• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Gorenje (Štruc) MUTA

brgud

Iskusan lik
Tu od
4 Lis 2013
Poruka
5,535
Zalijepio sam ga, sad je u fazi fermentacije , sutra ga budem probao nategnuti i ako bude izdržao da se ne odlijepi , biti će valjda dobro. 🤔
IMG_20230526_184948~2[1].jpg
Hvala @ MUHA, ako inkvizicija ne uspije, sutra poslije pokušaja montaže se javim.
 
Posljednje uređivanje:

brgud

Iskusan lik
Tu od
4 Lis 2013
Poruka
5,535
Kad sam skinuo šalicu ( pošto je bio odpojen) falilo je na krajevima cca 5 mm, tako da ću ga morati svakako malo nategnuti da upadne u utor na tijelu karburatora, i utor nije sav okrugli , nego ima dva kuta.
Gledat ću da spoj dođe na okrugli dio.
 

Popit

Član
Tu od
14 Velj 2023
Poruka
47
Da li je taj tvoj motor Subaru EX27 ? i da li si imao prilikom montaže dodatnih radnji tj. prilagođavanja motora ostalom tijelu motokultivatora,evo sad čitam maloprije na forumu da je neki tip ugrađivao Loncin sa 270 kubika i jako slične snage a da je imao dosta problema za prilagodbom jer je taj loncin motor veći pa mora i raspon kotača povećavat,te je nešto nosio tokariti i sl.
Evo na ovoj stranici je to...

Znači taj Subaru ti je dobar samo što je malo slab za roto kosu...
Razmišljam ako,kaže majstor da mi je motor slab iako se to nimalo ne čini sem samo s roto kosom, da zamjenim ali nekako mislim da taj Loncin i ne bi bio najbolje rješenje nego baš Subaru..a razmišljam da je bolje ipak staviti benzinski motor umjesto benzinskog a ne eksperimentirati za dizelskim umjesto benzinca. Previše se prodaje Muta sa tek zamjenjenim motorima a to skoro sigurno znači da vlasnici nisu zadovoljni izvršenom zamjenom,pa mi je drago čuti da si zadovoljan sa zamjenom.
Ja sam zamjenio ACME motor jer nije imal pumpe za gorivo i kad sam išu u veliku stranu, gasio se :) Subaru je uz nadoplatu nudio i pumpu goriva koja mi je odradila velik posao u brdima koje ja kosim :) Diesel motor je teži oko 10kg i više ( zavisi od tipa i snage), a meni benzinac vrlo dobro radi svaki posao, ali ima i limite... ako bi koristio malčer na ravnici i težište nebi bilo u pitanju, onda bi uzeo nek dizel 10ks-12ks....ali kod mene subaru ex27 9ks(cca 20kg) i diesel 12ks (60kg) stvaraju previšu razliku u masi i veču opasnost u jakim brdima.
Ja mogu se igrati sa roto kosom od 60cm u bilo kakvoj brzini, ali kod 80cm sam na 3/4 gasa radio u prvoj brzini. I svaki pokret kose se kvačilo čulo, i kod mene u vočnjaku ima puno startovanja i tako bi i kvačilo mogu mnjenjati za nekom jakom verzijom...zato sam izabarao manji malčer i nisam pogrešio :)
 

brgud

Iskusan lik
Tu od
4 Lis 2013
Poruka
5,535
Nekako sam mislio da ću moći staviti O ring u svoju poziciju bez da skidam karburator. Ali nije išlo nikako, i morao sam ga skinuti . I onda sam se namučio da ga uglavim u njegov utor, jer je vanjski rub viši od unutarnjeg ruba utora. 🥵
Prije toga sam morao riješiti puštanje goriva na ventiliću za ispuštanje nečistoća iz goriva. Opruga je bila dosta slaba i nije uspijevala dovoljno zatezati ventil, ali sam imao malo sreće da sam našao odgovarajuću oprugu (i to malo jaču) od postojeće, gumica koja brtvi je bila u dobrom stanju i nju sam samo okrenuo, i sad ne pušta.🤩
IMG_20230527_142504[1].jpg
 

neznalica

Član
Tu od
2 Svi 2013
Poruka
34
Pozdrav svim forumašima,
imam pitanje pa ako neko zna....

Muta Gorenje (okrugli priključak stari) specijal sa velikim kotačima priključio sam na motokultivator rotacionu kosu,original mutinu,kad uključiš motokultivator sa kosom dobro krene kojih 20-40 metara pa gubi snagu kao da mu nestane snage i stane...kad se malo odmori opet isto,kad ga okreneš nizbrdo onda isto ide. Kad isključim kardan tj. isključim kosu ide normalno,čak i u 3-ćoj brzini ide super(prije dvije sekunde npr. je stao kad je bila priključena kosa a kad izbacim kosu krene bez problema). Motokultivator više manje nije radio kojih 3-4 godine,prije toga je svake godine korišten s njim onaj obrčalnik( za kupljenje sijena) i gurao ga je i uzbrdo i po ravnom bez problema,također i rotacioni plug je radio na njemu uspješno...pretpostavljam da ne treba snaga za rotacionu kosu veća nego za obarčalnik ili za roto plug,možda griješim?

