• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Farma srna

Gustavo

Dobro znana faca
Tu od
13 Pro 2008
Poruka
1,841
Da li postoji slična farma negdje kod nas i da li zna netko više o tome?
 
M

MOCO

Guest
imao je neki lik što ima autokuću (lozić mislim,ali nisam siguran) on je valjda imao ili ima jelene.
To je inaće jako popularno u Austriji i južnoj Njemačkoj, jako puno farmera koji se više nemogu pokriti s proizvodnjom mlijeka ili im je dopizdilo raditi dan i noć za nakraju ništa,prelaze na uzgoj srna, ali oni imaju i dobre uvjete tj. svoje pašnjake u brdima i brdskim šumama samo su dodatno ogradili i postavili hranilišta. Kažu da je jedino problem kada se ide u hvatanje divljači,jer onda navodno znaju poluditi i probiti te ograde.
 

seljačić

Aktivni član
Tu od
8 Velj 2009
Poruka
2,155
imao je neki lik što ima autokuću (lozić mislim,ali nisam siguran) on je valjda imao ili ima jelene.
To je inaće jako popularno u Austriji i južnoj Njemačkoj, jako puno farmera koji se više nemogu pokriti s proizvodnjom mlijeka ili im je dopizdilo raditi dan i noć za nakraju ništa,prelaze na uzgoj srna, ali oni imaju i dobre uvjete tj. svoje pašnjake u brdima i brdskim šumama samo su dodatno ogradili i postavili hranilišta. Kažu da je jedino problem kada se ide u hvatanje divljači,jer onda navodno znaju poluditi i probiti te ograde.

upravo iz ovih razloga je moj poznanik iz njemačke počeo sa uzgojem Lopatara. Prodao krave,ogradio nekoliko hektara livade sa šumama i počeo sa uzgojem.
On svoje nehvata nego kad prodaje meso popenje se na svoju čeku i odstreli ono šta mu treba. Kaže da to obično radi kad je nevrijeme i kad grmi da ga nebi skužili pa pobjegnu u šumu i onda ih mora loviti iako je sve ograđeno.
Tamo postiže cijenu i do 28 Eura po kg.
 
V

VOJVODJANIN

Guest
upravo iz ovih razloga je moj poznanik iz njemačke počeo sa uzgojem Lopatara. Prodao krave,ogradio nekoliko hektara livade sa šumama i počeo sa uzgojem.
On svoje nehvata nego kad prodaje meso popenje se na svoju čeku i odstreli ono šta mu treba. Kaže da to obično radi kad je nevrijeme i kad grmi da ga nebi skužili pa pobjegnu u šumu i onda ih mora loviti iako je sve ograđeno.
Tamo postiže cijenu i do 28 Eura po kg.

Pošto vidim da si lovac, kako se ne organizuješ da ideš da mu pomogneš u tom teškom "poslu"? :rolfer:
 

seljačić

Aktivni član
Tu od
8 Velj 2009
Poruka
2,155
Pošto vidim da si lovac, kako se ne organizuješ da ideš da mu pomogneš u tom teškom "poslu"? :rolfer:

nije mi dao da pucam.on je policajac pa se drži zakona ko lud. mada sam jednom naručio srnu kod njega(cijelu) pa je nije mogao donijeti do mene jer je radio pa sam morao ići u policijsku stanicu po nju.možete misliti kako je to izgledalo kad sam iznio gajbu sa mesom iz policije.:rolfer:
 

Gustavo

Dobro znana faca
Tu od
13 Pro 2008
Poruka
1,841
To možda ne bi bio loš biznis, ogradim ovih 2 hektara zemlje s voćnjakom, zasadim tu još neku šumu, najbolje akaciju koja brzo raste i pustit srne neka brste, ionako mi rade štetu po voćnjaku. Jel daje država kakav poticaj za tu vrstu posla?
 

tine

Dobro znana faca
Premium
Tu od
10 Pro 2006
Poruka
855
Super biznis, a ne na 2 hektara. :mrgreen:

Mislim da trebaš bar jednu nulu iza.
 

seljačić

Aktivni član
Tu od
8 Velj 2009
Poruka
2,155
To možda ne bi bio loš biznis, ogradim ovih 2 hektara zemlje s voćnjakom, zasadim tu još neku šumu, najbolje akaciju koja brzo raste i pustit srne neka brste, ionako mi rade štetu po voćnjaku. Jel daje država kakav poticaj za tu vrstu posla?

čuj raspitaj se.mogao bi početi sa 2ha ali sa manje jedinki.U Hrvatskoj imaš nekoliko farmi jelena lopatara,ja sam bio kod jedne u blizini Karlovca.Neznam kako i kome plasiraju meso,ali za početak radi za svoje potrebe a ostalo će doći na svoje kad se pročuje za tebe. Najbolje da se povežeš sa farmama i da se kod njih posavjetuješ jer neke farme surađuju radi prometa mužjaka u stadima zbog oplemenjivanja krvi.Ali nemoj zaboraviti da ta iskustva podijeliš ovdje sa nama.
 
