• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

FACELIJA

Tomislav

Član
Tu od
9 Sij 2007
Poruka
610
Sijanje facelije

Tko zna nešto o sijanju facelije?.Htio bi ju posijati za zelenu gnojidbu.....
 
B

Bobo

Guest
Faceliju sam lane sijao zbog pcela, jer je to kao najbolji med koji postoji. No sijao ju je stari rucno na jednom malom komadu samo za probu, a sjeme je sitnije od makovog zrna.

Uglavnom, treba se u redove sijati kao kukuruz. dakle, s dosta razmaka, no stari ju je posijao kao zito...

Pokosili smo ju, i zaorali. Usjev pslije nje nije bas nesto bolji, nego sto je bio prije nje te smo potpuno odustali od tog govneta.

Najbolje ti zasij djetelinu, ili uljanu repicu i to je to! Znas da ce dobro nici i nemas problema, no ovo je bilo uzas jedan.


Izbor je na tebi, ali nemoj se previse oslanjati na nasu nestrucnost i neznanje...
 

Tomislav

Član
Tu od
9 Sij 2007
Poruka
610
Znam ja da se to sije zbog pčela jer puno daje meda.....ali ja ju trebam za zelenu gnojidbu,navodno jako brzo raste....jas bi trebao zaorati u 6. mjesecu....
 

cabage

Aktivni član
Tu od
1 Ožu 2008
Poruka
2,463
Interesira me ima li tko kakva iskustva pri uzgoju facelije. Naime, znam da je prilično dobra za zelenu gnojidbu i da uništava nematode u tlu.
Neki dan sam bio u Madžarskoj na jednom pokusnom polju kupusa i sve površine koje su im bile slobodne, bile su zasijane facelijom.
Na mojem kraju nisam baš primjetio da ima sjemena u trgovinama.
 
B

Bobo

Guest
Sijali smo mi faceliju, ali ne zbog gnojidbe, nego da probamo kakav ce biti med, posto glasi za jedan od kvalitetnijih... (Brat mi se bavi pcelarstvom, pa smo probali svega sijati)...

Uglavnom, Nematode su u tlu pozeljne, jer ga prozracuju, slicno kao i gujavice, a da ih nesto ubija, to niej dobro. Nisam upoznat sa svojstvima facelije, ali sto se gnojidbe tice, nismo opazili neke bitnije pomake, nakon sto smo ju zaorali...

Po mome je bolje sijati repicu, ili neku drugu biljku sa puno zelene mase...
 

bogec

Aktivni član
Tu od
16 Stu 2007
Poruka
2,282
Bobo kaže:
Sijali smo mi faceliju, ali ne zbog gnojidbe, nego da probamo kakav ce biti med, posto glasi za jedan od kvalitetnijih... (Brat mi se bavi pcelarstvom, pa smo probali svega sijati)...

Uglavnom, Nematode su u tlu pozeljne, jer ga prozracuju, slicno kao i gujavice, a da ih nesto ubija, to niej dobro. Nisam upoznat sa svojstvima facelije, ali sto se gnojidbe tice, nismo opazili neke bitnije pomake, nakon sto smo ju zaorali...

Po mome je bolje sijati repicu, ili neku drugu biljku sa puno zelene mase...

nematode baš i nisu poželjne pogotovo cistolike nematode i one se ubrajaju u velike štetnike i tu se moraju provodit mjere suzbijanja, npr jako je gadna cistolika nematoda u krumpiru i drugom povrću, a facelija to dobro riješi.
a što se tiče zaoravanja bitna je organska tvar da se aktiviraju procesi, a to se ne vidi golim okom tj nisi ni mogao primjetit golim okom
 
B

Bobo

Guest
Ok, za nematode sam onda nesto krivo shvatio s predavanja...

A sto se tice zaoravanja, valjda bi se trebala vidjeti neka razlika na prinosu, posto su sve njive dobile istu kolicinu umjetnog gnojiva, a vrsta zemlje je svugdje ista kod mene, tako da ono, nije bilo za ocekivati isti prinos, a bio je...