Pretpostavljam da mu treba neki temeljit servis jer ko zna šta se moglo zapušiti .....možda je i motor pri kraju ali prije 3 godine je taj motor super radio a od tad je uglavnom mirovao..

Šta mislite ,zanima me vaše mišljenje,unaprijed zahvaljujem
Provjeri prvo podesenost kuplunga.Po opterecenju ne znam dali muta ima prikljucak koj ima vece opterecenje.Imam maestral na kojem je promijenjen La300 sa Kamom 186 diesel suha konusna lamela izmucena do kraja.Malcer 80 koristim u 2 brzini jako gusta trava do koljena bez problema.Svako pokretanje lamela zacvili(freza naj normalnije radi nikakvi zvukovi od lamele) kosim u krug sa minimalnim brojem pokretanja zaustavljanja.Jednom prilikom nesto smo popravljali i lamela nije bila dobro podesena poslije frezala je normalno ali pod malcerom bi kako ti kazes samo stala motor radi ali ona nikud i kad ju se pusti da se ohladi ide ali cim bi se zgrijalo opet stane.
 

brgud

Iskusan lik
Tu od
4 Lis 2013
Poruka
5,535
Pa u svakom slučaju je bolje da zgori kvačilo nego da se podrobi mjenjač.
Taj malčer je premalog kapaciteta za Mondial, bolji bi bio onaj od 1 metra zahvata, onda bi imao veću mogućnost da ne podrobiš mjenjač!:oops:
 

laik

Član
Tu od
27 Pro 2011
Poruka
371
Provjeri prvo podesenost kuplunga.Po opterecenju ne znam dali muta ima prikljucak koj ima vece opterecenje.Imam maestral na kojem je promijenjen La300 sa Kamom 186 diesel suha konusna lamela izmucena do kraja.Malcer 80 koristim u 2 brzini jako gusta trava do koljena bez problema.Svako pokretanje lamela zacvili(freza naj normalnije radi nikakvi zvukovi od lamele) kosim u krug sa minimalnim brojem pokretanja zaustavljanja.Jednom prilikom nesto smo popravljali i lamela nije bila dobro podesena poslije frezala je normalno ali pod malcerom bi kako ti kazes samo stala motor radi ali ona nikud i kad ju se pusti da se ohladi ide ali cim bi se zgrijalo opet stane.
Puno hvala na savjetima,ali našao sam čovjeka koji mi je servisirao Mutu,nije ovlašteni majstor ali razumije se u svašta i to jako dobro.
Uglavnom Puknuti je bio 100 % upravu trebao mu je temeljit servis.
Radi opće informacije navest ću šta je sve majstor napravio,koliko sam ja zapamtio kad mi je pričao- vjerovatno još ponešto ima, :
Otvorio motor - bio pukao dihtung glave motora i to zamjenio - kaže sve ostalo u motoru kao novo nema nijednog zupčanika da je oštećen, otvorio kvačilo pregledao lamele - sve super kao novo kaže-malo bilo ulja na njima-odnekle došlo ali kaže nije iz motora- to ulje obrisao , očistio sa sredstvom za pranje cijeli motokultivator, naštelovao kvačilo - ja bio pretegnuo sajlu sad razdvaja par-exselans , naštelovao gas -prije sam morao uvijek davat puno gasa- sad radi i sa najmanjim gasom, malo (kapljično) puštalo gorivo na crijevu rezervoar - motor -sad ne pušta ništa, provjerio ulje u mjenjaču- super.ja ga mjenjao prošle godine,ulje u motor isto ok-mjenjano nedavno,filter zraka očistio-stavio bolju maticu,karburator skinuo i cijelog oprao i s vana i iznutra.
Eto toliko se ja sjećam šta mi je ispričao za servis šta je napravio pa će možda i nekom drugom biti od koristi.
Sad motokultivator radi super, kosi travu sa rotacionom kosom 80 cm, bez problema kosi travu solidne gustine i visine 30 -35 cm,bez potrebe ponavljanja. Osjeti se da je nešto jači (što je logično jer je pukao bio dihtung pa ulazilo više zraka nepotrebno),bolje pali u većini puta upali a da se ne mora namotat cijelo uže za paljenje nego cca. 40% užeta i upali iz prve (tako je za sad nadam se da će potrajati).

