenu na max dubinu po toplom vremenu, ale to necu vise radit posto samo mucim traktor radije cu 4 sporom orati i nece se grijati motor bar ja tako mislim da se svaki traktor greje kada je motor preopterecen>jel tako

a za ove rucke na hidraulici imam jedan tocak koji reguliram brzinu spustanja mada sam probao da ga vrtim gore dole i sve je isto al ako ce biti problema sa dizanjem neznam sta da prvo zamenim ulje ili pumpu?
 

M.M.

Član
Tu od
3 Stu 2008
Poruka
442
phoenixfendt kaže:
ulje je sve u redu kao i filteri ulje mi je skoro pri maximumu a kad sam probau nadoljevati izbacio je kroz onu cev visak ulja nego ja mislim da mozda pumpa za ulje pravi probleme ili sto je rijetko ulje posto u hidraulici i menjacu BISON 10 30w ulje nego neznam kavo je u vasom europardu ulje? i imam problem sa temperaturom motora kad je napolju preko 25 stepeni i rade se teske opereacije motor drzi temperaturu od 85 do 90...dali je to u redu li to termostat pravi probleme il sta je vec...pomozite
Pa to i je normalna radna temperatura. Dobro kaže Mike, ako se približava ka 100 onda malo stani i ostavi traktor da radi u leru, ne gasiti. Mislim da ti je termostat ispravan ako se traktor ne pregrijava, a i drži tu radnu temperaturu.
Mene na Eurowolfu zeza termostat jer je stalno otvoren i skoro nikad ne digne temperaturu na 90 stupnjeva, a već smo ga promijenili i opet ništa... :scratch :scratch
 

Mike

Član
Tu od
6 Sij 2009
Poruka
969
pa mislim da bi bilo logično da prvo probaš promeniti ulje...jednostavnije je i jeftinije,pa onda ak nema promjene ići dalje tražiti uzrok
 
P

phoenixfendt

Guest
meni je termostat u redu i mislim da nema nekih posledica za motor ako drzi temperatruru od 90c pri najvecim opterecenima.mada pri normalnim uslovima rada se ona krece oko 80 stepeni i to je sasvom normalno,nego reci mi samo koje ulje imas u hidraulici i menjacu?dal isto kao i ja ono bison 10 30w?
 
J

jokapz

Guest
moje je mišljenje što se tiče grijanja motora je preopterečen motor. Novi je motor pa možda nedimi al probaj u oranju popustit gas i dat mu ponovo ako obrtaje diže polako odma šaltaj u sporiju brzinu i čuvaj traktor.
A za hidraulik moguče je da je krivo ulje jer kad se zagrije postane rijeđe i teže diže... Vidi sa nekim majstorima da staviš gušče ulje i mora iči....
 

Mike

Član
Tu od
6 Sij 2009
Poruka
969
phoenixfendt kaže:
meni je termostat u redu i mislim da nema nekih posledica za motor ako drzi temperatruru od 90c pri najvecim opterecenima.mada pri normalnim uslovima rada se ona krece oko 80 stepeni i to je sasvom normalno,nego reci mi samo koje ulje imas u hidraulici i menjacu?dal isto kao i ja ono bison 10 30w?
heh ja u svojim traktorima imam drugačije ulje u hidraulici i mjenjaču...transhidrol 85... :mrgreen:
 
P

phoenixfendt

Guest
neznam zasto je u mom menjacu i hidrauici ulje bison 10 30w zar to nije rijetko ulje i dali ostavlja neke posledice po menjac ???sta mislite
 

petar

Aktivni član
Tu od
15 Pro 2007
Poruka
1,261
85 do 95 pa čak i 100 stupnjeva C je ok temp. bitno da imaš dobar čep hladnjaka(ispravan). Nemoj vadit termostat, jer traktor kad ima termostat radi na temp. na koju je konstruiran, dakle radnu temp., druga stvar, kad imaš termostat uvjek ima ''višak'' hladne tekućine.

Bez termostata u teškim i dugotrajnim poslovima se temperatura polako diže gore i još teže spušta.

Moj kum je isto imao problema s grijanjem motora u oranju, skinuo je nekakvu mrežicu, nisam siguran šta, nisam ga najbolje shvatio, ali vjerovatno onu ispred hladnjaka te kaže da je sad sve ok da se preporodio.
 
P

phoenixfendt

Guest
imam i ja neku mrezu na hladnjaku koja treba da zadrzava necistoce koje se nakupljaju na hladnaku pa mozda to verovatno stvara problem sa grejanjem motora al probat cu je kinuti pa ci videti kakav ce biti rezultat...i ja mislim da to pravi problem ona mreza smanjuje protok vazhuha kroz hladnjak pa se valjda i zbog toga i greje...inace hvala na dobrim savetima :D
 

Mike

Član
Tu od
6 Sij 2009
Poruka
969
phoenixfendt kaže:
neznam zasto je u mom menjacu i hidrauici ulje bison 10 30w zar to nije rijetko ulje i dali ostavlja neke posledice po menjac ???sta mislite
hmm :scratch ...mislim da nebi smjelo imati,ako je to ulje koje je tvornički preporučano za taj traktor ;) samo treba uvjek paziti da ga ima dovoljno unutra,kao uostalom i svako drugo ulje :roll: :mrgreen:
 
P

phoenixfendt

Guest
ja mislim ako proizvodjac preporucuje to BISON 10 30w ulje da je to u redu,i nebi trebalo da ima neke posledice po menjac i ostale delove...medjutim sta vi mislite vi vlasnici traktora foton europard 804 dali imate na motoru iste oznake kao sto je na mom motoru PERKINS ENGINES TIANJIN samo neznam dali je to motor napravljen po licenci perkins ili original... sta vi mislite o tome posto sam cuo da su to prve serie tih traktora i nekvare se i vlasnici su zadovoljni sa njima kao i ja naravno :D
 

toky09

Član
Tu od
28 Pro 2008
Poruka
59
ma sve je uredu što se tiče temperature on tebi varira od 80 do 105 ovisno o opterečenju

a što se tiče ulja napravi ono što sam ti rekao ulja samo treba biti na MINImumu jer on nije tako napravljen jer kada mu naspeš do maksimuma tera van na onu cijev kao odušak a pogledaj koliko je to u visinu pa češ vidjeti da treba biti manje.................. a još pogledaj nesmiješ imati jak antifriz jer onda temperatura raste........
 
P

phoenixfendt

Guest
antifriz je stavljen fabricki neki plavi ali sam ga vise puta razdredio sa destilovanom vodom posto svake godine dolijem oko 1 litru ali sada bi problem sa grejanjem motora trebalo biti resen posto sam skinuo onu zastitnu mrezicu na hladnjaku koja samo otezava strujanje vazduha kroz hladnjak pa se zbog toga i grejao pri vecim opterecenima,ali sada ja se nadam da to nece biti a sto se tice ulja u hidraulici mi je negde na sredini ili nesto ispod al to je u redu sve radi dize bez problema kad je hladan samo kad je zagrejan sporije podize ali to nije takav problem,traktor je odlican i preporucio bi ga svakom naravno kao ovaj moj sa original perkins motorom i fiatovim menjacem.to su najbolji po meni :mrgreen: FOTON EUROLEOPARD 804 TURBO
:D
 

Najnoviji postovi

Na vrh