Susjed svake godine posije repicu, te ju zaore, i tamo je golim okom vidljiva razlike u usjevu gdje je repica bila a gdje nije...
 

cabage

Aktivni član
Tu od
1 Ožu 2008
Poruka
2,463
Sijem i ja rauolu za zelenu gnojidbu. Što se tiće prinosa kulture sijane poslije zelene gnojidbe i nema neke prevelike razlike, razlika je jedino vidljiva u tome da je obrada kasnije dosta laganija, pogotovo na težim površinama. Pogotovo kad zaoreš rauolu visoku metar i pol.
To što se tiće nematoda, to me i interesira. Jer one su vrlo opasne na kupusnjačama, a to je moja glavna kultura po površini. Gdje bi se moglo nabaviti sjeme, pa da posijem i kombajniram, da dobijem svoje sjeme za zelenu gnojidbu?
 

bogec

Aktivni član
Tu od
16 Stu 2007
Poruka
2,282
cabage kaže:
Sijem i ja rauolu za zelenu gnojidbu. Što se tiće prinosa kulture sijane poslije zelene gnojidbe i nema neke prevelike razlike, razlika je jedino vidljiva u tome da je obrada kasnije dosta laganija, pogotovo na težim površinama. Pogotovo kad zaoreš rauolu visoku metar i pol.
To što se tiće nematoda, to me i interesira. Jer one su vrlo opasne na kupusnjačama, a to je moja glavna kultura po površini. Gdje bi se moglo nabaviti sjeme, pa da posijem i kombajniram, da dobijem svoje sjeme za zelenu gnojidbu?

probaj na višoj u križevcima , traži vesnu samobor, ona je oplemenjivač i profesor, ona zna gdje ima sjemena facelije
 
B

Bobo

Guest
Mi smo sjeme svercali iz bosne... jos uvijek imam negdje jedan paketic ;)
 
F

fabrizio

Guest
bolja je od repice ili raole jer dušik djeluje već sljedeće sezone,dok kod repice tek za dvije godine.
 
K

kju_

Guest
Auuu, koja opasna rečenica:

Bobo kaže:
Uglavnom, Nematode su u tlu pozeljne, jer ga prozracuju, slicno kao i gujavice, a da ih nesto ubija, to niej dobro.

:shock: :shock: :shock:
Nematode NISU gujavice... nematode su sve odreda opasne a svrstavaju se u oble crve (oblenjaci razreda Aschelminthes). Gujavice su nešto stoto, sastavljene su od brojnih kolutiića i srodnije su stonogama i kukcima nego nematodama. Beneficijelne su jer prorahljuju tlo i obogaćuju ga probavljanjem kroz primitivni trakt.

Ovaj forum naprosto vrišti za podforumom o zaštiti bilja sa naglaskom na entomologiju... ako ništa, našlo bi se mjesto gdje bi i moja malenkost, invalid za mehanizaciju, mogla prosipati pamet :lol:

Ontopic, facelija mi ima iznimno lijepe sjemenke sa neobičnom teksturom i reljefom :mrgreen:
 
B

Bobo

Guest
Cuj, jos nisam entomologiju polozio, tako da nisam "strucan" o tome govoriti ;)
 
S

saperica

Guest
na VGUK nema facelije od 2006 god. razlog vrlo jednostavan jer joj je klijavost relativno slaba, teško se vrši jer nema kombajna za djetelinu, teško je odvojiti sjeme facelije od koštana, naj elokventnija osoba za faceliju na VGUK je prof. Žibrin. nadalje trebate znati koja sorta je za naš areal, kao i na kojim tlima medi, kao i da je dobra predkultura šećernoj repi. a ovo o nematodama mislim da je netko pisao sms-e pod predavanjma i kao adminu foruma takav gaf mu se nebi trebao potkrasti.
 

cabage

Aktivni član
Tu od
1 Ožu 2008
Poruka
2,463
Sad ako netko zna ja bih pitao.

Recimo za zelenu gnojidbu kad je najbolje vrijeme sijanja? Koliko dugo raste do zaoravanja? Pitam jer recimo poberem kupus u lipnju, srpnju, kolovozu... Je li ju moguće sijati u ljeto da dođe do kasne jeseni kao recimo rauola? Kod mene je najbolje sijati rauolu oko 01. rujna i onda je za zaoravanje sredinom studenog prvoklasna. Naraste nekih metar do metar i pola, taman dobrano procvate tako da stabljika još ne odrveni i takva je najbolja za zaoravanje.
 
Na vrh