Hvala svim forumašima na savjetima i preporukama.
 

laik

Član
Tu od
27 Pro 2011
Poruka
371
Ja sam zamjenio ACME motor jer nije imal pumpe za gorivo i kad sam išu u veliku stranu, gasio se :) Subaru je uz nadoplatu nudio i pumpu goriva koja mi je odradila velik posao u brdima koje ja kosim :) Diesel motor je teži oko 10kg i više ( zavisi od tipa i snage), a meni benzinac vrlo dobro radi svaki posao, ali ima i limite... ako bi koristio malčer na ravnici i težište nebi bilo u pitanju, onda bi uzeo nek dizel 10ks-12ks....ali kod mene subaru ex27 9ks(cca 20kg) i diesel 12ks (60kg) stvaraju previšu razliku u masi i veču opasnost u jakim brdima.
Ja mogu se igrati sa roto kosom od 60cm u bilo kakvoj brzini, ali kod 80cm sam na 3/4 gasa radio u prvoj brzini. I svaki pokret kose se kvačilo čulo, i kod mene u vočnjaku ima puno startovanja i tako bi i kvačilo mogu mnjenjati za nekom jakom verzijom...zato sam izabarao manji malčer i nisam pogrešio :)
Puno sam razmišljao o zamjeni motora ovih dana ali srećom ne moram mjenjat, kaže majstor da mi je ovaj ACME motor kao nov ,nema kaže ni jednog zupčanika da je oštećen- u extra stanju motor- bio samo pukao dihtung glave motora.
Uglavnom, sam bio došao do zaključka da je vjerovatno bolje servisirati postojeći motor tj. radit mu generalku nego kupiti novi JER previše ljudi prodaje MUTU sa upravo zamjenjenim motorom,ali drago mi je što kažeš da si zadovoljan jer to znači da se može i uspješno zamjeniti motor.
Jest, velika razlika u težini motoraa je jako opasna ko kosi strmine -iskreno radije bi benzinac zamjenio benzincem baš radi te razlike usprkos svim prednostima dizel motora, JER kad staviš NOV dizel motor na STARI motokultivator vremenom radi starosti će doći do zamora materijala svega ostalog sem motora tako da će i benzinac uspješno i više od uspješno služiti - rekao bih.
U drugoj brzini bez problema evo danas kosio travu jače gustine i visine 30-40cm,bez potrebe ponavljanja i punim kapacitetom tj. sa svih 80 cm. Ali u pravu si bolja je opcija za Mutu 60cm roto kosa,malo manja lakše je vrti-ima veći snagu,lakše je okrećat motokultivator, svuda se možeš provući i sl. Ja isto mislim da si bolje napravio jer si uzeo malo manji malčer tj. fi 60cm umjesto fi 80 cm.
 

plus

Iskusan lik
Tu od
7 Sij 2016
Poruka
5,708
Hvala, ti si samo još jedan od korisnika stroja, koji je skužio, da je stroj potrebno preventivno pregledavati i održavati.
Hebeš "gazde" koji poslije upotrebe, svoj stroj ne očiste, bace u najdalji kut dvorišta, do pokušaja neke nove upotrebe. Čast iznimkama koji ga barem poklope starim lavorom, da mu kiša ne zalije filter zraka.
Ružno pišem? A ne, ne, pišem golu istinu.
Za sve one koji bi sad skočili na sve 4, da oni nemaju vremena za to, moj je seljački odgovor, da treba znati upravljati svojim vremenom i resursima. Što ne znaš, ili ne stigneš sam, povjeri na održavanje stručnoj osobi od povjerenja i plati to. Ništa više, niti manje.
 

cloos

Iskusan lik
Tu od
19 Sij 2021
Poruka
792
Vecer. Danas zelio kositi i pricekalo me iznenadjenje... Isteklo ulje iz mjenjaca... Danas razmetal, idem sutra po novi semering, 40 x 62x 10(8).
Ima ko podatak o kolicini ulja u mjenjacu?
 

Prilozi

  • IMG_20230602_184128.jpg
    IMG_20230602_184128.jpg
    64.2 KB · Pregleda: 16
  • IMG_20230602_202209.jpg
    IMG_20230602_202209.jpg
    40.7 KB · Pregleda: 15

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
28,940
Nekakva takva veš mašina iz teme je.
Dotural ju komšija da napravim servis i ostavio ulje koje da utočim u nju. Kupio proljetos pa da ja pogledam, provjerim ulja i zamjenim motorno.
Budem, i to se odmah idem toga primiti da čim prije ode da koji od mojih strojeva ne dobiju kakvu boleštinu..... Budem ja i filter zraka opral, malo potegnul brusilicom motike, podmazal sajle i ako vidim još kakav nedostatak. Ipak mi je to prvi sused ali me strah da se baš i nije zapomogel za stroj.
Neznam samo kolko je dal.


 

Lee Champa

Iskusan lik
Tu od
9 Tra 2019
Poruka
8,849
Negdje imam takvoga, ali mislim da je bez motora, negdje sam pisao kako sam došao do njega
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
28,940
Bolje da si je ovaj jadnik toga kupil, sad sam podmazival sajle i kad kuplung pritiščem i otpuštam iz motora ide klik, klok
 
Na vrh