H

Hrvach

Guest
U Gorskom kotaru ima dosta tzv. gatera s jelenima lopatarima, muflonima i sličnom divljači. Poznam ljude koji gore imaju gater s lopatarima i prodaju žive jedinke ili meso. Nikad nisam pitao za cijenu po kojoj prodaju,ali da im se ne isplati ne bi držali. To je inače jako zahvalno za držanje jel je briga puno manja nego oko krava,svinja i ostale domaće životinje. Ako imaju dosta trave i grmlja i ako im se osigura voda briga je minimalna. Ako ih planiraš pustiti u voćnjak voćke jednostavno zaštiti sa onom žicom protiv divljači, sve voće koje padne na pod i inače bi propalo to će srne pojest, kad pojedu to mora izaći nekud van,pa imaš i gnojenje osigurano. Inače ovi jeleni za koje sam pričao na početku posta su tolko mirni da jedu iz ruke, košuta se okoti pred ljudima bez straha. Kad ih prodaju onda ih uspavaju s puškom za uspavljivanje i voze kuda treba.
 

Gustavo

Dobro znana faca
Tu od
13 Pro 2008
Poruka
1,841
Znam čovjeka koji je kupio 10 hektara zapuštenog voćnjaka i htio s Brijuna dovest te jelene lopatare, moram ga pitati gdje je zapelo.
 
H

Hrvach

Guest
Ovi koje ja poznajem su kupovali iz Brijuna jelene, i kolko znam nije bilo nikakvih problema. Ima po oglasniku oglasa gdje prodaju jelene lopatare,ima nekoliko velikih gatera u Hr koji isto prodaju divljač. Problem je u tome kaj se za sve slabo zna i čovjek se dosta namuči dok dođe do informacija. Kod nas je još uvijek ona politika u poljoprivredi: Krava,svinja,kokoš,koza,guska i to je poljoprivreda,a ostalo ne spada u tu granu i nemožeš doć do nikakvih informacija kad oni koji bi trebali znat neznaju.
 

sasavele

Novi član
Tu od
3 Srp 2011
Poruka
9
Pozdrav svima.sa čime ograditi prostor za jelene lopatare.ja imam cca 15 ha brdske zemlje pa me zanima.
 

roko

Član
Tu od
10 Pro 2007
Poruka
868
uzgoj jelena lopatara se radi u ograđenom lovištu, površine min 100ha(čl.10, stav.5, zakon o lovstvu). omjer spolova i dobne strukture ovisi o broju jedinki na određ.površini, te bonitetu lovišta, tj.uzgajališta!
gustoća naseljenosti ne smije prelaziti 200m kvadratnih po grlu!

teren za uzgoj lopatara mora biti na ocjeditom i suhom tlu, uglavnom južne ekspozicije, te na uzgajalištu trebaju prevladavti pašnjaci sa malim postotkom šumaraka kao zaklona.
mora postojati mogućnost pregona divljači sa pašnjaka na pašnjak...tipa ograde određenog terena... barem 3 takve plohe!

ako netko želi nešto o uzgoju određene divljači, nek se javi... ovih dana riješavam ispite na fakultetu Uzgoj krupne divljači i uređivanje lovišta.
nije to samo kao sa ovcama, ako želite legalna uzgajališta, morate raditi lovno gospodarske osnove, za gospodarenje sa divljači na tom terenu...lovno tehn.objekti, hladnjače, rasjecaone, paziti pravilan omjer spolova, dobna struktura divljači, zdravstv.stanje.... da ti pamet stane!
mislim da bi bilo jednostavnije kupiti divljač i pustiti je da šeta, samo dali se to smije tako? jer kad kupuješ divljač, kupujem markirano grlo! a kad treba raditi prodaju ili odstrel, to prepustiti da naprave firme koje se sa tim poslom bave!

savjet: obratite se prvo savjetodavnim službama na nivo županija, nazvati i inspektorat uprave za lovstvo! jer ako se radi o većim površinama, onda se (po zakon o lovstvu) radi o enklavam i poluenklavama unutar određenog lovišta, a to opet traži par dodatnih odobrenja...

www.zakon.hr
zakon o lovstvu , malo proučite pa vidite šta je šta i šta ide a šta ne...
 

sasavele

Novi član
Tu od
3 Srp 2011
Poruka
9
sve je to ok al me zanima za privatno zemljište.da li su isti propisi.roko račić pretpostavljam...
 

roko

Član
Tu od
10 Pro 2007
Poruka
868
ma da...taj sam :)
daj mi se javi jedan dan... spojit ću te sa dečkima iz inspektorata, nazvat ćemo ih i pitati šta i kako,,,konkretno da znaš!
ako hoćeš za svoje potrebe da ti samo pasu po brdima i sl.. ili misliš komercijalno... ima tu puno finesa...
 

sasavele

Novi član
Tu od
3 Srp 2011
Poruka
9
prijatelj i iza kuće ima 2 košute i jelena lopatare i zvao je ministarstvo i uglavnom su mu rekli da ne treba ništa od papirologije jer to nije autothona divljač tog kraja-hrv.kostajnica.e sad za veću količinu i za prodaju mesa sigurno si roko u pravu
 

tine

Dobro znana faca
Premium
Tu od
10 Pro 2006
Poruka
855
Pozdrav svima.sa čime ograditi prostor za jelene lopatare.ja imam cca 15 ha brdske zemlje pa me zanima.

Obično koriste pletenu mrežu, koju se nađe u susjedstvu, jer ima dosta pletara tih mreža.
Kod nas to košta oko 1€ po kvadratu.
Puno bolj je mreža tipa x-fence, koje je slične cijene, a mnogo jača i ima 30 godina garancije.

Slike stižu, ko i više informacija. (kad tad)
 

Najnoviji postovi

Na vrh