• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

GLJIVE

Z

zoran

Guest
Tri vreče nagažene slamom i bukovačama-super stvar-gljiva za jesti čudo jedno...

Mislim malo ozbiljnije probati (za sebe); svaka dva tjedna napraviti po dvije-tri vreče i stalno imaš gljive=meni su super
Micelij kupim za 100kn, slame bar ima i malo truda...
 

Dominik

Član
Tu od
11 Lis 2007
Poruka
520
Ma ok bukovača i šampinjoni al ja pitam za varganje???
Jel ima ko kakvih saznanja jel netko uspio uzgojiti ga?
Navodno da je nekoj ekipi iz Italije i Mađe uspjelo. :?:
 
M

Mister x

Guest
U teoriji bi to bilo nemoguće jer nije sigurno kad je micelij vrganja spreman za berbu a osim toga vrganj je prefrigano stvorenje isto ko i tartuf on se u svojstvu micelija aktivira kad su najidealniji uvjeti vlage i topline.

Po meni se bolje držat bukovaće i šapinjona
 

Dominik

Član
Tu od
11 Lis 2007
Poruka
520
Čuj ali postojao je čovjek u Italiji koji je uzgojio tartuf. Navodno iz korijena lješnjaka tako nešto. I navodno da je umro i odnio tajnu u grob. Dakle ništa nije nemoguće pa tako vjerujem da je i varganj moguće uzgojit. Teško ali je. I vjerujem da je to već nekome uspijelo.
Pazi si ti ekonomsku korist. Imati varganja u neograničenim količinama. Jako isplativo.

Ma nemam ja ništa prijatelju protiv ijedne gljive kojih sam veliki ljubitelj, pogotovo protiv šampinjon i bukovača ali varganj je varganj. KRALJ!
 
V

Vujo

Guest
[. Dakle ništa nije nemoguće pa tako vjerujem da je i varganj moguće uzgojit. Teško ali je. I vjerujem da je to već nekome uspijelo.
prije nekih desetak godina čitao sam o uzgoju vrganja i sam sam bio zainteresiran , navodno čovjek nasadi micelij na korijen hrasta neka vrsta niskog hrasta i tak ti proda zajedno sa sadnicom, samo kaj je to bilo u Španjolskoj.
ako neko nešto zna u vezi toga neka da adresu web
 
M

maksica6

Guest
Evo jedan u blizini mene uzgaja sampione ,ima 6 velikih plastenika a sad se jos siri na bukovace ,ja sam bio vec par puta kod njega i ima jako lijepe sampione kao snijeg su bijeli,prodaje sav urod u konzum i veli da ga iz konzuma jednostavno prisiljavaju da se mora siriti.
 
R

Rajtek

Guest
Jel ima ko kakvu pisanu metodologiju o uzgoju šampinjona.
Jel se tko od članova bavi uzgojem???
 
M

mojalovaa

Guest
Jel ima ko kakvu pisanu metodologiju o uzgoju šampinjona.
Jel se tko od članova bavi uzgojem???

Imas dosta po internetu knjiga za uzgoj sampinjona , potrazi naci ces mnogo toga korisnog.

Dali je netko od clanova ovog foruma ikada pokusao razmnozavati micelium bukovace , znali itko kako da se odradi posao sigurno a ne da dodje do infekcije drugim sporama koje su nam nepotrebne.
Takodjer me zanima koji pH psenice treba da bude nakon kuhanja , odnosno koliko ide krede u nju da se smanji kiselost.

Halooooo , imali itko ziv od uzgajivaca gljiva , dali itko zna odgovor na ova moja pitanja.
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

brle

Aktivni član
Tu od
9 Sij 2013
Poruka
637
Evo ovako_Ovo je gljiva Brijestovača a naziv je dobila po drvetu brijestu jer na njemu i raste.S obzirom da sam iz Slavonije i ovdje je bilo jako puno brijesta ta gljiva je postala jako omiljena.Međutim unatrag 20 god. brijest je počeo naglo da se suši tako da je ta gljiva skoro u prirodi izumrijela.Moj prijatelj-stariji gospodin je osjetio potrebu da spasi tu gljivu,našao je u prirodi nekoliko komada, otišao u Zagreb i spasio je jer su tamo odmah proizveli micelij te gljive.On te gljive radi na veliko,a ja onako usput samo za vlastite potrebe.
 
M

mojalovaa

Guest
Davnih dana......

De malo slika o uzgoju ako imas okaci , ajde mi na pp posalji na cemu se uzgaja , koliko je cjena micelija a koliko gljive na veliko , meni je to dosta interesantno , cak sam se i prevario jer bas su slicne bukovacama , osim sto sada primjetim da imaju skoro sve jednake klobuke i malo vuku na smedjkasto zutu boju.
Odlicno izgledaju svaka cast.
 

brle

Aktivni član
Tu od
9 Sij 2013
Poruka
637


Uploaded with ImageShack.us
De malo slika o uzgoju ako imas okaci , ajde mi na pp posalji na cemu se uzgaja , koliko je cjena micelija a koliko gljive na veliko , meni je to dosta interesantno , cak sam se i prevario jer bas su slicne bukovacama , osim sto sada primjetim da imaju skoro sve jednake klobuke i malo vuku na smedjkasto zutu boju.
Odlicno izgledaju svaka cast.

Uzgajaju se na kuhanoj slami,koju možeš nabaviti po 0kn.Kuhanje slame te također košta nešto drva......jedino micelij kupiš.On je lani koštao oko 22kn litra,a za jednu vreću ti treba oko 0.7lit.
 
Posljednje uređivanje:
M

mojalovaa

Guest


Uploaded with ImageShack.us

Uzgajaju se na kuhanoj slami,koju možeš nabaviti po 0kn.Kuhanje slame te također košta nešto drva......jedino micelij kupiš.On je lani koštao oko 22kn litra,a za jednu vreću ti treba oko 0.7lit.

Pošto se prodaje na veliko , imali trziste taj tvoj kolega , koliko su ti ove vrece teske , ja mislim od oka da ne prelaze 13 do 15 kg , i de mi reci samo u 3 vala koliko mozes ubrati gljiva.
 

Najnoviji postovi

Na vrh