• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Filteri - opčenito

TorpedoTD45

Član
Tu od
20 Ožu 2010
Poruka
785
Koje filtere koristite, kakva su Vaša iskustva, kritike, preporuke, uloženo-dobiveno...


Možda za početak, osvrt na Filtex filtere. Relativno su jeftini, ima ih svaka prodavaonica traktorskih i auto dijelova.

Plave boje, nemrete ih fulati... (iako se meni boja ne sviđa, nejde mi uz traktor, ali šta je tu je)

http://i49.tinypic.com/9h0w43.jpg

Koristio sam filtere zraka, ulja i goriva, navedenog proizvođaća.

Moja vizualna zapažanja su;

-Filter zraka - bez problema izdrži godinu dana, uz povremena pravilna ispuhavanja prašnog taloga. Vrijedi za grubi i fini filtar zraka koji sam koristio. Nakon godinu dana, zamjena.

-Filter goriva - hm... hvata se prašina oko ruba filtera = masno = lagano slini na gumici filtera. Nekoliko puta naknadno dotezan filter, ali uvijek pusti malo nafte, tek tolko da se uhvati prašina.

-Filter ulja - kao i sa filterom nafte, obavezno, i to vrlo brzo (50ak sati nakon montiranja) proslini ulje na spoju, tj. na gumici filtera. Ne curi to u litrama, ali, ostaje masan rub oko filtera na koji sjeda prašina. Također, dotezano malo po malo, u nadi da više neće, ali jok, rub je obazeno mastan.

Dakle, ako se mene pita, zrak prolazi, no nafta i ulje... ne volim kad je tak masno oko filtera.

Dvoumim se, pa da vidim Vaša iskustva, dali je problem u gumici, koja od temperature stvrdne pa curi ulje, ili se filter jednostavno od vibracija odteže pa zato prucuri. Iako u ovo zadnje sumnjam, jel dotežem ga povremeno ali đabe..

Dakle...
 

marko93

Legenda
Tu od
31 Sij 2008
Poruka
6,020
Filtex davno izbačen kod mene iz upotrebe..

Za Claas i Hurlimann koristim njihove original filtere,i to dok jednom stavim gore više ih ne diram do sljedeče izmjene.Vrijedi za naftni i uljni filter..

Za IMT koristim ono kaj imam pre ruci,ak nemam nista kupujem Frad-ove..
za MF isto koristim Frad,nekako mi se pokazao najbolji filter..

http://www.frad.rs/
 

TorpedoTD45

Član
Tu od
20 Ožu 2010
Poruka
785
Filtex davno izbačen kod mene iz upotrebe..

Za Claas i Hurlimann koristim njihove original filtere,i to dok jednom stavim gore više ih ne diram do sljedeče izmjene.Vrijedi za naftni i uljni filter..

Za IMT koristim ono kaj imam pre ruci,ak nemam nista kupujem Frad-ove..
za MF isto koristim Frad,nekako mi se pokazao najbolji filter..

http://www.frad.rs/

Iz kojeg razloga Filtex izbačen?

Original uvijek prolazi. Znao sam kupiti Deutz (sivi filteri sa Deutz logom), pritegnem rukom, i nakon 1god ili 500rh, a obično u godini napravim 350-400rh pa mijenjam tada još uvijek su suhi i nikad nisu dotezani. No, ulji filter je 90 a nafte 80kn a največi problem je napravit 200km za otići po njih, ili ta dva filterića čekati poštom, zezati ljude tamo da ga pakiraju... To je problem, kad čovjeku nije lako sostupno, odmah pada volja pa se snalazi sa onim što ga okružuje, ili da ne kažem, taj izgleda nesretni Filtex.
 

marko93

Legenda
Tu od
31 Sij 2008
Poruka
6,020
Iz kojeg razloga Filtex izbačen? .

Mjenjao sam jednom ulje i filter na traktoru,i krenem je u polje i traktor mi izbaci ulje kroz filter.Stanem i odem pogledati i vidim da je procurilo kroz gumicu gore na filteru..Od tada mi se zamijerio Filtex..
 

ajkula

Dobro znana faca
Tu od
1 Lip 2011
Poruka
3,192
ja na fergiju Alco več godinama i sve 5,na Sonaliki su stavljali ovi iz servisa na zadnjem servisu neke ljeve a na jesen budem nešto što ide za zetorove motore
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Ja sam filtexa izbacio komplet iz upotrebe iz razloga što nevalja ništa, em znaju biti nejednako napravljeni, em niakd dobro ne dihtaju, užas i ulje i nafta pogotovo!

Za IMT-e uzimam FRAD, filteri su stvarno odlični, a jeftini i za naftu i za ulje, jako sam zadovoljan. Ponekad ako naletim uzmem BOSCH filter ulja na 565, odličan je.

