• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Gorenje (Štruc) MUTA

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,622
Vjerujem da je negdje malo ostalo neizbledjele farbe, ispod kakvog šarafiča ili s donje strane haube.
Za orjentaciju kod ovih kaj mješaju boje je to dovoljno.
 

Philby

Član
Tu od
21 Tra 2014
Poruka
530
Najbolje da odnese poklopac one kutije za alat, sa unutrašnje strane je sigurno očuvana boja.
 
E

el pibe

Guest
Neme beda,mislio sam možda da je neko farbao pa zna točno.Niš od kutije,neko ju je pofarbao iz unutarnje strane sa nekom divljom žutom.Ali sjetio sam se u međuvremenu da imam i kosilicu,pera su još skoro ko nova.Malo polir paste i probio sam se do prvobitnog sjaja.Sad kad najdem vremena uzet ću ton kartu u mješaoni boja, tamo sam ionak svaki tjedan.Eto onda ću napisati oznaku u nekom sljedećem postu,možda nekome zatreba ako misli osvježiti Mutu.
 

tosimoto

Novi član
Tu od
17 Svi 2014
Poruka
6
Pozdrav, danas sam kupio polovni orginalni rotacioni plug za Mutu pa me zanima gdje bih mogao kupiti rezervne lopatice ili kako da ih već nazovem pošto su ove malo istrošene i koliko to košta orijentaciono
 

Philby

Član
Tu od
21 Tra 2014
Poruka
530
Ima li ko snimak tog rotacionog pluga u radu?
Kakav je za baštu koja se već obrađuje? Znači ono što se inače prebacuje ašovom u jesen, ne vjerujem da muta sa 7 konjića može u ledinu. :)
 

tosimoto

Novi član
Tu od
17 Svi 2014
Poruka
6
uskoro ću probati baš na ledini pa javim kako ide za baštu vjerujem da baš nema nikakvih problema nema potrebe za frezanjem

nije muta ali evo jedan snimak s rotacionim plugom u livadi
[YT]https://www.youtube.com/watch?v=1U2xQp8_izU[/YT]


i jedan u vrtu
[YT]https://www.youtube.com/watch?v=A90Gd8UAKs0[/YT]
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

bubamarac

Član
Tu od
23 Tra 2012
Poruka
746
meni bi ovo na staru mutu bila šala mala, napravit samo kad bi zna kako probit još jednu rupu,(u koju ulazi štift) na onom okruglom utikaču od freza..
jednostavno razmontirat freze i okrenit ju okomito,(90 stupnjeva)i zavidat umisto noževa od freza osovinu sa ovakvim nožima..
kako vidim tijelo koje drži roto plug je identično onom koje drži vučnu frezu,samo je razlika pozicije rupe..šta ima veze da s gornju stranu nije poklopac nego rotirajući komad di su bili noži/freze, i koji se okreće..
možda se čak kućište sa osovinom da i rastavljat,nisam detaljno pogleda,ako se da još bolje,tada bi i bez bušenja nove rupe moga imat i roto plug napravljen od vučne freze...
mislim da bi muta imala dovoljno snage za takav roto plug,samim tim šta je original tvornički vrlo sličan..
 

Philby

Član
Tu od
21 Tra 2014
Poruka
530
A možda bi se mogle izbušiti i dvije rupe (lijevo i desno za 90°) pa napraviti rotacioni plug obrtač. :)
 

bubamarac

Član
Tu od
23 Tra 2012
Poruka
746
jedna rupa,od 20mm,čini mi se,za onaj osigurač..(u mene je okrugli priključak)pod nekim kutem blizu 90,jer se mtk.nagne kad je jednim kolom u kanalu..
samo onaj čelik koji se uštekava i na kojem je rupa je poboljšan,bio bi tvrd za bušenje običnim borelima..
ostalo bi nabavit tvrdog materijala za lopatice roto pluga da ih prekopiram..
tako bi sve moga jednostavno rastavit i složit obe kombinacije po potrebi..

još moram vidit da li se to kako okretat bez bušenja, da ista rupa bude na drugom mistu/pod drugim kutem..
jer to je jedan te isti komad,vidi se kad pogledam te roto plugove na slici,isti je potpuno komad ka i na mojoj vučnoj frezi..
 