Same ima svoje originale...SDF ili CNH može isto gore.
 

motohod

Član
Tu od
12 Ožu 2009
Poruka
787
Znam čovjeka kojemu je Filtex filter izbacio gumicu koja dihta između kučišta i filtera (da.... bio je normalno stegnut,jednostavno se guma rastegla od temperature) na Deutz motoru od kombajna i tih dvadesetak sekundi na punom gasu dok je motor izbacio ulje,popalile se lampice i gazda zaustavio kombajn..... generalka usred sezone,zadnja specijala radilice je izbrušena - zbog ovog:
260_260.jpg
 

baustelac99

Aktivni član
Tu od
5 Sij 2009
Poruka
579
Trebam kupiti filter ulja i goziva za tomu 826. kako se radi o Slavija motoru, koji nije baš čest, kako kupiti pravi filter?
samo po uzorku (skinutom starom)? zanima me dali svi filteri ulja imaju isti navoj, pa dal može neki slični filter, ili mora biti isti (prvi put mjenjam, pa da ne kupim krivo, do sada je otac naručivao iz Bj filtere, al to mi je gnjavaža)
 

lisnik

Dobro znana faca
Tu od
15 Velj 2010
Poruka
2,110
Mozes staviti svaki filter ulja koji ima isti fi rupe i navoj. .Naravno debljina i duzina ovisi o prostoru na motoru .Znaci skini stari i odi u trgovinu auto-dijelova.Vjerovatno pase od nekog auta.
 

baustelac99

Aktivni član
Tu od
5 Sij 2009
Poruka
579
Ima li kakve veze kvaliteta filtriranja sa veličinom filtera? kolko se sjećam mjesta ima dovoljno.
dali je bolje ulje ispuštati iz hladnog ili zagrijanog motora? (znam, vjerovatno je to prežvakano već 10puta, ali nisam našao)
 

Zac540

Član
Tu od
10 Stu 2010
Poruka
604
A najbitnije ti je da ispustiš svo ulje van,tj da je traktor na ravnom da sve iscuri. a sad u nekom pravilu bolje ispuštat dok hladan,em se nemreš opeć em ne strada navoj na čepu,karteru
Al pošto predpostavljam da imaš i metalni karter i naravno čep možeš i dok je vruć ispuštat,ulje rjeđe pa če lakše isteč:partyman:
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Ma gdje to piše u kojem pravilu da je bolje ispuštati ulje iz hladnog motora van???

Ulje se uvijek ispušta iz ugrijanog motora, ne zbog toga da bude rijeđe nego zbog toga kaj kod takvog hladnog starta motora s novim uljem može doći do oštečenja istog.

Majstori mehaničari budu više napisali o tome.
 

Zac540

Član
Tu od
10 Stu 2010
Poruka
604
Ne želim tvrdit da je bolje ispuštat iz hladnog motora,al tri god kolko sam radio u servisu di smo slagali i teretni i osobni program rijetko smo ispuštali ulje iz vručeg
I ne vidim zašto bi bilo štetno startat hladnog s novim uljem
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Tu u mom kraju je par traktora zaribalo kaj su ljudi ispustili ulje iz hladnog motora...
 

baustelac99

Aktivni član
Tu od
5 Sij 2009
Poruka
579
Ma gdje to piše u kojem pravilu da je bolje ispuštati ulje iz hladnog motora van???

Ulje se uvijek ispušta iz ugrijanog motora, ne zbog toga da bude rijeđe nego zbog toga kaj kod takvog hladnog starta motora s novim uljem može doći do oštečenja istog.

Majstori mehaničari budu više napisali o tome.

Hoćeš reći, ispustiti iz toplog motora, i odmah u topli motor naliti ulje i upaliti?
Jednom sam negdje čitao što napraviti kod prvog paljenja nakon ulijevanja ulja, a da se izbjegne preveliko trošenje suhog (nepodmazanog) motora. jer navodno desetak sekundi rada nepodmazanog motora "potroši" motor kao 100tinjak sati normalnog rada.
 

Zac540

Član
Tu od
10 Stu 2010
Poruka
604
Hoćeš reći, ispustiti iz toplog motora, i odmah u topli motor naliti ulje i upaliti?
Jednom sam negdje čitao što napraviti kod prvog paljenja nakon ulijevanja ulja, a da se izbjegne preveliko trošenje suhog (nepodmazanog) motora. jer navodno desetak sekundi rada nepodmazanog motora "potroši" motor kao 100tinjak sati normalnog rada.

Ajde ovo mi još ima logike,znači motor prethodno radio i opskrbljeni su svi sklopovi uljem,za cca 10 min promjeniš ulje i za to vrijeme nije se svo ulje(staro) iscjedilo u karter kao što bi se za cca 2h dok bi se traktor hladio
Znači još ima ulja u svim sklopovima te traktor pali podmazan
Al sad u čemu je razlika u hladnog stavit novo ulje i palit ga il dok traktor stoji npr dva tjedna pa ga pališ sa starim uljem
Al sam ga zakomplicirao:finga::madmana:
 

drazenhonda

Iskusan lik
Premium
Tu od
1 Stu 2010
Poruka
2,700
Hoćeš reći, ispustiti iz toplog motora, i odmah u topli motor naliti ulje i upaliti?
Jednom sam negdje čitao što napraviti kod prvog paljenja nakon ulijevanja ulja, a da se izbjegne preveliko trošenje suhog (nepodmazanog) motora. jer navodno desetak sekundi rada nepodmazanog motora "potroši" motor kao 100tinjak sati normalnog rada.

kod benzinaca skinu se kablovi sa svječica, i i onda verglanjem se malo digne ulje gore i onda paljenje i prije digne pritisak ulja na normalu , a kod dizela neznam šta bi bilo najjednostavnije
 

Steyr 01

Član
Tu od
25 Kol 2012
Poruka
654
Najbolje je ispustiti nakon rada motora, s tim da je motor prethodno postigao radnu temperaturu, i ostaviti dovoljno dugo da se iscjedi, preporučljivo je natočiti dio ulja u uljni filter, tamo gdje je moguče (IMT, Deutz) i tad ste 100% sigurni! nije isto dal se motor pali s punim ili praznim filterom.
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Ja sam također uvijek do sada nalijal ulje u novi filter prije montaže filtera. Ali sad kad je na traktoru filter koji je "naopačke" okrenut, to je nemoguća misija.
 

Najnoviji postovi

Na vrh