E

el pibe

Guest
Pozdrav.Dajete mi inspiraciju:eek::moram potražiti neki reduktor doma i sklepati tu napravu za dva podneva.Samo ne znam kak bi se to ponašalo na mjestima gdje je zagažena zemlja od traktora.Da me nebi razoružalo i hitilo mi kultivator u grmlje ak negdi zapne u tvrdu zemlju.Ipak taj rotor dela popriličan otpor.Za rahlu zemlju dušu dalo nema kaj,fina naprava.
 

Philby

Član
Tu od
21 Tra 2014
Poruka
530
Sad sam malo gledao fotografije na netu i koliko mogu primjetiti to je potpuno isti reduktor i za frezu i za plug. :(think):
Samo što plug ima produžetak da bude malo više udaljen od motokultivatora i taj produžetak omogućava zakretanje za proizvoljan ugao u odnosu na podlogu.
Gdje se kod freze kači ona motičica na sredini, na plugu su ova kolica za regulaciju dubine. I jedna strana je zatvorena poklopcem umjesto osovine sa noževima.
Radno tijelo se kači na onu ploču sa četri šarafa, a gornja strana može ostati slobodna. Znači samo bi kod tokara trebalo napraviti ovaj produžetak, sve stegnuti i za pola sata se izvrši konverzija. :eek::
1312659862.jpg
 

bubamarac

Član
Tu od
23 Tra 2012
Poruka
746
je..komad koji se uštekava je potpuno isti..
moram otić do polja i vidit jel se da odvidat vida najbliža tom neopituranom djelu,i jel se na popuštenu tu vidu da zakrenit neopiturani dio za odredjen kut..
a triba bi moć,jer je to sastavljeno od potpuno istih djelova..čak se na gornjoj slici vidi navaren komad na koji se zavida poklopac freze,a na suprotnoj strani se vide probušene rupe na koje se montira regulator dubine frezanja..
ako taj komad sa freze uspijem olabavit i okrenit sve za 90 stupnjeva,probat ću nešto dobit od toga..
ne buši mi se originalni komad,ali ako se na vide da dobit da mogu složit jedno i drugo,bit će to ogroman dobitak za mene!!
jer meni samo za neke stvari triba duboko frezanje,i neda mi se dovodit i plaćat nekog s plugom,za nekoliko redova krumpira..a muta nema snage plug vuć ako nije ovaj rotacioni..
mislija sam da će se javit ovdi netko ko je to eventualno rastavlja i zna da li se rastavit,ali vidim da nema baš ljudi s ovoliko ideja ka šta ih imam ja..:(giggle):
još se sićam face mog starog kad sam sa 7 godina rastavija sat za navijanje-budilicu..:eek::icon_mrgreen:
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,219
Bubamarac, lako je rastaviti. . .
Jesi li ju sastavil i jel radila, to nam reci?

I reci kaj te zanima u vezi toga reduktora? Imam ga ja rastavljenog.
Od reduktora freze lako je napraviti rotacijski plug, jer izlaz reduktora završava na flanđama sa svake strane. Prijenosni omjer im je isti. Jedino frebaš paziti s koje strane ide koji rotor, jer ovakav reduktor ti omogućuje gradnju pluga okretača.
Zakretanje nije 90, već 60-tak stupnjeva, radi toga jer jedan kotač mora iti po jarku.
Za podešavanje toga ti služi onaj stezni spoj na slici prije
Uživaj...
 

bubamarac

Član
Tu od
23 Tra 2012
Poruka
746
pa će 7godišnji dječak popravit sat?:icon_e_smile:
budilica nije radila ni prije ni poslje rastavljanja:icon_weed:
medjutim,njoj i nekim drugim stvarima sam danas jako zahvalan,jer danas znam puno stvari koje bez "nemirnog duha" nebi zna..iz poraza čovik nauči više nego iz pobjede,a samo glupan nikad ništa "ne dira,da ne za_ebe"...

dakle rupa u koju ulazi štift koji drži priključak priključen bi se morala moć pozicionirati pod drugim kutem,popuštanjem (i ponovnim stezanjem) one vide i okretanjem djela koji se uštekava...hvala na informaciji.. :(handshake):

probat ćemo, jednom prilikom, pa vidit..

e zanima me koliko cm ima izmedju dijagonalnih vrhova svake lopatice tog pluga..(jer nije kvadrat da su dijagonale jednake a dužinom dijagonala imam sve potrebne informacije o dimenzijama)..
 
Posljednje uređivanje:

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,219
Mislil sam na ovu sliku:
1312659862.jpg

Tu se vidi produžetak, koji se fiksira trnom na brzoj spojki za MTK. Na drugoj strani produžetka je vanjska cijev sa šarafom na vrhu, koji tu cijev steže kao obujmicu. Ja bez nje nebi probal, jer je 99% sigurno da buš fulal mjesto za rupu na originalnoj spojki.

Glede skidanja nosača i motičice (noža) freze i pričvršćivanja ovog nosača kotača...jesi li siguran da kroz onaj poklopac s 4 sarafa nebu curelo ulje?
Ja nisam, jer tu je rupa za vađenje pogonskog zupčanika.

Da rezimiramo: od kemije nema nikaj. Ak ti treba rotacijski plug, kupi ga rabljenog.
 
Posljednje uređivanje:

bubamarac

Član
Tu od
23 Tra 2012
Poruka
746
pogledat ću.danas nemogu do polja,jedino možda navečer..žena je odvela auto a s oboje dice nesmim na motor..lete panduri na motorima kroz grad ka stršljenovi,maloprije susjedu napisali kacigu a samo je u svom dvoru vozija..uvatili su ga doslovno na kapiji,di pokušava izać na cestu..

pogledat ću čim dodjem do polja,probat ću to olabavit i vidit da li se zakrenit..ako bude na frezi mogućnosti zakretanja..ako je isti takav komad..vidit ćemo..
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,219
Ne riskiraj život djece radi MTK.
Ako misliš na sam reduktor freze, on nema produžetka, već njegov muški dio ide direktno u ženski dio spojke na MTK.
Uz tu cijev treba ili duljaosovina reduktora ili produžetak osovine.
 

fordson

Član
Tu od
16 Kol 2011
Poruka
113
pozz, može li mi netko reći, treba li na slikama ovaj dio na kraju ove cijevi koji ide na greben od kose biti zavaren ili treba biti nekako drugačije u prihvatu, od ispod ima neku rupu a neznam čemu služi, ispada van, bio je malo zavaren prije nego sam je kupio i držalo je ali sada ispada, kako da riješim problem...
1403283972-541-x-960px-10403053_10203058147868062_9206918634664740467_n.jpg


1403284354-541-x-960px-10387405_10203058146268022_6568224337146786191_n.jpg
 

abarth

Aktivni član
Tu od
17 Sij 2013
Poruka
2,427
Ovaj dio je inače dio KPL ove nihajuče poluge.Izgleda da se je taj dio odlomio pa su majstori to sredili da drži vodu dok majstori ne odu.Ovu polugu celu drugu jer improvizacije neče bit dugotrajne tak ja mislim.
 

Vrbno

Član
Tu od
1 Ožu 2014
Poruka
84
Taj klin je "nabijen" u gornju polugu, bez varenja. Odnosno trebal bi biti samo nabijen. Od iza je rupica da ga možeš izbiti van kad ga mjenjaš. Mislim da i ako ima malo zračnosti sam klin ne može ispasti van jer je valjak u koji se umetne, s prednje strane u onoj žabici koja je zatvorena. Ovaj spoj varenjem nema smisla jer su dva potpuno različita materijala a vibracije prejake i var puca! Moje skromno mišljenje!
 

Najnoviji postovi

Na vrh